op het verslag der Tweede Kamer over de wijziging van de begrooting van zijn departement voor 1881, o. a. medegedeeld dat de lijninspecteur en opzichter van de Rijkstelegraaf, die gezonden zijn om de ten toonstelling te Parijs te bezoeken, daar 14 dagen heb ben doorgebracht. Het van het afgelegd bezook door deze ambtenaren gegeven verslag is niet publiek gemaakt, omdat de lijninspecteur, de heer Yan der Yegte, had toegezegd in het „Maandblad voor Tele- graphie" eenige artikelen over die tentoonstelling en het congres te zullen leveren, gelijk dan ook geschied is in verschillende nos. van den jaargang 1881 en 1882. De minister van koloniën heeft nog eene nota ingezonden naar aanleiding van de opmerkingen der commissie van rapporteurs in haar eindverslag over de Indische begrooting. Met het oog op de weBSchelijkheid een er spoe dige beslissing kon de minister het niet voor zijne verantwoording nemen om de aanvrage van het benoo- digde crediet tot splitsing van do afdeeling Bon- dowosoo der residentie Bezoeki een jaar nit te stellen. Het overlijden van den Panembakan van Madura maakte het noodig ook voor reorganisatie van het regentschap Madura een post op de begrooting te brengen. Het 6ubsidie voor de internationale koloniale ten toonstelling te Amsterdam kon eerst bij nota van wijziging worden voorgesteld wegens gemis aan overeenstemming mot het comité vóór 2 October. De verlaging der raming van den koffieprijs steunde op den plicht der regeoring om tegemoat te komen aan gegronde bezwaren. Gerekend wordt op den verkoop in 1883 van p. m. 2500 pikols koffie uit de oogsten van voor 1882, terwijl voor de veilingen van 1884 uit den oogst van 1882 vermoedelijk nog 144,000 pikols beschikbaar zullen zijn. De minister legt een afschrift over van het con cessie-contract tot ontginning van het eiland Billi- ton met de daarin aangebrachte wijzigingen. De voornaamste beteekenïs van de thans aan de bekrachtiging der wetgevende macht onderwor pen nieuwe overeenkomst met de Nederl. Handel maatschappij ter vervanging van die, bekrachtigd in 1873, ligt hierin dat het commissieloon voor het te gelde maken van koffie en kina met l/2 pet. is verlaagd en dat niet is bestendigd de speciale beta ling van 70,000 'sjaars voor de werkzaamheden der factorij te Batavia. Hierdoor wordt eene bespa ring voor '8 lands schatkist verkregCD, die te stel len is op een gemiddeld jaarlijksch bedrag van 308,755, wanneer men de uitkomsten der laatste vijf jaren, en van f 303,940 wanneer men die der laatste 10 jaren tot maatstaf van de berekening neemt. De Handelmaatschappij heeft zich niet. dan noode tot eene zoo belangrijke concessie laten bewegen, maar de regeering vond wel termen tot het bedin gen voor volgende jaren van gunstiger voorwaar den der Handelmaatschappij. Een commissieloon van l!/j pet. acht de minister uiterst matig in verhou ding tot de zeer omvangrijke werkzaamheden en de risicos voor de Handelmaatschappij verbonden aan tegeldemaking der O.-I. gouvernements-producten. De minister brengt lof aan de II. M. dat zij steeds hare verplichtingen tegenover den Staat in den meest ruimen en loyal en zin heeft opgevat en nooit ge schroomd heeft den handel zooveel doonlijk tegemoet te komen. Evenals in het oude contract is in hot onderwerpelijke bedongen dat de Maatsch. ƒ5,000,000 aan den Staat in pand geeft voor de getrouwe naleving harer verplichtingen. In het ontwerp is aangenomen dat het nieuwe contract vóór 29 Dec. a. s. door de wet wordt bekrachtigd. Aanvankelijk wenschte de minister een contract voor tien jaren te sluiteD, maar bij nader inzien heeft hij de oude regeling behouden, zoodat de overeen komst, in geval van goedkeuring, van kracht blijft tot 30 December 1889. Het stoomschip „Koningin Emma" vertrok gisteren van Southampton naar Batavia; de „Prin ses "Wilhelmina" vertrok gisteren van Batavia naar Amsterdam; de „Madura", van Arasterdam naar Batavia, passeerde gisteren Point de Galle. Z. M. heeft verleend de volgende pensioenen, als aan: "W. J. Broekhuizen, deurw. der dir. bel., 231W. Buisman, comm. lste kl. bij 's Rijks bel., 49G; A. J. H. Yan den Bosch, onty. der dir. bol. eDz., 1993; S. Sinnema, ontvanger der directe bolastingen, 3200; J. Bakker, deurwaarder der directe belastingen, 140; R. W. Yan Doorn, dou airière van jhr. E. C. Unico, in leven agent van hot domein, 982; F. J. Van de Sande Bakhuyzen, wed. yan C. N. De Ridder, in leven ontvanger der directe belastingen enz., 274 'sjaars; - aan den Oost-Indischen ambtenaar jhr. J. C. "W. D. A. Yan der "Wijck, assistent-resident van Priaman (Suma tra's Westkust), vergunning verleend tot aanneming der versierselen van ridder lste kl. der orde van den Zahringer Leeuw, hem door den Groothertog van Baden geschonken. