LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6979. Woensdag 15 November. A0. 1882. Avond - editie. PBIJS DEZEB COURANT» Toor Leiden per 8 nioaoden1.19. Fresco per posL1.40. 4fcood*rlijfce Nommers.0.05. Ofllciëelo Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van P. C. VERPOORT, spekslager, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot op richting van eene slachterij en rooJcerij in het perceel in de Valkensteeg, N°. 12; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 28sten November aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 Nov. 1882. E. KIST, Secretaris. LË1DE1V, 14 November. Naar aanleiding van do ingediende bezwaarschrif ten tegen het kohier der plaatselijke d'recte belas ting voor 1882, stellen B. en Ws. den gemeente raad voor om de reolames van J. B. F. Bernard, de wed. J. C. Sprenger, J. Yan der Steen, J. W. C. Bloem, A. P. Spaan, "W. Momberg, H. M. Ta verne, P. J. Schmitz, J. Van Dunren, D. Wasse naar, de wed. D. Hagomans, J. De l'Eclase, jhr. C. W. Yon Weiier als voogd over jkbr. J. L. W. C. Yon Weiier, af te wijzen en do aanslagen van J. Grift en N. Stadhouder te verminderen respectievelijk mot f 2.74 en f 9.23 en alzoo uit te trekken op f 0.56 cn f 83.02. Ten aanzien van het verzoek van A. S. Heeg, landbouwer te Hen- naarderadeel, als voogd over den minderjarige S. G. Heeg, student alhier, om vrijstelling van de be taling van diens aanslag, op grond dat genoemde minderjarige ter woonplaats van zijn voogd in den hoofdelijken omslag is aangeslagen, geven zij in overweging dat verzoek buiten beschikking te laten, aangezien het aanslagbiljet don 30aten Juni 1882 aan den belastingschuldige is uitgereikt, ter wijl het adres, de dagteekening dragende van 11 October 1882, don l iden d. a. v. bij hun college is ingekomen en alzoo niet is gereclameerd binnen den bij art. 265 dor gemeentewet gestelden termijn. Bovendieu zouden er h. i. toch geen termen bestaan om de gevraagde vrijstelling te verleeneD. Gedu rende don tijd dat genoemde minderjarige zijn hoofd verblijf of zijn verblijf langer dan drie maandeD, alhier heeft, behoort hij wel degelijk in do plaat selijke belasting to dezer stede te worden aange slagen, terwijl do omstandigheid dat voor hem elders reeds belasting wordt gevorderd, niet in aan merking kan komen ton opzichte van do belaeting- schnldigheid in deze gemeente. - De commissie van financiën heeft gcene bedenkingen tegen dit advies. Ter benoeming van een derde onderwijzeres of derden onderwijzer op cene jaarweddo van ƒ550 aan de school der 3do kl. N°. 1 is do volgende voordracht opgemaakt: Anna Maria Middelkoop, werkzaam aan de school der 3de klasse N°. 2; Pieter Cornelis Bloemendaal, kweekeling aan eerst genoemde school, en Christiaan Yerhaak, onderwijzer te Zuiddorpe. In de raadszitting van 29 October 1877 werd besloten tot openbare verhuring van het beweiden van twee stukken land, gelegen in den Boschhuizor- polder onder do gemeente Zoeterwoudo benevens van de Oude Molenlaan, strekkende tot aan den straatweg, voor den tijd van 5 jareD, eindigende 31 December 18S2. B. en Ws. geven na overleg met do comm. van fabr. thans in overweging wederom tot de openbare verhuring van de bedoelde perceelen voor den tijd van 5 jaren onder de bestaande voor waarden te besluiten. In de verordening regelende liet onderwijs in handteekenen en gymnastiek dat aan de openbare lagere en middelbare scholen gegeven wordt, is be paald dat de leeraars en leeraressen in de teeken- Deze Courant wordt dagelijks, met niteondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTESTIEï: Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17&. