LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6984. Dinsdag 21 November. A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: ¥oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FKIJS DEE ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J» Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. WATERSNOOD IN TYROL. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat door tusschen komst van het Bureel van de Leidsche Courant bij hen is ont vangen een bedrag van 2 van K. G. ten behoeve van de noodlijdenden door den Watersnood in Tyrol. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 Nov. 1S82. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 November. Door de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde zal in Maart a. s. gehouden worden een tentoonstelling, uitsluitend van Primula's in den ruimsten zin, waarvoor 10 zilveren en 20 bronzen medailles zijn beschikbaar gesteld. Men wenscht zooveel mogelijk alles vereenigd te zien, wat van dit fraaie geslacht van winter- en lentebloemen goeds en fraais in ons land aanwezig is, ten einde deze bloemen, die meD, over het algemeen althans, bloemen voor iedereen kan noemen, nog beter be kend te maken en ze beter te doen waardeeren. Daar de ondervinding geleerd heeft dat de speciale tentoonstellingen inzonderheid den tuinbouw zeer ten bate komen en gewis krachtig bijdragen om bepaalde plantengeslachten in eere te brengen, wil men hot goede voorbeeld, door Utrecht en 's-Hage met Chrysanthemums gegeven, met deze voorjaars bloemen volgen. Op de eerste kunstbeschouwing van „Ars Aemula Naturae", Donderdag a. 8. des avonds van halfacht tot tien uren in de Stads-Gehoorzaal te houden, zal de portefeuille van den heer P. Lan- gerhuizen, burgemeester van Huizen, worden ter bezichtiging gesteld. Bij de heden gehouden openbare verkoopiDg van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 36.00, f 18.50, 4.00 en f 1.95; de laagste f 36, f 18.50, f 3.70 en f 1.85. Yoor de akte gymnastiek, lager onderwijs, zijn mej. M. D. Van Amerom, van Gouda, en mej. M. E. M. De Groot, van Schiedam, toegelaten. De Koning is voornemens "Woensdag-voor middag van het Loo te vertrekken om een bezoek te brongen aan Soestdijk. De Prins van Oranje heeft Zaterdag-avond de feestelijke viering van het 125-jarig bestaan der vrjjmetselaars-loge „La Paix", in Odeon te Amsterdam bijgewoond. Behalve door den Prins, in zijne hoedanigheid van Grootmeester-nationaal, werd de plechtigheid ook bijgewoond door het col lege van groot-officieren, afgevaardigde» en genoo- digden van verschillende loges, zoo van daar als elders. De feestelijkheid bestond in het houden eener feestrede en de uitvoering van een hymne en feestcantate. Nog werd na afloop het woord ge voerd, namens den Grootmeester-nationaal, door den groot-redenaar, alsmede door den 70-jarigen redacteur van het ma$onniek orgaan te Parijs de „Chaine d'Union", den heer Hubert, en door de afgevaardigden der verschillende loges die vertegen woordigd waren. Men verneemt dat de Eerste Kamer den 27sten dezer hare werkzaamheden hervatton zal. Tot vader en moeder in het Ned.-Herv. oude mannen- en vrouwenhuis aan den Z.-Buitensingel te 's-Hage zijn benoemd de heer Westenberg en echtgenoote, te Dordrecht. Met het oog op den bestaanden twijfel, heeft de minister van justitie bij circulaire verzocht de uitleidingen van minderjarige vreemdelingen naar de grenzen niet te doen geschieden buiten voor kennis van den fungeerenden directeur van politie in het ressort, terwijl de minister des noodig bereid is tot medewerking. De bedoeling dezer circulaire is, te voorkomen dat, na uitleiding, minderjarige vreemdelingen aan hot lot worden overgelaten, ook wanneer overleg met ouders of voogden niet mogelijk of niet wenschelijk is. Bij koninklijk besluit is aan do heeren J. P. Mahhtede te Bergambacht, J. Paul te Zevenhuizen en H. Ellens Oving te Rotterdam concessie verleend voor het droogmaken van plassen onder de gemeenten Reeuwijk en Sluipwijk, ter gezamenlijke grootte van 789.5 hectaren. Voor de aanvaarding der con cessie is een termijn van 18 maanden gesteld. De concessie vervalt wanneer niet binnen één jaar na de aanvaarding met de werken een ernstige aan vang is gemaakt. Een aantal leden van de Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben bij de Tweede Kamer een adres ingediend tegen het wetsontwerp tot her opening der Oude Maas - thans, nu dat ontwerp, reeds geruimen tijd ter beslissing rijp, binnen enkele dagea bij de Kamers in behandeling zal komen, een tijdstip, waarnaar zoo lang reikhalzend is uit gezien en op bespoediging waarvan onze Kamer leden zoo herhaaldelijk en krachtig hebben aange drongen. Aan een particulier schrijven van een hoofd officier te Atjeh ontleent het Vad. het volgende: Het beste zou wezen, dunkt mij, dat de heer Der Kinderen thans nog eens hier inspectie kwam houden; niemand zou beter het verschil in toestanden tusschen 1880 en 1882 kunnen beoor- deelen. Hij zou dan ervaren, dat wij hier bijna in volkomen oorlogstoestand leven; zoodra de avond valt, gaat niemand meer de deur nit en sluiten wij alles zoo goed mogelijk. „Haddon wij nu nog maar eonig blijvend succes te Samalangan behaald I Doch ook die hoop is woer verdwenen; volgens pas ontvaDgen tijdingen is de vijand