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is aangehouden en naar do gevangenis te 's-Gravenhage overge bracht een manspersoon, genaamd J. V., zonder vast woonverblijf, die zich in deze gemeente aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. Opnieuw komen ter sprake devroogere plannen van een stoomtram van Noordwijk aan Zee tot Piet-Gijzenbrug in aansluiting met den Holland- schen Spoorweg naar Leiden. Men is bereids bezig mot de afbakening, en maakt ook plannen om in het duin verscheidene villa's en badhuizen te bou wen en parken aan te leggen. Hot voornemen bestaat te Haarlemmer- meer op den Ringdijk nabij Nieuwemeer eene stoom- meelfabriek op te richten. De fabriek zal genaamd worden „De Mercuur." De rundermarkt in do gemeente Zeg- waard kan als vervallen worden beschouwd, ten minste berekend naar den aanvoer van gisteren, bestaande uit vijf rundoren. Uit Lowestoff is aan den reeder M. Parser telegraphisch bericht gezonden dat doorEngel- scho visscher8 aldaar netten, touwen en brails zijn aangebracht, afkomstig van de Scheveningsche bom schuit „Holland", stuurman Maarten Buis; door andere Engelsche visschers was bovendien het vaar tuig gezien met vernielden boog. Men vreest dus dat genoemde schuit met man en muis is vergaan. Yan nog vier andere schuiten is het bijna zeker, dat zij in den laatsten storm verloren giügen. Yole gezinnen verkeeren te Scheveningen dan ook in grooten aDgst omtrent het lot van betrekkingen. Gisternamiddag kwamen aldaar elf schuiten aan; door sterken stroom en wind waren zij genoodzaakt voorbij het Oranje-hotel te landeD. Naar nit goede bron aan de „Goudsche Crt." wordt bericht, zal het leggen der rails voor den stoomtramweg tusschen Gouda en Utrecht nog in deze maand beginnen. Men schrijft aan de Haarl. Crt.: In de laatste weken zijn te Lunteron circa 50 varkens gestorven aan „het vuur". De gestorven dieren worden tegen vrij hoogo prijzen opgekocht door een koopman uit Barnevold en zeer waarschijnlijk voor consumtie (misschien wel als Geldersche worst) naar Holland en elders verzonden. Een zinkwerker, die plaats had geno men in een omnibus te Parijs, liet uit zijn zak met gereedschap bij ongeluk een flescli met vitriool vallen. Het voorwerp brak en hot bijtende vocht bedierf niet alleen de kleederon van vijf passagiers, maar veroorzaakte een dame ernstige verwondin gen aan de beenen. In een schermvoreeniging te Parijs brak do floret van een der strijders; het overgebleven gedeelte van het wapen drong der tegenpartij, een schermmeester van het 119de linieregiment, in de borst, en verwondde de long, zoodat er weinig hoop bestaat op hot behoud van den lijder. In den nacht van Dinsdagop Woensdag is onder de gemeente Sittard een moord gepleegd. De justitie is naar de plaats der misdaad vertrok ken. Nadere berichten ontbreken. Het armenhuis te Halifax is Dinsdag door brand vernield; 31 zieken, die op de bovenste verdieping verpleegd werden, vonden den dood in de vlammen. Het was niet mogelijk den ongelnk- kigen te hulp te komen, daar de ladders niet hoog genoeg waren. Naar aanleiding van de vrouwen-ten toonstelling te Pest bevatte een geïllustreerd Duitsch blad de portretten der tien schoonen, die toen wer den bekroond. Een Russisch edelman werd door het konterfeitsel van een dier dames zoo bekoord, dat hij zich onmiddollijk tot den uitgever van het blad richtte, met het verzoek om hem het adres der jonge dame op te geven, daar hij van plan was haar ten huwolijk te vragen. Wanneer deze trouw plannen werkelijk tot uitvoering komen, zal de Hon- gaarscho tentoonstelling ten minste één resultaat keb.ben opgeleverd. Iu een correspondentie uit Venetië komt het volgende voor: Deze stad, eenmaal het verblijf der machtige doges, is een toonbeeld van verval en ellende. Yan