e Z. M. heeft den heer J. L. Inckel, rentmeester van het domein van Soestdijk, benoemd tot ridder vijfde klasse in de orde van den Gouden Leeuw van bet Huis van Nassau. Waterrampen. De stations langs de Beneden-Merwede zijn door de ambtenaren van den waterstaat bezet. De toestand der Maasdijken blijft goed. Te Vreeswijk en ook te Deventer zijn de bruggen ingenomen. De rivier de Lek heeft een dreigend aanzien. Aan de overzijde der rivier staan vele woningen en steenfabrieken in of te midden der watermassa. Aan den Zuider-Lekdijk en ook voor een gedeelte aan den Noorder-Lekdijk is de wacht geplaatst. Verschei dene gezinnen te Vianen (buitenstad) zoeken op zolder, bovenwoning of bij menschlievende ingezete nen eene verblijfplaats. Te Arnhem staat het water thans zoo hoog, dat de booten niet meer mogen varen en de scheepvaart stilstaat. Te Maastricht en te Venloo is de Maas gevallen. Ook uit Luik wordt val geseind. De "Waal te Nij megen was gewassen. Uit Roermond wordt gemeld dat de stad zoo goed als vrij van water is, behalve de kelders, die in het lage gedeelte alle onder water staan. Te Deventer neemt het gemeentebestuur voor zorgsmaatregelen om bij de eventueels overstroo ming vluchtelingen in de gemeentegebouwen te huisvesten. Te Heerewaarden is de bom der gemeente reeds voor een gedeelte overstroomd. De vluchtheuvel, waarop het nieuwe schoolgebouw staat, is nagenoeg geheel door water omringd, zoodat men het onderwijs heden heeft moeten staken. Het water in de Waal vóór de gemeente Tiel was zoo hoog dat men bevreesd is dat het door de Waterpoort de stad zal binnenstroomen en deze onder water zetten. Men is daarom druk bezig de poort van eene waterkeerende afsluiting voorzien. Te Almeloo heeft het water eene nooit gekende hoogte bereikt. Over wegen, door straten en in de huizen stroomt het water, zoodat velen hunne wonin gen moeten verlaten on anderen genoodzaakt waren hunnen voorraad naar den zolder te brengen. Men meldt uit 's-Hertogenbosch dat de zeedijk van Oyen door het Beersche Maaswater dreigt over te loopen. Tusschen Alem en 't Wildt is wederom eenige afslag aan de buitenglooiing; de noodige voorzieningen worden genomen. De overlaat Rossum- St.-Andries is overstroomd. Bij Renkum verkreeg de Rijn een onrustbarende hoogte. De was hield voortdurend aan. Als een bewijs hoe diep de uiterwaarden overstroomd zijn, dient, dat zwaar geladen schepen zonder hinder over de overstroomde landen varen tot aan den straatweg, om aldaar te lossen. Het verkeer met de Betuwe is geheel gestremd. Uit Gennep meldt men dat door het hooge water de toestand hoogst treurig is; al het bouw- en weiland is overstroomd tusschen Gennep en Oeffelt. Oeffeit, Yeghel, Boxtel en Schijndel deelen in het zelfde lot. Yele wegen staan geheel onder water on hot bouwland is veranderd in eene zee van water. Aan eenige steenfabrieken te Randwijk a/d. Rijn wordt dag en nacht gewerkt, om door het aanbren gen van kistingen de gestookt wordende steenen voor o verst rooming te beveiligen. Het water loopt beneden Eist over den straat weg. Men is druk bezig om het vee te bergen, daar het water er in sommige plaatsen reeds in de huizen dringt. Te Nijmegen is do was sedert gisteravond 0.05 meter. Te Schoonhoven is het dijkcollege gearri veerd. De schotbalken zijn in de groote sluis aan gebracht. De berichten uit