gggggggggggg gg—gg Gemengd Nieutps. De postkantoor-beambten hebben het hier gisteren buitengewoon volhandig gehad. Niet minder dan 700 pakketten waren er successievelijk In den loop van den dag van elders ontvangen. Door den ijver der directie werden alle belangheb benden nog zooveel mogelijk bediend des avonds werden de pakketten zelfs per met een paard be spannen brik door de stad rondbezorgd. Om Daar elders te verzenden, waren hier 800 pakketten aan het kantoor afgegeven. De vorige week zijn voorgekomen de volgende gevallen van pokkenDelfshaven een, Leiden een, Rotterdam elf en IJselmonde twee. De waarneming van het astronomische schouwspel, dat eerst den 8sten Juli 2004 terug- keeren zal, namelijk het heentrekken van de planeet Venus over do zonneschijf, was heden hier niet mogelijk, daar zelfs de zon voor ons onzichtbaar bleef. Gisteravond werd door voorb ij gangers brand ontdekt in de woning van den heer S. nabij de Doesbrug te Leiderdorp, waarin op dat oogen- blik niemand aanwezig was. Onmiddellijk werd de brandspuit gehaald en toegang verschaft, waardoor het vuur tot één vertrek werd beperkt, dat echter geheel uitbrandde. De bewoner had een brandende petroleumlamp opgehangen aan een touw, dat waar schijnlijk vlam vatte en de lamp deed vallen. De overige spuiten behoefden geen dienst te doen en na een uur was de gewone kalmte weer terug gekeerd. Als een zeldzaamheid mag zeker ver meld worden dat op St.-Nicolaasavond bij den koek en banketbakker D. H. Pro3inan te Oudewetering, onder de talrijke bezoekers zich ook bevonden een kind met de eigen moeder, eigen grootmoeder eD eigen overgrootmoeder. Naar men verneemt, zijn dezer dagen te Rotterdam ook een tweetal inwoners van Breda gehoord met betrekking tot de zaak van de mil- lioenen-juffrouw. Gisteren is gevankelijk van Gouda naar Rotterdam gevoerd zekere II. Amersfoort, beschuldigd van Zondag-avond een moordaan slag te hebben gepleegd op den persoon van D. Niermeyer te Hekendorp, wiens dochter zijne be minde was, doch tegen den zin van haar vader. Uit Meiningen wordt gemeld dat aldaar in S2-jarigen ouderdom overleden is hertog Bernhard van Saksen-Meiningen, vader van den regeerenden hertog, ten wiens gunste hij in 1S66 afstand deed van den troon. Ter vernietiging worden nog steeds dagelijks kisten met oude koperen conten de rijks munt ingevoerd. Blijft men aan het verlangen van den minister van financiën voldoen, door ze op de rijkskantoren in betaling te geien, dan kan men spoedig van den last der oude centen bevrijd zijn. Behalve de rijkskantoren kunnen ook diaconieën en winkeliers de behulpzame hand bieden, om de oude centen spoedig buiten omloop te krijgen. Een Armenisch blad deelt bij zonder heden mode omtrent een ontzettend bloedbad, dat in October 11. in de stad Bitlis, aan het meer "Wan (Armenië) werd aangericht. Er brak op verscheidene plaatsen tegelijk een brand uit, die achttien uren duurde en het grootste gedeelte van de stad in de asch legde. Toen de bewoners, bijna uitsluitend Armenische kooplieden, beproeven wilden om de vlammen te blusschen, werden zij door Kurdische kogels en Turksche bajonetten aangevallen, en nu begon de slachting in de brandende stad, waarbij honderden Armeniërs gedood werden. Eenige inwo ners wilden naar Wan telegrapheeren om hulp, maar men weigerde hunne telegrammen over te seinen. Het aantal dooden en gewonden is nog niet met zekerheid bekend. Door eene Duitsche firma te Kirn, aan de Nahe, is een nieuw muziekinstrument uit gevonden, een soort van piano, die den klank geeft van eene viool. Het instrument wordt bespeeld als eene gewone piano, met toetsen; dezen brengen kleine rolletjes, van hoorn, die door een pedaal in eene draaiende beweging worden gehouden, in aan raking met de snaren. Bij het voortgezette getuigenverhoor in de zaak der gebroeders Peltzer, heeft dr. StieneD, met het onderzoek naar de oorzaken van den dood des heeren Bernays belast, verklaard dat die dood het gevolg was van het pistoolschot. Hij voegde er bij dat het op het vloerkleed gevonden bloed daar twintig uren na den dood was gekomen. Hij is van gevoelen dat Bernays' lijk in liggende houdiüg koud geworden en 24 uren na den dood verplaatst is. - De geneesheer Laroche verklaarde eveneens dat het lijk niet verplaatst kan zijn op het door Leon Peltzer aangegeven tijdstip. In deze overtuiging deelde ook dr. Ylemminck, volgens wien het lijk ten minste 28 