weer opnieuw in massa opgedrongen en zit onze bezetting nu geheel ingesloten. „Zal men dan nooit tot de ervaring komen, dat het op deze wijze niet langer gaat?" Te Amsterdam is dezer dagen eene juffrouw C. H. K. gestorven, die het aanzienlijk vermogen van 25 millioen gulden nagelaten zou hebben. Voor elk harer dienstboden - drie in getal - heeft zij een kapitaal vastgezet, waarvan zij respectievelijk f 20, f 14 en f 10 wekelijks zullen trekken. De Koning heeft Assaf-pacha, generaal in het Turksche leger, tot commandeur, en naar men ver neemt Chefik Bey, kapitein-adjudant van den sultan van Turkije, tot ridder der Orde van den Neder- landschen Leenw benoemd. Het stoomschip „Koningin Emma" vertrok Zaterdag van Marseille naar Batavia; de „Prins Frederik" van Batavia naar Amsterdamde Conrad" van Southampton naar Batavia; en de „Utrecht" gisteren van Vlissingen naar Batavia. De Staatscourant van heden bevat het kon. besluit van den llden Nov. jl., regelende de voor waarden, waarop vreemde geneeskundigen tijdelijk als óff. van gez. 2de kl. bij de Nederlandsche zee macht in dienst kunnen treden. De luit. ter zee 2de kl. W. J. De Brayne wordt met 1 Dec. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te "Willemsoord. Z. M. heeft den lsten luit. T. J. Anken, van het 5de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren ge detacheerd bij het wapen van het leger in Ned.- Indië; - den off. van gez. der 2de kl. bij de zee macht, dr. C. J. J. Hir8chig, met iDgang van den lsten Dec. a. s. bevorderd tot off. van gez. lste kl.; - aan de artsen dr. Paul Rothe, geb. te Zwötzen, Karei Nörr, geb. te Rinderfeld, en Adolf Messner, geboren te Künzelsau, in Wurtemberg, vergunning verleend de geneeskunde uit te oefenen op de Nod. zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat zij de wettelijke bepalingen omtrent do uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakomen. Gemengd Nieuws. De heer Blankenberg, firma Couvée Co. op de Mare, die door de wijze van etaleeren dor bij hem voorhanden zijnde boek-, kunst- en plaatwerken van vroeger algemeen bekend is, heeft met het oog op hot aanstaande Sint-Nicolaasfeest nu meer dan anders zijn best gedaan. Zijn voorraad is rijker dan ooit, rijker zoowel in qualiteit als in quantiteit. Men ga er slechts heen om er zich, niet vóór de winkelramen, maar in den winkel zeiven, van te overtuigen. Het is er keurig netjes. Voor hen, die zich van iets fijns willen voorzien, biedt de winkel van den heer Kooyker op den Nieuwen Rijn mede een uitstekende gelegenheid aan. De étalage, bestaaDde nit de keurigste prachtbandjes, albums en dergelijke zaken, getuigt reeds op het eerste gezicht van een goeden smaak. Een keuze er uit zal den bezoeker eok hier niet - voor velen misschien wèl, vanwege het vele fraaie - moeilijk vallen. Het concert, gisteravond door de Cur- capelle onder directie van den heer Kronig in de Stadszaal gegeveD, was niet druk bezocht, hotgeen inderdaad jammer was. Blijkens het luid en her haald applaus, vooral bij de solo voor cello, mocht de uitvoering over het algemeen de goedkeuring der aanwezigen wegdragen. Het zou evenwel niet kwaad zijn als de heer KroDig in het vervolg wat meer rekening kon houden met den omvang der zaal en dat de toegangsprijs b. v. op de helft werd gebracht, hetgeen, naar we van verschillende zijden hoorden opmerken, zeer waarschijnlijk niet zonder invloed op de opkomst zou zijn. Aan de vele werkstakingen, waarvan men tegenwoordig hoort, willen de Leidsche paar den schijnbaar ook al gaan deelnemen. Véóreenige dagen toch maakten we melding van een paard dat niet meer onder de hoede van zijn meester wilde blijven en in de voorkamer van een huis op de Oude Vest zijn intrek nam. Nu doet zich weder een ander geval voor van een zelfden viervoeter, die, op de Doezastraat bij den smid v. K. beslagen wor dende, losbrak en het op een loopen zette, met het gevolg dat hij na een flinke holpartij eerst op de Sint-Jacobsgracht gegrepen kon worden. Ons zou eergisteren het grootste won der zijn overkomen, nl. een brief ontvangen te heb ben van iemand door hem geschreven na zijn dood. Wij kunnen onze lezers evenwel geruststellen, die trouwens zelf wel zullen hebben begrepen dat de bewuste Paardensteeg-trampasaagier er bijna reeds het leven had bij ingeschoten. Het geluk dat hem nog diende, werd hem door het uitvallen van dit woordje betwist, natuurlijk zonder resultaat. Een ongeluk komt zelden alleen. -Een bruidspaar dat te Ter Aar in het huwelijksbootje meende te stappen, moest dit uitstellen omdat de scheepspapieren nog niet in orde waren. Men be sloot toch maar al vast bruiloft te rijden, met dit ongelukkig gevolg, dat ze 's avonds, zij het dan ook niet per bootje, in het water geraakten. Gelukkig kwamen ze er met deze bekoeling af. Bij het regiment grenadiers en jagers zijn de voor het leger nieuw ingevoerde signaal hoorns (Belgisch model) in gebruik gestold. Van 1 Mei tot 18 November werden in het militair hospitaal te 's-Hage 35 lijders met roodvonk behandeldhiervan herstelden 7, overleden 4, zoodat onder behandeling blijven 24 militaireD, die allen reconvalescent zijn. Van 13 tot 18 November zijn te Rotterdam 88 gevallen van mazelen aangegeven. Te Leeuwarden

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1