I ■■l.ll I I gggg— Eene herbergierster te Maastricht is wegens het toedienen van een glas bier aan een persoon in kennelijken staat van dronkenschap, door het prov. gerechtshof te 's-Bosch, veroordeeld tot een boete van f 5 of subsidiair een dag gevange nisstraf en in de kosten. De Rjjn is te Keulen weder gewassen; de daling hield op ten gevolge van nieuwen was aan den Moezel. In Hongarije is wederom eene post kar overvallen. Zondag jl. geschiedde dit, tusschen Pest en Aroksar, door eenige roovers, die den pos tiljon en een gendarme, welke de kar begeleidde, om het leven brachten en zich met de brievenzak ken uit de voeten maakten. Het klooster Wartopeidon op den berg Athos, in Macedonië, is eene prooi der vlammen geworden. Ook de daartoe behoorende kerk en de bibliotheek, waarin hoogst zeldzame Grieksche hand schriften werden bewaard, zijn afgebrand. Het zwaard van Damocles, dat boven de gasfabrieken hing, is weder voor korter of langer tijd in de 6cheede gestoken. Te Berlijn, waar de electrische verlichting was aangebracht en zeer goed werkte, heeft zij weder moeten plaats maken voor gaslantarens, omdat het bleek dat die electrische lichten zich ook voedden met telegrammen. Althans de telegraphische gemeenschap werd verstoord ten gevolge der nabijheid van draden voor de nieuwe verlichting. Zeer waarschijnlijk zal de wetenschap wel een middel vinden om dit bezwaar weg te nemen, dat in ieder geval niet bestaat waar en zoo lang de telegraaflijnen boven den grond zijnmaar voor dit oogenblik is het tcch een hinderpaal, die nit don weg moet worden geruimd, want hoeveel waarde de electrische verlichting ook heeft, het telegraphïsch verkeer is toch eene zaak van grooter maatschappe lijk belang. Te Twoebruggen heeft oergistermorgen zekere Catharina Möhr, ond 20 jaren en dochter van oen metselaarsbaas, den in het ouderlijke huis woonachtigen 22-jarigen boekhouder Heisz uit "Wald- kirch doodgeschoten, toen deze zich door de gang naar het bureel wilde begeven. Daarop loste zij een schot op zich zelve, aan de gevolge waarvan zij na verloop van enkele uren bezweek. Do eigenlijke reden dezer misdaad is onbekend. Hot hof te Brussel heeft gisteren het huis in oogenschouw genomen, waar de advocaat Bernays vermoord werd. Daarna werd het getui genverhoor hervat, dat evenwel niets bijzonders op leverde. Naar alle waarschijnlijkheid zal het getuigenver hoor Zaterdag-avond of Maandag-morgen afgeloopen zijn. Do verdediging zal Maandag een aanvang nemen en de uitspraak is op Vrijdag of Zaterdag bepaald. Drie weken zijn er dan met de behande ling van deze zaak verloopen. Ook de experts op het gebied van wapenen zijn gehoord. Hunne verklaringen golden eene verge lijking met de door den beschuldigde Armand ge bruikte patronen en pistolen. De geneesheeren hadden ook een onderzoek gedaan omtrent den indruk van een voet op het bebloede tapijt. De schoenen van Leon en Armand zijn daarvoor gebezigd. Leon draagt zeer puntige schoenen, Armand schoenen met breede punten, en nu is het hun gebleken dat niet de schoen van Leon, maar die van Armand volkomen past in het indrukeel van geronnen bloed op het tapijt. Aan geen van beiden was echter een spoor van bloed te bekennen. - Bij deze opmerkingen zag men Armand glimlachen. In dat proces wordt voortdurend gesproken over een zekeren Murray, die algemeen als een gefin geerd persoon beschouwd wordt. Dienaangaande leest men in het „Antwerpsch Handelsblad" van Dinsdag: „Op den zolder van een dokter te Luik heeft men den romp van een lijk ontdekt, dat reeds in be dorven staat verkeerde. Dit lijk zonder hoofd, armen of beenen, lag in een wit-houten kist, met het op schrift: „29 Murrays New-York" en verder eenige onleesbare woorden." De dokter, waarvan sprake is, zit sedert 3 maan den in een gekkenhuis. Zal men er in slagen het geheim te ontdekken? Volgens fc ij ding uit Genève is er in Zwitserland eene sensatie ontstaan, doordien men tot de ontdekking is gekomen dat het personeel der stoomboot-maatschappij van het Como-meer be driegerijen op groote schaal heeft gepleegd. Aan die bedriegerijen moeten de directie en de beambten, van de hoogste tot