LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6982. Zaterdag IS November. A0. 1882. Avondeditie. PRIJS DEZEB COUR AST: ▼oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ABYERTEJiTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedore regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de 6tad wordt ƒ0.10 berekend. Officieel© Konnisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat is ingekomen een adres van de firma W. HOOGENSTRAATEN en Co., houdende verzoek dat er aan den in- en uitgang der Kerksteeg aan het steenschuur een ijzeren hek worde geplaatst dat des avonds en des morgens op nader te bepalen uren, gesloten en geopend wordt. Zij noodigen verder belanghebbenden uit eventueele be zwaren tegen dat verzoek schriftelijk in te dienen vóór of op Donderdag 23 November a. s., terwijl op dien dag des voormiddags te elf uren op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven mondeling de bezwaren daartegen in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Nov. 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 November. Heden is aan de universiteit alhier de heer C. J. De Bruyn Kops, geb. te Delft, officier van gezond heid 2de klasse bij do zeemacht, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proef schrift, get.: „Eenige gevallen van typhus abdo- minalis." Per Nederlandsche mail via Marseille ontvin gen we hedennamiddag de nog ontbrekende Indi sche bladen. Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal is door tien 6teenfabrikanten een adres gezonden. De onderteekenaars, nl. do heeren: S. Yan Velzen te Alphen, A. Yan der Paauw te Koudekerk, C. L. Monse te Zwammerdam, J. L. Hoos Zn., Gebrs. Koning, L. A. H. Yan Delden, allen te Leiderdorp, A. L. Gerretsen te "Willeskop, P. Yan 't Hoff Stolk te Ouderkerk aan den IJsel, G. Mijnlieff te Bar- woutswaarder en Andr. Muller te Willeskop, die met belangstelling het ontwerp van wet, behelzende wettelijke bepalingen tot het tegengaan van over- matigen arbeid en verwaarloozing van kinderen be groet hebben, dringen echter op wijziging aan van art. 7 van 3, dat bepaalt dat kindoren van 12 - tot 15-jarigen leeftijd slechts zes tot negen werk uren per dag mogen hebben. Het is toch een alge- meene bekendheid dat hot steenvormen slechts bij goed weer kan geschieden en dat verst of regen die beworking geheel onmogelijk maken. Daardoor beperkt zich het aantal werkdagen voor de kinderen, die daarmede belast zijn, tot honderd per jaar, zoodat ze vele dagen geheel vrij hebben, hetgeen met het vereischto aantal werkuren over een nitkomt. Indien nu deze wet ook op de steen fabrieken van toepassing blijft, zullen adr. zich spoedig genoodzaakt zien volwassen knechts voor de steenlabricage te gebruiken, hetgeen vooral voor de concurrentie met het buitenland niet raadzaam is. De jongens, die nu nog iets verdienen, zullen dan spoedig zonder werk zijn, en daar op het plat teland weinig of geen herhalingsscholen zijn, zullen ze bovendien hun vrijen tijd in ledigheid doorbrengen. In het een en ander vinden adressanten redenen te verzoeken dat in bedoeld ontwerp de bepaliög op genomen worde dat art. 7 van 3 niet van toe passing is op de steenfabrieken. Yoor de akte handteekenen lager onderwijs is met gunstigen uitslag examen afgelegd door den heer J. A. Broers te Voorschoten. Gisteravond werd de algemeene vergadering van leden van het concert-„üiligentia" te 's-Gra- venhage onder voorzitterschap van mr. Verkerk Pistorius gehouden. Oader de punten die te dezer vergadering werden behandeld, behoorde voorname lijk het geschil ontstaan tusschen heeren commis- flari88en en den directeur, den heer Verhuist, over de uitvoering van stukken van de componisten Wag ner, Liszt en Berlioz, waartoe de heer Verhuist niet wilde overgaan, terwijl het bestuur ze wel op het programma wilde doen voorkomen. De directeur dreigde toen met zijn ontslag. Er waren een 200-tal leden tegenwoordig. Lang durig werd over deze zaak gesproken. Ia den loop der discu8siën werden onderscheidene motiën voor gesteld, als door de heerenBloem, Giebert, mr. A. A. De Pinto en mr. A. P. Th. Eyssell. De twee eersten werden ingetrokken omdat die heeren in meerdere of mindere mate zich met de andere motiën konden vereenigen. Ten slotte werd het eerst in omvraag gebracht de motie van mr. A. A. De Pinto, strekkende daar toe, dat de vergadering het wenschelijk achtte con cession te doen aan het verlangen van den direc teur. Het bestuur verklaarde zich tegen deze motie en gaf te kennen dat, zoo zij werd aangenomen, commissarissen hun ontslag zouden nemen. De mo tie werd verworpen met 108 tegen 74 stommen. Vervolgens werd in omvraag gebracht do motie van mr. A. P. Th. Eyssell, waarmede het bestuur zich vereenigde, welke werd aangenomen met 104 tegen 34 stemmen. Zij kwam hierop neder: „De vergadering, waar- deerende de verdiensten van den heer Verhulst, zoowel tegenover de Toonkunst in het algemeeD, als tegenover „Diligentia" in het bijzonder, maar des niettegenstaande geen voldoenden grond aanwezig achtende om de werken van Wagner, Liszt en Ber lioz uit te sluiten, vereenigt zich met het besluit van het bestuur om die werken, immers in beperkte mate, te doen uitvoeren en wenscht dat de heer Verhulst, thans nader ingelicht door de gevoerde discussiën en correspondentie, alsnog aanleiding mogo vinden om zijne door allen op den hoogsten prijs gestelde medewerking aan „Diligentia'' niette onthouden." De gemeenteraad van Botterdam heeft benoemd tot leerare3 aan de H. B.