uren na den dood was verplaatst. Deze verklaringen hebben een zeer diepen indruk gemaakt. De zittingen van het hof worden minder druk bezocht sedert het verhoor van de wed. Bernays heeft plaats gehad; de belangstelling neemt af. Over het geheel schijnt mevrouw Bernays' waar dige houding een gunstigen indruk te hebben ge maakt. Zij bleef steeds gematigd en men merkte op dat zij niet dan mét weerzin sprak over de fouten van haar man. Armand Peltzer verbleekte toen zij binnenkwam, en toen zij heenging, volgde hij haar met de oogen tot de deur. De „Chronique" wijst er op dat men het verhoor van mevrouw B. zeer bekortte; het blad vindt dat niet verkeerd, maar vraagt waarom de akte van beschuldiging dan zoo breed uitweidde over de getuigenissen der dienst boden, en waarom liet men De Longé eerst aan het woord na Amélie Pfister c. s. „Beschuldigden worden in den regel als onschuldigen behandeld, zoolang de jury geen uitspraak deed; waarom dan volslagen gebrek aan „égards'' jegens een vrouw, die zelfs niet beschuldigd is vraagt de „Chronique." Verschillende getuigen werden nog verhoord, waar onder ook een viertal experts, die geroepen zijn in de zaak, om het schrift te herkennen der telegram men van Armand Peltzer aan Leon en van dezen aan Armand, welke met gefingeerde namen waren onderteekend. De experts houden vol dat er vol ledige overeenstemming bestaat tusschon het schrift dier telegrammen en dat van de handschriften der beide beschuldigden. Naar aanleiding hiervan deelde de verdediging mede, dat zij van haren kant ook een expert heeft aangesteld, die echter eerst over een paar dagen met zijn rapport kan gereed zijn. ©es antwoorul aan den Weledelen SS eer X. Gebrek aan ruimte noodzaakte ons tot ons leed wezen de beantwoording uwer bedenkingen tegen ons artikel over het Prentenkabinet tot heden uit te stellen en dezelfde reden dwingt ons ook nu nog beknopter te zijn dan uw belangrijk betoog zeer zeker verdient. Dus ter zake: U heeft twee opmerkiugenTen eerste is u een tegenstander van centralisatie. "Wij zijn dat niet zoo bepaald; er is verschil tusschen centralisatie, waarbij het centrum eigenlijk alleen overblijft en de deelen onbeduidende dienaren worden, en centralisatie, waarbij het centrum alleen sterk primeert zonder de deelen alle eigen bestaan ontzegd te hebben. Do laatste wenschcn wij in vele opzichten; van de eerste zijn ook wij „verklaarde vijanden." Uwe opmerking omtrent Frankrijk steunt nu voorzokor op eene kleine verwar ring tusschen kunst en politiek. Yoor het laatste is Frankrijk in den door ons sfgekeurden zin gecen traliseerd cn met zeer zeker vrij schadelijk resultaat. Op kunstgebied heerscht er echter de tweede wijze van centralisatie - zelfs heeft elke stad er zijn museum voor kunst - en wij wenschten gaarne dat de kunstzin en smaak van het Franscho volk ook onze Neder landers bezatenonze kunstindustrie zou dan stellig beter zijn. Wij durven daarom met alle gerustheid Frankrijk op dit gebied als voorbeeld blijven stollen. Uwe tweede bedenking, Woled. Heer, is van miDder belaug voor ons artikel, maar - vergeef het ons - daarentegen zeer inpolitiek. Het Leidsch Dagblad heeft altijd getoond hart te hebben voor onze Academie, alles wat haar bloei zal kunnen bevorderen juichen wij toewij bestreden het regee- ringsvoorstel dus ook volstrekt niet, maar opperden slechts twijfel of de Kamer or zich mede vereenigen zou. Gij roept ons nu op om dien twijfel te motiveeren zoo onze motieven later tegen de voordracht worden aangewend is aan n, niet aan ons de schuldwant het verwijt iets lichtvaardig te hebben neergeschreven kunnen wij natuurlijk niet op ons laten rusten. Doch eerst eenige vrageo aan u. Zijn onze philologen wezenlijk zoo achterlijk? Is hot niet meer verschil in richting dan in be kwaamheid, en zou het wel zoo gewenscht zijn zoo de Nederlandsche klassieke philologie haar eigen richtiüg, die haar in de geheele wereld zoo grooten naam verschaft heeft en nog doet hebben, verliet om de slippedraagster te worden der Duitsche Magistelli?? „Unverhiiltnissmassig viel Collegiën" moeten de schuld hebbenwelnu de tegenwoordige titularissen - wien het toch zeker niet aan ijver ont breekt - geven de een vijf, de andere acht nren college per week. Het is waar, veel wordt niet ge doceerd dat wel nuttig en goed zon zijn, maar zij vragen: Is dat juist wel het ergst in de litterarisch© faculteit; moet zij vóór alle