LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 112 December. N°. 7002. A0* 1882. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden.1.10. franco per post.1.40. Uzoodertyjke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgegeven. PRIJS DER AD VERTE NTIEJTl Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171» Grootera letter» naar plaatsruimte. Voor het incassae* ran buiten da stad wordt 0.10 berekend. Avond- e «litie. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 232 tot 233 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. ODRciëelo Kennisgevingen. Vergadering vau den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 14 Dec. 1882,des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1*. Benoeming van een derden onderwijzer aan de school der 4de kl. N°. 1. (215) 2°. Idem van een Raadscommissie in zake de regeling van het pensioneeren van gemeente-ambtenaren en bedienden. (221) 3n. Idem van twee leden en den Voorzitter der Commis sie van Financiën. 4®. Voordracht betrekkelijk de statuten der Vereeniging de Practische Ambachtsschool en benoeming van negen bestuursleden. (225) 5°. Benoeming van vier leden der Plaatselijke School commissie. (234). 8°. Idem van een leeraar in de Fransche taal aan het Gymnasium. (235) 7°. Voordracht tot het verleenen van restitutie van betaald schoolgeld door G. L. Van Tubergen. (214) 8®. Idem als voren aan Dr. A. W. Wybrands. (233) 9°. Verzoek van Gebr. Van Wijk en Co. om een buis te leggen.(216) 10°. Idem van J. SI. Sobels, betrekkelijk het doen rooien van boomen. (218) 11°. Staat tot voldoening van gelden uit den post Onvoor ziene Uitgaven der begrooting voor 1882. (219) 12°. Voordracht tot afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1882. (220) 13°. Verzoek van J. Van Leeuwen tot continuatie van de levering van grint en zand. (222) 14°. Idem van W. J. Zwetsloot, betrekkelijk de overdracht van huur van eenige perceelen land. (224) 15°. Idem van C. L. C. \V. Pické, betrekkelijk de over brugging van dc Haarlemmertrekvaart. (226) 16°. Idem van mej. W. M. Pluygers, om ontslag als Regentes van het H. G.- of Arme Wees- en Kinder huis. (227) 17°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1882. (228) 1S°. Verzoek van de firma W. Hoogenstraaten en Co. be trekkelijk eene afsluiting van de Kerksteeg. (229) 19°. Idem van de straatmakers om verhooging van loon. (231> 20°. Tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe be lasting dienst 1882. 21°. Voordracht tot tijdelijke uitbreiding van het hulpper soneel aan de Jongensschool 2de klasse. (232) LKlDifiN, II December. Heden is aan de universiteit alhier de heer "W. Van Rappard bevorderd tot doctor in de staats wetenschap, met academisch proefschrift, get.„Iets over de regeling der tramways" en dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap met Stellingen. Naar aanleiding van het verzoek van ds. A. "W. Wijbrands, die zich eerst tegen het einde der vorige maand metterwoon in deze gemeente heeft geves tigd, geven B. en Ws. in overweging aan adressant restitutie van betaald schoolgeld te verleenen over de maanden October en November jl. tot een bedrag van 30, zijnde voor vier kinderen, leerlingen der scholen lste klasse, f 45 door adressant betaald. Ter vervulling van de vacatures, welke op 31 December a. s. in do plaatselijke schoolcommissie zullen ontstaan door de periodieke aftreding van Dr. A. Heijnsius, Dr. H. Boursse Wils, Dr. H. O. Van de Sande Bakhuijzen en Mr. F. Was, heeft die commissie bij den gemeenteraad do volgende aan bevelingen van twee personen ingediend, als: 1°. Dr. A. Heijnsius en Mr. W. Van der Vlugt; 2°. Dr. H. Boursse Wils eu Dr. H. Treub3°. Dr. H. G. Van