n»TM.~ zijn ze epidemisch heerschende verklaard, en te "Utrecht kwamen in de vorige week 28 gevallen van mazelen voor, 4 met doodelijken afloop. Een verpleegde in het krankzinnigen gesticht te Utrecht wist voor-verleden week uit het gesticht te ontkomen en hield zich schuil bij zijn familie te Scheveningen. Onder geleide van twee politie-agenten werd hij van daar naar Utrecht ver voerd. Donderdag wist hij wederom te ontsnappen hij werd nog niet gevonden. Men vermoedt dat hij zich weder te Scheveningen ophoudt. Naar men wil, heeft de aanvaring van de Scheveningsche bomschuit „Proefneming" door de vischsloep van Ostende, schipper Zonnekin, reeder de heer Serruys, op den dag, en wel 's namiddags halfdrie plaats gehad, terwijl niemand der beman ning van de sloep zich op het dek bevond. Dien tengevolge is een eisch tot schadevergoeding inge steld. Men zegt dat niet minder dan f 15,000 wordt gevraagd. Ook het Panopticum te Amsterdam zal eerstdaags electrisch verlicht worden. De daarvoor benoodigdo toestellen zijn reeds aangekomen. Do metselaar J. G. te Nijmegen is uit een dakgoot, waar hij bezig was met sneeuw te scheppen, gevallen. Hij kwam op een binnenplaats terecht, met het ongelukkig gevolg dat hij een been brak en ernstige kneuzingen aan hoofd en borst bekwam. Des nachts overleed hij in het ziekenhuis. Weggeloopen! - Gerrit Boerrigter heeft zijn woning en zijn vrouw te Dordrecht stil verlaten. - Nicolaas Van der Woerd te Leiden is heimelijk van daar vertrokken, vijf hulpbehoevende kinderen achterlatende. - Ook te Woensel heeft zekere D. met zijn oudsten zoon heimelijk zijne woning verlaten, vier onverzorgde kinderen achter- latendo, die thans op last van het armbestuur zijn uitbesteed. Uit Den Bosch en andere plaatsen komt het bericht dat het water vallende is. Te Venloo echter had de Maas gisterochtend om halfacht de uiterste grens bereikt; eone overstrooming werd onvermijdelijk geacht, doordat do was aldaar nog aanhield. Het eerste gewone rechters chap van de Transvaal is aan advocaat Burgers aangeboden, die eenige weken geleden Daar de kolonie is terugge keerd, na zijn graad van doctor in de rechten aan de universiteit te Leiden te hebben verkregen. Naar aanleiding van een bericht, dat dezer dagen in verschillende bladen voorkwam en volgens hetwelk een Chineesch geleerde bommen heeft uitgevonden, die eone bodwelmende kracht uitoefenen, deelt men mede dat de Chineesche zeeroovers, als zij een vaartuig aanvallen, voorwerpen bezigen, bij onze zeelieden bekend als „stinkpotten", die, waar ze neervallen, ontbranden en de menschen, die in de nabijheid zijn, zoodanig bedwelmen, dat de roovers al den tijd hebben om te enteren. Op de spoorweglijn van Douai naar Doornik heeft een onbekende ter hoogte van de gemeente Flines een geweerschot gelost op een voorbijrijdenden trein. Gelukkig werd geen der rei zigers gewond, maar van een hunner werd de hoed doorboord door een kogel van zwaar kaliber. De justitie doet een streng onderzoek. Onder de inwonende leerlingen der militaire school te Parijs had een huiselijk groot tumult plaats, waarbij de schuldigen het zoo slim hadden aangelegd, dat men geen hunner kon her kennen. Tot goed verstand der zaak moet men weten, dat tot het nachttoilet der kweekelingen ook behoort de traditioneele slaapmuts met het oud-Hollandsche pluimpje. Die katoenen hoofddeksels, waarvan gewoonlijk - het zij tot eer der belangheb benden gezegd - geen gebruik wordt gomaakt, hadden de oproermakers ditmaal tot aan den hals over het hoofd getrokken, daarbij zorg dragende voor oogen, neus en mond de vereischte openingen aan te bren gen. Zoodoende was het onmogelijk de gelaatstrekken der schuldigen te onderscheiden. Geveilde perccelem Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 18 Nov., ten overstaan van den notaris mr. H. L. A. ObreenEen winkelhuis met pakhuis, tuintje en erf aan de Doezastraat, No. 8, Sectie E, No. 181, met een uitgang in de poort Sectie E, No. 180, kooper G. W. Yan der Drift q q., voor f 4200. Ten overstaan van den notaris A. J. Hijshouwer Een winkelhuis en erf aan do zuidzijde van de Hoogewoerd aan den hoek dor Koenesteeg, No. 63, Sectie D No. 420, kooper N. Laman voor f 3600. BUITENLAND. Frankrijk. De