BUITENLAND. Frankrijk. Naar men in de couloirs" der Kamer verzekerde heeft in eene Zaterdag gehouden vergadering van het uitvoerend comité voor de tentoonstelling te Amsterdam de minister Pierre Legrand medegedeeld dat de regeering een krediet toestaat van 200,000 fr., waaronder 120,000 fr. beschikbaar gebleven gelden, welke voor de tentoonstellingen te Melbourne en Bordeaux waren uitgetrokken. Het voorstel tot het verleenen van dit krediet zal eerstdaags bij de Kamer worden ingediend. Ten gevolge van eenige artikelen van den heer Charles Laurent, in det dagblad „Paris", tegen den heer Andrieux, heeft eergister tusschen genoemde heeren een duel plaats gevonden, waarbij de heer Laurent een degensteek onder het oog ontving, die echter, naar men vermoedt, geen ernstige gevolgen zal hebben. Groot-Britannië. Het Parlement is tot 15 Febr. verdaagd met eene troonrede, welke begint met de verklaring dat de •betrekkingen met het buitenland van vriendschap- pelijken aard zijn. Na gesproken te hebben over de met goed ge volg volbrachte operatiën van leger en vloot in Egypte, laat de troonrede zich verder dus uit: „De laatste gebeurtenissen in Egypte hebben mij hoogere verplichtingen ten opzichte van de aange legenheden in dat land opgelegd. Ik zal trachten mijn plicht in dier voege te vervullen dat de inter nationale verbintenissen gehandhaafd, do langzamer hand verkregen voorrechten bevestigd, het geluk van het Egyptische volk bevorderd en zijne instel lingen op omzichtige wijze ontwikkeld worden. Even zeer zal ik alles vermijden, wat zou kunnen strek ken om de rust in het Oosten te verstoren. Ik ver trouw dat het doel, hetwelk ik mij voorstel, zoo wel als de uitkomsten mijner overwegingen, door de mogendheden, mijne bondgenooten, in hare be trekkingen tegenover Egypte zullen goedgekeurd worden. „Ten gevolge van de verlichte politiek der regee ring en wetgevende macht in Frankrijk is er geen algemeene vermindering in de handelsbeweging tus schen Engeland en Frankrijk te bespeuren. Do stol*- felijke welvaart van beide landen wordt daardoor bevorderd, en tevens strekt dit tot aanhaling der banden van vriendschap, welke gelukkig beide Sta ten verbinden." In de troonrede wordt vorder gezegd dat er reden bestaat om voor den aanstaanden winter ellendein eenige deelen van Ierland te duchten. Met afschuw wordt melding gemaakt van de laatste moorden te Dublin. De overheden zullen van hare macht ge bruik maken om de misdaden te onderdrukken. Niettemin is er merkbare verbetering in den alge- meenen toestand van Ierland. Lord Granville heefc Zaterdag-namiddag, namens de koningin, den gezant van Madagascar met gevolg ontvangen, tot overhandiging zijner ge loofsbrieven. Bij de te Wigan gehouden verkiezing voor het Lagerhuis is de heer Egan (conservatief) ver kozen met 2867 stemmen, tegen 2212 welke op zijn liberalen mededinger werden uitgebracht. De regeering heeft de meeting der Nationale Liga, welke gisteren te Limerick zou gehouden wordeD, verboden. Portugal. Dezer dagen is gemeld, dat verschillende Portu- geesche bladen de bijzondere aandacht der Regee ring vestigen op het door den heer De Brazza ge sloten Congo-tractaat, omdat daardoor de Portu- geesche belangen zouden kunnen benadeeld worden. Een ministeriëel orgaan, de „Revolucao de Setem- bro", bevat een artikel, dat de strekking heeftom de vrees, welke dienaangaande bestaat, te bestrijden. Het verklaart, dat Frankrijk steeds do rechten van Portugal op Congo heeft geëerbiedigd. Frankrijk handelt als bevriende mogendheid en heeft in de bedoelde zaak de grootste kieschheid tegenover Portugal in acht genomen. Spanje. Ter gelegenheid van de geboorte der Infante heeft de Koning aan drie tor dood veroordeelden gratie geschonken. Voorts is eene algemeene amnestie voor drukpers-delicten verleend. De voorstanders van het vrij handelsstelsel zijn voornemens, zich de belangen aan te trekken van de wijn- en mijnstreken, die voor 80 pet. in den geheelen uitvoer van Spanje bijdragen, en op het sluiten van vrijzinniger handelsverdragen aan te dringen. Vereenigde Staten. Volgens te Washington ontvangen berichten eischt Chili eene schadeloosstelling ten bedrage van 20 millioen dollars van Columbia, omdat deze