LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 52 November. A0. 1882. Tweede Blad. l\°. 6968. PEIJ8 DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Nommera.9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1ÏJ. Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuw», Zekere Van T. alhier is plotseling vertrokken, met medeneming van alles, wat eenigs- zins van waarde was, en met achterlating van vrouw en kinderen. Te Scheveningen is gisteren met groote averij aangekomen de schnit van den reeder J. Den Dolk, schipper S. v. d. Zwan, welk vaar tuig op klaarlichten dag door een logger in de zijde was aangevaren. Te Amsterdam is sprake van een drijvend hotel, dat door een consortium van onder nemers, met het oog op den grooten stroom ten toonstellingsbezoekers in 1883, in overeenstemming met de commissie voor de koloniale tentoonstelling, gebouwd zal worden. In de vorige week zijn te Rotterdam tien nieuwe gevallen van pokken voorgekomen; te Woerden dén geval. De mazelen zijn te Scheveningen epidemisch heerschende verklaard. In de eerste 10 maandenvan 1881vóór de invoering der drankwet, werden door het 1ste kantongerecht te Rotterdam uitgesproken 611 von nissen, alzoo ongeveer 60 per maand. In de eerste 10 maanden van 1882, das n<\ de invoering der drankwet, werden er uitgesproken 1980, mitsdien ongeveer 200 per maand. De aanvoer van Dnitsche aardappelen neemt in Friesland met den dag toe. Het gevolg daarvan is, dat men thans de beste inlandsche aardappelen tegen f 2.50 per HL. kan koopen. In de vorige week golden zij nog f 3. Gistermorgen is gevankelijk vanZeve- naar naar Arnhem overgebracht eene jeugdige vrouw, die het 4-jarig zoontje uit het vorig huwelijk van haren man, door middel van phosphorns vergiftigd heeft. Zij had luciferkopjes met meel vermengd en daarvan een pannekoekje gebakken, dat zij het kind heeft laten opeten en waaraan het gestorven is. Zij was pas een jaar met Sminek gehnwd en jaloersch op het kind waarvan hij veel hield. Woens dag-avond was het kind ziek geworden en had gebraakt, terwijl werd opgemerkt dat die uitwerp selen licht en een reuk naar phosphorns ver spreidden. Geneeskundige hulp werd evenwel niet ingeroepen vóér Maandag-morgen. Bij den plaat selijken geneesheer, dr. Honig, rezen dadelijk zware vermoedens tegen de vronw van genoomden S., waaromtrent hij de politie onmiddellijk kennis gaf, die haar dan ook reeds tot bekentenis gebracht heeft. Om g 1 ae - h a n d s c h o e n o n tegenhet ontstaan van stippen te bewaren, strooie men droge magnesia in den handschoen. Daardoor voorkomt men het ontstaan van stippen en behoedt men het leder tegen stug worden door het lange liggen. Het is zelfs bij ondervinding gebleken dat handschoenen, die lioht gestipt waren, door de magnosia na eeni- gen tijd weder geheel vlekkeloos werdeD. (Huisvr.) Op de Midland-spoorweglijn in E n- geland is Zaterdag-nacht 11. een slaapwagen in brand geraakt. Er waren vier passagiers in. Één hnnner is verbrand; het was een officier van gezondheid, die in Ceylon had gediend en op weg naar zijne familie te Aberdeen was. De drie anderen gaven, even voordat de trein het station te Hunslet, bij Leeds, bereikte, aan den coDdnctenr het brandsein. Waar schijnlijk is de brand door rooken ontstaan. In de vorige maand heeft zich te Ba tavia bij een inlander een geval van schijndood voorgedaan. Do man was door hevige buikkrampen aangetast en men waande hem overleden. De mare verspreidde zioh onder zijne naaste bloedverwanten, die hem diep betreurden en toebereidselen maakten Toor zijne begrafenis, toen men plotseling bemerkte dat de doode zich bewoog en nog denzelfden avond stamelde hij eenige woorden. De schrik, die aan vankelijk de omstanders beving, maakte plaats voor oprechte vreugde toen zij bespeurden dat de dood gewaande werkelijk nog leefde. Wellicht heeft hij nog lang geen plan heen te gaan, want zijn toe- Btand is beterende en er bestaat grond om to verwachten dat hij spoedig zijne dagelijksche bezig heden zal kunnen hervatten. buitenland. Frankrjjk. Louise Michel heeft het te Rijsel niet zoo ver kunnen brengen als te Brossel. In laatstgenoemde stad hield zij drie voordrachten, en hoewel èn het geen zij ten beste gaf èn de wijze waarop men haar en hare woorden ontving, haar alios behalve tot eer strekten, verliet zij de stad met ongeveer vijftien honderd frankente Rijsel echter kon zij in het ge heel niet aan het woord komen. Zondag zon zij daar als spreekster optreden ten voordeele van een groot aantal spinsters, die het werk gestaakt heb ben. Zesduizend menschen hadden plaats genomen in het Hyppodrème, maar waren en bleven zeer onstuimig. Fluiten, sissen, het namaken van de ge luiden der dieren, uitdagingen, vuistslagenziedaar alles wat men hoorde en zag, twee en een half nnr achtereen. Te midden van dien storm kon Louise Michel onmogelijk zelfs maar beginnen te spreken, en daar de toestand gevaarlijk voor het publiek begon te worden, was de tnsschenkomst der politie noodig, en de commissaris deed do zaal ontrnimen. De menigte giDg uiteen onder het geroep van -Leve de dynamiet 1" en op de straat werd braaf gevochten. Te Lyon zjjn zeven anarchisten in hechtenis genomen, onder beschuldiging van moord en twee omdat zij in het geheim dynamiet