minister Duclorc heeft in de Kamer het ont werp van het Congotractaat voorgelezen, dat met toejuiching ontvangen en urgent verklaard werd. De heer Roche heeft zijne interpellatie over de zending van den aartsbisschop Lavigerie Zaterdag naar Tunis toegelicht, nadat de minister De Fallières de feiten bad medegedeeld. De heer Roche betoogde dat de toestemming der Kamer noodig geweest was voor die zending, welke het geheele land en inder tijd zelfs de heer De Fallières afkeurde. De minister antwoordde dat het vaderlandlievende werk van den aartsbisschop zijne volle goedkeuring wegdroeg. De heer Clemenceau ondersteunde den interpellant, waarna de Kamer met 344 tegen 125 stemmen eenvoudig zonder meer tot de orde van den dag overging. Do minister Duclerc verklaarde bij de behandeling der begrooting van buitenlandscho zaken, op eene vraag van den heer Yiliiers, dat er geeno reden was om te onderstellen, dat de paus Rome verlaten zou; mocht dat gebeuren, dan zou de regeering overwegen wat haar te doen stond. De begrooting werd bijna geheel aangenomen, die van oorlog en de posterijen verdaagd, waarna de zitting gesloten werd. Naar aanleiding van een voorstel des heeren Maret bestreed de minister Devès de urgentie van het wetsontwerp, strekkende om de aangeklaagden, die naar een ander hof zijn verwezen, voorloopigin vrijheid te stellen. Dit heeft blijkbaar betrekking op de beschuldigden van Montceau-les-Mines, wier proces, gelijk men weet, geschorst en naar een ander hof verwezen is. De minister grondde zijn verzet tegen de urgentie hierop, dat bij deze zaak geen algemeen belang betrokken was, hoewel hij overi gens uit een gevoel van menschclijkheid zich daar mede zou kunnen vereenigen. De Kamer verwierp de urgentie met 384 tegen 76 stemmen. Do Pruisische regeering moet voornemens zijn, hare gezanten aan de kleine Duitsche Hoven te laten vervallen, met uitzondering van dien te Stutt gart, wegens de nauwe verwantschap tusschen het Russische en het "Wurtembergsche Hof. Men zal zich herinneren, dat in de Beiersche Kamer reeds meer dan eens pogingen gedaan zijn om den gezant te St. Petersburg van de begrooting to schrappen. Tot dusver echter zijn die pogingen afgestuit op den onwil der Beiersche regeering, die er eene eer in stelde, in het buitenland nog enkele gezanten te behouden, hoewel het naast de ambassadeurs van het Duitsche Rijk volkomen overbodig was. Geeft de Russische regeering aan haar bezuinigings plan uitvoering, dan zal Beieren nu ook wel volgen. Met betrekking tot de Egyptische aangelegenhe den wordt uit Berlijn geseind dat de Duitsche regeering zich verzet tegen elke poging van de andere mogendheden, om over het Egyptische vraag stuk van gedachten te wisselen. Prins Yon Bis marck wil den uitslag afwachten der onderhande lingen, welke thans tusschen Engeland en Frankrijk gevoerd worden. Groot-Britannië. Yan de uit Egypte teruggekomen troepen defi leerden Zaterdag 8000 man, waaronder de scheeps- brigade en een contingent ter vertegenwoordiging van het Indische leger, met generaal Wolseley aan het hoofd, voorbij do koningin. Eene groote menigte woonde het schouwspel vol geestdrift bij. Dr. Siemens, voorzitter van hot bestuur der En gelsche Society of arts, heeft Donderdag 11. eene bijeenkomst der Yoreeniging geopend met eene rede, waarin hij o. a. voorspelde dat eerlang het elec trisch licht algemeen in gebruik zal zijn in publieke gebouwen, passagiersbooten, havens, dokken, enz. Hij betoogde voorts dat gas voorshands nog steeds goedkooper is. De heer Gladstone heeft in het Lagerhuis een telegram van kolonel Warren voorgelezen, waarin deze zegt te hopen dat hij eerlang de meeste van de moordenaars van professor Palmer en zijne beide metgezellen in handen hebben zal. