De goheele lading van den schoener „Marx" te Scheveningen is gelost en naar de los plaats aan het Kanaal vervoerd. Waarschijnlijk zal eerst in het begin der volgende week beproefd wor den het schip vlot te krijgen. De strafzaak van de millioenen-juf- frouw is eene nienwe phase ingetreden; de inhech tenisneming van haren bruidegom Hoetink en broe der G. Struik, zijn er onmiddellijk gevolg van. Ook moet hare voorloopige inhechtenishouding ter zake van diefstal, veranderd zijn in ten-laste-Ieggingen van verschillende bedrieglijke oplichtingen, waar onder van kolossale bedragen, te Amsterdam, Haar lem en Vuren gepleegd, en waarin haar bruidegom en broeder medeplichtig geweest zijn, door de be drogenen te doen gelooven aan een bij haar niet bestaand vermogen. Jannetje Struik zelve moet minder aangenaam gestemd zijn door de laatste gebeurtenissen; wel blijft zij nog steeds hare on schuld volhouden en het bewijs der ten-laste-leggingen eischen, maar toch schijnt door de inhechtenisne ming van haren bruidegom en broeder aan hare hoop een weinig de bodem ingeslagen te zijn. De beide laatsten, die in de cellulaire gevangenis ver blijven, houden zich tot nn toe of zjj van geen der zaken afweten, waai in hunne bruid en zuster be trokken is geweest. De instructie wordt dagelijks voortgezet. De pastoor teSpierdijk,dieeergisteren het 55-jarig jubilé zijner ambtsbediening vierde, werd op dien dag vóór bet altaar plotseling door een beroerte getroffen en waB onmiddellijk een lijk. In een buitengewoon Pol itiebl ad maak t de officier van justitie te Breda bekend, dat in den voormiddag van Zondag 19 November jl. in de woning van Huiberdina Pols te Raamsdonk diefstal is gepleegd van ongeveer f 40 aan zilvergeld, twee obligatiën Nederlandsche Werkelijke Schnld, ieder groot 100, en een gouden halsketting met dito kruis; dat die diefstal is vergezeld of voorafgegaan van zware verwonding, veroorzaakt door slagen met een kneppel op genoemde Huiberdina Pols; dat van een en ander verdacht wordt gohouden zekere Matthijs De Bont, oud omstreeks 40 jaren, landlooper, geboren te Waspik. Hij is van middel matige lengte, mager, donker van uitzicht en draagt een baard van omstreeks veertien dagen. Hij is gekleed met zwarte broek en vest, zomerjasje, brui nen gestreepten hemdrok, laarzen en pet, en zwerft waarschijnlijk in de omstreken van Gorkum rond. Genoemde officier van justitie verzoekt opsporing en aanhouding. Tegen Klaas Van Setten, die vóór eenige weken eene poging deed om den voerman te Opheusden te vermoorden, is door den proc.- generaal te Arnhem 10 jaar tuchthuisstraf geëischt. Uit Maastricht meldt men dat de Maas gisteren ten tweeden male binnen de acht dagen hare oevers verliet, stroomende over de akkers in het Bosscher- en Wijkerveld. Van de aan de Maas gelegen dorpen Heugem, Limmel, Smeermaas, Borg haren en Itteren staan dan ook opnieuw eenige huizen in het water. Ook uit andere plaatsen wordt weer was gemeld, zoodat men er de toekomst donker inziet. De gemeenteraad van Muiden heeft be sloten de kermis aldaar, aanvangende met den laatsten Maandag van Augustus en eindigende des Zaterdags daaraanvolgende, af te schaffen. Een geneesheer te Lubeck is tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens onwil- ligen manslag. Hij had nl. een kind, dat aan diphthe- ritis leed, herhaaldelijk een doek, met kokend water bevochtigd, op de borst gelegd en het daardoor deerlijk verbrand. Uit Quebec wordt bericht dat het stoomschip „Wearmouth", gaande naar Lissabon, bij het Magdalen-eiland vergaan is in een hevigen storm. Slechts 4 personen, waaronder een ingenieur, werden gered; 1G kwamon om. Hedenmorgen is van R. O. uit Archan gel het volgend telegram ontvangen: UitPetschora wordt officieel bericht dat een stoomschip derDeensche Poolexpeditie, hetwelk bij het eiland Waaigat kruiste, door het ijs is ingesloten en daar overwintert. De bemanning is gezond, de proviand toereikend en hot schip zelf onbeschadigd. Een student uit Wiirzburg, vroeger Einjiihriger, heeft een kapitein in 't duel doodge schoten. Deze was door een „raad van eor" veroor deeld, met zijn jeugdigen tegenstander te vechten. Deensche hoofdofficieren van marine vertrokken gisteren naar St.