Y. 6992. Donderdag 30 November. A0. 1882. Eerste Blad. IDSCÏÏ PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. ▲fzoDd«rl|jkd ftommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ABVERTEJiTIEKl Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0,174.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassos» ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Van 1 December a. s. wordt de Heer K. OVERVOORDE, Boekhan delaar te ffiïïegomAgent van het LEIDSCH DAGBLAD. I.EEÖE3V, 29 November. Ter viering van het 25-jarig bestaan der Ver eeniging voor Christelijke Belangen waren velen gisteravond in de Zaal Noordeinde opgekomen, waar als sprekers optraden ds. J. Drost uit Leiden en <dr. J. H. Gunning Jr. uit 's-Hage. Na met een gebed de godsdienstige bijeenkomst geopend te hebben, herdacht ds. Drost hoe de ver eeniging, door hooger hand gesteund, immer stil Laar gang was gegaan, alles doende wat in het belang van het beoogde doel gedaan kon worden. Van het begin af werd zij steeds gesteund en ge holpen, maarbij ontbinding zouden de bestuur ders een aardig duitje opstrijken, als ai do bezit tingen verkocht worden. Immers, dat stond in de statuten vermeld en daaraan moest gehouden worden. Neen, dit wist 6pr. bij ondervinding, dat men er daarom niet aan werkzaam was. Niet alleen bezat de vereeniging nog geen geheel vrijgemaakte eigen dommen, maar in tijden van nood hadden de be stuurders wat dikwijls in hun sak getast - on vroeger konden de menschen het niet zoo good doen als thans - om de vereeniging weder op te beuren. Vervolgens trad als spreker op dr. J. H. Gun ning Jr., wiens Daam vooraf door ds. Drost als een zeer werkzaam lid, steeds alles doende wat hij in het 'belang der vereeniging vermocht, was genoemd. "Was het daarom te verwonderen dat zijne woorden uit het hart voortkwamen en hij mede van harte feestvierde? Veel sprak hij nog over hetgeen mannen, die na reeds gestorven waren, gedaan hadden, en hoo er gelukkig nog velen over waren die hunne beste krachten aan de vereeniging wijdeD. Een ender hen mocht vooral geteld worden, de heer De Mare, reeds 80 jaar oud en nog zoo ijverig werk zaam in verschillende betrekkingen welke hij uitliefde vervulde. Van harte wensehte spreker dat hem nog vele jaren mochten gegevon worden om dien nut tigen arbeid vGort te zetten. Door dr. Gunning werd de bijeenkomst met een dankgebed gesloten, waarna ds. Drost nog eenmaal het woord nam, om de vergadering te verzoeken den heer Gunniog, die binnenkort als hocgleeraar aan de universiteit te Amsterdam zou optreden en die ook nu weder zoo'n heerlijk en stichtelijk woord gesproken had, een dankzegging toe te brengen door het zingen van„Dat 's Heeren zegen op hem dale11, enz. Gedurende deze bijeenkomst bracht een zaogver- eeniging, die onder leiding van den heer La Bruyère elke week in het Wijkgebouw oefeningen houdt, bij afwisseling een stichtelijk lied ten gehoore. Bij deze uitvoering bleek opnieuw dat men er steeds met vrucht werkzaam is, want eiken keer dat de vereeniging door haar zang een genotvollen avond had bezorgd, was steeds vooruitgang to bespeuren. Zoo ook nu en - hopen we - zal het ook in het vervolg zijn. De minister van oorlog heefc overgeplaatst: bij het 2do reg. veld-art. den majoor H. H. J. baron Yan Haersolte Yan den Doom, van het lste reg. veld-art., bij het lste reg. veld-art., op zijn verzoek, den luit.-kol. J. W. J. Zegers Rijser, van het 2de reg. veld-art.- eervol onthevenvan de function van kapitein voor speciale dionsteD, den kapt. A. P. J. Rutten, van het 4de reg. inf.- bestemdtot officier voor speciale diensten den kapt. J. Lammers, van het 4de reg. inf.; - voorts zijn overgeplaatst door den inspecteur der infanteriebij het 4de reg., do kapt. J. J. L. Bruinior. van het 7de reg.; bij het instr.