LEI DSC II DAGBLAD. J\°. G981 Vrijdag 17 November. A0. 1882, Eerste Blad Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leideu per s meanden1.10. Franco per po?t1.40. JtfeoDdedtjke Noemers.0 0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PBIJS DEB AB VE JiTE NT1EN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.f-L> Grootere lelters naar plaatsrnimte. Voor het ineftssee** ren builen de stad wordt 0.10 berekend. nu Noisihht bestaat uit TWEE BLADEN. Oüiciëelo Keimisgeyingen. Burgemeester en Weihouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan B. II. WIJTEN BURG en zijne rechtverkrijgenden, tot het plaatsen van een&an- Jcetbakkersoven in het huis aan het Steenschuur N°. 7, en aan II. VAN KLAVEREN en zijne rechtverkrijgenden tot oprichting van eene manufactuurvercerij in het perceel aan den Zuidsingel N°. 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Nov. 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 November. Heden ia aan de universiteit alhier de heer K. J. Philip3, geb. te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Het overgaan van verbintenissen op recht verkrijgenden, naar aanleiding van art. 1354 van het Burgerlijk "Wetboek." Naar men verneemt, heeft ook de Senaat der universiteit alhier met algemeene stommen besloten zich per adres tot den minister van binnenlandsche zaken te wenden tot behoud van het Leidsche Kabinet van prenten en pleisterbeelden. Bij do theologische faculteit der Leidsche universiteit is tegen het door haar openbaargemaakt en in ons blad medegedeeld advies betreffende de tot haar door den Keulschen rabbijn, dr. Plato, ge richte vraag, of de Joden volgens hunne godsdienst wetten verplicht zijn tot godsdienstige doeleinden een moord te begaan en menschenbloed te gebruiken, een bezwaarschrift ingekomen. Tot levering der schoolbehoeften ten dienste der openbare lagere scholen en van de bureaube hoeften voor de plaatselijke secretarie, alsmede tot levering en het onderhoud der benoodigde klee- dingstukkon ton dienste der brugwachters, gedu rende de jaren 1883 en 1884, waarvan de open bare aanbesteding don 13den dezer ten Baadhuize alhier plaats vond, doch de gunning werd aange houden, zijn thans als minste inschrijvers aannemers geworden: van de school- en secretariebehooftoD de firma I. N. Goyer alhier en van de kleeding- 8tukken der brugwachters de heer I. Jacob3on alhier van de jassen, vesten en pantalons; de heer H.B. Paats alhier van do potten en de heer C. II. De Jong alhier van do schooDen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam ver trekkende, waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 18den November a. s., des morgons te halfzes. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dos uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Na de verzendiüg op 17 dezer, zullen langs den weg van Nieuw-York, brieven on andere stokken naar Curasao kunnen verzonden worden op 4 en 22 Dec., 8 en 26 Jan., 9 Febr., 2 en 19 Maart, 6 en 23 April, 11 en 23 Mei cn 15 Juni a. s. De laatste buslichting voor die verzending geschiedt ten postkantoro: to Amsterdam te 4.15, te Rotter dam te 6.30, te 's-Gravenhage te 5.30 en te Leiden te 4.30 's avonds. Men schrijft ons uit Woubrugge: Den 3den December a. s. zal het juist 50 jaar zijn dat de heer A. Van Griethuizen de betrekking bekleedt van organist in de Hervormde kerk alhier en ook van eenige neven-betrekkingen bij de vierambachts-, ouden dijks- en vcenderpoldersden 28sten dier maand is hjj tevens 50 jaren deurwaarder bij diverse