do Sande Bakhuijzen en Dr. E. F. Van Dissel; 4*. Mr. F. Was en Mr. J. A. F. Coebergh, Zich vereenigende met het advies van de plaatselijke schoolcommissie op het voorstel van bet hoofd der Jongensschool van de 2de klasse tot uitbreiding van het hulppersoneel aan zijne school door de aanstelling van een derde onderwijzeres of derden onderwijzer, geven B. en Ws. in overweging dienovereenkomstig to besluiten. Voor de betrekking van leeraar in de Fran- sehe taal aan het gymnasium alhier wordt ter be noeming voorgedragen de heer J. J. A. A.Frantzen, die tot 1 Januari 1883 tijdelijk met de waarne ming dier betrekking is belast. Naar wij vernemen, zal op de tweede kunst beschouwing van „Ars Aeaiula Natnrae", Donderdag a. s. des avonds van halfacht tot tien uren in de Stad8-Gehoorzaal te houden, de portefeuille van wijlen den heer G. Duuring, te Breukelen, ter be zichtiging worden gesteld. Met militaire plechtigheid, waarbij ook de stafmuziek en het regimentsvaandel tegenwoordig waren, werden hedenmorgen op de binnenplaats van de kazerne aan de MorBchpoort de onlangs bij het vierde regiment infanterie nieuw benoemde officieren beëedigd en geïnstalleerd. Aan don luit. ter zee 2de kl. A. C. Zeeman, gedetacheerd bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, is uitgereikt het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen Atjeh 1873/80 met daarbij be- hooreDd brevet. We ontvingen hedennamiddag twee mails te gelijk: de Nedorlandsche met de Indische bladen van 3 tot en met 7 Nov. en de Fransche mail met die van 8 Nov. Gedurende de tweede helft der maand Oct. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: EL J. Hekelaar, Alkmaar, wed. Schutte, mej. H. L. Tooman, S. Ter Beek, mej. M. Wiedeman, Van Weeren, J. Van der Mark, wed. v. d. Bree, Amsterdam; wed. Theben Thewille, Arnhem, wed. Richel, Gouda; J. L. W. C. Weiier Tot Poelwijk, J. Out, 's-Gravenhage; D. Terburg, Haarlemmer meer; Richter, Hellevoetsluis; K. v. d. LindeD, Nieuwediep; Gijsel, R. W. De Jonge, Overtoom; W. Houwing, RaalteA. Johanson Liinsel, Rotter dam; J. Mooyman, Zoeterwoude; Bogert, Utrecht; J. Giele, Zandvoort. Blijkens de opgaven betreffende de sterfte in eenige groote gemeenten des lands in October, was de verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar: Amsterdam 24.1, Arnhem 20.6, Dordrecht 21.2, 's-Gravenhage 23.1, Groningen 23.1, Haarlem 26.2, 's-Hertogenbosch, 30.2, Leeuwarden 20.2, Leiden 27.9, Maastricht 20.1, Rotterdam 22.4 en Utrecht 36. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 36.00, 18.50, f 3.90 en f 1.90; de laagste f 36, f 18.50, f 3.70 en f 1.85. Ds. J. H. Wensinck te Aarlanderveen heeft voor het beroep naar do Ned.-Herv. gemeente te Meppel bedankt. De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft besloten adhaesie te schenken aan de circulaire, waarin de „Nieuwe Afrikaansche Handelsvennoot schap" bij den minister van buitenlandsche zaken aandringt op het doen van pogingen tot behoud van het status quo in het Congo-gebied. De Staatscourant van heden behelst een koninklijk beslnit, houdende machtiging tot uitgifte van f 10,000,000 aan schatkistpromessen. Door de heeren Bichon Van Ysselmonde, De Savornin Lohman, T. P. Mackay en Van Asch Van Wijck zijn een reeks van 12 amendementen voor gesteld op hoofdstuk binnenlandsche zaken, strek kende om: lo. niet afzonderlijke leeraren te benoe men voor archaeologie, aesthetiek en kunstgeschie denis; 2o. niet een nieuw gebouw voor pathologische anatomie te stichten; 3o. om het vak der christe lijke archaeologie te vereenigen met andere vakken 4o. om geen leerstoel voor het oud-Hollandsch recht te Groningen te stichten; 5o. om geen sub- sidiën te geven