- bat,, do 2de luit. E. Van Harrovelt, van het 4de reg. Dezelfde minister heeft machtiging verleend, te rekenen van 6 Dec. a. s., het cijfer in hot vroeger aan hen uitgereikt onderscheidingsteekon voor lang- durigen Nederlandschen dienst als off., te veranderen, alsdat van XXX in XXXVbij het wapen der iuf. aan den kol. F. J. G. W. Leers, comm. van het 4de rog.; bij het wapen der cavalerie, aan den luit.- kol. G. Holtius, van het lste reg. huzarenbij het wapen der art., aan don luit.-kol. J. AV. J. Zegers Rijser, van het lste reg. veld.-art.; dat van XX in XXV: bij het 3de reg. huzaren, aan den majoor Jbr. L. J. H. Teöiug Yan Berkhout; dat van XV in XX: bij het 4de reg. inf., aan de kapts. J. Joha, W. Arriens en A. P. J. Ratten; bij het 3do reg. huzaren, aan de ritmeesters jhr. J. C. P. E. Van Meeuwen en jhr. A. W. Van der AVijckbij het 2de reg. veld.-art., aan den kapt. C. E. Van Strijen; voorts het onderscheidingsteek en van XV jaren Nederl. dienst toegekend: bij het 4de reg. iüf.aan den kapt. A. J. Prins, alsmede aan de lste luits. E. J. Aenmey (adj.) H. T. Lubeck, J. J. Friese (aoj.) J. D. A Bahder, J. C. A. Pabst (adj.); aan den lsten luit. P. A. Van Buuren, godet. bij het 2de reg. veld-art.; 2de reg. veld-art.aan den lsten lait.-adj. H. B. Van Maaren en aan den lsten luit. A. J. H. baron Van LijndeD. De bij het 4de reg. infanterie nieuwbenoemde kapitein J. Aran der Horst Bruyn wordt geplaatst bij het 5de bat van dat corps, te Gouda in gar nizoen. De lste luit-kwartierraeester N. AV. Torré, van het 4de regiment infanterie to Gouda, is over geplaatst bij het corps torpedieten te Brielle. De heer Gt. De Boer, predikant te Ouderkerk aan den Usel, heeft voor de op hem uitgebraehto beroeping naar Benthuizen bedankt. Tot onderwijzer aan de normaalschool te Oud- Beierland ia benoemd do heer A. Van der Zanden, te Goudswaard; tot onderwyzer te Bodegraven, m. u. 1. o., de heer P. v. d. Hoek, te Heinenoord. Ter voorziening in de nog bestaande vacature bij de Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam heeft het kiescollege de volgende nominatie opgemaakt: dd. G. A. Van Kasteel, te KollumF. Lion Cachet, te Valkenburg; G. Rignalda, te Oldebroek. De 8poorwegtarievenoorlog heeft ook in ons kalme vaderland een aanvang genomen. Do Rijn- spoor, met zijne tarieven niet meer kunnende con- curreeren tegen de mindere vrachtprijzon der ver- eenigde ïïollandsche en Staatsspoorwegen, heeft zich verplicht gezien haar reizigers restitutie te verleenen voor het te veel betaalde van plaatsbiljetten naar stations welke ook lang6 anderen weg te bereiken waren. Voor de tusschenïiggende stations blijft men echter het volle tarief betalen. Tot do bijeenkomst der oud-strijders in Natura Artis Magistra op morgen, Donderdag, des namid dags te 3 uren, waar de feestrede door dr. M. A. Perk zal worden uitgesproken, hebben vrijen toe gang de officioren van het Oost-Indische leger in uniform, alle ridders der Militaire Willemsorde en allen die versierd zijn met het Metalen Kruis. Aan do gedecoreerde oud-verdedigers der Citadel van Antwerpen zal krachtens Zr. Ms. besluit van 20 Nov. jl. eene feestuitgave worden uitgereikt van f 50, te voldoen uit het VIIRte Hoofdstuk der Staatsbegrooting, zoo zij op 30 Nov. nog in leven en tot het dragen der versierselen van do Militaire Willemsorde gerechtigd zijn. Tot ridder der 4de klasse van de Militaire Willemsorde is benoemd: de ziekenoppasser bij het leger in Indië J. H. Geelen, en dit wegens zijn heldhaftig gedrag in Atjeh, op 7 Aug. jl. Ds. B. Van Schelven, te Haarlem, heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. Voor