arrondissementsrechtbanken en kantongerechten. We willen hem nog vele jaron levens toewonschen met temgzioDing op zijne 50-jarige trouwe plichts betrachting. Voor het beroep naar Leiderdorp is door dj. Nyhuis, pred. te Hoogeveon, bedankt. Heden herdenken onze twee oudste zeeofficieren in actieven dienst den dag, waarop zij vóór 50 jaren in den dienst der mariüe traden: de vice-admiraals R. L. De Haes en J. Van Gogh. Laatstgenoemde, in December 1876 benoemd tot directeur en com mandant der Marine te Amsterdam, legde die func tion in October 1879 neder; in Januari 1880 aan vaardde hij de betrekking van commandant der zee macht en chef van hot departement der marine in Nederlandsch-Indië, in welke betrekking hij thans nog werkzaam is. Beide vlagofficieren zijn versierd met do Militaire Willemsorde 3de klasse, met de orde van den Neder- landschen Leeuw, onderscheiden eereteekenen voor belangrijke krijgsverrichtingen en het onderschei- dingsteeken voor langdarigen dienst als officier bij de zeemacht met hot cijfer XLV. De vice-adm. R. L. De Haes begon zijue militaire loopbaan als adelborst aan het Kon. Inst. voor de Marine te Medemblib. Geboren te Zutfen op 13 April 1818, word hij 16 November 1832 geplaatst aan het Instituut en op 1 October 1836 benoemd tot adel borst lste kl. bij de Kon. Ned. Marine. Na op 28 Nov. 1840 bevorderd te zijn tot luit. t/z. 2de kl. en op 1 Jan. 1852 tot luit. t/z. lste kl., werd hij op 19 Febr. 1860 kupt.-l&it. ter zee, on op 1 Nov. 1867 kapt. ter zee. Op 1 Juli 1875 volgde zijne benoeming tot schout bij-Dacht. Achtereenvolgons werden door hem verschillende commandementen van Zr. Ms. oorlogsbodems waar genomen, totdat hij 1 Nov. 1874, alstoen te Leiden woonachtig, werd belast met de betrekking van directeur en commandant dor marine te Hollovoet- sluis en 16 Aug. 1879 werd geroepen tot diezelfde betrekking te Willemsoord. Ook is hot hedon 50 jaren geleden dat de gepens. vice-admiraal jhr. F. De Casembroot, adjudant des Koning8 i. b. d., bij de Nederlandscho marine in dienst trad. Naar het Rott. Nbl. verneemt, loopt in de ambtenaarskringen te 's-Hage het gerucht dat de uit do nalatenschap van wijlen prins Froderik aan het rijk overgegane domeinen bij Breda in het vervolg door het bestuur der registratie en domei nen zouden beheerd worden en niet meer door bij zondere administrateurs. Ook mompelt men in do residentie van een spoedig te verwachten aftreden van den tegenwoordigen administrateur der regis tratie, den hoer Yan Meurs. Met gejuich ontvan gen, als krachtdadig hervormer begroet, zou de heer Yan Meurs onder zijne onmiddellijke onder- hoorigen al spoedig grooten tegenstand ontmoet hebben, te grooter, daar zijne hervormingen meer malen te weinig rekening hielden met de praktijk en hij geneigd was van do ontvangers al te veel te vergeD. De Koning heeft het grootkruis van den Gou den Leeuw van Nassau geschonken aan den Luxem- burgechen president-minister, den heer De Blo- chausen. Da kerkeraad der Waalsche gemeonto te Rot terdam heeft beroepen ds. J. S. L. Luti, te Mid delburg. De geneeskundige staatscommissie heeft be vorderd tot arts de hoeren W. Blaakkerk, caudidaat- arts; S. J. Juda, oud-officier van gezondheid, en toegelaten voor het eer3te gedeelte van het natuur kundig examen de heeren D. Romeyn, D. D. Buekler en C. Th. Humme, doctorandi. - In de Amsterdamscho raadszitting van giste ren is o. a., behoudens eenige wijzigingen, aange nomen het voorstel tot het geven van namen aan eenige nieuwe straten en wegen. De voorge telde benamingen voor twee