LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 8 November. A\ 1882. Vvontl - e <1 i ti c. K5. G973. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 8 maanden1.10. Franco por post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Ieder© regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het inca9see- rea bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. .Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het otficiëci Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 26 October, bladz. 8386 OlHciëele Kennisgevinscn. BURGEMEESTER EX WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van C. J. VAN DER LOO, kleeder- hleeker. wonende alhier, houdende verzoek om varkens te houden te mesten op het erf achter zijne woning aan den Rijn-burgersingel No. 4. Gelei op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 Noven r 1879; Doen weten dat tot het hooren der eigenaars en be woners .in de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et ineommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den loden November aanst, oormiddags te elf urenzullende de belangheb benden wrpticht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien lijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leideo, DE KANTER, Burgemeester. 7 Nov. 1882. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 7 November. Thans is ook verschenen het voorloopig ver slag op II lofdstuk III der Staatsbegrcoting (buiten- laodscbo zaken). Uitvoerig wordt gehandeld over het „beleid dea ministers." Vele leden betwijfelden het of deze bewindsman wel de vereischte geschikt heid bezit om de belangen van Nederland tegenover het buitenland te vertegenwoordigen en ons pres tige op te honden. Daarbij kwamen ter sprake: lo. de houding des ministers bij gedegenheid der bo- handeling van het handelstractaat; 2o. 's ministers beleid bij hetgeen gesohied is in zake de uitsluiting der Ned. vlag van de kustvaart in DuitBchland; 3o. de wijze, waarop door den minister van gedach ten is gewisseld met de Eogelsche rogeering in zake de Eogelsche nederzetting op Borneo; 4o. de houding des ministers in verband met de Egyptische verwikkelingen5o. 's ministers pogingen tot het verkrijgen van onbelemmerden invoer van ons vee in Engeland. Uitvoerig werd ook gedebatteerd over het be weerde gebruik van overgeschoten gelden uit art. 5 der bogrooting van het afgeloopen jaar. Algemeen werd mot betrekking tot dit pnnt 's ministers han delwijs afgekeurd en aangedrongen op overlegging der Kon. besluiten en van de met de Kekenkamer over die zaak gevoerde correspondentie. Als het regende was Uilenspiegel steeds in zijn schik; want hij was dan het mooie weer nog wachtende. Ook op kunstgebied kan zoo iets met velen het geval zijn. Niettegenstaande de tot heden door het gezelschap des heoren Van Zuylen gegeven drie voorstellingen - althans wat de stukken zelf betreft - niet zoo geheel en al bevredigend kunnen genoemd worden, bestaat toch de zekerheid dat men nog pas het tooneelseizoen is ingetreden en dat men meer en meer goed vertrouwen voor het vervolg mag koesteren. Immers reeds is er een zekere climax merkbaar. Na het grappige, zooals gisteravond weder Von Mosers „Salon-luitenant" - door het gezelschap uit stekend opgevoerd - zal ons ongetwijfeld weldra ook zeker iets degelijks worden aangeboden, hoe vermakelijk het ook zij om te zien hoe een Duit- eche huzaren-officier in de salons aan de dames het hof weet te maken, waarvan meer dan één misverstand - een enkele zelfs z66 dat de zaal er over in een schaterlach uitbarstte - het gevolg was, uitloopende op het bekende: ze krijgen mekaar! Met genoegen merkten we op dat het schouw burglokaal opnieuw zoo goed bezet was, m. a. w. dat Van Zuylen zoo ondubbelzinnig in de gnnstjook van het pnbliek hier ter stede mag doelen. Mogen de redenen daartoe zoo zijn en blijven, neen, steeds meer en moer toenemen 1 De 1ste luit.-adj. B. G. Koopman, van het 5de reg. infanterie, is benoemd tot kapt. bij het 4do reg. van dat wapen. De heer J. C. Sikkel, cand. aan de Utrecht- echo hoogeschool, heeft oen beroep ontvangen naar Goudswaard. Bedankt voor Liondon (cl. Tiel) is door ds. J. F. Van Djjk te Woubrogge. Do aanstaande diplomatieke vertegenwoordi ger van Frankrijk aan ons Hof, do. heer Legrand, is naar Parijs teruggekeerd. De gezant zal in het laatst van November zijn post te 's-Hage aanvaarden en zieb vestigen in de woning van zijn ambtsvoor ganger. Aan de Kijksuniversiteit te Utrecht zijn vacant do betrekkingen van adsistont: voor de physiologie, pathologie, verloskunde, verloskundige polikliniek, medische kliniek, chirurgie, botanie en voor chemie (twee plaatsen). Sollicitanten moeten hun verzoek schrift, gericht aan den minister van binnenlaudsche zaken, vóór 1 Dec. a. s. inzenden aan mr. Baert, secretaris van curatoren te Utrecht. De gemeenteraad to Utrecht hoeft f 4000 subsidie verleend aan de Ambachtsschool aldaar. De Nederlandsche knust heeft een gevoelig verlies geloden door hot overlijden van den beroem den marine-schilder Hermanus Koekkoek Sr., lid der Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten enz., in den ouderdom van 67 jaren. De Staatscourant van heden bevat de uit voerige verslagen van de in 1832 gehouden eind examens der hoogero burgerscholen met vijfjarigen cnrsus, voorafgegaan door een overzicht van de samenstelling der examen-commissiën, benevens van den duur en den uitslag dor examens. Omtrent de overdracht van het kasteel Soest- dijk en daarbij behoorende bezittingen aan den Koning, verneemt do Amst. Crt. dat die overdracht is geschied tegen verzekering door Z. M. van eene aanzienlijke lijfrente aan Prinses Hendrik der Ne- derlanden, met het recht om hot bedrag daarvan zoowel in het binnen- als in het buitenland te ge nieten, zullende de jaarrento ook worden uitbetaald bij een eventueel tweede huwelijk van de Prinses. Tot directeur der gomoentowerkon te Dor drecht is door den Eaad benoemd de hoer C. C Van Rijsbergen, gomeente-architect te Harlingen."