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 18 November. De heer Krebel, Russisch consul-generaal in Oost-Rumenië, bracht heden een bezoek aan Aleko-pacha en gaf hem te kennen dat hij hem voortaan zou willen ondersteunen. De heer Krebel zal, naar men gelooft, op zijn post bljjven. PARIJS, 19 November. Yijf en twintig personen, onder welke drie vreemdelingen, zijn te Lyon in hechtenis genomen, allen behoorende tot eene inter nationale vereeniging, die zich het aansporen tot werkstaking en afschaffen van den eigendom ten doel stelt. WASHINGTON, 19 November. De ratification van het uitleveringsverdrag tusschen België en de Yereenigde Staten zijn uitgewisseld. PANAMA, 19 November. De Kamers van Bolivia hebben het voorstel goedgekeurd betreffende een wapenstilstand met Chili. Camporo is te La Paz teruggekomen en heeft het presidentschap weder aanvaard. BERLIJN, 20 November. De heer Yan Giers, de Russische minister van binnenlandsche zaken, is uit Yarzin hier aangekomen. LEIDEN, 20 November. De verwachting voor morgen is: zwakke wind, afwisselend buiig weder. In de heden gehouden zitting der Prov. Staten van Z.-H. werd o. m. behandeld het voorstel van Gedep. Staten, ondersteund door de commissie uit de Staten, om het jaagpad langs den Rijn van Utrecht tot Leiden in beheer en onderhoud ten laste van de provincie over te nemen, voor zoover het zich uitstrekt over het grondgebied van Zuid-Holland en behoudens een jaarlijksche vaste bijdrage van Leiden en Woerden in de onderhoudskosten. De heer Yan Yelsen trachtte te botoogen dat dit voorstel in strijd was met het vroeger door Ged. Staten ingenomen en door de vergadering beaamde standpunt, dat behoorde te worden vastgehouden aan het beginsel van bestaanden onderhoudsplicht, waarmede z. i. de gemeenten Leiden en Woerden zich hadden te belasten, als zijnde de eenige onder houdsplichtigen. Aangezien hij bezwaar had, om op lichtvaardige wijzo op een eenmaal govallen besluit terug te komeD, stelde hij de bepaalde vraag of andere motieven tot deze ontheffing van Leidens verplichting hadden geleid. Nadat de heer Buys het voorstel had verdedigd en doen uitkomen dat niet het standpunt van Gedep. Staten, doch alleen de omstandigheden veranderd waren in zooverre Zuid-Holland door zich de be- vaarbaarmaking van den Rijn aan te trekken, nu ook het daarmede in verband 6taande jaagpad aan zijn lot konde overlaten, - antwoordde de heer Blussé namens Gedep. Staten. Hij zeide dat dit college de voorstellen alleen gerechtvaardigd achtte door de motieven in de stukken gegeven, en naar geen andere motieven moest gezocht worden. Na eenigo discussie werd overeenkomstig die voor- stollen besloten met 63 tegen 1, die van den heer Van Velzen. Zonder hoofdelijke stemming werd mede aange nomen hot voorstel van Ged. Staten, ondersteund door de commissie belast met het onderzoek daarvan, om voor rekening der provincie te doen uitvoeren de voorgenomen verbetering der haven te Stellen dam, indien het Rijk de helft der kosten bijdraagt en voorts om tegen een9 jaarlijksche vergoeding der gomeente in het onderhoud te voorzien, - alsmede het voorstel om voor de in 1884 te Amsterdam te houden internationale landbouwtentoonstelling een provinciaal subsidie van f 5000 toe te zeggen. Het in deze vergadering ingekomen adres van het Nederlandsch Tooneelverbond, houdende verzoek om subsidie ten behoeve der Tooneelschool te Amster dam, werd gesteld in handen van Ged. Staten, ten einde in de zomervergadering van advies te dienen. Nog werd ter kennis van de vergadering gebracht 'sKonings besluit houdende verdaging tot 15 Jan. a. s. van Zr. Ms. beslissing omtrent de in de zomer vergadering vastgestelde verordening betreffende het rotkreupel onder schapen. Op een vraag van den heer Haentjens Dekker antwoordde de heer Blussé, dat Ged. Staten niet voornemens zijn een voorstel te doen tot intrekking der tijdelijke verordening op de wegen en voetpaden in verband met den aanleg van tramwegen, - waarop de najaarsvergadering werd gesloten. Tweede Kamer. - De minister van koloniën heeft de Billiton-stukken ingezonden en later bij het voortgezet debat over de Indische begrooting verklaard dat de Koning de concessie-verlenging had goedgekeurd en de minister overtuigd was dat het financiëel belang des lands door die verlenging niet is benadeeld. - In zake het adres-Haakman waarschuwde de minister tegenover de verschillende sprekers om niet te veel aan diens adres te hechten. De motie-Yan der Kaay om den gouverneur-gene raal onbevoegd te verklaren de uitzetting in Indië to gebruiken als een middel tot beteugeling der drukpers werd verdaagd tot een nader te bepalen

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2