staat heeft toegelaten, dat ten behoeve van Peru wapenen en krijgsbehoeften over de landengte werden ver voerd. Men houdt het er voor dat Chili ter vol doening van dezen eisch den afstand van Colum- biaansch grondgebied zal voorstellen, en wel van eene strook lands over de landengte. De zaak is daarom onder de aandacht der Amerikaanscho regee ring gebracht met het oog op eventueele tusschen- komst langs diplomatioken weg. Bij het rechtsgeding wegens knoeierijen van het personeel der posterijen op de zoogenaamde „Starroute" zijn door de ambtenaren pogingen ge daan om den loop des rechts te belemmeren, en voorleden Zaterdag heeft president Arthur, overeen komstig een rapport van den „attorney-general", bevolen den „marshal" van het district Columbia, den postmeester en den adsistent-postmeester te Washington, benevens twee andere ambtenaren te ontslaan. Deze daad des presidents heeft in poli tieke kringen zeker opzien gebaard. Telegrammen. PARIJS, 2 December. De algemeene toestand van den heer Gambetta is uitmuntend. Hij heeft een gceden nacht doorgebracht. CAIRO, 2 December. De krijgsraad voor het proces tegen Arabi en zijne medebeschuldigden is tegen morgen bijeengeroepen. Het publiek en de vertegenwoordigers der pers zullen toegelaten worden. Men verzekert dat, ten gevolge van eeno over eenkomst tusschen lord Dufferin en de Egyptische regeering, de behandeling slechts voor den vorm geschieden en in één dag afloopen zal, omdat de wijze van behandeling en het. vonnis reeds vooraf zijn vastgesteld. Berolli-bey heeft zich teruggetrok ken, omdat de procedure niet vrij is. BUCHAREST, 2 December. Do Kamer der Afge vaardigden heeft heden do kredieten goedgekeurd, bestemd tot uitvoering der wet, waarbij Rumenië in vier groote militaire commandementen verdeeld en de reorganisatie van het leger, waarmee vóór twee jaren een begin werd gemaakt, voltooid worden. LONDEN, 3 December. De aartsbisschop van Canterbury is hedenochtend te zeven uren overleden. DUBLIN, 3 December. Gisteravond is Davïtt tegen Dinsdag voor het gerecht gedaagd. CAIRO, 3 December. Alle punten van beschul diging tegen Arabi, alléén dat van den gewapen- den opstand tegen don khedive uitgezonderd, zijn vervallen. Met toestemming van Broadley werd Arabi hedenvoormiddag te negen uren voor den krijgsraad gebracht, die, door Raouf-pacha gepre sideerd, in de groote zaal van het oude Daira-gebouw zitting hield. Arabi bekendo schuld. De voorzitter verklaarde dat de krijgsraad akte zal nemen van de bekentenis en's namiddags uitspraak zal doen. De zitting, welke door weinig Europeanen werd bijge woond, duurde slechts vijf minuten. (Tweede telegram). Te drie uren verkondigde de voorzitter de uitspraak. Do krijgsraad verklaart, dat, aangezien Arabi schuld bekend heeft, geen ander vonnis dan dat des doods is uit te spreken. Hij wordt mitsdien ter dood veroordeeld. (Derde telegram). Een decreet van den khedive is verschenen, waarbij de straffe des doods is ver anderd in levenslange ballingschap uit Egypte. Het decreet bevat tevens de bepaling, dat, bijaldien Arabi in Egypte mocht terugkeeren, hij zal worden ter dood gebracht. LONDEN, 3 December. Officiëelemededeeling. Lord Kimberley, minister van koloniën, heeft naar aan leiding van het rapport der commissie van onder zoek in zake do Cubaansche vluchtelingen, besloten don kolonialen secretaris te Gibraltar en het hoofd der politie te ontslaan en aan de andere overheids personen een scherpe berisping te geven. BERLIJN, 3 December. Von Bismarck is heden avond uit Varzin hier teruggekomen. KONSTANTINOPEL, 3 December. Saïd-pacha werd heden als eerste minister, met den titel van groot-vizier, geïnstalleerd. In de daartoe betrekke lijke keizerlijke hatt wordt gezegd„Aangezien het verstand en het loyale streven van Saïd voldoende zijn om de orde en regelmaat te herstellen, welke de Sultan wenscht, heeft Zijne Majesteit hem tot eersten minister benoemd en hem den titel van grootvizier verleend." - Voorts zijn benoemdAarifi- pacha tot minister van buitenlandsche zaken, Akif- pacha tot voorzitter van den raad van Btate, Edeb- effendi tot minister van financiën, Ghazi-Osman- pacha tot minister van oorlog, Assym-pacha tot minister van justitie. De