de laagste, zich al jaren lang schuldig gemaakt hebben. De boeken werden ver- valscht, de vrachtbiljet tea nagemaakt. Maandelijks vergaderden de schurken om de sommen die zij door hunne bedriegerijen verkregen hadden, te ver doelen. En weggejaagde kellner, wiens eischen door de bende verworpen werden, bracht het komplot aan het licht. De deelnemers zijn gearresteerd. Het Dnitsehe Reichsgericht heeft het vonnis, waarbij de koetsier Conrad, die zijne vrouw en vier kinderen vermoordde, ter dood veroordeeld werd, bevestigd. De Noorsche bladen zijn alle vol ver ontwaardiging over de voltrekking eener doodstraf in de nabijheid van Nakskov op het eiland Laa- land, waarbij het hoofd van den delinquent oerBt bij den derden bijlslag viel. Een wanhopige stap. - „Als ge mij niet 't jawoord geeft, geliefde, zoo dwingt ge mij een stap te doen, die ons voor eeuwig scheiden zou." „En dat ware?".... vroeg zij ontzet. „Wel, dan dwingt ge mij met een ander te trouwen." BUITENLAND. Frankrijk. Volgens de „France" is Herber Von Bismarck tot attache bij het gezantschap te Parijs benoemd. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren het budget van koophandel en openbare werken ongewijzigd aangenomen. De expeditie tegen Tonking is uitgesteld, daar een groot aantal afgevaardigden het krediet niet wilde toestaan, tenzij aan het hoofd twee commis sarissen worden geplaatst, namelijk een civiele on een militaire. De minister van marine wil dit echter niet. Een schrijven uit Hanoi van 2 Nov. acht den toestand in Cochin-China gevaarlijk, wanneer do Anamieten, die hulp van de Chineesche regeering ontvangen, het wagen zich te verdedigen. De Chi- neezen staan in grooten getale te Sang-Tai, slechts enkele mijlen van Hanoi. Do bevelhebbers dier troe pen hebben in last de Franschen uit Tongking te verdrijven. Bevatten deze berichten waarheid, dan zal de Fransche expeditie togen Tongking niet zoo gemakkelijk zijn als men eerst vermoedde. In het zelfde schrijven wordt bovendien beweerd dat de Chineesche troepen van goede geweren en kanonnen voorzien zijn. De bouwvallen der Tuilerieën zijn voor 32,200 fr. ter afbraak gegund aan den heer Picurd, den- zelfde, die de tentoonstellingsgebouwen van 1878 wegruimde. De regeeriog heeft zich het onvoorwaar delijk eigendom voorbehouden van alle voorwerpen van kunst en waarde, welke mochten gevonden wor den, benovens hot recht om zelve opgravingen te doen. Ten gevolge van den hoogen waterstand der Seine is Maandag 11. de „Union" niet uitgekomen en heeft de „Univers" haar bureel moeten verplaatsen. Do directeuren der „Union générale" to Parijs erkonuen verscheidene ongeregeldheden in hunne handelingen. Bontoux houdt echter vol dat hij zich nooit mot de détail-zaken heeft bemoeid en dat hij niet verwachten kon dat de commissarissen de wet telijke vormen verwaarloozen zouden. Bontoux be tuigt zijn volkomen onschuldFeder verzekert dat als de gekochte aandeelon maar botaald waren, er geen sprake van eenig deficit in de kas zou zijn. De getuige Izoard erkent zijn naam aan enkele operaties te hebben geleend, maar dat hij zelf steeds ter gooder trouw gehandeld heeft. De getuige Bon- neval verklaart op last van Feder 26 millioen op de balans gebracht te hebben, wat Feder ontkent, ofschoon Bonneval het volhoudt. Zwitserland. De Groote Raad van het kanton St.-Gallen heeft met groote meerderheid van stemmen besloten, de doodstraf weder in te voeren. Hetzelfde besluit nam de Groote Raad van het kanton Lucerne met 73 togen 8 stemmen. De Bondsvergadering is den Iden dezer bij eengekomen. Onder de zaken, waarover zij te be slissen zal hebben, behoort de wijziging van het uitleveringstractaat tusschen Zwitserland en België. Alfred Escher, de hoofdontwerper van den St-Gothard-spoorweg, is gisteren te Zurich in den vroegen morgen overleden. Rusland. De keizer en de keizerin zijn Zondag uit Gat- schina te St.