* De heer M. A. Perk dringt er in het „Hbl." op aan, dat mon den 30sten Nov. a. s. feestelijk zal herdenken, dat vijftig jaren geleden het eerste schot uit den Citadel van Antwerpen viel. Te Zwolle is overleden de heer J. T. A. A. Schaapman, oud-lid van den gemeenteraad aldaar en sedert jaren lid der Staten van Overijsel. De overledene, in 1812 geboren, was broeder van den onlangs overleden bisschop van Utrecht. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van waterstaat zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft C. J. De Bruyn Kops, thans tij delijk leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Groningen, met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot leeraar aan die school; - met iogang van 15 dezer, benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Dokkam, J. J. Cannegioter Hz., thans schoolopziener in het arrondissement Veenwouden, uit welke laatstgenoemde betrekking hem tevens eervol ontslag wordt verleend. Gemengd Nieuw» Een persoon, die door het overmatig gebruik van sterken drank niet al te vast meer op zijne beenen stond, was gisteravond de speelbal van Leidens jeugdig pnbliek, dat hem dan ook een eind weegs vergezelde. Eindelijk werd er echter een einde aan gemaakt door een agent, die den man een rnBtiger plaats aanwees en hem in de gelegenheid stelde aldaar: het politiebnreel, tevens zijn roos nit te slapen. Een slagersknecht, werkzaam in do St.-Jorissteeg, wilde een stuk vleesch ophangen en was daartoe op een stoel gaan staan. Deze kantelde echter en de ongelukkige viel achterover met zjjn hoofd in den ijzeren haak, zoodat zijn toestand niet zonder gevaar is. Door den rijksveeopziehter alhier is wederom in de gemeente Zoeterwoude een reedB geslachte koe onderzocht en bevonden te zijn te hebbon geleden aan vuur, zoodat het vleesch ala schadelijk voor de consumptie, onder toezicht der politie, is begraven geworden. Het is een trearig verschijnsel dat de ziekte, waaraan dit rund leed, in onze welvarende Rijnstreek zich meer en meer onder den veestapel uitbreidt. Gisteren is te Noordwijk aangespoeld een sloep van een Hollandschen loodskotter; bniten op den spiegel staat met witte letters: „Loodswe zen" en van binnen „L. O. 25." Van de schuiten aldaar welke op de haringrisscherij waren, is er nog één waarvan geen bericht is en één is thans in 't gezicht. Hetjongmensch, van wiens aanhouding in den Haagschon Schouwburg word melding ge maakt, is Bpoedig weder op vrije voeten gesteld, omdat het feit, waarvoor men hem een nitnoodiging voor een bezoek op het commissariaat van politia had gedaaD, bleek geen misdrijf te zijn. Van een oplichting was geen sprake. Zijn gezellin, evenals het joDgmensch nog minderjarig, is naar hare be trokkingen te Rotterdam teruggezonden. Gistermorgen omstreeks negen nren was te Seheveningen vlak voor de Kerkwerf een groote Stoomboot in het gezicht, met twee nood vlaggen in top. Nadat van Seheveningen naar Vlaar- dingen en Rotterdam om assistentie getelegrapheerd was, is tegen elf uren een sleepboot komen opda gen. Des namiddags halfvier lagen beide booten nog op dezelfde hoogte. Tegen vier nren zijn ze echter naar den Nieuwen Rottordamsehen Waterweg vertrokken. Sedert Z a ter d ag-avon d kwamen te Sehe veningen 10 schniten aan, enkele met verlies van vischwant; ook de schnit zonder mast van den reeder Vlak gelakte hot eindelijk Zondag-morgen, na drie dagen langs de knst gezworven te hebben, tusschen Seheveningen en Katwijk te landen. Een schuit van den reeder G. Den Dnlk, twee dagen geleden afgevaren, is weder terug moeten keeren, daar alle zeilen door den wind gescheurd waren. Bij den heer R. te Rotterdam heeft een tronrig ongeval plaats gehad. De dienstbode, mot oen jong kindje de trap willende afgaan, viel, tan gevolge waarvan zij ernstig aan het hoofd werd gewond. Het kind werd zoodanig bezeerd, dat het aan de gevolgen is overleden. In de vorige week zijn te Rotterdam elf en te Woerden vior gevallen van pokken aan gegeven. De jongeling, die op den 2den Pinkster dag dezes jaars in de Ridderstraat te Amsterdam zijn vader doodde, is thans krankzinnig verklaard en van do cellulaire gevangenis overgebracht naar Meer-en-Berg, waar hij reeds moet vertoefd hebben. Allerlei geruchten waren gistermorgen te Amsterdam in omloop omtrent een des nachts in het Muiderboschje bewnsteloos gevonden man, die aangerand zon zijn. Bij onderzoek is nader ge- blekon dat de ongelukkige ten gevolge van ellende en gebrek in elkaar was gezakt. Hij had in een paar dagen haast niets gegeten en had een aanval van geeuwhonger toen de politie hem ontdekte.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1