LEIDSCH DAGBLAD. Eerste Blad. i\°. 6990. Dinsdag November. A°. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per B maanden1.10. Franco per post....1.40. AfzocderUjko Hommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DER ABVERTENTIEKs Vu 1—# regelt 1.0». Iedere regel meer O.I7J. Groot ere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Van 1 December a. s. wordt de Heer K. OVERVOORDE, Boekhan delaar te Hillegom, Agent van het LEIDSCii DAGBLAD. Bericlit. In dit nummer bevindt zich - om uit te knippen - de BON voor het aangekondigde Bremieboekwerk HISTORIE EN FANTASIE, NOVELLEN EN GEDICHTEN VAN GERARD J. SPOOR. Dit Premiewerk is uitsluitend voor Abon- nés verkrijgbaar, tegen afgifte van den BON en betaling van 50 Cents en kan morgen, Dinsdag 28 November, van tien tot zes uren, aan ons Bureel: Doezastraat 1, afgehaald worden. Tegen inzending van den BON en 70 Cents in postzegels wordt het Premiewerk franco aan de Abonnés buiten de stad toegezonden. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. LEIDER 27 November. Een groots schare was gistermorgen opge komen om de intreerede bij te wonen van den pre dikant bij de Doopsgezinde gemeente dr. Aem. W. Wijbrands, die tot tekst gekozen had de woorden uit den eersten Zendbrief van Johannes, eerste hoofdstuk, vijfde vers: „En dit is de verkondiging die wjj van hem geboord hebben, en die wij u ver kondigen, dat God licht is, en gansch geene duis ternis in hem is." In het schoollokaal der artillerie-kazerne alhier had Zaterdag-avond eene bijeenkomst plaats van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier, ter bespreking der belangen van de gepen sioneerde onderofficieren en minderen van het Neder- landsche leger, die vóór de wet van 29 Mei 1877 uit den dienst zijn ontslagen. De adjudant-onderofficier Ter Tolen, nit 's-Hage, trad daarin als spreker op. In zijne hoedanigheid van correspondeerend lid der vereeniging van ge noemde gepensioneerden zeide hij dat het hem be kend was geworden dat 300 mannen, die den lande gedurende een reeks van jaren tronw en eerlijk hadden gediend, in kommervolle omstandig heden verkeeren, wijl het pensioen hun ingevolge verouderde wetten toegekend, weinig meer bedraagt dan zij aan huishuur moeten beBteden. Wel is waar beijvert zich het hoofdbestuur om het lot van hen te verzachten, voor wie finantiëele hulp het meest dringend noodzakelijk is, doch dit bestuur kan slechts aan weinigen eene ondersteu ning doen toekomen, daar de kas der vereeDiging niet toelaat dit op ruimere schaal te doen plaats vinden. Spreker was van meening, dat zoolang de Staat niet op afdoende wijze eene verbetering bracht in het droevig lot dier ond-militairen, het in de eerste plaats op den weg lag van het actieve leger, den ond-kamaraden zooveel mogolijk hulp te bieden. Evenals te 's-Hage, waar de heer Ter Tolen reeds voer de belangen der ond-gepensioneerden met sncces pleitte, mocht hij ook hier de zelfvoldoening smaken, dat bijna alle aanwezigen aan zijne uit- ■oodiging gevolg gaven en zich ah begunstiger dcr gemelde vereeniging deden inschrijven. Het aantal personen dat zich heeft opgegeven om aan de Citadelfeesten deel te nemen, is zoo onverwacht groot, ruim 500, dat de commissie, om teleurstellingen te besparen, nogmaals meent te moeten herinneren dat tot do feeston uitsluitend zij toegang hebben, die gerechtigd zijn tot het dragen der Citadel-medaille. Daar de tijd oatbreekt om te onderzoeken of alle deelnemers, die zich hebben aaDgegeven, in die ter men vallen, heeft de commissie aan de vorschillende spoorwegmaatschappijen verzocht aan elkeen die niet dc groote medaille van de Citadel van Antwerpen zichtbaar op de borst draagt, het toegestane vrije vervoer over den spoorweg te weigerenzelfs al is die persoon voorzien van de toegangskaart, door de oommissie toegezonden aan allen die zich hebben opgegeven. Tot do personen, versierd met do Militaire Willems orde 4de kl., die nog in leven zijn en het bombar dement van Antwerpen hebben bijgewoond, behoort ook nog do fuselier Johannes KoDingh, thans in het Invalidenhuis alhier opgenomen. Bij do heden gehouden openbare verkooping van ookes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 36.00, ƒ18.50, 3.00 en 1.90; de laagste 36, 18.50, ƒ3.70 en 1.85. De tweedracht tusschen 'sKonings vertegen woordiger in Zuid-Holland ter eener en de Gedepu teerden ter anderer zijde schijnt hoofdzakelijk te zijn ontstaan ten gevolge van eene weigering der gemeente Woerden om hot onderhoud van het jaagpad, tusschen die gemeente en Leiden loopende, voor gezamenlijke rekening te blijven voortzetten. Ofschoon die overeenkomst reeds meer dan 200 jaar bostond, schijnt het gemeentebestuur van Woerden goedgevonden te hebben haar op te zeg- geD. Voor alle aanmaningen bleef die weerspannige veste doof. Toen besloten Gedeputeerde Staten haar te dwingen met middelen, die hun ten dienste ston den, en gebruik makende van het recht, hun door de provinciale wet geBchonkon, lieten zij het jaag pad voor rekenÏDg der onwillige Btad in goeden staat brengen. Een poos daarna werd het mandaat, door Gedeputeerde Staten op de