hadden ver vaardigd. Mag men de „Républicain de la Loire" ge- looven, dan bevindt prins Krapotkine zich sedert eenigen tijd in Frankrijk, en wel te Thonon, aan de Zwitsersche grens, van waar uit hij met hulp van zijn onmetelijk vermogen de anarchistische be weging aanstookt. In eene algemeene vergadering der patroons- meubelmakers te Parijs is besloten dat eerst Vrij dag beslist zal worden omtrent de vraag van slui ting der werkplaatsen. Rochefort is naar Montceau-les-Mines gegaan om daar onder de gezinnen van de gevangenen, die gebrek lijden, ongeveer 4000 fr. te verdoelen, de opbrengst eener door do „Intransigeant" geopende inschrijving. In oeno vergadering van hot Aardrijkskundig Genootschap te Parijs, onder voorzitting van den heer Do Lesseps, is den ontdekkingsreiziger De Brazza een gouden medaille overhandigd. Groot-Britnnnlë. De heer W. O. Jones, die in de negen laatste jaren reeds aanzienlijke sommen, tot een gezamenlijk bedrag van f 660,000, ter beschikking van het Kerkelijk Zendeling-Genootschap in Engeland, de Church Miss. Society, had gesteld, heeft onlangs eene som van f 866,300 in handen van datzelfde Genootschap gegeven, tot een kerkefonds voor China en Japan. Do renten van dat fonds zullen uitslui tend gebruikt worden tot het vormen van inland sche predikers en ondersteuning van christelijke gemeenten nit de heidenen. De „Daily-News"-correspondont te Maritzburg bericht uit goede bron dat sir Henry Bnlwer alles doet wat hij kan, om Cetewayo's terugkeer naar het Zoeloeland te vertragen. Eene vierdubbel onderstreepte oproeping is aan de liberale Parlementsleden gezonden, waarin zij nadrukkelijk worden nitgenoodigd om op Don derdag 2 November op hun post to zijn, daar als dan het voornaamste van al de op de eerste clö- tnre-resolutie voorgestelde amendementen in behan deling komen zal. Het is dat van den heer Gibson, voorstellende om de sluiting van het debat niet met eenvoudige meerderheid, maar met eene meor- derheid van twee derden te doen plaats hebben. Italië. Yoor de helft is de nitslag der verkiezingen be kend. Men verwacht dat de ministeriëelgezinde meer derheid zeer sterk zal zijn. AI de aanvoerders der linker- en der rechterzijde zijn herkozen. Er znllen weinig herstemmingen noodig zijn. Dezer dagen is te Rome eene belangrijke proefneming gedaan met een door dr. Toninetti van Verona nitgevondon middel om doode lichamen, hetzij van menschen of dieren, ongeschonden te be waren. De proef werd genomen mot het lijk van iemand, die den 12den September 11. aan eene ziekte der longen overleed. Het middel bestaat in eene vloeistof, welke 36 uren na den dood werd ingespoten. Den 8sten dezer werd de kist, waarin bet lijk lag - eene gewone houten doodkist - in tegenwoor digheid van prof. Scalzi, medisch inspecteur van het Heilige-Geesthospitaal te Rome, vertegenwoor diger van den minister van onderwijs, en andere geleerden, geopend en het lichaam had niet de minste verandering ondergaan. De hersens en de longen, het hart en de ingewanden werden ontleed, geheel ongeschonden bevonden en verwijderd, om afzonderlijk bewaard te worden. Verleden Woensdag heeft een nieuw onderzoek plaats gehad, en behalve dat het volmaakt lenig en buigzaam was, scheen het lijk van iemand te zijn, die eerst vóór eenige uren den geest had gegeven. De bewaarde hersenen hadden evenmin eenige verandering ondergaan, even min als de longen enz., die echter met eene groene korst bedekt waren en voor hot uitwendige op oud brons geleken. Men verwacht van de uitvinding groote diensten voor het ontleedkundig onderwijs en bij de departe menten van oorlog en van marine wordt overwogen, in hoever er ook op andere wijze partij van zon knnnen getrokken worden. Dr. Toninetti verklaart het middel voor volkomen onschadelijk en dronk ten bewijze daarvan een geheel bierglas met het vocht uit. Voorshands weigert hij eohter de samen stelling mede te deelen. O ostenr.-Hong.-JIonarchie. De rechtbank te Weenen heeft zekeren Holnbek, een der aanvoerders van de anti-semietische be weging in Oostenrijk, die naar aanleiding van door hem gehouden redevoeringen wegens storing der openbare orde terechtstond, vrijgesproken, nadat de jury hem met algemeene stemmen niet-schuldig had verklaard. Het „Tagblatt" betreurt die nitspraak, meenende dat aan de anti-semietische beweging in Oosten rijk nu vrij spel gegeven is. „Het ODgeluk der libe ralen - zegt dit blad - is, dat de door hen in het aanzijn geroepen instellingen, als de jury, thans tegen hen zeiven gebruikt wo»den." De „Tribune" daarentegen is met de gevallen nitspraak zeer ingenomen; zij verlangt voor dc anti-semieten, als voor ieder ander, handhaving van reoht om vrij nit zijne meening te zeggeD, zoolang men binnen de perken der wetteljjke vrijheid blijft, Egypte. De heer Malet heeft den onderkoning eene de- peche van lord Granville medegedeeld, waarin ge zegd wordt dat, aangezien de regeling der Egypti sche zaken in verband staat met zeer ingewikkelde politieke qnaestiën, het niet rechtvaardig zon zijn den heer Malet al de verantwoordelijkheid daarvoor te laten. Deze bezit het volle vertrouwen der regee ring, maar de regeering acht het nattig dat lord Dnfferin voor eenigen tijd naar Egypte gaat,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1