Daarna ging men over tot het opvoeren van de stukjes: „De "Wraak van een kapper of de uit werking van den Milton-Balsem", blijspel met zang in één bedrijf, en later ook van „De gewaande Diefstal", kluchtspel in één bedrijf. Beide stukjes verschaften veel genoegen. Na afloop er van werd het feest met een bal besloten, terwijl in de pauze nog verschillende voordrachten werden gehouden. De dag van gisteren was hier rijk aan drenkelingen. De rij werd om halfvijf geopend door zekere vrouw K, die, bezig zijnde op een plankijs aan de Oostdwarsgracht een emmer water te schep pen, uitgleed. Door eenige buren werd zjj behouden op het droge gebracht. Het tweede geval, nl. het zoontje van zekeren L., dat met een waschtobbe om vijf uren van een brug viel, had op dezelfde gracht plaats. Ook hij werd gered door het toesteken van een haak. Om zeven uren hadden de twee laatste ongevallen plaats, en wel in de Langegracht. Zekere vrouw T. wilde een emmer waterscheppen, viel in de gracht en werd hulp verleend door haren man, die echter zijn evenwicht verloor en daardoor zijne wederhelft volgde. Een aldaar voorbijvarende schipper redde beiden uit hunnen onaangenamen toestand. Zaterdag-avond zijn van voor een win kel ontvreemd 21 paren wollen wanten. Meermalen zijn de winkeliers door de politie gewaarschuwd hunne winkelwaren bij avond niet buiten te hangen, vooral met het oog op de vele doortrekkende per sonen, die gedurende den winter zonder werk zijn. Toen C. K., bouwman op deZiende,nabij de gemeente Zwammerdam, van de kerk te Bode graven kwam rijden, geraakten paard en rijtuig met vijf personen, op de Ziende, men zegt vanwege de gladheid, in het water. Alles werd weder behouden op den wal gebracht, zoodat alleen een hevige schrik werd aangebracht. Verleden week 's nachts verwijderde zich de ruim 72-jarige v. W. uit het huis van den heer J. S. te Zevenhoven, door een raam. DeB morgens bemerkte men dat hij verdwenen was en na onderzoek bleek, dat hij in de ringsloot voor het huis van S. verdronken lag. Vermoedelijk was hij door de duisternis misleid en met het terrein onbekend. De Roomsch-Katholieke armen van Aar- landerveen ontvingen dezer dagen, dank zij een testamentaire bepaling van wijlen baronesse Van Brienen, een belangrijke uitdeeling van levensmid delen enz. De vorige week overleden te Sche- veningen negen personen aan mazelen. In October zijn te Rotterdam 13 personen aan pokken gestor ven. Van 4 tot 9 Dec. worden aldaar 114 personen door de mazelen aangetast. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende strafzaak tegen den 15-jarigen Rudolph Wettstein, Pruisisch cadet aan de militaire school te Oranienstein bij Dietz. Het Hof heeft bevestigd het vonnis der arr.- rechtbank te Amsterdam, wat betreft zijne schuldig verklaring aan moedwilligen doodslag van den loge menthouder J. P. Y. Bontekoe, doch de opgelegde straf met een jaar verminderd en hem mitsdien tot een celstraf van één jaar veroordeeld. De jagers hebben in de laatste dagen te Wijhe een vreeselijke slachting aangericht onder de hazen en konijnen, die door het hooge water uit hun schuilplaatsen verdreven waren. Op één dag werden o. a. door vier jagers niet minder dan 45 hazen en eenige konijnen geschoten. Voor de hazen besteedt men 1.50 a f 2 per stuk. De verzending naar elders heeft dagelijks per spoor plaats. Te Enschedee is op de fabriek van de iirma Blijden stein en Co. een meisje in een reser voir verdronken. Geneeskundige hulp kon niet meer baten. Zekere C. werd door de Geldersche Credietvereeniging te Utrecht wegens schulden ge gijzeld, doch wist uit de gevangenis te ontsnappen. Nu heeft die Credietvereeniging een eisch tot schade vergoeding ingesteld legen den minister van justitie. In de stallen der veldartillerie te Utrecht doen zich onder de jonge paarden eenige gevallen voor van influenza, waardoor reeds twee zjjn gestorven. Aan ruim 1600 kinderen werden giste ren in „Musis Sacrum" te Arnhem allerlei St.