- -- agJSg^i7itfrier^<rVi itiiriMTi*WW^w^>tfes^ luit., dien van kapitein; aan J. Schroder en W. A. De Gelder, kapts. ter zee, dien van schout-bij-nacht benoemd bij het personeel der milit. admin. van het leger in Nederl.-Indië, tot 2den luit.-kwartierm., den sergeant F. W. Arndt, van het 4de reg. inf. Gemengd Nieuws. Door de arrond.-rechtbank te 's-öra- venhage zijn veroordeeld: tot 15 dagen celstraf en f 8 boete A. v. d. L., ter zake van verzet tegen de Leidsche politie; en tot 8 boete H. W. S., wegens mishandeling van een conducteur van den stoomtram LeidenKatwijk. Een hevige brand barstte heden- nacht om één uur uit in de werkplaats van den heer D. Van Duiken te Waddingsveen. Ofschoon de voortreffelijk ingerichte brandweer terstond op de plaats des onheils tegenwoordig was, mocht het niet gelukken iets te redden. Alleen de belendende gebouwen werden door doeltreffende pogingen be waard. Hoewel de werkplaats verzekerd was, heeft de eigenaar groote schade geleden door het verlies van een aanzienlijken voorraad goederen. De heer P. Dammes, onderwijzer te Haarlemmermeer, die No. 1 staat voor hoofd der school te Bunnik, Zaterdag te dier zake daarheen gegaan zijnde, is door een rijtuig overreden, waar door zijn been is gebroken. Hij wordt verpleegd in het gasthuis te Utrecht. Naar men verneemt, is voorde op te richten spiritusfabriek te Haarlemmermeer bij Hiile- gom slechts voor zes aandeelen ingeteekend, zoodat deze zaak wellicht geen voortgang zal hebben. Een man, die in hot laatst der vorige week aan de Bierkade te 's-Hage ernstig werd ge wond, doordat een pak kurk hom op hot hoofd viel, is na een smartelijk lijden gisteren aan de ge volgen overleden. Gedurende den geheelen dag is giste ren de woning en in het bijzonder de tuin van G. Struik, te Apeldoorn, de broeder van de zooge naamde laiilioouenjuffrouw, door do justitie onder zocht. Het grootste gedeelte van den tuin werd omgespit. Hot ziet er to Maastricht en in den omtrek treurig uit. De bewoners der dorpen Heu- gkem, Itteren, Limmel, Haren en Smeermaas zijn geheel van het vasteland afgesneden; sommigen hunner hebben hunne woning moeten verlaten. In de stad zelf staan eonige straten blank. De toestand verschilt weinig met dien van December 1880. Do ellende te Heughem en andero dorpen langs de Maas is sedert eenige dagen zeer groot; de arme bewoners zitten met hun tilbare haven op bovenkamers en zolders; het ve9 is naar hoogere plaatsen in veiligheid gebracht. Buiten het oosten der stad gelijken de velden een openbare zee; zelfs staat het water tegen den spoordijk te Gronsveld. Uit Grave meldt men dat do Oyenseho zeedijk en de Leidijk aan de Beersche Maas op hot punt waren van te bezwijken. De hooge stand van den Rijn heeft do zooge naamde Veerkade te Arnhem onder water gezet. Men heeft kistingen gemaakt om den toegang tot do sehipbrug begaanbaar te houden. In veie wonin gen zijn de kelders en de onderhuizen overstroomd. Arnhem, schrijft een reiziger, ligt op het oogon- blik aan een meer, waardoor de Rijn met breeden golfslag zich een weg baant. De berichten omtrent den toestand der rivieren luiden ook uit alle oorden van Duitschland ongun stig. De hevige slagregens en de vele sneeuw, die spoedig aan het smelten is gegaan, hebben de rivieren zoo sterk doen wassen, dat op vele plaatsen bijna het hoogste peil der laatste jaren bereikt is. Te Seraing zijn wegens de ovorstroomingen de werkplaatsen van Cockerill gesloten. De Sambre wast nog steeds. Te Brussel staan een aantal kel ders onder water, het Senne-dal hoeft geducht van het water te lijden. BUITENLAND. Frankrijk. De hoer Gambetta heeft zich gistermorgen, bij het hanteeren van eene revolver, licht aan de hand gekwetst. De kogel is slechts door het vleesachtig gedeelte gedrongen en de wond biedt geenerlei gevaar. In de Kamer der Afgevaardigden is gisteren de beraadslaging over het budget van oorlog voort gezet. De heer Billot antwoordde, op verschillende tot hem gerichte vragen, dat a?Je mogelijke proeven sjR geaopi.oa 9mi de wapeningen op fle hoogte der behoeften te brengen. Hij zal zich ook bezig houden met de verbetering van het wapen der