landbouwschool to Wageningen. Yele leden verklaar den zich tegen de uitbreiding van het aantal leer aren aan deze school. Do verhooging van subsidie aan de H. B.-Scholen te Zierikzoe en Leiden vond bezwaar. Terwijl eoQ aantal leden zich van beschouwingen over de werking der Schoolwet onthielden, drongen enkelen bij vernieuwing op wijziging aaD, daar alge meen wordt erkend dat zij zwaar drukt op hot Rijk en op de gemeenten. Met het oog op don ondorwijzersnood in sommige streken, werd herzie ning van artt. 84 en 88 aanbevolen. Men klaagde over opdrijving dor kosten van het lager onderwijs van regeeringswego. Aangedrongen werd op ver mindering vau den post voor subsidicn volgens art. 29 der wet. Tegen de posten voor subsidiën voor gebouwen en monumenten werden bezwaren geuit. Gr ui e u <rl JNfïeii ~xv Men verzoekt ons mede te dcolen - en -wij doen dit met genoegen - dat het „staaltje van menschlievendheid*', waarvan in ons vorig nommer ■werd melding gemaakt, niet zoozeer met opzet is toe gepast. De timmerman toch voerde op al te prompte wijze zijne orders uit en nam deur en vensters weg, zonder zich voldoende overtuigd te hebben dat het huisje geene bewoners meer bevatte. "Wij deelon dit mede, daar wij niet gaarne „valscbelijk beschul digen"; hot blijft ous echter zonderling voorkomen, dat deze toestand een geheele week kon duroD. Deur en ramen zijn thans weder op hunno bestemde plaatsen aangebracht. In de St.-Jorissteeg heeft gisteren een© -vrouw, welke een water-en-vuurnering doet, door het overmatig gebruik vau sterken drank het onge- luk gehad in het vuur te valloD, waardoor zij nogal ernstige brandwonden heeft bekomen. Door don hovigen storm is een dor Katwijkscho bootjes Zaterdag tegen de spoorbrug over den Rijn bij de Yiok geslageD, teu gevolge waarvan de brug belangrijk beschadigd werd en voorloopig slechts op ééa spoor kan bereden worden. Even vóór het begin der godsdienst oefening werd gistermorgen in de Protestantscho Kerk te Leiderdorp do ruim 80-jarige timmermans baas de heer V. door een beroerte getroffen, waarop de dood oogenblikkolijk volgde. Toen hij per rijtuig huiswaarts was gebracht, kon dr. Yan Rhijn al thans niot anders dan don dooi constateeron. Men meldt ons uit Katwijk a/Z.: In de af- gcloopen week zijn weder 16 schuiten behouden aangekomen of is van elders binnen bericht ont vangen, waarvan de meesten met een ruime vangst en sommigen met verlies van 20 a 50 notten. Dien tengevolge zullen twee. schuiten vroegtijdig de vis- scherij eindigen; - 8 schuiten zijn nog afwezig door den hevigen storm van 24 October. Wegens aan houdend stormweer kon de kant- of verschvisscherij niet worden uitgeoefend. Er werd besteed voor volle steurharing 16 a 11 en ijle steurharing f 12 a f 8 per 1000, voor volle pekelharing f 16'/2 a 15y2 per ton. De Amsterdamsche politie heeft oen redacteur en den secretaris der Franscbe redactie van het weekblad „Amsterdams Crodiet" in hech tenis genomen en opgesloten, den één wegens val- sche papieren en den ander als landlooper, die geen middel van bestaan heeft. Hun was vooraf beduid dat ze onmiddellijk Nederland moesten verlaten. Na een uur achter slot gezeten te hebben, werden ze weder in vrijheid gesteld, daar de politie een valscb spoor gevolgd had en door een leugenach- tigen brief misleid was geworden. Door don Gooischen stoomtram isnabij Diemerbrug een vijfjarig meisje overreden. Het arme kind was als 't ware vermorzeld. De locomo tief moost door middel van dommekrachten opge wonden worden om het lijkje er onderuit te krijgen. In den nacht van Zaterdag op Zondag te halfdrie brak er een hevige brand uit bij den winkelier, tevens broodbakker Pott, te IJmuiden. De vlammen, aangewakkerd door den hevigen westen wind, braken in minder dan tien minuten rondom uit; de hevige vonkenregen overgoot de rondom liggende huizen, zoodat algemeen werd gevreosd voor het verlies van de geheele plaats; gelukkig echter was de brandweer flink bij de hand; binnen een kwartier na het uitbreken van den brand zond men den eersten waterstraalte vijf nren was het ge vaar voor voortplanting van den brand geweken; het huis van Pott is bijna geheel uitgebrand. De behandeling van de zaak