stratenCrasstraat en Wyt- tenbach8traat (naar twee hoogleeraren van dien naam, overleden in 1820) zijn vervangen door 3de ea 4de Yan Swindenstraat. De naam van Crasstraat ia vervallen, met het oog op mogelijke vergassin gen mot het bekende etablissement van „Kras" in de Warmoesstraat. Yoorts zijn de voorge-telde namen van Spuiplein voor het gedempte Spui en Bentwyckenstraat voor de nieuwe straat langs den zijgevel van Arti et Amicitiae van de Kalverstraat tot het Rokin, vervangen door „Spui", voor beide straten. Yerder is aangenomen een voorstel om f 10,000 beschikbaar te stellen, opdat de gemeente bij de in 1883 aldaar te houden internationale ten toonstelling kunne doen blijken van hare ontwikke ling op intellectueel, commercieel eu matiriëtl ge bied. - Aan het slot der vergadering vroeg do heer Beins aan B. en Ws. nadere inlichtingen naar aan leiding der publiek gemaakte stukkon omtrent prof. Rosenstein. De burg. deelde mode dat er geene andere stukken gewisseld zijn, dan die aan den Raad bekond of medegedeeld waren in de geheime vergadering. Te Utrecht heeft hot aangekondigde concert door en onder directie van den heer R. Hol plaats gehad, waarop, behalve de Ocoan-Symphonie van A. Rubinstein, „de Noordpool", oen cantate voor gemengd koor, solo en orkest, gedicht van den heer Reiger, muziek van den concertgever, met uitstekend succes werd ten gehoore gebracht. Daverende toe juichingen aan het einde van het werk gaven blijk van de ingenomenheid van het publiek met deze nieuwe compositie. Beiden, dichter en componist, werden lauwerkransen aangeboden. Onder de talrijke toehoorders merkte men den état-major van do „Willem Barendsz", het bestuur van het Noordpool- comitó, benevens verscheiden Nederlandsche toon kunstenaars van naam op. De minister van koloniën heeft aan de Tweede Kamer eene nota van inlichtingen doen toekomen op het adres van J. M. Yau Merkesteyn, hou dende verzoek tot kwjjtschelding van eene hem opgelegd© belasting. Do minister geeft in die nota een verhaal van al hetgeen met gemelden heer is voorgevallen en van de gewisselde stukken te dier zake tusschen het bestuur in het Moederland en dat te Batavia. Daaruit blijkt dat men hem beschul digt op laakbare wijze in zijn plicht to kort ge schoten te zijn. Zijne vendu-administratie over 1865, 1866 on 1867 was nog niet eeDs afge sloten en onder balans gebracht; zelfs was sedert 1867 geen verantwoording opgemaakt. Ook elders dan te Macassar had hij blijk gegeven van zorge loosheid wat betreft het financieel beheer, waarvoor bij aansprakelijk was. Ten gevolgo van een en ander waren noch de gouverneur-generaal, noch de minis ter van koloniën gezind voor hem eene kwijtschel ding van betaling aan te vragen. Alleen in gevallen van force majeure of wanneer door den comptabele de voorzorgen zijn genomen welke redelijkerwijze van hem kunnen worden verwacht, kon van de aan de regeoring en de wetgevende macht overgelaten© bevoegdheid tot kwijtschelding gebrnik worden ge maakt. Hot is op die gronden dat de vroegere af wijzende beschikkingen zijn gehandhaafd en ten overvloede verklaart de minister zich bereid om ter griffie van de Kamer alle bescheiden over te leggen die door de Indische autoriteiten voor on tegen het verleenon van kwijtschelding aan den heer Yan Merkesteyn zijn gewisseld. Zr. Ms. lijfarts, dr. Vinkhuyzen, heeft op het Loo een onderzoek ingesteld naar den omvang der kneuzing, welke Z. M. jl. Zaterdag aan do knie bekwam. Dit onderzoek moet tot geenerlei ongerust-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1