genie. Eene verstandhouding tusschen de Fransche regeering en de koningin van Madagascar schijnt voor het oogenblik onmogelijk, wegens de over dreven ei8chon, welke door laatstgenoemde gesteld worden. Hot gezantschap is gisteren van Parijs naar Londen vertrokken en heeft na zijn vertrek zijne vlag laten inhalen. De „France" bevat een opstel van den heer Farcy, waarin hij zijne bewering handhaaft betref fende een plan van don heer Gambetta om in het eventueele geval den generaal Campenon tot pre sident der Republiek aan te stellen. Het complot werd aan mevrouw Adam onthuld, die daarover verontwaardigd was en den hoer Farcy koos, om den toeleg aan het licht te brengen. In de couloirs wordt verhaald, dat toen de minister Gochery van Marseille terugkeerde, het glas van het spoorwegrijtuig, hetwelk op dat volgde waarin de minister gezeten was, door een projectiel verbrijzeld werd. Ondanks de verzekering van een dor reizigers dat hij een vuurstraal gezien heeft, verklaren de hoofdagenten van den spoorweg dat het g'as is verbrijzeld door een scherf, wolko ton gevolge van de snelle vaart van den trein van den weg opgenomen en door het glas geslingerd werd. Gi-oot-X3i'ita.niiië. In het Lagerhuis verklaarde Sir Charles Dilke gisteren niet te weten dat de khedivo de Taijoera- baai, welke hem slechts onder verband van de sou- vereiuiteit des sultans toebehoort, aan Frankrijk zou afgestaan hebben. Hij deelde verder mede dat het voorstel der Engelsche regeering betreffende de verlenging van het bostaan der internationale gerechtshoven onderzocht wordt. Ilct Huis heeft met 137 tegen 90 stommen para graaf 13 van het huishoudelijk reglement aange nomen. Uit Dublin wordt gemeld dat gisteravoud een man uit een rijtuig sprong en een dolksteek toe bracht aan den heer Field, een der leden van de jury in hot proces tegen Hynes, die ter dood ver oordeeld werd. De moordenaar ontsnapte. De heer Field ligt op het uiterste. De spoorwegbrug van Aberdeenshire is ingestort terwijl de trein daarover reed. Veertien personen zijn omgekomen. Telegrammen. KEULEN, 27 November. De Rijn en neven rivieren stijgen nog aanhoudend. De waterstand van 1876 is reeds overschreden. Overal blijft het redenen en do stremmingen in het verkeer nemen toe. BUCHAREST, 27 November. De „Roraanul" meldt dat Zankoff, bij zijn terugkeer van een bui- teulandsche reis, te Rustschuk is gevangengenomen, maar door de volksmenigte weder verlost en in triomf naar zijne wouing gebracht werd. Men is voor ernstige ongeregeldheden beducht. NIEUW-YORK, 27 November. Hot dagblad „World" bevat eene depeche uit Washington, vol gens welke de minister van fiuanciën, de heer Folger, zijn ontslag zou genomen hebben en reeds op 15 December a. s. zijn post zou verlaten. (In een de peche uit Washington wordt dit bericht echter tegengesproken.) DURBAN, 27 November. Het opperhoofd Mapoch heeft vredesvoorstellen aan de Boeren gedaan. BERN, 27 November. Bij de gisteren door hot Zwitserscho volk gehouden stemming over het bonds- besluit betreffende de toepassing van het slotartikel der bondsgrondwettoezicht van Staatswege over het lager onderwijs en benoeming van een Sraats- inspecteur van de scholen, werd met 301,312 tegen 167,221 stemmen het besluit verworpen. KONSTANTINOPEL, 27 November Tachr Ef- fendi is tot minister der geestelijke goederen ad interim benoemd. Er worden nog andero verande ringen gewacht in het personeel der ministers en secretarissen. NIEUW-YORK, 27 Nov. De „Post" bevat een artikel, waarin de schrijver beweert dat de graan markt op groote schaal geëxploiteerd wordt door speculanten en ten gevolge daarvan zulke geweldige dubberingen ondervindt. DUBLIN, 27 November. Hedenavond werd Mul- lin8, een deurwaarder, door drie mannen overvallen, die hem met dolkmessen verwondden. De daders zijn gevat. KROSSEN, 27 November. Baron OttoYonMan- teuffel, gewezen minister-president in Pruisen, is gisteren overleden. CAIRO, 27 November. Men verzekert dat zestig ondergeschikte gevangenen morgen tegen borgstel ling vrij zullen worden gelaten. Te Kafr-el-Dowar heeft een spoorwegongeluk plaats gehad ten gevolge van het inzakken van den dijk. Er