DAGBLAD. Maandag 20 November. A\ 1882: Tweede Blad. i\°. 6983. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DEP. ADTE UTESTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren baiten de stad wordt 0.10 berekend. Afschrift van bet adres, gezonden aan Z. Esc. den Minister van Einncnl. Zaken. De Senaat der Rijks-Universiteit te Leiden geeft I met verschuldigden eerbied te kennen dat hij met I groot leedwezen uit de Memorie van Toelichting op de Staatsbegrooting voor 1883 gezien heeft, dat bij Uwe Excellentie het voornemen bestaat het Rijks prentenkabinet van Leiden naar het Rijks-Museum van Amsterdam over te brengen. Dat dit door Uwe Exc. niet zoo stellig wordt aangekondigd als de verplaatsing van de verzame ling Moderne Kunst uit hot Paviljoen te Haarlem en hot Museum yan Nederlandsche Geschiedenis en Kunst te VGravenhage, versterkt den Senaat in zijne hoop, dat bij nadero overweging door Uwe Exc. van dit plan zal worden afgezien. liet Prentenkabinet toch bestaat in hoofdzaak uit legaten aan de Leidsche Universiteit geschonken. Wil men aanvoeren, d&t het nut dier verzame ling hier beperkt is, bUj&ens het bescheiden aantal bezoekers, dan houde .men in het oog, dat hot hier geen museum van ^Schilderij m geldt, dat uit den aard der zaak vele,n trekt, al ware het alleen om door een kort bez/oek een kunstindruk te ontvangen. Een Prentenkabinet doorwandelt men niet op deze wijze, mqn studeert er evenals op eene openbare bibliotheek. Jaar ïlj jaar uit vindt men hier in het Prenten kabinet /ijverige bezoekers, zoowel studenten, als leeraren'van lager, middelbaar en booger onderwijs, die er njet een enkelen keer komen om rond te zien, maar erj vlijtig studeeren. Een vorig Directeur, de heer Humbert De Super - ville, gaf zelfs op dat Kabinet onderwijs, waarvan ook professoren gaarne gebruik maakten. De ySenaat, geroepen in de eerste plaats de be oefening der wetenschap te bevorderen, acht het derhalve zijn plicht Uwe Exc. dringend in overwo ging I te geven het Prenten-Kabinet te Leiden in eigei^ lokaal en onder eigen directeur te laten blijven. H.j[j doet dit met te meer vrijmoedigheid, nu door Uw£ Exc. is voorgesteld om ter voldoening aan Art< 43 der Wet op het Hooger Onderwijs, don leerstoel voor archaeologie, aesthetiek en kunstge schiedenis aan deze Universiteit te verbinden. Het kan toch niet in de bedoeling der Regeering liggjen om een der onmisbare hulpmiddelen voor dit Onderwijs thans weg te nemen. Namens den Senaat voornoemd, P. VAN GEER, Rector-Magnificus. D. DOIJER, Secretaris. i Gemengd Nieuw». )e Paardensteeg alhier is èn voorvoet- gafagers èn voor den tram steeds gevaarlijk of las tig» geweest. Om daaraan eenigszins tegemoet te kojmen heeft men er indertijd aan de eene zijde een trottoir gelegd; doch thans is er de toestand door del verbouwing van het hoekhuis aan de Haarlem- ni/erstraat niet op verbeterd, maar daarentegen ge vaarlijk geworden. Een tram-passagier had er zelfs r«eds het leven bij ingeschoten. Zie hier wat hij ons schrijftEergisteren van de plantage komende, maakte ik gebruik van den tram £n daar ik aan de Haarlemmerstraat wilde uitstap pen, maakte ik mij daartoe gereed ongeveer vóór jjhet huis van den heer Zirkzee, niet denkende om Nfde schutting, welke opgericht is rond de opene plaats Wan het afgebroken huis aan den hoek. Nauwelijks ,had in mijn voet op de trede, toen ik bemerkte, kans te loopen daartegen wellicht te worden dood geslagen, aangezien de tram er juist zijn vaart ver snelde, en ik dank mijn behoud aan de omstandig heid dat ik nog bij machto was mijn lichaam terug te