dergebroe- ders Peltzer, beschuldigd van den Antwerpscben advocaat Bernays met geleider lage vermoord te hebben, is, gelijk met weet, ophanden. Het „Jour nal des Tribuoanx" doek naar aanleiding daarvan eenige eigenaardige bijzonderheden mode. Bij de in structie zijn niet minder dan 373 getuigen gehoord, waarvan 242 in België zelf, de overigen in Frank rijk, Noord-Amerika, Duitschland enz. Hierbij zijn niet gerekend allerlei personen, van wie door be middeling van anderen inlichtingen zijn ingewonnen. Zoo zijn te Parijs alleen 410 kappers, te Brussel, Antwerpen en Luik al do wapensmeden en al de hotelportiers geraadpleegd- Mevr. Bernays is elf maal gehoord, Armand Peltzer 59- en Léon 52maak lil en weet dat kippen en andere vogels kleine steentjes oppikken, waardoor het voodsol gemakkelijker wordt vermalen. Die bijzonderheid bracht een Amerikaansch dokter, die aan slechte spijsvertering loed, op het denkbeeld daartegen riviergrint te gebruiken. Hij nam daarvan tien gram por dag en was binnen veertien dagen genezen. Zijne collega's, afgunstig over die vernuftige uitvin ding, hebben hem voorspeld dat bij zal komen te overlijden aan.... den steen, het graveel! Mag men de s tati s tiok geloovonda n werden in do afgeloopen maand Juli te Parijs ver voerd: door do voertuigen vau de Compagnie géné rale des Onmibus 18,066,326 passagiers, door do twee Tramweg-maatschappijen, noorder- en zuider- net 3,894,842, door de Ceintuur-spoorbaan 715,755, door de Compagnie der zoogenaamde omnibusbootjes 10 027,136 passagiers, te zamen in die eene maand 32,704,056 passagiers, ongerekend het vervoer mot hunrrijtuigen en equipages, 't Is om Nederlandsche tramweg-ondernemers te doen watertanden. Ruim oen maand geleden kreeg eon daglooner uit de Belgische gemeente Anseghem twist met zijn vrouw, wierp haar in blinde woede op den grond en verworgde haar. Toen hij zich overtu gd had dat do ongelukkige dood was, wik kelde hij het lijk in een beddelakeD, nadat hij het vooraf van de kleederen had ontdaan, begroef het, bracht daarna alles in huis weer in orde cn maakte zich uit de voeten. Dezer dagen nu werd de moordenaar te Rij sol in hechtenis genomen door twee politie-beambten, die zijn signalement goed in hun geheugen geprent hadden. Een natuuronderzoeker te Dorpat is tot de ontdekking gekomen, dat ook snoeken tri chinen bevatten. In de ingewanden van honden en katten, welke gegeten hadden van snoeken, die met trichinen waren aangedaan, zetten do laatste zich vaat en kwamen er tot ontwikkeling. Die trichineuse snoeken zijn tot dusver alleen in do wateren der Oostzee-provinciën govonden. Door den directeur van het museum van Boulay, den heer Maspors, is aan do oevers van den Nijl, to Deir-el-Bahari, een mummie ge vonden, welke, zooals dat meer voorkomt, omgeven was met bleomenguirlanden. Op het oogonblik der begraving schijnt een wesp, door die bloemen aan getrokken, het grafgesteente te zijn binnengevlogen en ingesloten; althans bij domenschenmummie vond do heer Maspcro een geheel gave wesponmummie. Men berekent dat het diertje in zijn zonderling graf 3550 jaren is besloten geweest, zeker een eenig exemplaar van zoo hoogen ouderdom, een waar buitenkansje voor heoren entomologen. To Canning Town, in Engeland, had een nieuw benoemd boekhouder in een lijmhandel fouten in de administratie ontdekt, die aan zekeren Wells waren toe te schrijven. Wells beloofde de zaak op te helderen, maar schoot den volgenden morgen, in hot bureau gekomen en zich achter den boekhouder geplaatst hebbende, dezen achter het oor met eene revolver, waarna hij vervolgens haar voor zijn eigen mond plaatste en zich doodschoot. De boekhouder zal waarschijnlijk heretellen. Van 21 tot 30 Oct. zijn in de Fransche havens 105 schepen vergaan of beschadigd. Daar van zijn 50 Engelsche, 9 Zwecdsche, 7 Noorweegsche, 6 Duitscho, 3 Hollandache enz.; 1 schip verging door brand, 2 door botsing. 