Gemeugci Nieuws. Gisteravond vierde de Meubelmakers- Vereeniging „Welvaart zij ons doel" haar 12de jaarfeest. Een goed georganiseerd café-chantant- gezeischap gaf vele voordrachten ten beste, afge wisseld door de kapel van den heer Grentzius, terwïil de feestvreugde werd besloten door een zeer geanimeerd bal, in de dszaal. Eene collecte, ge houden voor eene behoeftige weduwe, bracht ƒ28.50 op. Uit het verslag bleek dat de vereeniging in bloeienden toestand verkeert. Zondag-namiddag strandde te Scheve- nïng n voor het dorp bij de zoogenaamde kerkwerf het _v»ordduitsche sch .nuerschip „Marx Yon Elms- horr kapt. M. D. Springer, met hout geladen, komende van Memel op reis naar Amsterdam. Reeds op den middag had men het vaartuig, met de Duit-ehe vlag in to te Scheveningen gezien en zijn mam euvres vreemd gevonden, toen het tegen half- drie met volle zeil :-" den wal aankwam. Zoodra men van de strandzijde bet gevaar zag, werd de reddingsboot van de id en Z.-H. Reddingsraaat- schuppij in zee gebnvh aan de bootslieden gelukte het met veel krachtsinspanning, het schip, zoodra het gestrand was, to bereiken; de opvarenden spron gen in de boot en kwamen behouden aan wal. De equipage bestond uit den kapitein, den stuurman, den kok en een scheepsjongen. Door den consul is heslag gelegd op schip en Jading. Gistermiddag heeft de equipage tegenover den kantonrechter de ge bruikelijke scheepsverf;iariug afgelegd. De oorzaak der stranding moe; naar luid van het verhaal alleen daarin gelegen zijn, dat Ie gezagvoerder de torens van de kust verward l eeft en Scheveningen voor IJmuiden heeft aangezion. Het vaartuig heeft weinig of niets geleden; het is 4 jaar oud en zit ongeveer een hal ven meter met de kiel in 't zand. Met eb kan men om het vaartuig hoen loopen. Des nachts is het gedraaid en het staat nu met den kop naar zee. Er bestaat wel mogelijkheid het na lossing af te brengen, indien het weder wil medewerken. Van Zondag 12 tot en mot Zaterdag 18 dezer zijn te Scheveuingen twee personen aan mazelen overleden Blijkens eene kennisgeving van de directie van het Volk* paleis te Amsterdam zal de befaamde Louise Michel daar Vrijdag a. 8. eene voorlezing houden. Te Raamsdonk zijn Zondag-ochtend, terwijl een landbouwer naar de kerk was, een of meer personen zijne- woning binnengedrongen, en hebben zijne zuster, die alleen thuis was, zoodanig met een stuk hout geslagen, dat haar leven in gevaar is, waarna zij liet kabinet hebben geopend en daaruit het weinige geld medegenomen. Dezer dagen wa9 een nieuwe, grootsch ingerichte Amsterdamsche firma in modezaken eenige kisten met nouveautés te wachten, die echter uitbleven. Toch waren zij aangekomen en afge leverd, maar aan een naamgenoot der firma, bij wie de facturen i ij vergissing waren bezorgd en die yan deze gelegenheid gebruik maakte om zich de kisten te doen leveren, zelfs na den expediteur zijn ongenoegen te hebben te kennen gegeven over het lange uitblijven! Eindelijk kwam natuurlijk uit dat jde kisten aan den verkeerde waren geleverd en toen bleek dat er niet veel meer van den inhoud te vinden was, zoodat men den ontvanger der goede ren in hechtenis heeft genomen. Bij die gelegenheid is tevens gebleken, dat Berlijn thans de plaats is, van waar „Fraosclio'1 nouveautés in massa worden aangevoerd. De postbode van WinsumopGroningen, die dezer dagen 's nachts van het geld, dat hij in zijne qualiteit bij zich had, zou zijn beroofd, wordt thans zelf wegens misbruik van vertrouwen ver volgd, daar het geheele verhaal van dien op hem gepleegden aanval bezijden de waarheid schijnt te zijn. Ook te Dordrecht worden honden, die op straat onbeheerd rondloopen en niet van het vereischte belastingteeken zijn voorzien, door de politie opgevangen en in bewaring gebracht. Eene niet onaardige en wellicht zeldzaam voorkomende scène heeft zich de vorige week daarbij aldaar voor gedaan: Een hond namelijk, die om bovengenoemde redenen was opgevangen en in bewariüg gesteld in hot daarvoor bestemde hok, bracht daarin 8 jongen ter wereld, waarvan echter 2 na de geboorte stier ven. De anderen waren sterk genoeg om het lot van de moeder