LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6968. Donderdag 2 November. A0. 1882. Eerste Blad. Avond-editie. Bericlit. „HISTORIE EN FAHTAISIE". PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer O.ttfw Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Nc-niiiicv bestaat uit TWEE BLADEN. Met genoegen kunnen we onzen Abonnés mededeelen dat hun binnen eenige dagen weder door den Uitgever van dit blad een premie zal worden aangeboden het laatste werk van den gunslig bekenden, onlangs overleden schrijver GERARD J. SPOOR, getiteld: Deze premie, welke nog ter perse is, zal een boekdeel vormen van ongeveer 250 pagiii; 's, waarvoor te zijner tijd een bon in he: Leidsch Dagblad zal worden afgedrukt. Alleen voor onze Abonnés zal deze keur van Novellen en Gedichten - doch. tevens ook zoo lang de voorraad strekt - tegen betaling van het geringe bedrag van 50 cents worden beschikbaar gesteld. Ï.S5HE9Ï5NI, 1 November. Bij gelegenheid der serenade, den hoogleeraar Ro6ens?ein gisteravond gebracht, was oen ontzag lijke menigte op de boen. Hier en daar werd bon- gaalsch vnur ontstoken. Voor de woning van den hooglec-raar voerde de stafmuziek van het vierdo regiment infanterie mede eenigo nommers nit, o. a. enkele Dnitsche volksliederen, daar prof. Rosenstein Dnitschland tot vaderland heeft. Tevens moet door de studenten, naar men wil, reeds meer dan ƒ800 zijn bijeengebracht voor het hom aan te bieden geschenk. Voor do akte der Dnitsche taal, lager onder wijs, is met gunstigen nitslag examen afgelegd door den hoer F. J. F. Tjssen alhier. De akte voor geschiedenis is door de com missie van examen, middelbaar onderwijs, te's-Gra- venbage, na afgelegd examen, gisteren uitgereikt aan den hoer G. J. Cramer, van Leiden. Bij het begin van den academischen cursus word in verschillondo dagbladen medegedeeld dat het getal nieuw ingeschreven studenten aan do universiteit alhier dit jaar bijzonder klein was en slechts ruim 40 bedroeg. Men verneemt thans dat dit cijfer nader tot een 70-tal is geklommen. Bij de heden gehouden openbare aanbesteding van het benoodigde ruudvleesch ten behoeve van hot personeel van 's rijks zoemackt, gedetacheerd te Leiden, waren ingekomen zeven biljetten. Bj de opening bleek er één van onwaarde te zijn als ge schreven op ongezegeld papier, terwijl de laagste inschrjver was de heer B. J. Van der Nat voor den prjs van 0.72 per kilogram. - De laagste inschrijver voor de soepgroenten was do heerP. J. Marjéo voor don prijs van 3.83 per 100 rantsoenen. B j de vanwege het departement van koloniën gehouden aanbesteding voor de levering van 12® wollen dekens waren voor 312.50 minste inschrij vers de heeren Jan Zuurdeeg Zoon alhier. Ds. F. Lion Cachet, predikant te Valkenburg, lieoft voor het beroep naar Znidland bedankt. Ds. B. Van Schelven te Haarlem is naar Rot terdam beroepen. Naar men verneemt, zal de gezantschaps secretaris van Italië te 's-Hage, ridder Vigoni, na zjjno terugkomst uit het buitenland daar ter stede, zijne diplomatieke standplaats met eene andere verwisselen. Volgons het Hul. heeft mr. S. C. J. W. Van Mnsschenbroek, lid van het comité voor de a. s. internationale koloniale tentoonstelling, voor eonigen tijd een reis door Duitschland, Denemarken en Zweden ondornomon, ten einde met de geleerden dier landen to bespreken op welko wjze hunne mede werking in de groepen I en II der koloniale afdeo- ling zoo belaogrijk mogelijk zou knnnon wordon. Deze groepen toch zjjn voor do kennis van de Europcesche bezittingen en van de inlandsche be volking van hot grootste gewicht. Groep I behandelt nl. de natnnr der gekoloniseerde en overheerde gowestoD, terwjl groep II groop I aanvult en daar mede een groot geheel nitmaakt, daar zij over do inlandsche bevolking dier gewesten Bpreekt. De heer Van Musschenbroek ontmoette bij het talrijk aantal goleerden, die hij bezocht, warme in genomenheid mot de strekking der tentoonstelling. Bijna allen beloofden hnn stennvele belangrijke verzamelingen worden ter inzending aangebodon. Bezocht mr. v. M. de Dnitsche geloorden, prof. Veth uit Leiden vond bij oenigen der Franscbe go- leerden eveneens sympathie en groGte bereidwillig heid in het steunen der zaak. Zoo heeft zich o. a. dr. Hamy, directeur van het ethnologisch museum te Parjs, bereid verklaard behoudens goedkeuring dor rogeering, een ver zameling van Afrikaansche ethnographica tjdelijk af te staan ten behoeve der tentoonstelling. Hj stolt daartoe 1200 nummers tor beschikking van het comité. Tevens boloofde hj nog voor de afdeoling anthropologio belangrijke inzendingen te doen. Ook zal door prof. Veth, bijgestaan door eenige specialiteiten van het koloniaal comité, een uitvoerige wetenschappelijke catalogus van de Ned.