LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 7 November. A". 1882. Avond - e olilï e i\T0. 6972. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 26 October, bladz. 7986 OfflciëeJe Kennisgevingen. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 3den November jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, aanvullingsrechten, dienst 18S2/83, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 6 Nov. 1882. DE KANTER. LEIDEN, O November. Dr. J. Knappert-, predikant bij do Ned. Herv. gemeente alhier, heeft bij de godsdienstoefening van gisteren medegedeeld dat hjj - evenals dr. J. H. öanning Jr. to VHage - zijne benoeming tot ker kelijk hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam heeft aangenomen. De heer C. G. Chavannes alhier komt ook voor op het zestal voor predikant bij deWaalsche gemeente te Rotterdam. Tot custos bij het Museum van Natuurlijke Historie en hot Zoölogisch Laboratorium aan 's Rijks universiteit te Utrecht, waarvoor zich meer dan 160 sollicitanten hadden aangemeld, is benoemd de heer J. Gr. De Groot, opzichter bij het Ethnographisch Museum te Leiden. „Margareiha Gauthier" had gisteravond een buitengewoon aantal bezoekers Daar den schouwburg gelokt. Eu doze zullen zich niet beklaagd hebben. De titelrol werd vervuld door mevrouw Frenkel- BouwmeeBter en do herhaalde toejuichingen zullen haar bewezen hebben dat het uitgebreid gehoor alles behalve ondankbaar was. Yan de overige artis- ten valt niet veel te zeggenalleen de heer en Van Kuyk en Vos, zoomede mej. Yerwoert verdienen vermelding. De pauzen werden aangevuld dooreen vrij goed bezet orkest, dat zich hoogst loffelijk van zijn taak kweet. Laat ons hopen dat de heer Yan Lier in de flinke opkomst van het Leidsch publiek aanleiding moge gevonden hebben om hier nog moni- gen genotvollen Zondag-avond te komen bezorgen. Wederom is in druk verschenen de dienst regeling van hot postkantoor te Leiden, in werking getreden op dsn lsten November jl. Deze lijst, die a 10 cents is verkrijgbaar gesteld, is ingericht even als vorige jaren en zeker Yan groot nut voor onze stadgenooten. Bij de heden gehouden openbare vorkoopiDg van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 36.00, 19.00, 3.80 en 1.90; de laagste 36, 18.50, ƒ3.70 en 1.85. Heden viert onze landgenoot, de dichter J. P. Hasebroek (Jonathan), zijn zeventigsten verjaardag. In het jaar van den tocht naar Rusland te Leiden geboren, tijdgenoot van mevrouw Bosboom-ToussaiDt en mevrouw Beecher-Stowo, behoort de hosr Hase broek tot een ouder geslacht van letterknndigen, tot welke de jongeren met eerbied opzien. „Welk een tijdvak", schreef hij indertijd, „welk een tijdvak, waarin men in één jaar (1832) drie dichters als Göthe, Walter Scott en Bilderdijk ver liezen kon!" De heer Hasebroek was jong in oen tijd, welks opwekkenden invloed zijne zuster, de schrijfster van „Elize" en „Te laat", en een uitge lezen vriendenkring met hem gevoelde. Hij was de vriend van Nicolaas Beots, Willem Do Clercq, Pot gieter en Beynen. Nauwelijks student geworden te Leiden, trok hij met de vrijwilligers der hoogeschool naar het zuiden toen de Belgische omwenteling uit brak, en menig gedicht bewees hoe zijn hart van liefde voor het vaderland glooide. Ia hot jaar 1836 werd hij predikant te Heiloo, waar hij het middelpunt was van een kring talent volle vrienden, die hij met mej. Toussaint ïd bennis bracht. Op de pastorie van dit liefgelegen dorp schreef hij „Waarheid en Droomen", dat te gelijk uitkwam met do „Camera Obscura" van zijn vriond Beets. Het is een boek vol zacht gevoel en teederen humor, dat o. a. bewees hoe do heer Hasebroek dichter en evangeliedienaar was. Hij werd achter eenvolgens predikant te Breda, te Middelburg en ten laatste te Amsterdam, waar hij, rechtzinnig orthodox geloovige, groote verdraagzaamheid en waardeerende liefde toonde, waardoor zijne ernstige prediking een grootcn invloed had, welkezijn karakter tot eore verstrekt. H „Eigen Haard" bevat een welgelijkend en keurig uitgevoerd portret van den jubilaris, met een bio- graphie van de hand des heeren M. A. Perk. Do heer P. J. Bom te Leiderdorp heeft met gunstigen uitslag examen afgelegd ter verkrijging alleen van de akte A, middelbaar onderwijs, voor de Duitsche taal. De akto B werd hem niet uitgereikt. Tot hoofd dor openbaro school te Wassenaar is benoemd do heer H. W. Bettink, te Utrecht. Do KoniDg heeft den heer Tutein Nolthenius benoemd tot rentmeester van hot koninklijk paleis 't Loo. De heer Alberdingk Thijm wordt genoemd als aanstaand directeur van het Rijks-Museum te Amsterdam. Door de IJsel-Stocmtraniwog-Maatschappij is aan het bestuur van den Prins-Alexanderpolder te Kralingen concessie aangevraagd voor bet aanleggen van een stoomtram van Nieuwerkerk door den polder naar Rotterdam. Op den huize Maricnwaerdt, gemeente Boesd, is op 88-jarigen leeftijd overleden graaf O. W. A. Yan Bylandt van Mariënwaerdt, kamerheer des KoniDgs in buitengewonen dienst. De „Amsterdamache Courant" is door tusschen- komst van notaris Pollones overgegaan in handen van eonige heeren, wier namen nog niet bekend zijn geworden. Het blad zal dus niet ophouden te bestaan. Het stoomschip „Stella", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gisteren Lizardde „Insu- linde", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde denzelfden dag te Marseille; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde dos mid dags Ouessant; de „Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez; de „Prins Hendrik" passeerde Zaterdag Aden. Bijjkons een bij het departement van marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. schroefsioomschip „Bonaire", onder bevel van den luit. ter zee lste kl. jhr. H. M. Yan der Wijck, den 4don dezer, de reede van Port-Said verlaten, koers stellende naar Malta, ter opvolging zijner bestemming naar Ne derland. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaat3 hebben. Z. M. heeft den luit. ter zee lste kl. F. H. baron Yan Yérschuer, ter zake van in endoorden dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen ge steld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van ƒ2225;-benoemd tot substituut-officier van jus titie bij de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhagc, mr. B. Hulshoff Gz., thans 8ubst.-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Zwolle, onder bepaling dat de door doze benoeming ontstane vacaturo te Zwolle voorloopig niet zal worden vervuld; tot subst.-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Haarlem mr. A. A. Van der Mersch, thans subst.- officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Assen- benoemd tot ambtenaar van bot openbaar ministerie bij de kantongerechten in hot arrond. Rotterdam, voor de kantons Schiedam, Brielle en Sommelsdijk, standplaats Schiedam, jhr. mr. L. H. L. J. Yan der Maesen De Sombreff, adv. en procur. te Amsterdam, werkzaam bij het openbaar minis terie bij de kantongerechten aldaar. Bij het 8ectieonderzoek van Hoofdstuk Y (binnen), zaken) der Staatsbegrooting prezen sommigen de reeds nu gebleken zelfstandigheid van den minister en zijn streven naar boporking der uitgavenande ren betwijfelden vooralsnog dio zelfstandigheid op grond van het hooge cijfer dezer begrooting. De voorstanders van het vrije onderwijs verheugden zich dat deze minister als ideaal voor de toekomst voor ieder liberaal had geschetst den toestand waarin open bare scholen zullen hebben plaats gemaakt voor het bijzonder onderwijs, doch er op lettende dat de minister zich togen wijziging der schoolwet vorzet, meenden zij dat hjj niets zou doen om dat ideaal te bereiken. Een beroep op de zienswijze van Thorbecke omtrent beperking van Staatsbemoeiing, g«f den voorstanders daarvan nog weinig hoop dat de miD. zich in de praktijk een voorstander daarvan zou betoonen. Reeds in deze begrooting meende men de sporen eener dergelijke inconsequentie op te merken. De opdrijving der kosten in zake het Hooger Onderwijs werd door velen betreurd. Meer en meer, zeide men, wordt erkend dat de wet vaD 1876 onpractisch is en wanneer nu tevens blijkt dat zij verderfelijk werkt ten opzichte van oDze financiëD, dan zoude men gaarne zien dat zij zoo epoedig mogelijk werd veranderd. Het bestaan van drie Rijks-universiteiten en oene gemeentelijke universiteit werd door een groot aantal leden ook bij deze gelegenheid afgekeurd. Sommigen weten de bezwaren aan de toekenning van het jus promovendi aan Arasterdam, anderen wilden op heffing van twee Rijks-universiteiten en overneming door het Rijk van de Amsterdamscke hoogeschool; een derde mceniDg stond enkel opheffing van eene Rijksuniversiteit voor. Mon hoopte dat do minister een middel zou vindon om de mannen der weten schap daurzaam aan do Rijks-univorsiteiten te ver binden. In alle afdeolingen kwam men op tegen de voortdurende uitbreiding van het aantal hoogleeraren zoowel door uitbreiding der vakken als door het aanstellen van hoogleeraren voor nieuwe vakken. Met het oog op de aangekondigde wijziging van de wet op het middelbaar onderwijs werd aangera den zooveel mogelijk de gymnasia en de hoogcre burgerscholen met elkander ia verband te brengen. Naar de planneu der regeering ten opzichte van een nieuw academiegebouw te Leiden werd gevraagd en meerdere detailleering van de kosten van het zie kenhuis aldaar verlangd. De aanstelling van een vijfden hoogle3raar in de godgeleerde faculteit te Utrecht vond ernstige bestrijding. Ook het oprich ten van leerstoelen voor do moderne talen te Gro ningen vond tegenkanting. Aangedrongen werd op eenheid in hot leerplan der gymnasia, geklaagd over de dnurto van het gymnasiaal onderwijs, over do ongelijkmatige wijze waarop de substdiën worden verleend en over de verhooging van do suhBidiën. Algemeen was met genoegen vernomen dat do minister de herziening van de wet p het Middel baar Onderwijs wenscht aan te vatten en vrij alge meen beaamao men^dat de kosten onder do tegen woordige wet veel te hoog zijn. Bevordering van Staatswege van het zeevaart kundig onderwijs werd aanbevolen en de wen schel jjk- beid van do oprichting eener H. B. S. te Neuzen uitgesproken. Inlichtingen werden gevraagd omtrent het door dr. Louis Mulder beweerde misbruik dat gemaakt wordt van attesten van het proefstation der Rijks-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1