eenige dagen mede te doorstaan en brachten eene niet geringe gezelligheid in het anders zoo eentonige hok teweeg. Gelukkig dat de eigo* naar zich den 3den dag na de inbewaringstelling aan het politie-bureel aanmeldde om zijn hond af te halen, die vreemd zal opgezien hebben toen hem 7 honden in plaats van één werden afgegeven, aan gezien anders het doodvonnis aan allen had moeten worden voltrokken. Het volgende recept, dat proefonder vindelijk goed moet zijn bevonden, wordt gegeven om zich te vrijwaren tegen natte voeten: Boven een matig kolenvuur smelt men te zamen: kan gekookte lijnolie, 24 lood schapenvet, 15 lood was, 9 lood harst. Dit mengsel wordt, eenigszins warm, met een kwastje of schuier op het vooraf goed schoongemaakt en droge leder, ook op de zolen en vooral in de naden, uitgestreken. Het leder blijft daardoor zeer buigzaam en barst minder ge makkelijk. Het noorderlicht, dat hier te lande Vrijdag jl. des avonds tegen halfzes zoo prachtig te zien was, is dien dag over een groot gedeelte van Europa, zelfs te Nizza, waargenomen. Op de telegraaflijnen ontstond ten gevolge van het noorder licht dien dag veelal stoorniste "Weenen o. a. werd omstreeks 12 uren ?s middags door het centrale telegraafbureau gemeld, dat het verkeer op alle lijnen gestoord was. Te Gent gaf bot noorderlicht tot een vermakelijk tooneel aanleiding. In de vaste overtuiging dat or een geweldige brand was uitge broken, is do brandweer in allerijl uitgetrokken om te blusschen. Eerst halverwege zag men zijne ver gissing in en keerde vrij beschaamd naar de kazerne terug. Volgens berichten uit Odessa aan de „Times" zijn er aldaar zeventien personen onder verdenking van nihilisme gearresteerd. Daaronder zijn twee studenten en drie journalisten. De Oostenrijksche consul te Napels heeft zich door een pistoolschot van het leven be roofd. Toen men hem te hulp kwam beproefde hij nog eenige woorden te spreken, maar was er niet meer toe in staat. Bijna oogenblikkelijk na het schot gaf hij den geest. Op de tafel vond men eon briefje waarop in het Italiaansch geschreven stond „Heden zal ik mij het leven benemen." De zaak-Peltzer zal ook ophettooneel komen; reeds zijn twee Franschen, Marot en Phi lippe, bezig met het verzamelen van documenton voor een drama in 5 actes. Het spoor wegtraj eet bij Griethau- sen is wegens het hooge water gestremd. Donderdag 11. zijn de magazijnen van de firma "Whitely in "Westbourne-Grove te Londen afgebrand. Men schat de schade op 100,000 pd. sir. Uit Havre wordt gemeld dat daar het? stoomschip „Mouette" is aangekomen met schade, ten gevolge van eene botsing met de mailboot „"Westphalia". Het blijkt dus dat de officier der boot, die de „Westphalia" had uitgezet om hulp te brongen aan het aangevaren schip, onjuist gezien heeft toen hij rapporteerde, dat het onbekende schip gezonken was nadat er de vlammen uitsloegen. De vlammen, die hij zag, moeten het gevolg geweest zijn van het harde stoken op de „Mouette", welker kapitein zijn beschadigd schip zoo onel mogelijk in behouden haven wilde brengen. Terwijl drie werklieden 'se- Gent bezig waren het dak van een kerk te herstellen, brak een der touwen van de stelling, zoodat zij allen naar benoden stortten. Een hunner wist zich aaa een goot va3t te k^emmea en kwam met don schrik vrij; de tweede slaagde er in zich langs het gebro ken touw naar beneden te laten glijden, maar de derde stortte op de siraatste&aen neder en schoot er het l©7en bij in. BUITENLAND. Frankrijk. Ondanks het slechte weder is de heer Grévy, vergezeld van prins Hohenlohe, den hertog De Fer- nan-Nunez en andere genoodigden, gisteren te Marly gaan jagen. Volgens de „Gaulois" heeft het Parijsche uit voerend comité voor de tentoonstelling te Amster dam besloten Donderdag den Franschen consul- generaal aldaar, tevens fungeerende als commissaris- generaal, te hooren. De consul is per telegraaf ont boden. Naar men in de couloirs dor Kamer verzekerde, heeft de minister Hérisson aan de begrootings-com- missie opnieuw verklaard dat er slechts GO millioon fr. wegens dit jaar onuitgevoerd gebleven openbare werken voor het volgende jaar beschikbaar