Dongen, gew. hoofd eener openbare lagere school te Biest, gemeente Hilvarenbeek, van f 4G1en 3o. A. Olthof, gew. hoofd eener openbare lagere school te Hooge Hexel, gem. Wierden (Overijsel), van f 473; - den heer H. J. A. Van Maarseveen, laatsteljjk controleer 1ste kl. bij het binnenl. be- stnnr op de bezittingen bniten Java en Madnra, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Zekere Van dor Zeeuw, werkzaam in de distilleerderij van de heeron W. Verschuyl Co., aan de Onde Hoerengracht alhier, liep over een volle knip on had het ODgelnk er in te vallen. Hangende op zijne armen moest bij er zich zolf uit zien te redden daar niemand or bij tegenwoor dig was. Daar de kuip een brandend vocht bevatte zijn zijne beenen erg verwond en moest bij per vigilante naar huis worden gebracht. Gedurende de maand October zijn por Leidsche paardenspoor vervoerd 24,384 personen. In de gemeente Zogwaard is eon geval van fobris typhoidea voorgekomen. Eene in aanbouw zijnde zadelmakerij nabij de Lijnden (Haarlemmermeer) die reeds onder de kap was, is mot den laatsten storm ingestort. De schade bedraagt ongeveer 200. Den Oden, 1 6 d o n en 23ston Nov. a. s. zal te Hoofddorp worden gehoudon de gewone jaarlijkecho vee- en paardenmarkt. Bij de jongste stormen zijn een elftal mannen van ons wakker loodswezen als offers ge vallen in de trouwe uitoefening van hun zoo ge vaarlijk beroep. Aeht weduwen en 25 kinderen zijn daardoor onverzorgd achtergelaten. Wederom kwamen te Sehoveningon 12 haringschuiten aan, waarbij een met een aanzien lijke vangst kustharing. Nog 70 a 80 schuiten wor den thuis verwacht. Blondin - de wereldbekende, die dezer dagen nog te Parijs de Seine op een koord over trok - zal Zondag a. s. zijno kunststukken in het Gebouw van K. en W. te 's-Hago vertoonen. De sneltrein van 10.42 nit Arnhem is gisteren iusschen Ede on Veenendaal gederailleerd. Niemand hoeft golukkig daarbij letsel bekomen. Te Nijmegen is eon G 0-j arig man zek ere A. S., die veel misbruik van sterken drank maakte, in de jonever gestikt. Te Akkrum is het treurig bericht ont vangen, dat do bekende Friesche hardrijder, Atze De Groot, en zijn vader, die samen op dén schip voereD, op de Zuiderzee hun graf in de golven hebben gevonden. Een man, die onlangs door do ree li t- bank to Groningen ter zako van mishandeling tot eon maand cellulaire gevangenisstraf werd veroordeeld, kwam eorgistoren uit eigen bewoging aan een der politiebureelen mot het verzoek, omdat hij toch niets te doen bad, zijn straf te mogon ondergaan. In do suikerfabriek van de heoren L. E. en D. te Bergen-op-Zoom is een werkman, die bezig was de machine van olie te voorzien, van oono aanmerkelijke hoogte govalleD, zoodat hij bin nen eenige oogenblikkcn een lijk was. Te 's- Gravendeel isdoorderijkepolitie bij verschillende melkverkoopors een onderzoek in- gestold naar den ijk van do melkmaat, waaruit bleek dat mon er verscheidene oDgeijkte pinten ge bruikte. In de gemeente Klaaswaal, meteonobe- volking van nog geen 1500 zielen, zijn binnen eenige weken 15 gevallen van febris typhoidea voor gekomen, waaronder met doodolijken afloop. Door do politie te Bordeaux is een einde gemaakt aan de voorstellingen, in eon theater aldaar gegeven met een automaat, waarvan de ver wonderlijke bewegingen bleken te worden voortge bracht door een knaap, die daartoe was opgesloten binnen de wat al te beperkte ruimte tussehen het raderwerk van den toestel. Een geneesheer, die in tegenwoordigheid van een commissaris van politie het kind onderzocht, heeft verklaard, dat de groei van den knaap door die dagelijkscbe opsluiting belommerd, zijn gezondheid door die herhaalde kwel ling benadeeld werd. Een vissehersboot van Boulogne, die eenigen tijd geleden op de haringvangst uitging, is in den storm van de vorige week vergaan met 18 man. Zij laten 14 weduwen en 30 weezon na. Bij den storm aan de Spaansche kast zijn 24 visschers omgekomen. Volgens eene depeohe van Manillavan 30 October zijn er twintig koopvaardijschepen ver gaan en honderd zeelieden omgekomen ten gevolge van den jongsten storm. Van de bnitongewone knoeierijen, die in Kusland bij flnanciëcle instellingen kannen