trekken, hetgeen evengoed niet het geval had kannen zijn. Ik begrijp wel dat ik er niemand een verwijt van had kunnen maken en dat de schutting moeielijk zoo ver weg kan worden gebracht dat er voldoende ruimte tuBschen haar en den tramwagen open blijft, doch ik meen toch dat het heilzaam zoude zijn, wanneer uw blad 6r het publiek op attent maakte, omdat men er niet aan gewoon is, - en het zou zeker nuttig zijn wanneer de aannemer uit eigen beweging den hoek der schutting schuin en glooiend liet maken, waardoor het ongeluk zeker minder ernstig zou worden wanneer na mij Dog eens iemand zoo onvoorzichtig, doch minder gelukkig was. Ten gevolge van het breken van een as van een twoewieligen wagen, welke mot een groot aantal kisten met brood beladen was, ontstond heden- namiddag te halftwee op de ïïoogewoerd bij de 1 "Watersteeg een oponthoud in den geregelden dienst van den tram. Na verloop van een half uur was men echter weer in de gelegenheid van dat ver voermiddel gebruik te maken. Gedurende den tijd van oponthoud werden de paarden der wagens om gezet en moesten do passagiers van rijtuigen ver wissolen. Het kantongerecht te "Woerden hield tot heden zitting in de stads-herberg, doch zal eer lang verplaatst worden naar eer door het Rijk tot dat doel aangekocht particulier gebouw. Te Gorkum stortte oen voorgevel van een steenkolen pakhuis in, ten gevolge waarvan eene oude vrouw en hare dochter, een moeder van zes nog jeugdige kindereD, die aldaar de op straat lig gende stukjes steeukool bijeenraapten, onder het puin bedolven werden en eenige oogenblikken later levenloos werden opgegraven. In Den Bosch staat de geheele omtrek weer onder water. De stadssluizen zijn gesloteD. De Bokhovensche overlaat werkt over eene lengte van 80 M. met 20 tot 50 cM. naar binnen. Uithoofde de was der Maas in België blijft aanhouden, is de buitengewone riviercorrespondentio ingesteld langs de Maas van Cuyk tot 's-Bosch, alsmede aan den Baard wij kschen Overlaat. Het water bedreigt ook Yenloo; de kelders der aangrenzende huizen zijn reeds volgeloopen; nog houdt de was met dezelfde snelheid aan. Te Nijme gen stroomt de Waal tot in de Grootestraat en loopt reeds door de St.-Jacobspoort in de met de Waalkade parallel loopendo straat achter de Visch- markt. De toestand wekte aldaar groote zorg, te meer daar nog 37 centimeter nieuwe was van den Rijn te Keulen werd gemeld. Ook te Lexmond is het water sterk wassende, zoodat reeds dén buitendijks woon achtig huisgezin de woning heeft moeten ontraimen, hetgeen, indien 't water zoo blijft wassen, spoedig door meerdere gezinnen zal moeten geschieden. Indien er „boven" geen val komt verwacht men spoedig bezetting van de dijkposten. Te Wageningen zijn de uiterwaarden geheel overstroomd, en te Arnhem bleef de Rijn mede nog steeds wassende, zoodat het water op sommige plaatsen tot aan de bovenkade staat. De overzijde is thans geheel onder- geloopen, terwijl ook het Broek blank begint te staan. De Maas te Maastricht is buiten hare oevers getreden; rijks- en buurtwegen zijn overstroomd en ook enkele dorpen zijn geïnundeerd. In het gebergte aan de grenzen van Tran8sylvanië is dezer dagen eene groote berenjacht gehouden. Volgens de dagbladen kwam daarbij het volgende tooneel voorEen der beren, die gekwetst was, wierp zich woedend op een jager, een jong Roumaan, die zich in allerijl onder een omgevallen boomstam trachtte te redden. Een zijner kameraden wilde hem te hulp komen en wondde den beer met zijn jachtmes, waarop de beer zijn eerste prooi liet varen en den tweeden aanvaller met de voor- pooten omvatte. De