-Petersburg, ter con ferentie met den Deenschen en Nederlandschen ge zant aldaar, over voorstellen van den heer Gamel tot het uitzenden eener expeditie ter opsporing der poolvaarders. Volgens telegram uit Nionw-Vorkkan er stoornis in den dampkring verwacht worden tusschen heden en Zondag op de kusten van Enge land en Noorwegen, vergezeld van harden wind met sneeuw en regen. Drie dagen later kan er een tweede storm verwacht worden. Bij Guayaquil (Ecuador) is een kruit- magazijn in de lucht gevlogen. Daardoor zijn groote verwoestingen aangericht en tien personen om het leven gekomen. - Ook te Madrid heeft Woensdag in een kazerne een ontploffing van buskruit plaats gevonden, waarbij drie officieren en twaalf soldaten ernstig gekwetst werden. Het grootste gedeelte der gebouwen is vernield. BUITENLAND. irVanlirijlc. Do Kamer heeft gisteren met 383 tegen 88 stem men een suppletoir krediet aangenomen van 440,000 fr. voor de slachtoffers van 2 December en zonder debat het ontwerp, goedkeurende de regeling dor schadeloosstelling voor den oorlog, met de bijvoeging dat er weldra eene Europeesche conferentie te Lon den zal bijeenkomen om de quaestie van de Donau- vaart definitief te regelen. Het geheele budget voor binnenlandsche zaken is aangenomen. Het Parijsche uitvoerend comité voor de ten toonstelling te Amsterdam heeft gisteren den Fran- schen consul-generaal van Amsterdam gehoord. Laatstgenoemde gaf als zijn gevoelen te kennen dat het krediet minst genomen 300,000 fr. zou moeten bedragen. De consul-generaal, van twee leden der Kamer van Afgevaardigden vergezeld, had ook een onderhoud met den minister van koophandel. - De heer Legrand evenwel heeft aan den Franschen consul verklaard dat de minister van financiën geene gelden beschikbaar had tot verhooging van het voor de Amsterdamsche tentoonstelling verleende krediet. De Fransche gezant te Berlijn, De Courcel, is van Parijs naar zijn post teruggekeerd met instruc ties voor het sluiten van een nieuw tractaat met Duitschland tot waarborging van het artistiek en letterkundig eigendom. Italië. Bij koninklijk besluit is de benoeming van den heer Tecchio tot president van den Senaat be krachtigd. De heer Farini is tot president der Kamer her kozen. Het gerucht dat Italië het initiatief zou nemen tot het bijeenkomen der conferentie in zake de Egyp tische quaestie, wordt tegengesproken, evenals het gerucht dat de heer Nigra, op zijn rois naar Londen, Weenen en Berlijn zou aandoen. Gtroot-Britaniiië. Een tologram van den correspondent der „Daily News" tc Maritzburg meldt dat Cetewayo zeker in de eerste zes maanden niet in Zoeloeland zal terug komen. Dezer dagen verzekerde de vice-minister van koloniën echter in het Lagerhuis dat Cetewayo, zoo mogelijk, vóór het einde van dit jaar zijn troon herkrijgen zou. Dezelfde berichtgever schrijft aan de „Daily News's dat hij van een kolonist uit Natal, die in de Trans vaal woont en gedurende den oorlog niet op de hand der Boeren was, vernomen heeft dat de Boe ren zich na don oorlog uitstekend goed gedragen en veel meer dan men buiten de Transvaal meent de grootmoedigheid van den heer Gladstone op prijs Btellen. De kolonist zeide te gelooven dat de Transvaal in een gezonden toestand verkeert en dat alles daar goed zal gaan, zoo men zich maar niet met de zaken van de Transvaal bemoeit. Er zijn thans zeven personen ter dood ver oordeeld wegens den vijfdubbelen moord, in Aug. 11. te Maamtrasma, in Ierland, gepleegd. De toestand van den aartsbisschop van Can terbury blijft zeer zorgwekkend. Busland, Het officiëole regeeringsblad bovat het volgende „Een Berlijnsch telegram van gisteren meldde dat Russische fondBen aan de Berlijnsche beurs sterk aangeboden waren, ten gevolge van een artikel van de „Strana", waarin twijfel werd geopperd over de betaling dit jaar van 50 millioen door de Rijkskas aan de Rijksbank. „Het bericht van de „Strana" is niets anders dan een verzinsel." De politie te St.