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incase..-: reu builen de stad wordt 0.10 berekend. of gymnastieklokalen geen bijzonder onderwijs mogen geven dan met toestemming van don gemeenteraad, terwijl bet ook aan de leeraren en leeraressen ver boden wordt buiten toestemming van den gemeente raad eenige bezoldigde betrekking aan te nemen aan andere dan gemeente-instellingen. Ingevolge deze bepalingen heeft de onlangs benoemde eersteleeraar in de gymnastiek, C. A. Bader, zich per adres tot den gemeenteraad gewend met het verzoek om onderwijs te mogen blijven geven bij het studenten gezelschap „Arena Studiosorum", door welk gezel schap het gymnastieklokaal wordt gebruikt, terwijl dit verzoek door het bestuur zelf mede in een adres wordt ondersteund. Tegen do inwilliging bestaat bij B. en Ws. in geenendeole bezwaar omdat do lessen in de gymnastiek op ArcDa" alleen gogovon worden des avonds tusschen 10 en 11 uren en het in hot belang van het onderhoud van het lokaal cn do gyranastiektocstellen wenschelijk is dat het bijzondor onderwijs in het gymnastieklokaal, ook gogoven wordt door de gemeentelijke leeraren in de gym nastiek. Zij geven mitsdien in overweging de go- vraagde vergunning aan adressant te verleenen. Door A. H. Bosman is wegens vertrek uit de gemeente met den laatsten October restitutie verzocht van betaald schoolgeld voor zijn zoon, leerling der Jongensschool 2do klasse, voor twee maanden, zijnde het laatste kwartaal 1882 ad f 4, door hem voldaan. Tegen do inwilliging van dat verzoek bestaan bij B. en Ws. geene bezwaren. Onder overlegging van do daarop betrekking hebbeEde stukken geven zij echter in overweging om, overeenkomstig de conclusie van hot rapport dor commissie van fabricage, afwijzend te beschikken op het verzoek van A. Alt ter bekoming van ge meentegrond aan de Mare en de Yan-der-Werfstraat. Zij deelen tevens mede dat er geen bezwaar be staat tegen de inwilliging van het verzoek van do firma Tieleman Dros, fabrikanten alhier, om een keldergat te maken in de openbare straat voor hare fabriek aan de Middelstegracht. Met den laatsten December van dit jaar is do pacht van den afval van de Beestenmarkt mot de levering van hetgeen daarvoor bencodigd is, ge ëindigd. Bij een nieuwe openbare verpachting is eene wijziging der voorwaarden wenschelijk: 1°. om dat de verplichting om dertig cents te betalen voor een hok tot plaatsing van een enkel schaap te bezwarend is voor den verkooper, dio volsiaan kan met het schaap aan een paal te binden met een touw; 2°. omdat de zolder van het pakhuis in de Smidssteeg niet meer tot berging van stroo enz. aan den pachter kan worden in gebruik gegovoD, omdat hij is bestomd tot het bergen van kachels, die het eigendom dor gomeente zijn; 3°. omdat het belang der gemeente meer bevorderd wordt door eene verpachting voor don iijd van tien dau van vijf jaren, aangezien do pachter alsdan kaa rekenen op het langer gebruik van hekkon en touwen, die voor de Beestenmarkt benoodigd zijn, en de waarde daarvan bij het eindigen van een kortoren pachttijd afhankelijk is van het oordeel van een nieuwen pachter. Op die gronden wordt op voorstel van de comm. van fabr. door B. en Ws. in overweging gegeven de betrekkelijke artikels der voorwaarden van verpachting ia dien geest te wijzigen. De jaarlijkscho feest vergadering van de ver- eeniging de 1ste en 2de sectie „Het Metalen Kruis" had gisteravond plaats in het café Eigenzorg aan den Stationsweg. In een rijk mot groen, bloereen en tropeeën versierde zaal zaten de mannen van de jaren 1830-31 gezellig met hunne vrouwen bij een, met de medailles en het vereenigingslint op de borst, te midden van het jongere geslacht dat door hen