-S. voor meisjes mej. J. A. Bazendijk te Haarlem, en tot lecraar aan het Erasmiaan8ch Gymnasium den heer T. Kolen, te 's-Gravonhage. Uit de kunstverzameling van den heerLöwy, thans in het Gebouw voor K. en W. te 's-Hage ter bezichtiging gesteld, is gisteren voor f 2000 verkocht geworden de schilderij „Een biljartsalon" van T. Beda. De algemeene synodale commissie van do Ned. Hervormde Kerk heeft hare gewone najaars zittingen weder aangevangen. Uit Nieuwodiop wordt omtrent het vijftigjarig jubilé van den vice-admiraal K. L. De Hae3 ge meld, dat gisteren daar de vlaggen wapperden van den mastbok op 's Rijks worf en van vele particuliere gebouwen. Namens de officieren en ambtenaren der marine werd hij bij monde van den kapitein ter zee baron Van Heeckeren Van Walien, een prachtvol geschenk, als blijk van hoogachting en waardeering aangeboden. Ook door de mindere geëmployeerden en werklieden van 's Rijks werf, zoowel als door verschillende corporatiëu, werden den jubilaris fraaie geschenken vereerd. Het staf muziekcorps der marine luisterde de plechtigheid op door een concert in de vestibule van het directie gebouw. Des avonds hield hij receptie. Mej. J. IJ. De Coole te Arnhem heeft ontslag gevraagd als leerares aan de middelbare school voor meisjes. Tot vader en moeder in het weeshuis te Goes zijn gekozen de heer J. D. T. Los en echtgenoote, van Leeuwarden. Naar het Hbl. verneemt, moot thans de directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen aan de commissie van aan deelhouders der Ned. Centraal-Spoorwegmaatschappij hebben aangeboden de exploitatie van den Cen traal-Spoorweg over te nemen op geheel gelijke grondslagen, als waarop de directie der Rijn-Spoor wegmaatschappij dat zou willen doen. Uit Berlijn wordt aan de N. R. Crt. gemeld dat de Duitsche regeering een consulaat-generaal te Rotterdam denkt te vestigen. Naar hetzelfde blad verneemt, hebben nu al de colleges van Gedeputeerde Staten over de ontwerp- kiestabol advies uitgebracht. De strekking van het ontwerp is: overal enkelvoudige districten, met uit zondering van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Het stoomschip „Arasterdam" arriveerde gis teren van Nieuw-York te Amsterdamde „Limburg", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suez; de „Noord-Holland", van Batavia, laatst van Marseille, is gisteren te Maassluis binnengeko men en direct opgestoomd naar Rotterdam. Gemengd Nieuws. Opnieuw zal Kronigs gunstig bekende Cur-capelle zich hier doen hooron, ditmaal met mede werking van den „beroemden mondharmonika-vir tuoos" Sperlo uit Weenen. Velen zal dit misschien andermaal aanleiding geven den aanstaanden Zondag avond op gepaste en aangename wijze in de Stadszaal door te brengen. De heeren Gebrs. E. en M. Cohen zon den ons een extra-lijst van buitengewoon goedkoope boeken en fraaie prachtwerken als feestgeschenken over alle vakken van wetenschap en literatuur. Ongetwijfeld is deze catalogus voor hen die met den aanstaanden Sint-Nicolaas vrienden of kennissen meteen boekwerk willen verrassen, alleszins de inzage waard. Niet alleen dat deze catalogus eene ruime keuzo aanbiedt, doch daar de meeste schrijvers van naam er voor hunne werken een plaats in hebben gevonden, ~zal zeker ieder er iets naar zijn smaak in vinden. Op franco aanvraag aan hunne magazijnen te Arnhem of Nijmegen zonden de heeren Cohen hunne boekenlijst gratis door het geheele land. Een Haagsch officier had dezer dagen zijn oppasser bevolen hem aan het station af te halen. De oppasser kwam en zou de bagage van zijn heer naar huis dragen. Nu, die bagage was zoo zwaar nietvandaar de verwondering van den luitenant, toen zijn oppasser na eenigen tijd, door en door nat van zweet, kwam aanstormen. „Maar kerel, hoe ben je zoo warm goworden?" vroeg de officier. „Ja luitenant", hernam de slimmerd, „zwaar is de bagage niet, maar dat bl.ding is zoo erg heet." En heel bedaard haaldo de oppasser een heet9 waterstoof onder zijn jas uit. De man had gedacht, omdat mijnheer het laatst uitstapte, dat alles wat in den wagen was tot mjjnhecrs l^gage behoorde, dus ook de waterstoof. Te Haarlem is weder proces-verbaal opgemaakt tegen een tapper, wegens het toedienen van sterken drank aan kinderen benedon den leeftijd van zestien jaren. Een treurige t ij ding, gisternamid- dag te Scheveniögen uit Antwerpon ontvangeD, bracht over de visschersbevolking, in de laatste weken zoo vreeselijk beproefd, weder nieuwen rouw. De schait „Proefneming" van den reeder F. De Jager, stuurman Arie Do Bruin, is door een Ant- worp3che vischsloop aangevaren en gezonken. Aan zes personen der bemanning gelukte het op de sloep over te springen; twee matrozen en een scheepsjongen, Maarten Knoester, Leendert Pronk en Minnekes Den Heyer, kwamen in de golven om. Uit Antwerpen wordt aan do N. R. C. medegedeeld dat Louise Michel binnen eeoige dagen te Rotterdam eene voordracht komt houden. Reinder Van den Brink, wiens op sporing door den officier van justitie to Arnhem, als verdacht van poging tot moord, werd verzocht, is door de veldwachters te Dieren aangehouden en gevankelijk naar Arnhem getransporteerd. Naar men verneemt, moet hij zijne misdaad reeds hebben

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1