andere ministers blijven. LEIDEN, 4 December. De verwachting voor morgen is: zuidwestelijk© wind, veranderlijk weer, regen. Even voor het ter perse gaan van dit nommer vernemen we de treurige tijding dat onze geachte en verdienstelijke stadgenoot de heer J. L. Cornet, kunstschilder en directeur van het kabinet van pleis terbeelden enz., onverwachts is overleden. In de zitting dor Tweede Kamer van heden is het nemen eener beslissing omtrent de zaak van generaal Van der Heyden verdaagd tot Donderdag a.s» Na verwerping van het voorstel met 41 tegen 16 steramen van het voorstel van den hee>~ Bergsma tot gewijzigde behandeling is het algemeen debat over de Staatsbegrooting aangevangen. De heereB Gratama en Corver Hooft protesteerden tegen de uitdrukking van den minister van financiën dat hij niet verantwoordelijk zou zijn voor de uitgaven zijner ambtgenooten. De heer Viruly drong aan op eene specificatie der begrooting en de heeren Wintgens en Van Baar voerden politieke beschouwingen en zochten verbetering vau den politioken toestand in betere partijformatie en juistere afbakcuing der verhouding tusschen de liberalen ea de liberale pers. Morgen voortzetting. De minister van koloniën hooft medegedeeld uit Atjeh bericht ontvangen te hebben dat aan de Noord kust in de vorige maand Radja Passaugan meer malen door onze oorlogeschepen is getuchtigd; ook do kampongs bij Samalangan zijn beschoten. Naar Pieng en Moenroe zijn tochten gemaakt. De vijan delijke bende is u*t hare stelling verdreven. Onzer zijds bekwam men 15 gewonden. Kapitein Botter sneuvelde. In een der zalen van het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te VHage is eene vergadering gehouden van het comité tot oprichting van een standbeeld voor Hugo De Groot. Uit de mededee- lingen van den voorzitter van het uitvoerend comité, mr. E. Cremers, bleek dat de pogingen tof bereiking van dit vaderlandsche dool, reeds sedert 1878 in het werk gesteld, aanvankelijk met geen zeer gun- stigen uitslag waren bekroond, zoodat het bij hef: uitvoerend comité reeds meermalen hot onderwerp van ernstige overweging had uitgemaakt, of het niet geraden was het geheelo denkbeeld op 10 geven; dat echter voor eenige weken besloten was nog eeno laatste poging aan te wenden om aan den grooten Nederlandschen geleerde, wiens drie honderdste geboortedag den lOden April a. s. zal wordon herdacht, cone nationale en zijner waar dige hulde te brengendat nu die laatste po- giDg oen betrekkelijk niet ongunstigen uitslag had gehad, zoodat. op dit oogenblik, na aftrek van noodzakelijke kosten, een bedrag van onge veer f 5500 beschikbaar was; terwijl daaren boven uit de laatste mededeelingen van het plaat selijk comité te Delft gebleken was, dat de zaak daar groote sympathie vindt, zoodat, ingeval besloten werd het standbeeld in de Oude Prinsen- stad op te richten, men zoude kunnen rekenen op aanzienlijke bijdragen der burgerij en op den finan- cieelen steun van het gemeentebestuur. Deze mededeelingen werden nader bevestigd door de twee Delftsche afgevaardigden ter vergadering aanwezig, de heeren Scbagen Van Leeuwen en mr. J. Soutendam. To Delft was nu reeds onder de ingezetenen het aanmerkelijk bedrag van f 1400 bijeengebracht, en het liet zich aanzien dat dit be drag nog aanzienlijk zou worden vermeerderd, ter wijl tevens aan de krachtige medewerking van het gemeentebestuur niet te twijfelen viel ingeval de vergadering besloot het standbeeld te Delft, waar De Groot geboren en begraven is, te doen verrijzen. Algemeen werden Delfts aanspraken op een natio naal gedenkteeken voor den grooten Delvenaar erkend, aanspraken, die te zwaarder wogen, nu de ingezetenen dezer gemeente en haar bestuur met gelijken, in daden sprekenden ijver voor de Vader landsche zaak bezield waren. Wel was de vergadering van oordeel, dat alle financiëele bezwaren tegen de verwezenlijking van het plan nog niet uit den weg geruimd waren; maar zij meende tevens, dat na de mededeelingen, in deze vergadering gedaan, gegronde vooruitzichten bestondeD, dat de nu nog ontbrekende gelden voor het derde eeuwfeest van De Groots geboorte in zijne geboortestad en elders zullen worden bijeen-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2