stad Woerden afgegeveD, den gemeente-ontvanger aldaar ter be taling aangeboden. Deze ambtenaar verklaarde zich, volgens den Haagschen-kout-schrijver van do Pr. Gron. Crt., ten volle bereid het te voldoen - indien de totaal ledige kas hem dit niet belette! Men had zich namelijk ginds geheel en al voorbereid op deze gebeurtenis en zijne maatregelen zóó goed genomen, dat er inderdaad geen cent in kas was. Point d'argent point de SuisseDaar stonden de Gede puteerde Staten met hnn mandaat. - TableauDoch Gedeputeerde Staten zijn geen menschen om zich met zulk een klnitje in het riet te laten sturen. Deze richtten zich nu tot den minister van binnen- landsche zaken, en de nitslag hiervan was dat het hoofd van dit departement van de aan iedere ge meente toekomende 33 pot. van het personeel het bedrag inhield, hetwelk ten behoeve van het jaag pad was uitgegeven. Groote verontwaardiging in de raadzaal te Woerden. Men was, zoo wordt ver zekerd, op het punt den Staat der Nederlanden een proces aan te doen wegens eene naar de opvatting dier gemeente wederrechtelijke daad, toen men bij tijds inzag dat het beter was zich in het onvermij delijke te schikken. In deze pikante zaak nu schijnt het dat de ge meente Woerden raad en stenn ontving, waaraan de commissaris des konings gansch niet vreemd was. Door eene of andere onbescheidenheid werd dit bokend; misschien viel de naar de hofstad ge roepen burgemeester wel door de mand, en aldns gebeurde het dat Gedeputeerde Staten zich vier kant tegenover het hoofd der provincie plaatsten, ja zelfs hun ontslag indienden. Het hoog loopend geschil werd echter bijgelegd en voor het oogen- blik heersoht er weder eensgezindheid tusschen de beide partijen. Minister Pijoacker Hordijk moet zich ook in deze quaostie als een zeer doortastend man gedragen hebben, die den stier flink bij de horens dnrft pakken. Ds. J. H. Wensinek te Aarlanderveen heeft een beroep ontvangen naar de Ned.-Herv. gemeente te Meppel. Het beroep naar de Waalsche gemeente te Rotterdam is door ds. Lnti te Middelburg aange nomen, en het beroep bij de Vrije Geref. gemeente te Nieuw-Amsterdam door don heer J. Van den- Broek, te Gouda. De commissie voor het Mnsenm van Kunst nijverheid, te Haarlem, heeft zich naar aanleiding van een besluit van den raad van bestuur van ge noemd mnsenm, gowend tot den Koning, met het verzoek dat lo. aan de universiteiten te Leiden, Utrecht en Groningen lessen in de kunstgeschiede nis mogen worden gegeven, en 2o. dat het onder wijs in de kunstgeschiedenis worde geplaatst als leervak op het nieuwe programma voor het middel baar onderwijs. Het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, is gisternacht Dover gepasseerd; de „Prins Hendrik van Bataïia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Marseille; do „Zeeland", van Rotterdam naar Java, arriveerde Zaterdag te Padang. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der infan terie: tot lston luit., den 2den luitenant H. J. Iwes, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Ned.- Indië; 3de reg., tot lsten luit., den 2den luit. W. J. Immink, van het corps; 4de reg., tot kapt., den lsten luit.-adj. J. Van der Horst Brnyn, van het 8ste reg.; 5de reg., tot lsten luit., den 2den luit. M. J. Van Hillo, van het corps6do reg., tot kapt., den lsten luit. W. H. Van Vliet Harsveldt, van het algemeen depot van discipline; 7de regiment, tot lsten lnit., den 2den luitenant J. J. Van Leeu wen, van het corps; - benoemd bij het wapen der inf., tot 2den luit. 3de reg., den sergeant M. A. N. baron Mnlert Tot de Leemknle, van het 2de reg.; bij het 4do reg., de sergeanten E. G. Staal, van het instructie-bataillon, T. L. Van Wagtendonk, van het 5de reg. inf., en W. H. Van Wieringhen Borski, van het reg. grenadiers en jagers. Gemengd Nieuws. Door het hoog militair gerechtshof is o. m. nog goedgekeurd het volgende door den krijgsraad in het 1ste militaire arrondissement, stand plaats 's-Gravenhago, gewezen vonnis tegen M. J. T. D., 23 jaar, geboren te Sloten, vrijwil lig kanonnier 2de kl. 6de batterij, 2de reg. veld artillerie, laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard lo. aan lsto desertie in tijd van vrede met medeneming van goed boven de tenue van den dag, in casu 2de desertie, gevolgd door vrijwillige terugkomst en 2o. het zoek maken van een groot equipementstuk. Op 6 Ootober jl. verliet hij de kazerne, gekleed in de tenue van den dag, doch nam daarenboven nog mede een overjas, die hij voor 1.75 verkocht, ton einde roisgeld te hebbeB, begaf zich naar Amsterdam en Haarlem, keerde naar zijn garnizoen terug en meldde zich in den nacht van 10 op 11 October vrijwillig aan de kazerne als desertenr aan. Hij was bij vonnis van 11 Mei jl. door den zeekrijgsraad wegens desertie gestraft. - Veroordeeld tot eene militaire detentie van 4 maandeo. In de afgeloopen week kwamen te Utrecht 25 gevallen van mazelen voor, waarvan 2 met doodelijken, afloop., N-ader Wordt ge me la dat Vrijdag-nacht een gedeelte van de kade langs Diemen nabij Am sterdam, door den hoogen waterstand it bezweken.'

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1