de betrekking van leeraar in de Neder- landsche taal aan de Hoogere Bargerschool met driejarigen cursus voor jongens to Utrecht, tegen 1 Januari 1883, op eene jaarwedde van f 1800 a 2000, hebbon zich 3 sollicitanten aangemeld. De „Standaard'1 meldt dat dit jaar de Unie- collecte (voor de scholen met den Bijbel) meer dan f 100,000 bedraagt. In de zitting der Tweede Kamer van gister avond voerde de minister van waterstaat het woord tot verdediging van het ontwerp ter verlegging van den Maasmond. Hij lichtte zijn plan als zeer eenvoudig toe en erkende dat zijn ontwerp een groot fragment is, in zoover het deel uitmaakt van het groote plan van stelselmatige rivierverbetoring. Verder schetste hij het grooto nadeel der samen vloeiing van Maas en Waal; zette uiteen dat dö afsluiting der Heerewaardensche overlaten moet vol gen geheel afgescheiden van dit ontwerp. Uitvoerig behandelde hij de gronden van bestrijding, hoofdza kelijk ten betooge dat het noordwestelijk deel van Noord-Brabant door deze riviervorbetering wel verre van te worden benadeeld, wordt gebaat. Do bijzon derheden van hot werk wenscht hij in dit ontwerp niet te regelen. Hij wees op de voordooien van dit plan voor do gemeenschap, de belangen der scheep vaart. Misrekening in de begrooting vreest hij niet. De heer Roëll wordt in zijn gunstig oordeel over dit ontwerp vooral versterkt door de geneigdheid van het Rijk om aan het noordwestelijk deel van Noord-Brabant te vergoeden de schade, ontstaan door verandering van toestanden. Alleen op het punt der Heerewaardensche overlaten wenscht hij nadere inlichtingen, waarop ook do heer Seret nader aandrong, dio zijne bezwaren handhaafde. Ook de heer Van Baar verzekerde dat de 23 leden der Staten van Noord-Brabant niets liever dau aanne ming van het wetsontwerp verlangen. Do heer De Beaufort kondigde zijn voornemen aan, om niet bij dit ontwerp, doch later eene motie voor to stellen omtrent de wenschelijkheid eener wettelijke beslissing omtrent de overlaten van Heerewaarden. Het woerd voordon nog de heeren 't Hooft, die de bezwaren van noordwestelijk Noord-Brabant onderschreef, en Corver Hooft, die do financiëele bezwaren doelde. Overigens werd gerepliceerd. De minister verklaarde het ontwerp niet terug te kannen nemen. De algemoene beraadslagingen worden daarop gesloten. - Heden, AVoensdag, voortzetting. Na eene korte, hevige ziekte is te 's-Hage overleden dr. H. J. G. Vorstman. Do algemeen geachte overledene werd heden op de algemcene begraafplaats aldaar ter aarde besteld. Ten kantore van den heer Maas te Scheve- ningen heeft de aanbesteding plaats gehad van het in zee brengen van den schoener „Marx". Er waren zes biljetten ingeleverd. De laagsteinschrijving was van den heer B. C. Weltevreden van Maassluis voor f 1100, en de hoogste van de heeren Gebr. De Best van Katwijk-Binuen voor f 1750. Door al de medische studenten te Amsterdam is aan professor Chanfleury Van IJssolsteyn een adres aangeboden, ten einde genoemden hoogleeraar te bewegen zijn aangevraagd ontslag in te trekken ter willo der wetenschap en ter liefde zijner leer lingen. Een adres van gelijke strekking is den hoog leeraar toegezonden door het Amsterdamscho Stu dentencorps, waarin tevens do wensch te kennen wordt gogeven, hem als sieraad der Amsterdamsche universiteit te mogen behouden. Het stoomschip „Maas", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag Lizard; de „Gel derland", van Batavia naar Rotterdam, is gister ochtend te Aden aangekomen; de „Utrecht", van Rottordamnaar Java, passeerde gisterochtend Sagres. Do audiëntie van den minister van Water staat zal Donderdag a. s. niet plaats hobben.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1