LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6995. Maandag 4- December. A0. 1852. Tweede Blad. PBIJS DEZER COUR AST: Voor Leiden per 8 maanden.e1.10. Franco per post.1.40. ifzondtrlyke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS 1IEB ADVEKTENTIENt Vm 1—8 rtgtlê 1.01. leder, regel meer 0.17$. Grootera letter» naar plaatsruimte. Voor hel incessee- reo batten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is pro cos-v er baal opgemaakt tegen twee manspersonen genaamd S. K. en A. v. d. L., wegens het vinden en verkoopon van een meertouw; alsmede tegen een behangers knecht, die zich alhier heeft schuldig gemaakt aan oplichting van eon paar laarzen, en eindelijk ook tegen J. J. P. B., die zijne buurvrouw met een hamer een kleine verwonding aan het hoofd heeft toegebracht. Be conferentie van de bekende Louise Michel zal hedenavond geen doorgang hebben. Zo schijnt te Parijs niet langer gemist te kunnen worden. Naar men ons althans meldt, heeft zeper telegraaf het bericht ontvangen or onmiddellijk terug te keeren. Te Utrecht bestond haar gehoor uit slechts 141 personen. De zomerdijk buiten den Noordenberg te Deventer is doorgebroken. Yele mensefcen ver laten daar hunne woningen en redden wat moge lijk is. Yele fabrieken staan er nu onder water. Op de rivier van Rotterdam naar zee ging de beide vorige dagen vliegende ebbe. De benedenstoom- booten hielden den dienst geregeld vol, naar boven verder dan Dordrecht koa er niet op gerekend wor den; de diensten na 1 uur van Rotterdam naar Gork-um werden gisteren gestaakt. De polderdijk, onder Vught, is ook bezweken. Een groot gedeelte van het dorp is onder water gezet. Uit Lith wordt gemeld dat de Maas steeds snel blijft wassen. Het boezemwater had eeno buiten gewone hoogte bereikt. De dorpen Oijen, Luthoijen, Lith, Kessel, Maren en Alem zijn geheel overstroomd. De meeste inwoners, wier huizen binnendijks gele gen zijn, behelpen zich op zolders of zoeken huis vesting bij vrienden of familie. Te Roermond was do rivier gevallen. De gemeen ten Roosteren, Ohé en Laak, Stevensweert en "Wes tern zijn weder te geDaken. De Maas blijft steeds vallen. Te Maastricht had men in een etmaal 20, te Yenloo 14 en te Grave 4 cM. val. Te Oyen was de Maas tot staan gekomen. Te Nijmegen wies de "Waal nog en te Vreeswijk was de Lek ook nog gewassen. Yolgens do „Événement", welke ver klaart voor de bijzonderheid in te staan, heeft een Engelsehman, de hoer Rowel, groot bewonderaar van den heer Gambetta en verzamelaar van histo rische voorwerpen, dezen staatsman verzocht, hena den revolver-kogel, waarmede hij zich dezer dagen in de hand kwetste, ten geschenke te gevoa, waar voor hij dan 2000 fr. aan de Parijsche armen geven zal. Een damo, die reeds lang den bloeitijd des levens achter den rag had, maar zich elk jaar een jaar jonger trachtte te doen voorkomen, zeide op een soirée tot een vriendin, die zij sinds gerni- men tijd niet had ontmoet: „Hé;, hoe maakt ge het? 'tls een eeuw geleden dat ik a'heb gezien!" - „Een eeuw", fluistert een grappenmaker zijn buur man in het oor, „dat is voor 'teerst dat zjj haar juisten leeftijd opgeeft." Een jong werktuigkundige, die in den omtrek van Rjjsel een doopfeest had bijgewoond, keerde dei nachts met een jonge dame en een vriend naar de stad terug, toen men twee personen ont moette, waarvan de een den jonkman toesprak, als om zich te overtuigen dat hij den juisten persoon voorhad; want nauwelijks had de aangesprokene eenige woorden geantwoord, of hij ontving