de 130,000 inwoners is een derde gedeelte armlastig. De gebouwde eigendommen hebben er schier geen waarde. Een geheel paleis aan een der voornaamste kanalen huurt men voor 600 lire 'sjaars; een schilder heeft in een der aan zienlijkste wijken een groot atelier in gebruik voor tien lire per maand. En die lage huurpenningen komen dikwijls nog heel slecht binnen, want ver volgingen worden bijna nooit ingesteld, daar de in boedel in den regel do kosten der inbeslagneming niet zon dekken. Sic transit gloria mundi! Telegframm ©n. LUXEMBURG, 8 November. De zitting der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren door den regee- riogspresident, den heer Blochausen, geopend met het voorlezen van eene koninklijke boodschap, waarin o. a. wordt gezegd: „Dat uw land, gelijk ik reeds dikwijls heb kunnen verklaren, in een buitengewoon gunstigen toestand verkeert, is inzon derheid te danken aan de Europeesche tractaten, welke de onzijdigheid en onafhankelijkheid waar borgen. Yooral aan de loyauteit waarmede het groot hertogdom de verplichtingen nakomt, welko uit die tractaten voortspruiten, zoowel als aan de wijsheid en voorzichtigheid uwer bevolking, heeft mijne rogeering de welwillendheid te danken, welko zij voortdurend van de naburige mogendheden onder vindt." De fioaaciëole toestand is, blijkens de groot hertogelijke boodschap, niet ongunstig. Een gedeelte der door leeniog verkregen drie millioen zal ten behoeve van werken van algemeen nut aangewend worden. - De Kamer heeft den heer Lessel tot voor zitter benoemd. "WEENEN, 8 November. De ontbinding van het schoenmakersgild in de Weener voorstad Neubaw heeft gisteravond een volksoploop veroorzaakt. Een groote troep werklieden, door het gepoupel bijgestaan, deed een aanval op de politie, vernielde een van hare bureclen en van de vele steenen die men naar de politiemannen waagde te slingeren, troffen verscheidene den bevelvoerenden commissaris en eenige agenten, maar ook twaalf der belkamols. Het oproer nam zoodanig toe dat militaire macht vereischt werd, en aan drie compagnieën infanterie en een escadron ulanen gelukte h9t de orde te herstellen. Zeer vele personen werden in hechtenis genomen. CAIRO, 8 November. Het voorloopig onderzoek in de zaak van Arabi c. s. is afgeloopen, wat de getuigen charge betreft. De verdedigers hebben een uitstel van drie weken verkregen, om die ge tuigenissen te onderzoeken. Het proces zal in het begin van Decomber hervat worden. LONDEN, 8 November. Aan de „Daily News" wordt nit Maritzburg geseind dat de berichten van de „Times" oyer nederlagen der Boeren geen ge loof verdienen en waarschijnlijk uitgaan van hen, die er naar streven om eene hernieuwde tusschen- komst der Engelschen in de Transvaal uit te lokken. PARIJS, 8 November. De heer Duclerc legt morgen in de Kamer de volgende verklaring af Men moet don oorsprong van het kabinet en zijn programma „verceniging van allo republikeinen" niet vergetenhet kabinet wil hervorming der rechterlijke organisatie, logerhervorming en zal alle voorstellen tot verbetering van den toestand der werklieden met genoegen aannemen; tot alle bui- tenlandsche mogendheden staat Frankrijk in de beste verhouding; doch ook nu is Frankrijks tui- tenlandsche politiek: niet uitdagen, maar ook niet toegeven. CAIRO, 9 November. Heden is een nota der Egyptische regeering verschenen, waarbij de op heffing der Europeesche controle wordt aangekondigd. KONSTANTINOPEL, 9 November. Hafiz-pacha is tot chef der gendarmerie benoemd, in de plaats van Baker-pacha. LEIDEN, O 1STovember. Voor den dag Tan morgen wordt veranderlijk weder verwacht. Vanwege de studenten-afdeeling Leiden van het Nederlandsch Tooneelverbond zullen pogingen in het werk worden gesteld om tooneelvoorstellin- gen door studenten-liefhebbera te doen plaata heb ben. Daartoe zal het beatuur heD, die tot tooneel- spelen geaohikt en geneigd zijn, tot samenwerking trachten te vereenigen ondor den naam van „Leidach Studententooneel." In de zitting der Tweede Kamer van heden ia ingekomen een voorstel van den heer Vermeu len tot wijziging der artt. 56, 61 en 65 der School wet, strekkende om de wisknndo te doen vervallen uit de verplichte examenvakken voor hoofdonder-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2