Duitschland van den Rijn, de Main en de Moezel zijn mede zeer ernstig; op som mige plaatsen heeft het water den hoogsten in deze eeuw bereikten stand (dien van 1845) reeds over schreden. Het spoorwegverkeer is op tal van plaat sen gestoord. Te Dusseldorf is een huis ingestort, waarbij 15 personen om het leven kwamen. Te Mainz is het post- en spoorwegverkeer afgebroken. Te Frankfort is het verkeer alleen nog met bootjes mogelijk, doch er is val. Het geheele dal van de Main is een reusachtig meer. Te Bürgel bij Offenbach stortten twee huizen in; twee kinderen en een dienstmeid verdronken. Neuwied staat geheel onder water. Ook de: lagere gedeelten van Bonn zijn geheel overstroomd. Het verkeer is daar alleen tusschen de bovenverdiepin gen der huizen met schuitjes mogelijk. Het water stond nog slechts vier duim onder de vuurhaarden der waterwerksstoompompen. De nood is groot; er heeft zich eene commissie van onderstand gevormd. Uit het dal van de Saaie komen insgelijks drei gende tijdingen. De Rijksweg van 's-Bosch naar Grave loopt heden bij Bult bijna over. Engelen staat schier ge heel onder water. De bewoners vluchten met vee en worden grootendcels in school en raadhuis ge huisvest. Telegrammen. DUBLIN, 28 November ('s avonds). Lord Spencer, onderkoning van Ierland, heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarbij in het graafschap en de stad Dublin van kracht wordt verklaard het artikel der wet tot het beteugelen van misdaden, welk artikel aan de politie-beambten de bevoegdheid geeft alle personen in hechtenis te nemen, tegen wie verden king bestaat dat zij bedoelingen hebben met de wet in strijd, en die zich tusschen zonsondergang en zonsopgang op de openbare straat bevinden. Van overheidswege is een prijs van 5000 pd. st. uitgeloofd voor het ontdekken van de moordenaren van den heer Field, lid van de jury. CAIRO, 28 November. Naar men verzekert, heeft lord Dufferin naar aanleiding van het door den heer Wilson uitgebrachte rapport, besloten de Egyp tische regeering uit te noodigen de punten van be schuldiging, voor zooveel brandstichting en moord te Alexandrië betreft, tegen Arabi te laten vallen. De ministerraad heeft heden hierover beraadslaagd, maar nog geen besluit genomen. Men gelooft echter dat de regeering in Engelands voorstel bewilligon zal en binnen eenige dagen Engeland en Egypte het eens zullen worden. Inmiddels heeft de commissie van instructie aan Broadley, advocaat van Arabi, bericht dat de behandeling van het proces den 7den December zal aanvangen. BRUSSEL, 28 November. Do Kamer der Ver tegenwoordigers heeft met 56 tegen 26 stemmen het wetsontwerp verworpeD, houdende instelling der jury om in drukpersprocessen uitspraak te doen. De voorzitter vroeg of de Kamer het geheele ontwerp als verworpen beschouwde. Zij antwoordde bevestigend. PARIJS, 28 November. In do couloirs wordt verzekerd dat de vrees voor staatsverwikkelingen, in verband met do plannen, welke den heer Gam- betta worden toegeschreven, geweken is. BUCHAREST, 28 November. Prins Ghika is herkozen tot voorzitter van den Senaat, Rosettitot voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden. Uit Rustschuk wordt gemeld dat Zankoff gis teren met een honderdtal zijner aanhangers gear resteerd is. In die stad heerschte groote spanning. LONDEN, 29 November. Bij de verkiezing van