plaats hebben, worden in den laatsten tijd weder treurige staaltjes geleverd. Men herinnert zich het faillis sement dor Skopiner Bank, dat onlangs plaats had met een deficit van meer dan R. 10 millioen en zooveel sensatio verwekte. Thans bovatten do Rus sische bladen een lijst, waarop de namen der schuld eischors voorkomen en allereerst treft men daar- ondor aan... don directeur der Bank zelf voor hot respectabel sommetje van R. 6,900,000. In don avond van den lOden November heeft een ringvormige zoneclips plaats, die ochter slechts in Au3tra!i8 en op don Stillen Oceaan kan worden waargenomen. Op Java zal men bij zons- opgang (van 11 November) nog even bet einde der verduistering kunnen zien. Prins Amodous, hortog van Aosta,oor- tijds koning van Spanje, is opgenomen in de Com- pagnia deila Misericordia van Florence, een der oudste geestelijko orden van Italië. Voor het hof van assisos derSeinever- scheen dezer dagen Hippolyte Rossignol, boschul- digd zijn veertienjarige stiefdochter, die eenig ver mogen bezat, te hebben willen verdrinken. Wer kelijk had de booswicht het meisje, dat hij tot een wandeling bad orcrgehaald, des nachts op de een zame Estacade-brug over do leuning getild, haar, toon zij zich wanhopig vastklemde, losgewrongou en haar zoo in het water doen 6torten, waaruit zij echter door twee varensgezellen gered werd. Zijn vrouw, do moeder van het meisje uit een vorig hu welijk, had hij verhaald, dat het kind onderweg verdwaald was geraakt en hij haar niet kon terug vinden. De jury nam verzachtende omstandigheden aan, ofschoon het hem op alle panton schuldig ver klaarde, en bot hof veroordeelde don beschuldigde tot lovenslangon dwangarbeid. Eon bange nacht. - Eon tachtigjarige grijsaard hoedde op een berg in don omtrek van Grenoble een kudde vee, toen hij, door hot slechte weder overvallen, een schuilplaats zocht in een uitgestrekto grot. Weinige oogenblikken later zag hij oen berin met twee jongen de grot binnenko men, waar bet drietal'zich heel gezellig naast don ouden man nederviijde, zonder echter de minste notitie van hem te nemen. Den volgenden morgen vertrok de beronfamilie tot grooto voldoening van don grijsaard, dio, bevreesd voor eon tweede der gelijk bezoek, zich spoedig uit de voeten maakto. BUITENLAND. Frankrijk. Bij gelegenheid, dat hom verlodon Zondag, zoo- alB gemeld is, eono gouden medaille werd uitge reikt, heeft do heer De Brazza eene korte toespraak gehouden, waarin hij terugkwam op do spottende bewering van den heer Stanley, als zou hij zijne fondson aan Fransche vlaggen verkwist hebben. Hij had, zoide hij, niet meer dan vier vlaggen meege nomen, maar toen hij aan de aanvraag niet meer kon voldoen, had een neger oude lappen geverfd ou aan eikaar genaaid, welke hij aan zijne landge- nooten verkocht: een bewijs, meende de keor Do Brazza, dat do inboorlingen niet van anderen be hoefden te loeren wat handeldrijven was. Zoo kwam het, dat thans honderden kano's op do Congo do Fransche vlag voerden. De nienwo nuntius, msgr. Di Rende, is Dinsdag ochtend te Parijs aangekomen. Men zegt dat de maire to Marseille een brief ontvÏDg, waarin hem werd aangekondigd dat het stadhuis op Allerheiligen zou in do lucht springen ook het gerechtshof wordt daarmede bedreigd. Italië. De „Opiniono" zegt dat de vorkiezingen bewijzen dat do natie gezind is om de regeering te steunen, die de orde van hot land waarborgt. Hot blad wenscht do voreeniging van de liberale en monarchale krach ten. De rechterzijde heeft dezelfde sterkte als na de vorkiezingen van 1880. Do „Popoio Romano" zegt dat do samonstolling en de getalsterkte der partijen weinig verschilt van die in de vroegere Kamer, maar dat zij toch een ander karakter draagt. De nieuwe Kamer zal eene homogene meerderheid aan eene degelijk® regeering kunnen geven. De „Diritto" zegt dat alleen dc radicalen tien zetels winnen. Naar men nit Rome seint, heeft de paus bij het afscheid van den nieuwen nuntius te Parijs, msgr. Di Rende, zijne instruction aan dezen samen, gevat mot deze woordon: „Zet voort wat uw voor ganger gedaan heeft." De werking van don Etna is in den laatsten tijd toenemende. Men ziet uit den krater vlammen