het aanhangig wetsontwerp, uitgetrokken f 3,402,640 tot uitvoering van die werken, welke onvermijdelijk noodig zijn om achteruitgang van do verkregen diepte io deu mond zooveel doenlijk te voorkomen. Het bij de Hollandsche Spoorwegmaatschappij bestaande abonnement voor jongelieden, die inrich tingen van onderwijs bezoeken, zal van 15 Dec. a. s. algemeen verkrijgbaar zijn voor alle jongelieden beneden 19 jaren, onverschillig met welk doel zij reizen. Volgens een opgave van den minister van waterstaat in het antwoord op het Voorloopig Ver slag is voor het nieuwe gebouw van het departe ment van justitie besteed een som van f 883,428. De minister van justitie heeft aan zijn ambtgenoot medegedeeld dat wat in het Voorloopig Verslag wordt opgemerkt omtrent den onuitstaanbaren tocht en de moeielijkheid om sommige vertrekken te ver warmen, volkomen juist is, dat de voor den minis ter bestemde kamer des winters genoegzaam onbe woonbaar is en men zal trachten daarin zooveel mo gelijk te voorzien door het aanbrengen van een verwarmingstoestel. Het zou intusschen voorbarig zijn, zegt de minister van waterstaat, om uit de voorgekomen ongerieven tot een ongunstig oordeel over de doelmatigheid van het gebouw te besluiten. Dergelijke ongerieven worden in een nieuw en zoo groot gebouw aanvankelijk veelal ondervonden en moeten, wanneer zij blijken, worden weggeDomeD. Er zijn maatregelen genomen om de spoorweg maatschappijen tot het gebruik vau goede remtoe- stellen te verplichten. De minister hoopt spoedig in te dienen een ontwerp tot bekrachtiging en uit voering van de internationale overeenkomst betref fende de politie op de visscherij in de Noordzee. Het voornemen bestaat om met 1 April a. s. den dienst op de pakketpost algemeen uit te breiden. De eerstvolgende afvaart uit Amsterdam naar Batavia van een stoomschip der Maatschappij „Neder land" zal in plaats van op 6, op 9 dezer plaats vinden. In verband daarmede geschiedt de verzen ding van brieven enz. naar Nederlandsch-Indië over Marseille en verder met het gemelde stoomschip op 19 December a. s. Do gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam naar Nieuw-Vork, is Donderdag aldaar aangekomen. Z. M. heeft aan dr. W. G. Brill, eervol ont slagen hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht, een pensioen verleend van f 3000; - aan den gepensioneerden luit. ter zee der 2de kl. J. L. Inckel verleend den titulairen raDg van luit. ter zee der 1ste klasse. Dc „Klaas"-uitvoering. Het was gisteren voor Leidens muziekliefheb bers een belangrijke dag. Mendelssohns „Elias", ofschoon velen nog bekend door de uitvoering van dat schoone toonwerk in de Hooglandsche Kerk door de „Leidsche Zangvereeniging", was hier sedert lan gen tijd niet meer ton gehoore gebracht. Het zal velen dus aangenaam geweest zijn dat ook de Zangver eeniging van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, afdeeling Leiden, dit beste werk van den grooten meester nu op haar programma had geplaatst. Als solisten traden op de dames L. Kaiser, van Crefeld, sopraan, en K. Gripekoven, van Leiden, alt, zoomede de heeren H. J. Withako, van Leiden, tenor, en Fritz Mevi, van Frankfort a/M., bas. De sopraan-soliste heeft zich goed van hare taak gekweten; toch staat ze o. i. beneden onze vader- landsche zangeres mejuffrouw "Wilhelmina Gips. In *t bijzonder werd de scène tusschen de weduwe en Elias zeer schoon voorgedragen, evenals de groote aria „Höre Israel", aan het einde waarvan we even wel eenige vermoeidheid meenden op te merken; de laatste forto-zinnen hadden we althans sterker gewenscht. De altiste zong vooral schoon het overbekende „Sei stille dem Herrn" en „Weh ihnen". Sommige recitatieven, o. a. het eerste, bevielen ons echter minder. Ofschoon haar geluid niet altijd even mee- sleepend is, gaf zij nochtans blijk als zangeres zeer goed te zijn. Ook zij word, voor zoover er, met den spoed waarmede dit oratorium werd uit gevoerd, gelegenheid toe was, herhaaldelijk toe gejuicht. "Wat den heeren betreft, komt zeker aan Mevi de eerste plaats toe. Hij heeft een krachtig, echt bas- geluid. Heerlijk werd de aria „Es ist genug" voor gedragen (hem werd daarvoor een fraaie kraüs ver eerd) en ook 't technisch zoo moeilijke „1st nicht des Herrn "Wort" werd zeer verdienstelijk gezongen. Deze zanger was zeker de held van