29 bemanningen werden geboel gered64 gedeeltelijkvan 2 schepen kwamen allen aan boord om. Geveilde perccelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 4 Nov., ten overstaan van den notaris J. M. E. Dercksen: Een woonhuis met fraaien tuin, werkplaatsen tot steenhouwerij en steenzagerij met stoommachine, vaste gereedschappon, knechtswoning I en erf, aan den Morschweg, onder de gemeente Oegst- geest, Sectie E, Nos. 930, 897 en 898, alsmede een westelijk deel van Nos. 11S5 en 1188, kooper 1 E. Groen onder Oegstgeost voor f 8905een per ceel bouwterrein cn tuingrond, nevens voorgaand perceel, zijnde hot oostelijk deel van Sectio E, Nos. 1185 en 1188, koopers J. C. Van der Tas en G. J. C. De Vries voor f 6505. Ten overstaan van den notaris mr. L. M. J. H. Kerstens: Een winkelhuis en erf aan den Nieuwen Rijn, tusschcn de Hartesteeg en Hooigracht, No. 53, Sectie I, No. 1463, kooper J. N. Yan der Reyden voor f 6225. INGEZONDEN. Vreewijk. Mijnheel- de Redacteur De voorgaande week werd iu uw Dagblad uitge loofd een Gouden Modail lo ter innerlijke waarde van duizend galden als promie voor dengeno die na do voltooiing van de bouwonderneming op „Vreewijk" het schoonste gebouw zal hebben ge sticht. In den beginne beschouwde ik deze uitlovingals een persiflage op de ontworpen bouwonderneming, doch daar het schijnt dat dit niet het geval is, zou do uitlover zeer zeker vele liefhebbers van bouwen verplichten, door (al was hot dan ook maar bij benadering) op to goven, wanneer naar ZEds. respectief gevoelen de beoordeeling daarover zal plaats hebbenof dit nog zal zijn in deze eeuw, of in het begin, het midden of het einde der vol gende eeuw; dan weet men ten minste zoowat voor welk geslacht men bouwt. Leiden, 6 November 1882. P. BUITENLAND. Frankrijk. De nieuwe nuntius overhandigde Zaterdag zijne geloofsbrieven aan den heer Grévy. Hij verklaarde dat de Paus een groote voorliefde voor Frankrijk cn zijn hoofd koesterde, en wonschen uitte voor hun voorspoed en welzijn. De heer Grévy gaf van zijne zijde de verzekering dat de bescherming van den godsdienst en de bevestiging der uitnemende betrekkingen met den Heiligen Stoel een voorwerp van aanhoudende zorg voor de Fransche regeering zou zijn. Men herinnert zich de opgravingen te St.-Denis, door madame Cailhava onder toestemming van regeoringswege in de Dabijhcid der koningsgraven met hulp van eene goud-aanwijzende tooverroede verricht. Deze dame schijnt er nog steeds op aan te dringeD, dat haar volgons overeenkomst zal worden toegestaan, met het schatgraven voort te gaan; ja, zij moet de regeering met een proces ge dreigd hebbon. Ook indien zij dezo bedreiging mocht uitvoeren, is het echter niet waarschijnlijk dat eene rechtbank baar in het gelijk zou etellen op gevaar af, dat zij met hare werklieden onder de bouwvallen van eene der fraaiste hoofdkerken in Frankrijk zou kunnen bedolven worden. - "Wat hiervan zij, de titulaire aartsbisschop van Lepanto, hoofd van het kapittel van St.-Denis, heeft een vertoog bij de regeering tegen eene eventueele hervatting der op gravingen ingediend en op historische gronden aan getoond, dat er onmogelijk schatten in de gewelven van het gebouw verborgen kunnen zijn. Op do boulevards van Parijs werd in de laatste dagen een blaadje rondgevent, dat den dood van de ex keizerin Eugénie berichtte. Oostcnr.-Hong.-Monarcliie. De „Egyetertes" deolt mede dat op last van den minister van justitie de openbare behandeling van do zaak van het Christenmeisje te Tisza-Eszlar zal plaats hebben togea het advies van den procureur- generaal, die geen grond voor de aanklacht vond. Yier der aangeklaagden zijn beschuldigd van moord, drie van medeplichtigheid. De behandeling zal ver moedelijk plaats hebben in het begin van December. Het onderzoek naar do bloedvlekken in de klee deren van het in do Theiss gevonden lijk heeft uitgemaakt dat dit vlekken zijn van een ander ontbonden lijk. Te Gol8 heeft een Jodenoproer plaats gehad, dat twee uur duurde; al de Jodenwinkels werdei geplunderd; een Joodsche vrouw, die haar winkel wilde verdedigen, werd mishandeld en doodgeschoten De politie kon de rust niet herstellen en eerst aar de ontboden cavalerie gelukte dit. Een aantal per sonen zijn gearresteerd. Egypte. Ten gevolge van do weigering der Egyptisch Regeering om eonig voorschot te doen, sluit h' bestuur der inkomende rechten eeno leening ff' bankiers van Caïro, ten einde den December-coup te kunnen fcetaleD.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2