andere worden aangevuld Wij zullen zeer ruim zijn en aannemen dat er op dit oogenblik hier 40 studenten in de klassieke letteren studeeren. Maar hoeveel in de rechten? Stellig 400. In de medicijnen? Minstens 200. Als nu er te min geld is om alle faculteiten van de noodige leerstoelen te voorzien, welke behoort dan voor te gaan In de medische faculteit is het aantal professoren voor interne geneeskunde juist twee; minder kan het al moeiolijk. De hygiëne, de medi sche politie, de geschiedenis der geneeskunde, de tandheelkunde: deze vakken worden niet of slechts als aanhangsels onderwezen. Trouwens, mijnheerX.,. zie eens de Amsterdamsche lijst op dit punt na. In de juridische faculteit is de leerstoel der diplo matieke geschiedenis nog altijd onbezetoud-Fransch recht wordt hier niet onderwezen, van internatio naal privaatrecht hooren onze juristen nooit iets; van vergelijkende rechtsstudie evenmin de leerstoel voor het notariaat en registratierecht behoort nog tot do vrome wenschen. En daarbij, welk eene overlading met vakken hebben de hoogleeraren er niet! Burgerlijk recht, Handelsrecht en Burger lijke Rechtsvordering: het is voor rekening van één man. Staatsrecht, Yolxenrecht en Amiuistratie- recht, die ieder minstens één 'hoogleeraar voor zich eischen, zijn gezamenlijk aan prif. Buys opgedragen. Het is waar, deze hoogleeraar geeft i?4i slechts negen (tot voor korten tijd twaalf) ureih college in de week en het is algemeen bekend hoe .achterlijk de Leidsche juristen in hunne staatsrechterlijke ken nis zijn!! Maar zult u, als deskundige, zeggenDat zijn alle practische vakken, die werkelijk di'ingend noodig zijn; de jongelui zullen ze dus wel tfoor de praktijk loeren. Laten wij dus eens in eene ;andere bespiegelende faculteit zien, dan vinden wij in de philosophischo: één hoogleeraar voor de g eheele zoölogie, plus de vergelijkende anatomie, p'tas de vergelijkende physiologie. Als u dat een D uitsch geleerde mededeelde, zou u 's mans ErstauneiS eens zien. Er is meer: Al wat aan wiskunde aan onze hoogeschool gedoceerd wordt is aan twee profes soren opgedragen. Men hoeft daarbij slechts Djolft te vergelijken. Meteorologie hangt in de lucht; plhy- sieke aardrijkskunde, othuographie, anthropologic,/*tc* etc. worden niet onderwezen. Eu hiermede zullen wij thans volstaanu noen^e zelf de litterarisch© faculteit io menig opzicht rjjk voorzien, slechts op één punt ontbrak nog wa.J? wij hopen u de overtuiging te hebben geschonke Q dat bij de andere faculteiten - over de theologisch 8 kunnen wij niet oordeelen - nog vrij wat meer ont-.' breekt. Toch klagen die faculteiten* niet, althans niet zoo luide. Het komt doordien men daar nog steunt op eigen kracht en desnoods zonder onmid dellijke leiding zelf aan het werk trekt, en in d$ boeken zoekt, wat het levende woord niet geeftj Ook de litteratoren mogen dien weg wel opgaan dat is eene gezonde decentralisatie, die niet alles1 van hooger hand verwacht, maar het individu zijn strijd en moeite niet bespaart, de dan verkregen kennis is er niet minder om. Schliemann is waarlijk niet in eene archaeologische studiesfeer grootgebracht? als onze archaeologen het zoover als hij brengen» zullen gij en wjj wel tevreden kunnen zijn. Gaarne hadden wij hierover meer uitgewijd, doch de reeds nu groote lengte van ons antwoord bewijst u althans hoe wij uw oordeel ernstig over wogen hebben en steeds bereid zijn bedenkingen in zoo heuschen vorm geuit als de uwe, zoo goed wij vermogen te weerleggen. De Redactie. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer der Afgevaardigden heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen, waarbij de rechter lijke hervorming in Egypte wordt verdaagd, ondanks de opmerking van den heer Dréolle, die uitstel van behandeling vroeg tot aan het sluiten der onder handelingen met Engeland. De heer Dnvanx zeide bij de behandeling van een amendement van den heer Beauquier, strekkende tot afschaffing van de aalmoezeniers bij de normaal scholen, dat die afschaffing een uitvloeisel is der wet van 28 Maart, en dat aan de bevoegde macht binnenkort een voorstel in dien geest zal aangebo den worden. Deze verklaring werd door de linker zijde toegejuicht. Het amendement-Beanquier is daarop met 379 tegen 99 stemmen aangenomen. Het rechtsgeding tegen Bontoux en Feder, directeuren van de „Union générale", heeft gisteren

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2