verschei den messteken in do borst, die hem levenloos deden nederstorten. De moordenaar en zijn metgezel, die zich terstond uit de voeten maakten, zijn ten eenen- male onbekend. Omtrent den Franschen minister van oorlog De Gallifet wordt de volgende anekdote ver haald. Des nachts vier nren - het was in den win ter van 1860 - ontving de stationschef te Melun het bericht, dat er een trein in aantocht was van Parijs. Ofschoon hij bijna niet kon gelooven, dat iemand voor dien geringen afstand van 45 kilome ter des nachts een extra-trein zou nemen, begaf hij zich naar het perron, en jawel, op den bepaal den tijd naderde een trein, bestaande, behalve nit een wagen voor en achter, nit slechts één passa giersrijtuig, waaruit niet meer dan één persoon stapte, en wel een clown in volledig kostuum. Deze verzocht den stationschef de vergunning zich in zijn bureel wat te mogen verwarmen, daar hij het in zijn clown-pakje erg koud had gekregen. „Ik had die reis wel niet behoeven te maken", voegde hij er bij, „want de minister van oorlog, bij wien ik op een bal masqué was, bood mij een verlof aan, maar ik wilde liever eon extra-trein nemen om te bewijzen, dat ik een man van disci pline hen; o ja, ik vergat nog u mijn naam mee te deelon: ik ben de commandant Do Gallifet." - Dieszolfden morgen vroeg reed de commandant aau het hoofd zijner troepen, toen deze uitrukten om te manoeuvreeren. Het hof van assises van Duinkerken heeft den notaris Blanekaert, die zich schuldig had gemaakt aan valschheid in geschrifte, oplichterij en diefstal tot een bedrag van ruim 700,000 fr., tot 7 jaren dwangarbeid veroordeeld. BUITENLAND. Fran kr[)k« De Earner der Afgevaardigden heeft gisteren de discussie over het budget van koloniën hervat. Al de hoofdstukken werden aangenomen, behalve art. 7, waarover de beraadslaging -op verzoek van een der leden word voorbehouden. Een amendement, waarmede de regeering zich vereenigd had en waarvan de strekking is om het krediet voor den burgerlijken dienst der koloniën te verbeogen, werd goedgekeurd. D© ambaecadeur ©esprez is ter beschikking gesteld van den .minister van buitenlandsehe zakeD, met den -titel van inspecteur-generaal der archieven. De heor Billot, gevolmachtigd minister, is be noemd tet directeur der staatkundige aangelegen heden bij het ministerie van buitenlandsehe zaken. To Lyon is cekere vrouw Bordat in hechtenis geuomeD, .als in betrekking staande met de Inter nationale. De „Temps" ontvangt-eene depeche uit Londen over den inhoud eener nota^ welke op 20 November door de Engelsche regeering aan Frankrijk gezonden is. Als vergoeding voor het verli<=3 der controle biedt Engeland aan Frankrjgk offieiöel het voor zitterschap van de eommissi6 voor de openbare schuld aan, met uitbreiding van macht. Frankrijk heeft nog niet geantwoord, maar men gelooft dat het weigeren zal. In de couloirs wordt verhaald dat de bevoegde commissie het ministeriëel ontwerp heeft goedge keurd, strekkende om voor vijf jaren te verlengen de rechterlijke organisatie, in Egypte ingesteld door mogendheden, die in de voordeelen der capitula- tiën deelen. Duitschland. In het Huis van Afgevaardigden deelde de minister Yon Puttkamer gisteren mede dat de schade, door het hooge water aangericht, de hulp van den Staat noodig maakte; menschonlevens waren nog niet te betreurende omvang van den watersnood was nog niet overzienbaar. Tot hulp had hij aan den keizer vergunning gevraagd ora 500,000 mark toe te staan bjj den Landdag zou meer geld ter ondersteuning