LEIDSCH DAGBLAD. N\ 6992. Donderdag 30 November. A*. 1882. Tweede Blad. PBIJS DEZER COURANT: Toot L«iden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADTEBTENTIEK: Van 1—8 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|* Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. Gomengd Nieu w s. Onder de vele winkelmagazijnen, die onze stad versieren, trekt dezer dagen niet het minst de aandacht dat der heeren Gebroeders Mastenbroek nabjj de Hoogewoordsbrug. Achter de beide groote winkelramen hoek Breestraat en Gangetje wordt het oog van iederen voorbijganger getrokken door de versiering van groen en bloemen enz., welke, evenals vorige jaren bij gelegenheid van St.-Nico- laas, weder door netheid en smaakvolle rangschik king uitmunt. Te Oudshoorn hebben zich eenige dames, gesteund door vele welwillende ingezetenen, vereenigd om de schooljeugd een aangenamen St.-Ni- colaas-avond te bereiden. De kinderen zullen op chocolade en krentenbrood onthaald, en door Bamberg zullen goocheltoeren uitgevoerd worden. De brander ij en mouterij van den heer G. Müller te Schiedam is een prooi der vlammen geworden. Alles is verbrand, ook de aanzienlijke voorraad graan. De oorzaak is onbekend. Te Rotterdam zijn in de vorige week 7 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Uit Tessel wordt gemeld: Zekere C. K., een jongeling die niet zeer gunstig bekend staat, heeft esn ingezetene te Den Burg met een mes verscheidene verwondingen toegebracht. Heel kundige hulp moest worden ingeroepen en dertien naden werden gelegd. Bevel tot aanhouding is roeds geschied. Yoor hetBrabantsche hof yan Assises te Brussel begon Maandagmorgen om kwart over tienen het rechtsgeding tegen de gebroeders Peltzer. Er zijn vanwege het centrale postkantoor bijzondere maatregelen genomen om de verslagen der recht zittingen zoo spoedig mogelijk te verzenden. Op de tafel der verslaggevers is namelijk eene bus geplaatst, welke elke tien minuten door een beambte der pos- terij gelicht wordt, die buiten de zaal den inhoud aan de loopers van het telegraafkantoor uitdeelt. Het binnenkomen der beschuldigden verwekte groote beweging. Leon was zeer ontroerd, Armand zich zeiven geheel meester. De president riep de namen der gezworenen af en daarop werd de akte van beschuldiging voorgelezen, hetwelk te één uur afliep. Het O. M. hield zich tot handhaving van de beschuldiging aan genoemd stuk. Voortdurend hadden do beide beschuldigden de lezing der akte met de grootste aandacht gevolgd. Ook bij de bezwarendste aantijgingen van den pro cureur-generaal bleven zij schier onbeweeglijk, als gold het anderen dan hen; alleen Armand bracht nu en dan de hand aan den mond en onderdrukte zijne gedurige hoestaanvallen, die hem vooral sche nen te hinderen op het oogenblik waarop herinnerd werd aan de valsche eeden, door hem aan het slachtoffer gezworen. Leon daarentegen was meer onverschillig; hij staarde van tijd tot tijd het publiek aan of onderhield zich met zijne verdedigers. Enkele malen bracht hij min of meer zenuwachtig de vin gers aan den mond, waar herinnerd werd aan de wijze waarop hij Bernays om het leven moet heb ben gebracht. Spoedig echter kreeg hij zijne zelf- beheersching weer. Voor het hof liggen 37 onderscheidingsstukken, revolvers, boeken, kaarten, koffers enz. Ook een aantal portretten, de ingewanden van den ver moorde enz., in een bokaal opgesloten, maken er deel van uit. Van beide zijden zijn er ongeveer 150 getuigen gedagvaard. Het verhoor nam gisteren een aanvang. Bij de ondervraging van Leon verklaarde deze dat hij slechte zaken in Amerika had gemaakt, maar alleen naar Europa kwam op verzoek van zekeren Murray, die eene transatlantische maatschappij wilde oprichten en het bestuur daarover aan hem, Leon, opdragen. Het was eene eenvoudige kinderachtigheid dat hij telkens van naam veranderde. Hij nam te Nieuw-York het valies mede van een reiziger, dat de letters H. V. droeg en daaroru nam bij den naam aan van H. Vaughan. Hij verklaart zijn broe der te Parijs gesproken te hebben om hem over de zaak-Murray te onderhouden. De pistolen kocht hij, om een 6chietplaats bij zich aan huis op te richten. Hij trachtte de zuiverheid zijner bedoelingen aan te toonen, door Bernays bij hem dos morgens en niet des avonds te doen komen. Daarop werd Armand ondervraagd. Deze beschul digde drukte zich met groot gemak uit. Het grootste deel zijner verklaring betreft zijne innige bekend heid met de familie Bernays en zijne betrekking tot mevrouw Bernays. Armand ontkende ten stel ligste ooit het voornemen gehad te hebben om met laatstgenoemde te huwen. Hij beklaagde zich dat Bernays ten slotte zich van zijn naam wilde be dienen als een wapen tegen mevrouw Bernays. Hij verklaarde verder de justitie op een dwaalspoor te hebben willen brengen, om Leon te redden, en her innerde aan het memorandum, dat in April aan het parket overhandigd is en krachtig bijdroeg om do justitie in te lichten over hetgeen te Parijs ge beurde. Armand kwam op tegen allo getuigenissen der weggezonden dienstboden. De president las eene getuigenis voor van mevr. Bernays, houdende dat /ij Armand verzocht op het hoofd zijner eigene dochter te willen zweren, dat hij den moordenaar van Bernays niet kende. Armand herinnerde zich dit