-Ni- colaas-gesohenken door de commiBie voor getrouw schoolbezoek aangeboden. De ramp te Vught heeft thans reeds acht slachtoffers geëi6cht. Ook de 16-jarige Van de Wiel en de reeds bejaarde Van der Wacht zijn aan de daarbij bekomen wonden bezweken. Men hoopt de beide andere gewonden in het leven te behouden. Zonderling zijn dikwijls de grillen der natuur; niettegenstaande het ruw en koud weer, staan in den tuin van den heer Henri Smeets, aan den Stadswal te Eindhoven, eenjarige aardbeziestrui ken in vollen bloei. Een 18-jarig jongeling te Boekei had het ongeluk te struikelen, terwijl hij met zijn wa gen naar huis reed, geraakto onder het wiel en was onmiddellijk een lijk. Dat effectenhandelaars voorzichtig moeten zijn, blijkt uit het bedrog te Mantua ont dekt. Er waren nl. effecten ontvreemd en de num mers daarvan aan de politie opgegeven, doch men kon ze maar niet ontdekken. Eindelijk kreeg de politie bij een effect achterdocht, het werd tegen het licht en met een loup bekeken, en nu zag men dat de kartel en het effect echt waren, doch de nummers èn van den kartel èn van de coupons door middel van photographie veranderd waren, bijv.: de 0 in 9 en de 1 in 4, zoodat de nauwkeurigste onder zoeker het bedrog met het bloote oog niet kon ont dekken. De eerste uitgever bevindt zich reeds in de gevangenis, hij had in Zwitserland eene schuil plaats gezocht. Verleden Zaterdag-avond heeft iemand, naar het schijnt oen zakkenroller, in den Odéon- 8chouwburg te Barcelona „brand!" geroepen ten gevolge waarvan eene paniek ontstond, waarbij ver scheidene personen onder den voet raakten. Eén hunner kwam om het leven en 18 andoren werden meer of minder zwaar gekwetst. Door den grooton brand te Londen lij den 10 assurantiemaatschappijen verliezen die tuB- schen de 80,000 en 29,000 pd. st. inliggen. Aan goederen was voor 850,000 pd. st. verzekerd. In een tuin te Coblenz, die overstroomd geweest was, heeft men eergisteren in het slijk het lijk eener vrouw gevonden, dat tijdens de over strooming daar moet zijn aangedreven. Het getuigen verhoor in de zaak der gebroeders Peltzer is Zaterdag ten einde gebracht. Onder de afgelegde verklaringen verdienen die van twee ingenieurs te worden aangestipt, die Armand sedert vele jaren hadden gekend en het eervolste getuigenis omtrent zijn karakter aflegden. Gisteren begon de advocaat-generaal zijn requisitoir. Daarin werd gewezen op de bijzondere zorg, waarmede de persoon van Vaugban verzonnen is, als bewijzende hoe gepremediteerd de misdaad was. Er wordt voorts in gezegd dat Armand Peltzer de misdaad beraamde, omdat zijne begeerte zich uitstrekte naar mevrouw Bernays en de wees, die een vermogen bezit. Eene akte van overlijden was dus onontbeerlijk; daarom werd uit Bazel de brief volgens overleg der twee broeders gezonden om tot de ontdekking van het lijk te leiden. KOLONIËN. BATAVIA, 8 November. {Vervelg.) Veepest Bantam. Van 25 tot en met 28 October 11. werden in de afdeeling Lebak, district, 21 zieke buffels afgemaakt en wel in de onderdistricten Seah, in de dessa Lewisema en Madja, in do dessa's Tjian- gasa en Tjoeroekedil. Batavia. Van 22 tot 28 October kwamen in de afdeeling Buitenzorg noch ergens elders in de resi dentie veepe8tgevallen voor. JavCrt.) Naar het „Bat Hbl." verneemt, is tusschen de N.-I. Stoomvaart-Maatschappij en den sultan van Senbalioeng (Oostkust Borneo) een contract gesloten voor de exploitatie der steenkolen-mijnen in dat rijk. Door dit contract zal Indië ophouden afhankelijk te blijven van de vreemde steenkolen-toevoeren, zoodat men eene spoedige bekrachtiging van dit contract door de N.-I. regeering verwachten mag. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GEHUWD: L. Geslings en M. A. C. Tijdeman. Makasser. C. Vreedenbnrgh en C. E. Brouwer. Kotta-Radja. M. H. Duvelaar Van Kampen en C. V. Mentel. Passoereean. P. N. C. Van Ingen en Th. Bachet. Serang. J. V. Kriesfeld en C. H. Van der Linden. Batavia. Jhr. G. J. W. C. H. Graaf land en J. C. Koek. id. J. W. H. Adèx en F. Verver. SamaraDg. Ch. Beem en N. Cephas. Djokdja. J. C. Schip pers en B. Van Steeden. Soerabaia. H. C. Van Stoyvenberg en P. M. Leidelmeijcr. id. BEVALLEN. J. W. S. Bommezijn geb. Qnack. Batavia. D. C. J. Van Zoijlen geb. Nieasen. Samarang. Z. Mevr. Van der Loeff. Soerabaia. D. E. C. C. Neijts geb. Ahrenamann. Kertosarie. Z. Mevr. Stofberg geb. Lapré. Modjokerto. Z. C. P. A. Hijbekamp geb. Hilling. Batavia. Z. M. F. A. Verdnin Lnnel geb. Hielckert. id. D. A. M. S. Horsting geb. Aboije. Djember. Z. OVERLEDEN. P. Van der Hoeven, m., 33 j., Banjocwangi. II. J. Ankersmit, m., 29 j., nabij Adeu. M. Van Bergen, k.f 3 j., Batavia. J. Zoetelief, in., 36 j Soerabaia. H. De Groot, k5 m Samarang. VertrekJ&nde passagiers van Datavia} op 3 lYov., per Nederl. mailboot „Prinses Wilhelmina", nnar Amsterdam. Controleur J. Schnir, eehtgenoote en 3 kinderen; m joor inf. N. Van Marion en eehtgenoote; kapt der inf. A K. Richholtz, eehtgenoote en 1 kind; lait. ter zee 2de kl. W. A. P&lm, kapt. kwartierm. L. C. Van Berg, geps. alg. ontv. F. P. Fcrtmenger, jongeheer H. Van Laar, mevr. de wed. M. H. A. A. Stadhonder, geb. Hohmann; geps. majoor inf K. M. A. Botter en eehtgenoote; J. Biekart, eohtgenoote en 2 dochters; jongeheer H. Onnen, luit. ter zee 2de kl. B. F. Meyboom, commies po^t- en teL-dienst J. F. Portier, dr. J. H. D. L. Sanger, Zr. Ms. troepen ca schepe lingen; te PadaDg embarkeeren nog: mevronw de wed. Reigers berg en kind, Israel en eehtgenoote. BXJITXfllVlL.A.IViD». Frankrijk. De Kamer der Afgevaardigden heeft giek-ren een aanvang gemaakt met de behandeling van het bud get voor buitengewone uitgaven. - De minister Tirard verklaarde dat zijn budget volkomen gelijk vormig is aan dat van den heer Léon Say, behou dens de overeenkomst met de Orleans-Spoor weg maatschappij. Die overeenkomst is een hulpbron, waartoe men do toevlucht zal kunnen nemen, wan neer men zulks noodig acht. Hij (minister) zou de ontvangsten hooger hebben kunnen opvoeren en de amortisatie beperken; maar hij wilde niet op reeds uitgebrachte stemmingen terugkomen. De tegen woordige toestand schrijft omzichtigheid voor, maar heeft niets verontrustends. Uitroepen echts.) Hij treedt in eene becijfering, waaruit blijkt dat er nog voor amortisatie zuiver 44 millioen overbl.jft. Het budget is aanzienlijk hoog, maar niet overdreven. Niettemin zal de regeering zich verzetten tegen elke aanvrage om supplementaire kredieten, welke haar niet gerechtvaardigd voorkomt. De minister verdedigde de uitgifte rler 3 pets. aflosbare leening. ToejuichingHij zeido dat de eerste uitgifte zeer duur was; de tweede gelukte den Staat, niet den speculanten. Op openbare werken en oorlog is 95 millioen bezuinigd. Zeer goed!) Op 11 Dec. bleven 491 millioen op de kred'oten voor de groote openbare werken beschikbaar. Hot over schot moot aan onmiddellijke uitgaven bes'eed wor den, ia plaats van tot oen leening over te gaan. Hij is van meening dat de uitvoering der groote openbare werken met omzichtigheid moot geleid worden. Met betrekking tot het oprichten van nieuwe scholen is hij innig overtuigd dat bezuinigingen noodzakelijk zijn. (Zee»' goed! Opschudding rechts.) De minister eindigde met de verklaring dat de toestand goed is en wees op de daarmede overeen komstige opinie vau den heer Léon Say in Juli 11. ToejuichingenDe heer Hoentjes bestreed de juistheid der cijfers, door den minister voorop gezet en zijne conclusie betreffende het tekort. - De heer Ribot viel hem hier in de rede en zeide dat er geen tekort op de begrooting bestaat. Ru moer rechts). - De heer Haentjes erkende dat de economische toestand van het land niet slecht is. De Kamer bepaalde de voortzetting van hot debat op morgen, Woensdag. Alsdan zal de heer Ribot antwoorden. Te Lyon zyn wederom drie personen wegens deelneming aan de Internationale in hechtenis ge nomen. Duitschland. In den Rijksdag werd gisteren overgegaan tot de eerste lezing van de Staatsbegrooting, waarbjj de Regeering zoowel die van 1883-84 als van 1884-85 had overgelegd. Met 224 tegen 43 stemmen ver klaarde het Huis zich tegen het voorstel om ook zekere doelen der Staatsbegrooting van 1884-85 naar de budget-commissie te verzenden. Evenzeer werd het voorstel verworpen om de budget-com missie te raadplegen over de vraag of de technische bedenkingen, welke tegen eene tweejarige begrooting geopperd zijn, werkelijk steek houden. Met 183 tegen 84 stemmen werd het voorstel aangenomen om slechts zekere gedeelten der begrooting van 1883-84 aan de beraadslagingen der commissie te onderwerpen. Op het kasteel Eller bij Dusseldorp overleed den 9den dezer prinses Frederik van Pruisen, sedert 19 jaren weduwe. Haar gemaal was een zoon van prins Lodewijk, een broeder des konings Friedricb Wilhelm III. Zij zelve was eene prinses van Anhalt- Bernburg en had den ouderdom van 83 jaren bereikt. Telegrammen. WEENEN, 11 December. De emigratie der Joden uit Rusland kan men thans als geëindigd beschou wen. Yan de 122 vluchtelingen, die zich Dog te Brody bevinden, gaan 94 naar Engeland, Frankrijk of Nederland en 14 terug naar Rusland. De 14 over-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2