den avond. Niettegenstaande de tenor-solist in 't bezit is van een zeer sympathiek geluid, klonk zijne stem tegen over de 'nogal sterke begeleiding veelal zwak. Ook was de uitspraak in de recitatieven niet altijd even duidelijk. De laatste aria werd o. i. beter gezongen dan de eerste. De koren hebben over het algemeen goed ge werkt, al moet erkeod worden dat vele fijne puntjes verloren gingen door de sterke koperbegeleiding. Wij noemen slechts het laatste gedeelte van No. 5, dat overschoon werd genuanceerd, maar do bege leiding was oorzaak dat het niet beter tot zijn recht kwam. Het koper scheen daar ter plaatse nogal liefhebberij voor bes te hebben. De verhouding der partijen tot elkander was zoodanig dat de tenoren meer dan een9 op den achtergrond geraakten overigens was ze bevredi gend, al is het getal dames belangrijk veel grooter dan dat der heeren. Eene opmerking meenen we hier evenwel nog te moeten maken. Bij de tenoren schijnt iemand te zijn, die èf in last heeft zich bij zonder te laten hooren of den hoorders wil over tuigen dat hij ten minste zijne partij altijd goed kent. Geschiedt zulks nu door een mooie stem, dan zal misschien niemand er bezwaar tegen hebbendoch daar dit heden niet het geval was, gelooven we dat be doelde persoon zeker velen een dienst zou doen met zijne partij ietwat discreter te vervullen. Na hetgeen we boven reeds zeiden omtrent het orkest - dat overigens zeer goed medewerkte - mogen we hier niet nalaten een bijzonder woord van hulde toe te kennen aan den solo-violoncellist voor zijn spel in de aria „Es ist genug." Alles te zamen genomen, kan dus geconstateerd worden dat de uitvoering goed is geslaagd. Den heer Do Lange verdient lof voor zijne energieke lei ding. De Stadszaal was flink bezet. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 1 December. Do sultan heeft benoemd: Safvet-pacha tot minister van bui- tenlandsche zaken; Munir-bey, thans administrateur van financiën in de provincie Brizzan, tot minister van financiën; Ahmed-Vefyk tot minister-president Aarifi tot voorzitter van den raad van state; Has- san-Hasni tot minister van oorlog; Ahmed-Deffu tot sheik-ul-islam, Mahmud-Nedir tot minister van binnenlandsche zaken; Subhit tot minister van koophandelIlassan-Fehmy tot minister van openbare werken Ratib tot minister van marine, en Osman tot opperbevelhebber van het leger. De samenstelling van het nieuwe kabinet maakt in de Engelsche kringen een goeden indruk, want Vefik en Safvot zijn bekend als voorstanders van het Fransch-Engelsch bondgenootschap. - Mehomed-pacha is naar Digbe- stan verbanneD. Fuad-pacha zal weldra gelijk lot treffen. Van gisteren wordt gemeld dat Obeidullab, opperhoofd der muitende Kurden, Dinsdag j!. is aangekomen to Terlulafa, op twee dagen afstand van Mossul, welke plaats hij heden dacht te berei ken. Twee Turksche bataljons vergezellen hem. Zijn zoon heeft gotelegrapheerd dat hij op weg naar Konstantinopel is. PARIJS, 1 December. De ex-keizerin Eugénio heeft ook in liooger boroep haar proces met do stad Marseille gewonnen. Door het hof van appel te Aix is het vonnis der rechtbank bevestigd, waar de gemeenteraad niet ontvankelijk is verklaard in zijnen eisch tot teruggave van het haar toebehoorden kasteel van wijlen keizer Napoleon IH. KEULEN, 1 December. De Rijn en de Main vallen zes centimeter per uur. Het gevaar is dus als ge weken te beschouwen. De ergste overstrooming heeft to Duisburg plaats gehad, waar 1000 H. A. met 10000 menschen in het water steken en wel zoo, dat geheele straten en vele huizen tot aan het dak onder water staan. NIEUW-YORK, 1 December. De heer Murphy, gewezen minister van de Voreenigde Staten te 's-Gravenhage, is overleden. LEIDEN, 2 December. De verwachting voor morgen is: zuidelijke wind, betrokken weer. Een ontwerp vau wet, betreffende de onteige ning voor het Amsterdam-Merwede-kanaal, begrepen tusschen de Lek en den Leidschen Rijn bij Utrecht, zal binnen woioige dagen de Kamer bereiken; het zal onverwijld gevolgd worden door dat voor het kanaalgedeelte tusschen den St.