-Ind. inzen- dingoD, zoowol in de Hollandsche als Fransche taal, worden opgesteld. De Koning heeft, naar het Vad. verneemt, don sorgeant Musquetier - bekend om do ontdekking des moordenaars van den kleinen MarinB Bogaardt - tot zijn particulieren tweeden secretaris benoemd. De ministers en hoofdambtenaren hunner depar tementen, die de opening der spoorwegljn Eist— Geldermalsen en de inwijding van het rechtsgobouw te Tiel bijwoonden, zijn nog gisteravond to's-IIage teruggekeerd. Volgens de Haagscho kroniek der N. Gron. Crt. is men algemeen van oordeel dat het of niet tot een publioko behandeling der kieswotwjzigiog zal komen, of dat dit ontwerp de zwanenzang van den minister Hordijk worden zal; maar voor hem alleen, want de opmerking, die hj zelf bereids maakte, heeft sedert veler aandacht getrokken; nl. dat in de memorie van toelichting alleen het woord wordt gevoerd door den minister, mot vermijding van het woordje „regeoring"dat is van beteekenis, waar het een ontwerp geldt, dat tot hiertoe steeds ais een kabinetsvraagstuk werd behandeld - ook in de gevolgen. De onde vorm van refu voor aangetoebende brieven zal wederom worden ingevoerd en alzoo naam en woonplaats van den geadresseerde op die bewijsstukken weer worden ingevuld. Voor de samenstelling van het verslag der commissie van enquête betreffende de exploitatie der Nederlandsohe Spoorwegen zijn door eenige stenographen, adspirant- en bweekoling-stenogra- phen bnitengewone werkzaamheden verricht. Die commissie heeft in overweging gegeven, om voor dien, volgens haar oordeel, „buitengewonen, inspan- nenden an door bedoelde personen met loffeljben jver verriohten arbeid", eene geldelijke tegemoet koming tot een gezamenljb bedrag van 2300 te verleenen. Daartoe heeft nu de regeering een aan- vnllingswet voorgedragen. Een onzer landgonooten, do bouw- en werk tuigkundige D. Van dor Linden, te Hoorn, heeft don minister van waterstaat, don raad van toezicht op het veilig verkeer der spoorwegen en der direc tie van de Hollandsche IJzeron-Spoorwegmaat- Bohappj kennis gegeven, dat hj een nieuw rem- toestel heeft uitgevonden, dat eenvoudigheid aan minkostbaarheid paart. Op de jongste samenkomst voor inwendige zending, te Amsterdam gehouden, was een sectie vergaderd onder den naam van „Kolonisatie in Palestina." Na levendige beraadslagingen werd door die sectie aan de Nod. Vereeniging voor Israël op gedragen, eene Vereeniging in het loven te roepen, met het bopnaldo doel, Israëlieten in staat te stel len tot hot terugkcoren naar het land hnnner vade ren. Aan die opdracht heeft de Ned. Vereenigiog voor Israël gevolg gegeven en eenige personen hebben zich tot een comité vereenigd om die kolo nisatie van Palestina door Joden te bevordoren. Ook in Engeland is voor dat doel eene geljksoor- tige Vereeniging tot stand gekomen en de Vereeni ging kon door toevloeiing van aanzienljke bjdra- gen reeds een 120-tal uit Rusland verdreven Joden naar Syrië zonden en maakt zich gereed deze door een 50-tal te doen volgen. Het te Amsterdam gevormde comité stelt zich voor om, in aansluiting met de genoemde Engelsche Vereeniging, aan Joodsche daartoe geschikte fami- liën de reiskosten naar Palestina te verleenon, huu land ter bearbeiding te verschaffen, voor hun levens onderhond te zorgen tot hot land geoogst kan wor den, vee- on landbouwgereedschappen, daartoe be- noodigd, hun te verstrekken onz. Dat daartoe aan zienlijke sommen noodig zijn, behoeft niet betoogd te worden, daarvan zal ieder overtuigd zjn. Het Amsterdamsche comité doet daarom een beroep op allen, die niet onverschillig zijn voor deze zaak, om bet eene gave toe te zenden, ton einde mot ver eende krachten hot doel te bereiken. In zijn antwoord op het sectie-rapport om trent de verhooging van hoofdstuk V der Staats- hogrooting voor 1882, verdedigt de minister van binncnl. zaken de aanvrage, reeds nn, voor het tekort op don post voor snbsidiën aan gemeenten krachtens art. 45 der schoolwet, en betoogt kj de noodzakelijkheid der meerdere aanvrage voor tijde lijke snbsidiën aan gemei nten krachtens art. 49 dier wet. Op die tijdelijke snbsidiën overigens heb ben zijns inziens te zwaar gedrnkto gemeenten aan spraak. Verder verdedigt hij do aanstelling van een hoofddirecteur voor het Rijks-Museum te Amster dam, die vorantwoordel jk is tegenover den minister voor dit groote kunstinstituut, dat tot velerlei artis tieke doeleinden zal gobrnikt worden en waarin een aantal verzamelingen, instellingen en veroeni- gingen gevestigd zullen zijn, die eigen directeuren, conservatoren of besturen hebben. Eindeljk wordt nog 50,000 meer aangevraagd voor de beteuge ling der longziekte in het spoelingdistrict. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan mr. H. R. Van Marie, met 5 Nov. a. s., op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Deventer; - aan mej. A. P. C. Van Tussenbroek, studente in de geneeskunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht, voor het tjd- vak van 1 Nov. 1882 tot en met 31 Aug. 1883, eene rijksbenrB van 800 'sjaars toegekend;-den ritmeester "VV. H. Nolthenius, van hot 1ste reg. huzaren, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op 1474 'sjaars; - aan den met verlof hier te lande aanwezigen lsten luit. der inf. bj het leger in Ned.-Indië A. J. L. Le Maitre, wegens voortdurende ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst daar te lande, ten gevolge van eene in den strjd bekomen verwonding, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, njet toekenaiag van

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1