-Petersburg is verwittigd van het voornemen der studenten aldaar, om eene de monstratie aan de hoogeschool te doen. Dienten gevolge heeft zij het gebouw bezet. Volgens een gerncht zou een mijn onder het gebouw ontdekt zijn. Ondanks de officiëele tegenspraak wordt verze kerd dat de hoogescholen te Warschau en Charkoff gesloten zijn. Turkije. Naar men verzekert, is de sjeik Obeidullah, die zich op weg naar Mossoul bevond, aangehouden en opgelicht door zijn zoon, met de bende Kurden, die naar Kurdistan op de vlucht was. Volgens een d9peche aan de „Standard", uit Konstantinopel, zou de Porte besloten hebben, troe pen naar Zuid-Arabië te zenden, waar de geheime agenten van den valschen profeet de bevolking tot opstand trachten aan te zetten. Telegrammen. LONDEN, 23 November. Het Lagerhuis heeft artikel 10 van het nieuwe reglement van orde aangenomen. CAIRO, 23 November. Men gelooft dat binnen eenige dagen een decreet van den khedive verschijnen zal, warrbij, op grond van de overweging dat de behandeling door den krijgsraad van het proces tegen de voornaamste beschuldigden waarschijnlijk zeer lang zal duren, uit de commissie van instructie een sub-commissie benoemd zal worden, belast met de instructie tegen de andere gedetineerden; en met het uitbrengen van rapport, waarin moet geadvi seerd worden, of, en zoo ja, welke gedetineerden onder borgtocht op vrije voeton zouden kunnen ge steld worden. WEENEN, 23 November. De Oostenrijksche Rijksraad is bijeengeroepen tegen 5 December a. s. LONDEN, 23 November. Engelsche kooplieden moeten vertrouwelijk aan de regeering gevraagd hebben of deze voornemens was eventueel tegen de aanspraken van Frankrijk op het Congogebied met oorlogsschepen op te treden. Granville weigerde een dergelijk optreden te beloven, daar hij meende dat Frankrijk zich voor Egypte aan den Congo schadeloos mocht stellen. BERLIJN, 23 November. De Bondsraad heeft besloten tot verlenging van den óéojarigen belege ringstoestand voor Berlijn. MADRID, 23 November. De minister van bin nenlandsche zaken heeft in den ministerraad mede gedeeld dat een dertig socialistische volksmenners in verschillende plaatsen van Andalusië in verzekerde bewaring zijn genomen. Zij waren in gemeenschap met Spaansche socialisten en anarchisten te Lyon. ST.-PETERSBURG, 24 November. Bij circulaire waren de studenten tot eene grooto vergadoring bij eengeroepen, om sympathie voor de studenten van de gesloten hoogeschool te Kasan uit te drukken en tegen de houding der curatoren te protesteeren. Laatstgenoemden ontboden de politie; een hon derdtal studenten zijn gevangengonomen; veertien der belhamels werden naar hunne ouders terugge zonden. Het onderzoek wordt voortgezet. KONSTANTINOPEL, 24 November. De Monte- negrijnscho regeering heeft ter kennis van de Porte gebracht dat zij, wanneer het district Kolatschin niet onmiddellijk wordt afgestaan, 400 man zal af zenden om de streek te bezetten. Drie bataljons Turken zijn inmiddels derwaarts vertrokken, om de orde te handhaven. LEIDEN, 34 November. De verwachting voor morgen is: westelijke of zuidwestelijke wind, betrokken weer, regen. Blijkens de memorie van antwoord op het verslag over de bogrooting voor het dep. van bin nenlandsche zaken, zal de minister tegen opdrijving der koBten van het hooger onderwijs waken; meer dan volgens de wet volstrekt noodig is wordt in de begrooting niet gevorderd. Ter uitvoering van de wet acht de Regering zich verplicht te trachten de door haar gevorderde leerstoelen te vervullen. Wijzende op de verschillende gevoelens omtrent dit belangrijke punt onthoudt de minister zich thans van het uitspreken van zijn gevoelen omtrent de vraag of de drie Rijks-universiteiten behouden kun nen blijven. De wenschelijkheid van herziening der wet van 1876 wordt door hem ten volle erkend. Ofschoon van meening dat hoogleeraren aan eene Rijks-universiteit niet moeten worden belemmerd in hun wensch, om hunne betrekking met een plaat9 aan de universiteit van Amsterdam te verwisselen, zoude hij het toch betreuren indien de Rijks-univer siteiten daardoor van verdienstelijke hoogleeraren werden beroofd.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2