jager verloor zijne tegenwoor digheid van geest niet en pakte den beer bij zijne twee ooreD, ten einde zijn muil op een afstand te houden. Op die wijze worstelende vielen zij op den grond en de jager, gekwetst aan hoofd en handen, was op het punt van door het woedende dier ver scheurd te worden, toen een derde nog juist bijtijds kwam toegesneld en den beer den doodelijken slag toebracht. Patrick Joyce, de h oofd schuldige aan den vijfdubbelen moord, die in Augustus van dit jaar te Maamtrasna, in Ierland, is gepleegd, waarbij een geheel huisgezin werd omgebracht, is ter dood veroordeeld. Het vonnis zal 15 December worden voltrokken. Een te Moskou verschijnend Duitseh blad maakt molding van don volgenden moord, ge pleegd te Ostrogosk, in het gouvernement Woro- nesk, door den Russischen prins Grusinski. Deze had namelijk een Duitscher, zekeren dr. Schmidt, een jaar geleden tot rentmeester over zijne goederen aangesteld, maar leidde een zoo verkwistend leven dat de rentmeester hem onmogelijk aan het door hem verlaDgde geld kon helpen. Eindelijk was de verkwisting van den prins zoover gekomen, dat zijne echtgenoote een haar toebohoorend landgoed onder het beheer van dr. Schmidt stelde krachtens eene bijzondere volmacht. Dr. Schmidt, die op het gued der prinses zijn verblijf genomen had, werd nu telkens door den prins lastig gevallen, die hem wilde omkoopen om de bewuste volmacht meester te worden. Toen dr. Schmidt hem eindelijk niot meer wilde ontvangen, schoot de prins hem door het venster dood, drong het huis binnen, opende de schrijftafel van den vermoorde, wierp al wat daarin was op een beddelaken, knoopte dat dicht en verdween met zijn buit. De justitie heeft zich deze zaak wel aangetrokken, maar don prins op vrije voeten gelaten, hoewel hij ook het particulier vermogen van dr. Schmidt, dat deze in zijn schrijf tafel bewaarde, medegenomen had. Vóór eenigen tijd werd een bejaardon- gehuwd heer te Rijsel door zjjne huishoudster be stolen voor een som van 40,000 fr. Deze werd on langs in hechtenis genomen en uit het daarop in gesteld onderzoek zou zijn gebleken, dat zij tot medeplichtige een te Rijsel zeer geacht geneesheer had, die dan ook reeds in hechtenis zou zijn geno men. "Wel ontkende hij alle schuld, o. a. hierin be staande, dat hij den bestolene een slaapmiddel zou hebben toegediend om den diefstal gemakkelijk te maken, maar de in beslag genomen briefwisseling, gevoerd tusschen hem en de huishoudster, moet geen twijfel overlaten. Bij den diefstal zou ook ver dwenen zijn een schuldbekentenis omtrent gelden,, door den bestolene aan den geneesheer geleend. De arrestatie van den algemeen beminden dokter heeft te Rijsel groot opzien gewekt. Een dichter zou voor een commissie van het Théütre Francais een door hem vervaardigd tooneelstuk ter beoordeeling voorlezen. Op het punt van te beginnen, staat hij op en overhandigt aan ieder zijner rechters een zakdoek met de woordent „Het stuk is een drama." Aan een der politiebureels te Brussel meldde zich zekere K. uit Doornik aan, onder het storten van tranen verklarende dat hij zijn tante met messteken had gedood. De bijzonderheden van het verhaal waren zoo omslachtig, de wanhoop van K., die zich van het leven wilde berooven door zich over de hooge trapleuning naar beneden te storteD, was zoo natuurlijk, dat men geen oogen- blik aan de waarheid twijfelde. Er werd naar Door nik getelegrapheerd en nu bleek het, dat de tante in quaestie zich in levenden lijve en blakenden welstand te hnis bevond. K. was krankzinnig.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1