-Petersburg gekomen, om het 199ste jaarfeest van een regiment dor garde mede te vie ren. Bij de parade had grootvorst Wladimir, broe der des keizers, van zijne buitenlandsche reis terug gekeerd, zijue plaats als commandant der garde ingenomen. De czaar begroette zijn broeder zeer hartelijk en werd door het regiment met groote geestdrift ontvangen. Na afloop der para gaf de czaar in het paleis, dat hij als kroonprins bewoonde, een dejeuner aan de officieren van het regiment. Vereenlgde Staten. Uit Kingston, Jamaica, wordt gemeld dat "West- gate, die zich zelf als medeplichtige aan den moord in het Phoenixpark heeft aangegeven, op '21 Nov. naar Engeland zou worden overgebracht per stoom schip „Nile", van de Royal Mail Company. Do commissie, belast met het onderzoek van de aanspraken der geneesheeren, die wijlen president Garfield verpleegden, heeft aan dr. Bliss en vijf anderen sommen toegewezen tot een bedrag van 65GO tot 3000 dollars. De andore eischen zijn aanmerkelijk besnoeid. Het proces wegens de knoeierijen bij do „Star- Route"-posteryen is Maandag hervat. Telegrammen. DEN HAAG, 7 December. In de zitting der Eerste Kamer van heden is ingekomen de mededeeling van het overlijden van hot lid dier Kamer, jhr. mr. Den Tex. De voorzitter bracht hulde aan de nagedachtenis van den overledene. Naar de afdeelingen werden ver zonden de door de Tweede Kamer aangenomen begrootingshoofdstukken. Vervolgens werlen una niem goedgekeurd een aantal naturalisatie-ontwerpen, een tot ruiling van gronden met Ai o hem en een tot wijzigiog van hoofdstuk IV der begrooting van 1881. Tegen aanstaanden Zaterdag z.ju weder eenige ontwerpen aan de orde gesteld. By de Tweede Kamer is ingekomen on voor stel van den heer Buma tot instelling van een onderzoek naar Je droogmaking en afsluiting der Zuiderzee. Na eenige discussie is het hoofdstuk Buitenland sche Zaken aangenomen met 65 tegen 12 stemmen. De conclusie der minderheid in de zaak vau genoraal Van der Ileyden werd verworpen met 56 tegen 22 stemmen, waarna de conclusie der meerderheid werd aangenomen met 61 tegen 12 stemmen. De commissie tot onderzoek van de Billiton- stukksn heeft voorgesteld dat, daar d Indische regeering by de verlenging der concessie niet de wet naleefde noch het landsbelang behartigde, de Kamer het Opperbestuur wenscht uit te noodigen zijne volledige vrijheid to handhaven om bij het einde der oorspronkelijke concessie voor de naleving der wettelijke bepalingen en de behartiging van hot landsbelang te waken. De behandeling van het hoofdstuk Justitie is aangevangen. Vooral werd de minister bestreden wegens zyne houding in de quaestie dor duiven- scliietery. Tal van andere punten werden ook be sproken. Voortzetting morgen. WEENEN, 5 December. Te Praag wordt thans het proces tegen vijftig socialisten behandeld. Een der hoofdschuldigen is een schoenmaker, volgeling van Most, den berucliten redacteur der Londensche „Freiheit", en die getracht heeft de radicale be grippen van Most by de Oostenrijksche socialisten te doen ingang vinden. Ook is het bewezen dat hij de bewerker is geweest van de arbeidstaking der mynwerkers in Bolienien, eenige maanden geleden. BERLIJN, 6 December. Haenel verklaart met 15 van zyne aanhangers van de Fortschrittspartij uit den Rijksdag, dat zij, niettegenstaande het be sluit van de meerderheid der linkerzyde, op hun standpunt te blijven staan. Zy verlangen het prin cipieel samengaan van alle liberale partijen; zij verklaren wel niet uit de fractie te zullen uittreden, doch verlangen echter erkenning van hun stand punt, dat zy op alle wijzen willen verdedigen. Ver der verlangen zy dat de organisatie, do pers en de geldmiddelen der party niet tot bestrijding en onder drukking hunner gevoelens gebruikt mogen worden. De daarop betrekking hebbende voorstellen zullen hierop aan de algemeene vergadering der fractie voorgelegd worden. Daardoor heeft in de radicale linkerzyde heden ook eene ware verdeeldheid plaats gehad. De zaak verwekt in het Parlement groot opzien, LONDEN, 7 December. Aan de „Times" wordt uit Cairo onder dagteekening van heden geseind dat Rias-pacha zijn ontslag genomen heeft. CAIRO, 7 November. Mahmoed-pacha, SamiAli- pacha, Fheini Abdellal-pacha en Toelba-pacha ston den heden voor den krygsraad terecht. Allen erken den zich, evenals Arabi, schuldig aan rebellie. De

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2