zijn niet veel personen omgekomen* Geen enkel Earopcaan verloor het leven. Men ge looft dat de ramp hot gevolg is van opzet. LONDEN, 28 November. Bij het spoorwegongeluk in Aberdeenshire werden niet meer dan vijf men- schen gedood en elf zwaar gewond. LKIDEN, 28 November, De verwachting voor morgen isnoordelijke wmd, goed frisch weer. Door de politie alhier zijn naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht twee personen, ge naamd D. en T. v. d. H., verdacht van diefstal van konijneD, gepleegd onder de gemeente Zoeter- woude van verschillende erven. Door den veld wachter De la R. van die gemeente werden de ge stolen konijnen ontdekt, als verkocht bij een poe lier te LeideD, hetgeen dan ook de aanhouding van bedoelde personen teu gevolge had, die na eene aanvankelijke ontkentonis aan het commissariaat van politie ten slotte bekenden schuldig te zijn. Een schipper, dio hedennacht met een schuit, beladen met bloomkoolvaten, van Rijnsburg afkwam, voer zonder dat hij zulks zien kon, tegen een ge zonken schuit onder de Oegstgeester brug, in het Katwijksche kanaal, mot het gevolg dat ook zijn schuit een lek bekwam en zonk. Do opvarenden zijn behouden op het droge gekomen. Iu de vorige week zijn te Leiden twee ge vallen van pokken voorgekomen. Ia de heden gehouden zitting der Tweede Kamer werd besloten de Staatsbegrooting Maandag aan do orde te stellen. - Bij voortgezette discussie over de verlegging van den Maasmond verdedigden de heeren De Bruyn, Yan der Schrieck, Borret en Yau Kerkwijk het ontwerp, als zijnde in het algemeen belang en tevens om Noord-Brabant uit den tegen- woordigen toestand te redden. De heer Yan Nispen wilde het ontwerp door amendementen aannemelijk maken, terwijl de heer Wintgens er tegen was wegens financiëelo bezwaren. De heer Tak was tegen het ontwerp als zijnde onvolledig en te kostbaar voor verbetering van den toestand in Noord-Brabant, die veel goedkoooper op andero wijze is te verkrij gen. De heeren Lohmatij Gratama en Kouchonius protesteerden tegen meüging van godsdienst door den heer'Kerkwijk in de quaestie der waterverdeeling. Hedenavond voortzetting. Aan het ministerie van marine werd heden aaubesteed de leveriDg van: 2000 meter voering baai, 1600 stuks wollen dekeus en 2000 sluks bont linnen overtrekken voor matrassen en 2000 stuks dito voor kussens. Minste inschrijvers waren: voor het voeringbaai, de heer J. A. Blomjous to Til burg, voor f 3600; voer de wollen dekens de hee ren J. Rcgout en Co. te Maastricht, voor f 6112, en voor de overtrekken de firma J. A. De Booy Jr. te Breda, voor f 3440. Aan do spoorwegbrug te Westervoort staat het water 13.22. Het stroomt over den Schaapsdijk en deu dijk bij Rheden. In het Velperbroek kan het heden op Rijnhoogte zijn. Do graaf Yon Alvensleben, nieuwbenoemd gezant van Duitschland bij ons hof, werd gisteravond bij zijne aankomst te 's-Hage aan het station ontvangen door den zaakgelastigde van het keizerrijk. Het stoomschip „Prinses Am alia", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Atjeh 25 November en zou de reis voortzotten; de „Jason" arriveerde heden te IJmuiden van Nieuw-York; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde in den afgeloopen nacht Dungeness; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde heden te Suez en vertrok denzelfden dag. CORRESPONDENTIE. - De ingezonden stukken van „een vader van vele kinderen", de heeren De G. en J. G. F. E. zullen in een volgend nummer geplaatst worden. Bodegraven, 28 November. Op de weekmarkt alhier werden hedeo aangevoerdKaas 82 wagens, te zamen 3442 stok9, we gende 17,210 kilo, prijs 1ste soort Goadscke f 28 a 31.50, 2de soort 24 a f 27hieronder 1 wagen Derbykaas, prijs lste soort a 2de soort a Boter 19 halve kilo's, prijs 60 ct9. Handel vlug. Nieuw-York, 27 Nov. Petroleum ruw a/d. bronnen (per barril) 109, dito geraffin. (per gallon) 77/8. Suiker, Moscovados, 7S/16Meel 435. Maïs 105. Roode Wintertarwe 1111/4, pi-r Ncv. 1093/,, per Dec. 110%, per Jan. 113, roode voor- jaars dito nora. Vracht voor Granen n. Liverpool 7 p., idem voor Katoen 1/4.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2