voor nieuw op te richten gymnasia of progymnasia6o. om te bezuinigen op de kosten van materieel aan de Rijks Hoogere Burgerscholen 7o. om ook aan die scholen vakken te vereeDigen; 8o. om de verhooging van snbsidiëa aan de Hoogere Burgerscholen te Zierikzee en Leiden, zoomede hefc aan Utrecht toegestane subsidie te doen vervallen; 9o. om aan de kweekscholen geen verhooging van jaarwedden te geven aan onderwijzers en geen nieuwe leeraars in de gymnastiek aan kweekscho len te benoemenlOo. de kosten der normaallessen met f 50,000 te verminderen; llo. geen gelden toe te staan voor overdekte speelplaatsen bij openbare scholen ten plattenlande, en 12o. het bedrag der tijdelijke subsidiën voor 't lager onderwijs aan ge meenten te verminderen met 3£ ton. Ook de heeren Schepel, Gratama en Bastert heb ben vier amendementen voorgesteld tot vermindering van verschillende posten van hooger onderwijs en gymnasia. Het stoomschip „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Suez en ging onmiddellijk het Kanaal inde „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde dien tdag Kaap Rocca. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat aan de Rijks Hoogere Burgerschool van vijfjarigen cursus te Til burg de betrekking van leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde te vervullen is. Jaarwedde f 1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komen, moeten zich vóór of uiter lijk op 20 Dec. a. s. aanmelden bij den hoogleeraar, inspecteur van bet middelbaar onderwijs, dr. M. Sal- verda, te 's-Gravenhage. De gewone andientie van den minister van justitie op Dinsdag en die van den minister van oorlog op Donderdag a. s. zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft aan jhr. C. A. Yan Sijpesteyn, bij Zijner Majesteits besluit van den 5den Sept. jl., no. 1, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontheven van het ambt van Gouverneur van Suri name, op diens nader verzoek, met ingang vau den lsten Dec. 11., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, en hem een pensioen van f 3000 'sjaars, ten laste van het Xde hoofdstuk der Staatsbegrooting en een pensioen var f 3500 'sjaars, ten laste van de Surinaamsche begrooting toegekend- de 2de luits. van het corps mariniers L. A. C. Farnée en E. A. R. Verbeek, met ingang van den lsten Januari a. s., bevorderd tot lsten luit. bij gemeld corps. Gemengd Nieuws. Het zoogenaamde Volksconcert - want zij voor wie de uitvoering eigenlijk bestemd was, schitterden op enkele uitzonderingen na door hunne afwezigheid - heeft den gisteravond ter Stadszale op- gekomenen blijkens de vele bijvalsbetuigingen uitste kend voldaan. Het orkest kweet zich onder leiding van den heer Grentzius zeer verdienstelijk van zijn taak en de lieer Van Pijpen mocht voor zijne voordracht der clarinett-solo niet het minst aller tevredenheid verwerven. Men verwacht niet ten onrechte dat bij een volgende gelegenheid op eene betere opkomst zal kunnen gerekend worden. Naar het academisch ziekenhuis alhier is Zaterdag-avond overgebracht J. W., die in be schonken toestand gevallen zijnde eene niet onbe langrijke verwonding aan het hoofd bekwam. De persoon, van wien wij verleden week melding maakten als hebbende zich te Delft aan op lichting schuldig gemaakt, is werkelijk ook Leiden komen opzoeken. Hij is hier echter gelukkig aan gehouden. Na aanvankelijke ontkentenis bekende- hij eindelijk het hem ten laste gelegde feit te heb ben bedreven, en gaf op genaamd te zijn Johannes Houtman, terwijl hij zich te Delft had voorgedaan als.de alhier wonende tapper Balk. Na opgemaakt proces-verbaal is hij naar de gevangenis te's-Óra-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1