-Antoniedijk te Am sterdam en Nigtevecht, terwijl ook voor het deel vau de Lek te Gorkum weldra een wetsvoorstel kan worden verwacht. De Tweede Kamer heeft heden uitvoerig ge- discussiëerd over de zaak van generaal Van der Heyden. Algemeen, ook van de zijde des ministers, werden de eer en de goede naam van Van der Heyden als onaangetast geoordeeld. De discussie is afge- loopen. De stemming zal Woensdag aan het einde der zitting plaats hebben. Maandag komt de Staats- begrooting aan de orde. Hedenmorgen is te 's-Hage, na een slepende ziekte van eenige maanden, op zeventigjarigen leef tijd overleden de heer Joseph Justus Belinfante, een letterkundige van groote bekwaamheid en be scheidenheid, en die, teruggetrokken levende (daar eene zenuwziekte die hem op jeugdigen leeftijd over viel, hem gedurendezijn verder leven aan zijne studeer kamer kluisterde), door zijne veelvuldige geschriften ijverig deelnam aan de openbare aangelegenheden, die door zijDe kennis op veelzijdig gebied velen tot steun en gids was, terwijl zijne groote onbaat zuchtigheid, humaniteit en welwillendheid hem de vriendschap hadden doen verwerven van allen, die met hem in aanraking kwameD. Hij was o. a. lid der Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde te Leiden. Op den toost aan den KoDÏDg door kolonel Hardenberg aan don feestdisch der oud-strijders van 1832 uitgobracht, werd het volgende telegram ont vangen „Z. M. betuigt u en allen den oud-strijders zijnen oprechten en welgemeenden dank voor den harlolijken toost, voor HD. en het Vorstelijk Huis uitgebracht." De officier van justitie te Amsterdam bericht in het Algem. Politieblad, dat een voorloopig onder zoek aan het licht heeft gebracht dat het generaa correspondontiekaDtoor te Amsterdam, dat in ver schillende annonces in dagbladen een aantal diverse werklieden en handwerkslieden tegen hoog loon vraagt voor Amerika, niet in hot minst eenig ver trouwen verdient en de zoogenaamde directeur Jetze Yan don Berg geen relatiën heeft, in Noord-A merika. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Met voel genoegen las ik in het Handelsblad dat de proof, door eene damesvereeniging te Amsterdam genomen, om dagelijks couranten in daarvoor bestemde bussen op te zamelen en in do verschil lende ziekeninrichtingen te verspreiden, voorloopig goed geslaagd wa9. - Gemiddeld werden 330 cou ranten por week rondgedeeld en met graagte werd er door herstellende zieken gebruik van gemaakt. - Yeel vervelende uren werden door de lezing dezer bladen verkort, terwijl de zieken dankbaar waren aan de gevers, die door eene kleine inspan ning zulk eene groote weldaad bewezen. Zoude het niot wenschelijk zijn dat dit voorbeeld ook te Leiden navolging vond? Behalve bet groote academische ziekenhuis hebben wij hier het militaire hospitaal en in beide inrichtingen zijn tal van her- stollende zieken, die evenals te Amsterdam dank baar zullen zijn voor de couranten-lectuur. - En evenals in de hoofdstad zal er hier gemakkelijk eene commissie te vormen zijn, die zich de kleine moeite getroost zorg te dragen voor eene geschikte plaatsing der bussen en voor de geregelde uitdee- ling der dagbladen, terwijl ik er niet aan twijfel of zeer velen zullen bereid zijn hun gelezen courant geregeld in een der couranten-bussen voor de zie kenhuizen te werpen. Mocht dit denkbeeld iDstemmiDg vinden, M. de Redacteur, dan ben ik zoo noodig gaarne bereid er het mijne toe bij te dragen voor het welslagen eeDer zaak, die volgens mijne bescheiden meening eenvoudig en zeer nuttig is. U mijn dank betuigende voor de opname dezer regelen, heb ik de eer te zijn Leiden, Uw Dienstw. Dienaar 27 Nov. 1882. C. H. De Goeje.- Marktberichten. Leiden, 2 Dec. Heden aangevoerdTarwe 10 hectoliter. Win tertarwe f 9.a 10.Zomert&rwe f 8.a 8.50. Rogge 11 H. L. Winterrogge 6.50 a 7.Zomerrogge 5.50 a 6.Gerat 8 H. L. Zomergerit f 5.a 5.50. Chevalier-perst 6.a f 6.50. Haver 11 H. L. Zware Haver 4.a f 4.50. Lichte Haver 3.a f 3.50. Doivenboonen 4 bectoL f 7-50 a f 8.Paardenboonen 3 bectol. 7.— a 7.CO. Bjter6640 kilogr., lste qnalit. 1/^ vat 60.a 66. 2de qnalit. V* vat 52.a 68.Boter lst<> qaalit. per kilogr. 1.50 a f 1.65. 2de qnalit. per ldlogr. 30 i ƒ1.45. Lange Zwarte Tarf 7000 dubb. bectol., 0.25 a ƒ0.32. Nieuw-York, 1 Dec. Petroleum ruw a/d. bronnen (per barril) 111, dito gcraifin. (per gallon) 8. Suiker, Moscovadoa, 71/g. Meel 430. MaÏ9 nom. Roode Wintertarwe 1101/4, per Dec. 109Vs. Per Jau- Hl5/s» roo<L voorjaars dito nom. Vracht voor Granen n. Liverpool 7 p., idem voor Katoen 1/4.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2