opschieten, benevens dichte rookwolken. Duitseliland. Do keizer is nit Lndwigslust te Berlijn terugge komen. Voigen6 de borichten uit eerstgenoemde plaats, heeft Z. M. aan het jachtvermaak ijverig deelgenomen; op één dag, waarbij de keizer trots het niet zeor gunstige weder acht uren in de open lucht bleef, schoot Z. M. 17 wilde zwijnen. Hoewel jongeren dan de 85-jarige keizer zich na die lichaamsbeweging vermoeid toonden, was Z. M. zeer opgeruimd aan het op de jacht volgende gala-diner van 90 personen, dat van 7 tot 9 nren duurde, nam toen nog een uurtje deel aan het spel in de biljartkamer en ging ta 10 uren naar zijne kamer, om véér het naar bed gaan nog een anderhalf uur te wijdon aan de uit Berlijn ontvangen vc-geerings- stukkeu en een koerior met andere stukken naar Berljjn te laten vertrekken. Een veertigtal van de beroemdeto plantenkundi- gen hebben onlangs, onder leidiog van de hoog- leoraren Pringsheim, Cramer on Willkomm, te Eisenach eene vergadering gehouden, v. aarop be- sloton is tot do oprichting van eon Duicsoh Bota nisch Genootschap. Do zotel van dit Genootschap zal te Berlijn gevestigd zijn; het beoogt eon middel punt te worden voor de wetenschappelijke beoefening der plantenkunde in Duitschland. Mon verzekert nu reeds dat, als het tot een ontbinding en nieuwe samenstelling van den gomoen- teraad van Berlijn komt, do sociaal-democraten ijverig aan de verkiezingen zullen deelnemen. Zij hadden zich in de laatste jaren steeds onthouden. O i-oe£-I5ri tainiië. Weldra zal het een halve eeuw geleuon zijn dat Gladstonos openhaar staatsmansleven een aanvang nam. Don 13den December 1832 werd hij voor het eerst tot lid van het Parlement gokozon on wel als vertegenwoordiger van Newark. Ter herinnering van di6n dag zal zijne levensbeschrijving, opgesteld door G. Barrett Smitt, onder den titel „Life of Gladstone", als jubilé uitgegeven, het licht zien. De uitgevers, Cassell, Pelter en Catpln Co., hebben gezorgd voor eon aanhangsel hovattende nieuwe hoofdstukken waarin alleB is vermeld tot don joagstverloopon tijd. Arabi hooft aan den correspondent te Cairo van de „Times" een brief geschreven, waarin het volgende voorkomt: „Indien ik gemeend had mijne onschuld Diet te kunnon bewijzen, zou ik het land verlaten en mij naar Engeland of eon ander land begeven hebben, dat de wijkplaats is van allo vluch telingen; maar ik stel vertrouwen in do oor der Engelschen in Egypte, en geloof dat ik even goed in veiligheid hior ben als ik in Engeland zou ge weest zijn." Hij denkt dus goheol anders over zijne daden dan het onderzoek heeft aangetoond. Egypte. Do valsche profeet van Sudan baart denkhedive nog veel zorg. Uit alios wat botreffendo het voor uitrukken van de strijdmacht van dion profoet be kend is, blijkt dat Arabi niet ten onrechte do En gelschen gowaarschuwd heeft tegen het van dien kant dreigende gevaar. Indien de berichtgevers niet overdrijven, dan zouden zesduizend man van het Egyptische leger t>f gedood óf gekwetst zijn óf gedeserteerd hebben. Een te verachten tegen stander is hij dus niet. De afstand tussehen het door hem bezette Karthoum en Cairo is wel groot, maar in eon tijdsverloop van een maand kan hij gemakkelijk tot voor de poorten van de hoofdstad verschijuen, en daar in do aanstaande maand, in gevolge don wil van Allah, de laatste profeet moet verschijnen, mag hij deze gelegenheid niet onge bruikt laten, want het karakteristieke kenteeken van den waren profeet is de goede uitslag. Wat overigens zijn doel is weet men nog niet met juistheid. Misschien heeft hij mot de door hem bewerkte be woging ook oen nationaal oogmerk. Hij kan toch een reactie van Opper-Egypte togen do overwinnaars van Opper-Egypte in den zin hobbon. Door de Egyptische regeoring is nog goon definitief besluit genomen. Over de wijze hoe de opstand in Sudan onderdrukt zal worden, is niets hekend. Alleen weet men dat de minister van oorlog voornemens is een corps van het nieuwe - nog niet georgani seerde - leger daarheen te zenden, of het krijgs volk te lichten, om een afzonderlijk leger met dit doel te vormen. De minister wil met do volgelingen

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2