zijn. Hij wilde echter van geenerlei vermindering der kredie ten voor openbare werken in de begrooting voor 1883 hooren en vroeg overeenkomstig de raming der heeren Léon Say voor die werken 488 millioen fr. De commissie heeft zich hiermede vereenigd en evenzoo met het denkbeeld van den minister Tirard om de ontbrekende inkomsten te vinden op de vlot tende schuld. Al de leden der commissie voor het tractaat be treffende don Congo zijn vóór de bekrachtiging. Bij de behandeling der begrooting voor de posterijen enz. heeft in de Kamer de minister Cochery, den heer Maret beantwoordende, de aan dacht gevestigd op de verbetering der ambtenaars- bezoldigingen en op de tot stand gekomen portver- lagingen. Voorts verdedigde hij den door eene bij zondere commissie aanbevolen aanleg van onder- grondsche telegraafkabels en constateerde dat het post verkeer met 60, het telegraafyerkeer met 150 pet. vermeerderd en veel sneller geworden was. De ontvangsten, zeide hij, welke in 1878 26 millioen beliepen, zijn thans tot 36 millioen gestegen. - Een voorstel van den heer Maret om de begrooting der posterijen enz. tot nader onderzoek naar de com missie te verwijzen, werd met 456 tegen 14 stem men verworpen. Daarop werd do discussie over de begrooting van buitenlandscbö zaken voortgezet, en wel over den post, voor het gezantschap bij het Vaticaan uit- getrokkeo. De rapporteur der commissie zeide op eene aanmerking van den heer Raspail, dat Jiet schrappen van dien post mot eene opzegging van het concordaat zou gelijkstaan. Het amendement, strekkende om den bedoelden post op het budget te schrappen, wezd met 339 tegen 161 stemmen verworpen. In antwoord aaa den heer Madier De Montjau verklaarde de minister Duclere dat een zaakgelas tigde voor de vertegenwoordiging van Frankrijk bij het Vaticaan onvoldoende zou zijn. Een ambas sadeur was noodig, en zoo de Kamer dien mocht afschaffen, zou hij er van meeten afzien om het beleid der buitenlandsche aangelegenheden te blijven voeren. - Op eene aanmerking van den beer Madier De Montjau ontkende de minister Duclerc, dat hij de kabinefcs-qnaestie gesteld had. Het amendement van den heer Madier De Montjau tot schrapping van het krediet werd met 339 tegen 147 stemmen verworpen en het krediet goedgekeurd. Duitscbland. Het bezoek van den Russischen minister Vou Giors te Varzin wordt beschouwd als het bewijs van de innige betrekkingen tnsschen Rusland en Duitschland, hoewel daaraan geen bijzonder doel ten grondslag ligt. De heer Von Giers zal waar schijnlijk vóór zijn terugkeer naar St.-Petersburg ook graaf Kalnoky te Weenen bezoeken. De kroonprins heeft gisteren de heer Von GSers ten gehocre ontvangen. Groot-Britanuië. In het Lagerhuis deelde sir Ch. Dilke gisteren mede dab over het door den heer De Brazza ge sloten Congo-tractaat, met Frankrijk van gedachten gewisseld- wordt, maar nog gesn voorstel dienaan gaande kan gedaan worden. Er is een bulletin uitgegeven, waaruit blijkt dat do gezondheidstoestand van den aartsbisschop van Canterbury in de afgeïocpen week verergerd is. Do koortsachtige aandoeningen duren voortde krachten verminderen en men maakt zieh zeer ongerust. De persoon van Delaney, die een moordaan slag op don rechter Lawson pleegde, is naar de assises verwezen. Telegrammen. BERLIJN, 20 November. Al de Duitsche consu laten in Nederland worden ondergeschikt aan het nieuwe generaal-consulaat te Rotterdam. Het tot de erfenis van wijlen prins Frederik der Nederlanden behoorende goed "Witzschin in de provincie Posen, is voor 1,800,000 mark aan een koopman uit Posen verkocht. NIEUW-YORK, 20 November. Geld steeg in den loop van den dag tot 20 pet., doch bleef lager. De spoorweg-oorlog in het Noordwesten en de ver mindering der vrachttarieven waren oorzaak van de daling der fondsen. BRUSSEL, 20 November. Van de Congo-rivier is onder dagteekening van 7 October bij Reuters- agentschap het volgende bericht ontvangen: „Zoo even is een boodschapper van de Boven-Congo hier aangekomen met de tijding dat het Stanley-station door eenige vijandelijke inboorlingen werd aange-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2