was uitgenoodigd. Allereerst nam do president der vereeniging, de heer Thempa, hot woord en herdacht de lotgeval len der vereeniging in het afgoloopen jaar, evenals later de heer Hesselberg, secretaris, hen die in dien jaarkring waren ton grave gedaald, t. w. kort na het vorig jaarfeest de heer Van den Dop en in den loop yan dit jaar de heeren Ter Laak, Yan der Stok, ds. Inckel en Carree. Velin voeldon zich na hem gedrongen bfj den ceremoniemeester - dcor wien men vooraf daartoe in de gelegenheid gesteld moest worden - de rijden die hen altijd nog zoo levendig voor don eest stonden, in herinnering te brengen. En dat hot vorstelijk Hui9 daarbij niet verbeten werd, spreekt van zelf. Dat zou onmogelijk zijn bij hen die voor het geliefde Stamhuis van Onmje goed en bloed zouden geofferd hebben om het te behouden. Ook jongeren van jaren voerden het woord, zooals do sergeant-majoor Lnppes on de sergeant De Boer, die hulde brachten - de Inatste in dichtregelen - aan den moed van de dappere oud-strijders. Welgemeende en hartelijke bijvalsbetni-i:.gen mochten de verschillendo sprekers ondervinden in een luid applaus van de tegenwoordigen en men kon er van overtuigd zijn dat hunne woorden gewaar deerd werden. Zeer geanimeerd was ook het bal, dat r^eds vroeg de jongeren van jaren in de gelegenheid stelde zioh te amuseeren, nadat het door de ouderen was geopend. Tot laat in den nacht bleef men recht prettig bijeen en der commissie komt zeker een woord van dank toe voor de uitstekendo wijze, waarop zij het feest had georganiseerd. We ontvingen bedonnamiddag per Frarnche mail do Indische bladen alleen van 7 October, zoo dat die van den 3den lot don 6den nog ontbreken. Heden zijn do-;- het provinciaal kerkbestuur van Drente tot proponenten bevorderd de heeren T. S. Van der Ley Wz. en J. M. Rioostra, enndi- daton aan de Leidscho universiteit. In de vergadering der Koninklijk© Academie van Wetouschappen is gisteren door den heer Vis sering, nair.ens de daartoe benoemde commissie, rapport uitgebracht o?or de wenscheljjkhei»!, om den 300sten verjaardag van de geboorte vaD llago De C: oot door do afdeeling op 10 April 1883 te doen gedenken. Door deze commissie werd in over weging gegeven, om nog onuitgegeven handschriften te laten drukken en de vergadering dezer afdee- ling op don lOdeu April 1883 uitsluitend te wij den aan don grooten gelecrdo. De heer Do Pinto ODtving daarop het v,oord, tot het uitsprekon van een levensbericht van wijlen het lid J. E. Goudsmit. Doch alvorens te begionen werden twee zonen van den overledene, die door den president op de tribune waren opgemerkt, door de vergadering uitgenoodigd in haar midden de rede tc komen aanhooren. De heer De Pinto schetste in schoone bewoor dingen Gondsmit als studont, als advocaat, als rechtsleeraar, als rechtsgeleerd schrijver; sohilderde hem in zijne toeneming en bloei, in zijne volle kracht en eindelijk in zijn lichamelijk en geestelijk verval, waarin hij zijn geluk, idealon en room moest over leven. „Spr. schetste", zoide do president in zijn woord van dank aan den heer De Pinto, „het beeld van Goudsmit zoo, dat hot scheen of hot vour ons stond, en versterkte ons in den eerbied voor zijne talenten en voor de liefde van zijn hart." Op verzoek van den heer R. Fruin werd zijne bijdrageover do beteokenis van „bannus pacis" in een charter van Floris V van 14 Mti 1273, zonder lezing in de verslagen en mededeelingen opgenomeD. Eindelijk! - Met 1 Januari a. s. zullen alle stukkeu die van do departementen van alge- j meen bestuur uitgaan, zooveel mogelijk in de spel- 1 ling van het Woordenboek geschreven ziju.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1