den vertegenwoordiger der universiteit van Cam bridge in het Lagerhuis, behaalde de heer Raiker, conservatief, mot eene meerderheid van 2190 stem men de overwinning op den heer Stuart, liberaal. KEULEN, 29 November. Do Rijn is gaan vallen. FRANKFORT, 29 November. De Main is lang zaam dalende. De dijk van don Ludwig-spoorweg is beneden Bischofsheim, tusschen Frankfort en Mainz, op twee plaatsen doorgebroken. Ook in den spoorwegdijk langs den Rijn tusschen Nackenhoim en Bodenheim is een gat geslagen. MAINZ, 29 November. De Rijn stijgt opnieuw. Pionniers zijn naar de naastbij zijnde plaatsen ver trokken, om hulp te verleenen. DUSSELDORP, 29 November. De Rijn is weder gestegen. Dusseldorp staat voor de helft onder water, omdat ook de Düssel buiten hare oevers getreden is. Het water staat in vele 8traten zes voet hoog. De nood is groot. De in aanbouw zijnde woningen zijn voor den drang van het water bezweken. LEIDEN, 29 November. De verwachting voor morgen is: aanwakkerende oostelijke wind, guur weer, vermoedelijk sneeuw. Bij de heden gehouden verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werden ingeleverd 20 stembriefjes, welke door het stembureel, bestaande uit de heeren L. M. De Laat De Kanter, burgemeester, voorzitter, S. C. M. Knapppert en mr. N. K. F. Land, alle geldig zijn verklaard. Herkozen werden de heeren J. Zaalberg JCz. met 18, P. L. C. Driessen met 13 en H. C. Hartevelt met 11 stemmen. Geene vol strekte meerderheid voor het vierde lid verkregen zijnde (de heer D. A. Schretlen had voor eene her benoeming bedankt), moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren "W. F. Yan Hartrop Tz. en F. J. Los, die ieder 4 stemmen verkregen. Deze herstemming is bepaald op "Woensdag 13 December a. s., des middags van 12 tot 2 uren. Hedenavond om zeven uren zal aan den burgemeester van Zoeterwouae naar aanleiding van het betrekken zijner nieuwe woning aan den Hoogen Rijndijk nabij de Plantage alhier door zijne ge meentenaren eene serenade worden gebracht. Hedenmorgen omstreeks 10 uren is een schoor steenbrand ontstaan ten huize van de wed. S. aan de Kaiserstraat, waarbij een bintje, dat zich in den schoorsteen bevond, mede in brand was geraakt. Het vuur iB door middel van een paar emmers water door den schoorsteenveger D. gebluscht. Met het oog op de uitbreiding die de markt te Bodegraven bereids heeft verkregen, is een voorstel van burgemeester en wethouders bij den raad aanhangig, ten einde in de bestaande behoefte van een markt en waaggebouw te voorzien, om de bestaande school naast het marktplein in te richten tot gemeentewaag, boterhuis en ijklokaal en don daaraan grenzenden tuin tot beestenmarkt. Op het terrein gelegen achter het raadhuis zou alsdan eene nieuwe school worden gesticht. Bij de verkiezing van een lid voor den ge meenteraad van Bodegraven, ter vervulling der vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. Yan Dam, zijn uitgebracht op de heeren L. Yan der Giesen 46, D. Yan Donk 45, A. Pelgrim 36, J. H. Yan Oorde 22 en P. Ylasman 21 stemmen, zoodat eene herstemming tusschen de twee eerst- genoemden moet plaats hebben. Aan het strand te Loosduinen zijn 8 kisten aangespoeld. Bij onderzoek bleek dat zij inhielden doosjes lucifers. De kisten waren gemerkt: „K. J. Obenhavns - T. Endstikor." Yermoedelijk zijn deze voorwerpen van een schip