worden aangevraagd. De minister prees do houding der inwoners en der overheden bij deze ramp, en den ijver der militaire macht, zonder wier hulp men menschonlevens zoa te betreuren hobben. De Staat, do provinciën, de gemeenten en de particu liere liefdadigheid moesten de handen ineenslaan. Levendige toejuichingen waren het antwoord. De leden der Fortschritts-partij, die in het Pruisische Huis van Afgevaardigden zitting hebben, zijn deze week bijeengekomen om uitspraak te doen in het geschil tnsschen de twee aanvoerders der paitij, do heeren Hiinel en Richter. Eerstgenoemde is door de meerderheid in het gelijk gesteld, want er is besloten, zooveel mogelijk tusschen alle liberalen van het Huis, ook de nationaal-liberalen, overeen stemming te verkrijgen. Het is echter do vraag of de fractie der partij, die in den Rijksdag zitting heeft, zich daarmede vereenigen zal. Ook hier mijn do heeren Hiinel en Richter aanvoerders, maar de aanhangers van laatstgenoemde, die do nationaal- liberalen nog sterker dan conservatieven of ultra- montanen verfoeit, zijn in den Rijksdag talrijker dan in het Pruisische Huis. Vorst Yon Bismarck, ofschoon nog altijd lijdende aan zijne oude kwaal, hevige, 'zenuwpijnen, wordt desniettemin in de eerste da'/en van Deo. uit Yarzin te Berlijn terugverwacht. Italië. De heer Yon Giers, Ruslan 4S minister van bui tenlandsehe zaken, die zich r ,p zijne buitenlandsehe reis thans te Rome bevin 4^t, heeft een audiëntie bij den Paus gevraagd. De ItaliaaDsche S ^naat heeft het adres van- antwoord op de troonre 4e aangenomen. Het is een eenvoudige weerklank van laatstgenoemd stuk. De eenige zinsnede, wel Ag opmerking verdient, is die waarin mei sekereri nadruk op de vredelievende verzekeringen des Eonings gewezen wordt. De Kamer heoft de begrootingscommissie benoemd, en dit is In zoover van belang, omdat daarvoor' slechts mitistoriëele candidaten zijn gekozen, als bewijs van do krachten, waarover de regeering reeds bij den aanvang van den parlementairen veld tocht rekenen kan. Groot-Britannlë. Ia de gisteren door het Lagerhuis gehouden zit ting verklaarde sir Charles Dilke, dat over het verzoek der Egyptische regeering tot het zenden van Brit8che officieren naar Egypte, thans van ge dachten wordt gewisseld. Het Huis nam de overige paragrafen van het huishoudelijk reglement aan. Bij wijze van proef zullen voor do aanstaande zitting vaste commissiën voor rechtswezen, handel, scheepvaart en fabriek wezen ingevoerd worden. Heden wordt het Parlement gesloten. In hot rapport der commissie, die in Natal Terslag uitgebracht heeft over den toestand der in boorlingen in Natal, wordt er o. a. Tan gesproken dat als oen inlander Tolgens christelijke wijze in den echt Terbonden is, hij Toor de tweede maal een huwelijk kan aangaan zonder TerTolgd te wor den. De commissie is Tan oordeel, dat dit althans Teranderd moest worden. Toorts komt o. a. ter sprake de zoogenaamdo Ukulobolo, volgens welk gebruik hij, die een meisje huwt, rechtens aan haar Tador eeno zekere hoeveelheid veo verschuldigd is en in rechten gedwongen kan worden die te betalen. Die tusschenkomst van den rechter wil de commis sie afgeschaft hebben. Eene deputatie, met lord Granville aan het hoofd, is "Woensdag 11. bij don Deken van Westmin ster ontvangen. Zij kwam vergunning vragen tot het plaatsen van een borstbeeld voor don Ameri- kaanschen dichter Longfellow in de Westminster- Abdij. Do Deken gaf terstond zijno toestemming.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1