niet en ontkende in elk geval zulk een eed afgelegd te hebben. Te Newcastle aan de Tyne heeft Zon dag-avond 11. eene geweldige ontploffing plaats ge had in eene fabriek van chemicaliën. Er waren onderscheidene proefnemingen aan den gang; waar schijnlijk is het eene ontploffing van aether geweest. Het gebouw werd geheel vernield; in enkele ge deelten ontstond brand. Steenon en balken werden over de rivier tot in Gatesbaed geslingerd, oen kwartmijl ver. Gedurende den brand hadden er nog telkens kleinere ontploffingen plaats. Vele per sonen zijn gekwetst, enkele doodelijk. Een voorbeeldige vrouw is dezer dagen te Washington gestorven. Zij heette Mary Austin, was 60 jaar oud, en schonk aan niet minder dan 44 kinderen, allen jongens, het leven. Zij muntte ook in andere opzichten uit; zij was een der eerste dames, die in de genees- en heelkunde promoveerden, en tijdens den burgeroorlog diende zij in het leger, waar zij bevorderd werd tot majoor. Evenals eenigen tijd geleden te Pest, wordt nu te Nieuw-York een tentoonstelling van schoone vrouwen op touw gezet. Zij mogen niet jonger zijn dan zestien jaar, maar men heeft de be leefdheid gehad geen verdere bepalingen te maken aangaande den leeftijd. Voor veertigjarige schoon heden, die meenen dat het geboorte-register twintig jaren in de war is, een fraaie kans. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer der Afgevaardigden heeft gisteren over de begrooting voor marine beraadslaagd. De minister Janréguiberry beantwoordde de aanmer kingen van den heer Granet en kwam op tegen do bewering, als zou de Fransche oorlogsvloot minder goed zijn dan die van Engeland en Italië. Hij ver klaarde niet te zullen antwoorden op het verwijt van misbruik uit kameraadschap. Het eenige ant woord daarop zon zijn, de quaestie van vertrouwen te stellen. - De redevoering van den minister werd toegejuicht. De Senaat heeft het ontwerp-De Brazza aan genomen. De ministerraad besloot gisteren dat de expe ditie naar de Congo uitsluitend van commerciëelen aard is. Voorts hield de Raad zich bezig met de stukken betreffende Egypte en de door Engeland aangeboden compensation en eindelijk met het af breken der onderhandelingen met Madagascar; de regeering besloot, de Fransche vlag te doen eer biedigen. De heer Naquet en eenige andere afgevaar digden hebben zich bij den miaister-president Dnclerc vervoegd, om hem nogmaals te onderhouden over de quaestie betreffende Tonkin. De minister moet verklaard hebben, dat hij in den loop dezer week bij de Kamer eene aanvrage zou indienen om een krediet van elf millïoen fr. voor eene expeditie naar dat gewest. Zoodra de Senaat het door den heer De Brazza met den Negerkoning Makoko gesloten tractaat had bekrachtigd, zeide de heer Duclerc verder, zon ook in verband daarmede een krediet worden aan gevraagd. Bij de Kamer is een wetsvoorstel van den heer Paul Casimir Périer ingekomen, strekkende om in het geheele land de keuze tusschen het be graven en verbranden van Ijjken vrij te stellen, onder bij de wet te bepalen voorwaarden. Ook de heer Gambetta behoort tot de mede-onderteekenaren van het voorstel. D ui tschland. De minister Von Puttkamer deelde gisteren in het Huis van Afgevaardigden eene hem door den keizer toegezonden depeche der keizerin uit Coblenz mede. De Rijn was daar sedert den vorigen avond nog 2 voet gestegen, ten gevolge van eene wolk breuk nabij Mainz. Het water drong thans van alle zijden in den tuin van het paleis; de schipbrug was half weggeslagen. De oranjerie bij het gebouw van den commandant stond onder water; het einde was niet te voorzienhet verkeer wordt hoe laDger hoe meer gestremd. De minister voegde aan deze mededeeling toe: „De toestand is dus voorzeker ernstig; na afloop van deze zitting zal ik eene audiëntie bij den kei zer aanvragen om Zr. Ms. bevelen te ontvangen. Mocht het noodig zijn, dat ik mij naar de plaats des gevaars begeef, dan hoop ik dat gij de beraad slaging over de begrooting van binnenlandscbe zaken tot na mijne terugkomst zult uitstellen.'* (Toejuichingen van alle kanten.) Uit Berlijn wordt aan de „Daily News" be richt dat keizer Wilhelm voor de uitnoodiging van den grootvorst Wladimir, om de kroningsfeesten te Moskou bij te wonen, heeft bedankt en dat de kroonprins hem zal vertegenwoordigen. Groot-Britannië. In het Lagerhuis deelde de heer Gladstone mede dat de oorlogskosten voor de Engelschen in Egypte tot 1 October 1,060,000 pd. st. meer dan het kre diet bedroegen, zoodat thans het totaal cijfer 3,360,000 pd. st. was. De kosten voor het Indische contingent, geschat op 1,880,000 pd. st., doch in werkelijkheid slechts 1,140.000 pd. st. bedragende, worden van 1 Oct. af geheel, of bijna geheel, door Egypte gedragen. Sir Charles Dilke verklaarde dat de Regeering volkomen vrijheid van handel en scheepvaart wenschte op alle groote stroomen van Afrika. Lord Granville heeft gisteren eene talrijke deputatie ontvangen, welke bij hem vertoogen kwam indienen tegen dq Fransche eischen ten opzichte van Madagascar. Op de tot hem gerichte toespraak antwoordde hij dat hij geen kennis had van eenig traotaat, hetwelk aan Frankrijk het recht van beschermheerschap waarborgde, waarop het -aan» spraak maakt.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1