afkomstig, dat op de kust vergaan is. De Tweede Kamer heeft heden na zeer uit voerige discussie verworpen het amendement-Bergsma om de werken tot verlegging van den Maasmond afhankelijk te stellen van eene latere wettelijke beslissing omtrent de dichting der overlaten en eene riviernormaliseering. Artikel 1 werd aangenomen met 54 tegen 26 stemmen, met aanneming der amendementen-Heydenrijck om de belangen van het noordwesten van Noord-Brabant gewaarborgd te zien en van het amendemont-Roöll om de overlaten niet te dichten vóór eene volledige afscheiding van Maas en "Waal. De geheele wet is aangenomen met 53 tegen 28 stemmen. Aan het departement van waterstaat werd heden aanbesteed het maken van de aardebaan, de kunstwerken, den bovenbouw, de overgangs- en eenige verdere werken voor het gedeelte Dordrecht Merwede van den spoorweg van Dordrecht naar Eist. (Raming f 1,234,000). Minste inschrijvers waren de heeren A. Yalker Lzn. te Sliedrecht en P. A'0 Bos te Gorkum, voor f 1,200,000. Het stoomschip „Insulinde", van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Point de Galle; de „Zeeland" is heden van Rotterdam te Batavia aangekomen. BURGERLIJKE STAND YAN LEIQEN, BEVALLEN. W. A. M. Toorens geb. Radoui Z. C.Smit geb. Ccbol I>. J. De Wit geb. Tegelaar D. G. M. Smit- tenaar geb. v. Dieren Z. C. v. Rosmalen geb. Mas9aar D. M. v. Polanen geb. Stikkclorum Z. L. Overdijk geb. Kliju- hans Z. W. Opdam geb. y. Leeuwen D. J. De Jonge geb. Kroe3 Z. A. Sira geb. Piket D. E. Reckmann geb. Janssen D. S. F. Westerveld geb. Schumacher Z. Wi C. Heus geb. JoDgbloed Z A. Molenaar geb. Blansjaar Z. A. A. Berg geb. De Jong D. E J. v. Veen geb. Somme- ling Z. C. Strnykenkamp geb. Verdouw D. M. J. v; Teylingen geb. Swinkels Z. J. J. Nachtegellcr geb. Stikvoort tweel. Z. Z. A. A. v. d. Waals geb. v. Rijn Z.A. Schipper geb. Bey Z. M. M. De Vos geb. Hamerling D. J. Spaan geb. v. Sonsbeek Z. J. Thomasse geb. De Haas Z. A. De Wolf geb. v. d. Kwaak D. M. C. Meyers geb. Stallen D. J. M. Bonnet geb. v. d. Linden D. F. C. Uldrik geb. Cnyle Z. M. v. Brussel geb. v. Cleef Z. J. Beekman geb. Kooreman D. J. Giezen geb. v. d. Bnrgh Z. A. Robbers geb. Nieuwenboven Z. J. G. Ravelli geb. v. d. Heyden D. C. M. v. Hoeken geb. Hemerik Z. G. M. Brugman geb. Lagas D. OVERLEDEN. J. S. Staleman D. 8 j. A. C. Roosdorp D. 2 j. J. Van Wijk Z. 8 m. J. W. Kramer Z. 1 m. G. Karstens M. 40 j. F. S. Zoet geb. Smit V. 59 j. A. Collee Z. 2 m. M. C. Randoe D. 4- m. E. Van der Zwiep geb. Van Leeuwen W. 88 j. P. Van den Berg geb. Ladan W. 64 j. M. G. Van Dijk geb. Scherter W. 78 j. M. Berg D. 1 d. A. M. De Vriend geb. Huig W. 60 j. J. M. Van der Laar geb. Van Dam W. 68 j. C. J. M. Driessen D 3 j. T. Van der Meer M. 52 j. GEHUWD. H. J. De Wal jm. en G. H. Vos jd. J. Siere jm. en P. Van Rietkerken jd. J. J. Van der Reyden jm. en J. C. 't Hart jd. F. Stouten jm. en J. Van der Hey den jd. J. H. Brier jm. en J. C. Schats jd. M. H. J. E. C. Spiegel jm. en M. E. C. Ohlaff wed. Nietnv-York, 28 Nov. Petroleum ruw a/d. bronnen (per barril) 104, dito geraffin. (per gallon) 8. Suiker, Moacovados, 7s/l6- Meel 435. Maïs 108. Roode Wintertarwe 111, per Nov. 1091/4, per Dec. 1095/a» per Jan. 1123/g, roode voor- jaars dito nom. Vracht voor Granen n. Liverpool 7 p., idem voor Katoen 1/4»

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2