IEIDSCH DAGBLAD. i\°. 6966. Dinsdag 31 October A*. 1882, von cl'- e <11 tie. Bericlit. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADYEETENT1EN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasse ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Bij dit nommer wordt onzen Abonnés binnen do stad door den Uitgever aange boden de a. s. Winterdienstregeling van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij en van den spoorweg Leiden Woerden, met aanwijzing tevens der treinen welke voor het brievenvervoer bestemd zijn. LEIDEN, 3® October. De vereeniging „Harmonie", welke den 6den Januari a. 8. 20 jaren zal hebben bestaan, gaf gisteravond in de Stadszaal haar eerste uitvoering in dit seizoen. Een zeer talrijk publiek was opge komen - zooal3 trouwens met het oog op de vroegere voorstellingen niet te verwonderen was - om do op voering der beide stukjes, getiteld: „Echtscheiding uit liefde", tooneolspel in drie bedrijven, en „De nasloop van een eerste huwelijk", kluchtspel in één bedrijf, bij to wonen. En of men zich geamuseerd heeft? Daar behoeft geon oogenblik aan getwijfeld te wordeü, vooral als men nagaat hoe groot de bijvalsbetuigingen waren, welke herhaaldelijk den spelers ton dsel vielen. Zelfs werd een dor dames een prachtig bouquet vereerd. Als gewoonlijk werd ook dezo avond met een bal besloten, dat blijk baar zeer geanimeerd was. De verzameling Oostersche handschriften in het gebouw der Universiteits-Bibliotheek werd in de laatstvorloopen maanden wederom verrijkt, be halve door eenige belangrijke aankoopen, door ge schenken van de heerenP. G. Neeb, H. Kern, L. E. GerdesBen, P. Yan der Velden Erdbrink, J. W. Van Vooren on van het Aardrijkskundig Genootschap. Moge het goede voorbeeld door hen gegeven navol ging vinden en de belangstelling van het publiek in onze Rijks-verzamolingen zich meer op dezo wijze toonen "We ontvingen heden do Indische bladen van 19 tot en met 26 September. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 37.00, 18.50, 4.20 en f 1.95; de laagste f 36, f 18.50, ƒ3.70 en f 1.90. De to 's-Hage zitting houdende examen commissie voor het lagor onderwijs heeft toege laten als onderwijzer den hoer A. Vroom, uit Leiden. Hedenmorgen werd ons uit IJmuiden geseind dat binnen een uur do „Willem Barendsz" aldaar binnen zou zijn en hodennamiddag dat ze er is binnengekomen. Aan boord was alles wel. Do door den Raad van Warmond vastge stelde gemeentebegrooting, dienst 1883, bedraagt in ontvangsten f 8269.35 en in uitgaven f 8268. Voor het beroep naar Oudshoorn is door ds. W. H. Stenfert Kroose, te Tilburg, bedankt. Bij het than8 afgeloopen examen der laatste onderofficieren van den hoofdcursus te 'a-Bosch voor den rang van 2den luit. der inf. zijn geslaagd de sergoanteu Bachman, De Bont, Janssen, Merchant, Nuye, Stellenboom en Wachtendonk. Het Haagsche Dagblad verneemt dat thaDS ook do Hollandsche Spoorwegmaatschappij met de daarvoor benoomde commissie aan het onderhende len is over do overneming van de exploitatie van den Ned. Centraalepoorweg. Hot tweede der regeeringsontwerpen betref fende de herziening van de Kieswet, dat der in deeling van het Rijk in kiesdistricten, is gereed, zoodat het dezer dagen bij den Raad van State zal kunnen inkomen. De centrale liberale kies vereeniging te Gouda heoft tot candidaat voor de Tweede Kamer ge steld mr. J. Fortuyn Droogleever, lid der Provin ciale Staten, met 49 stommen; op generaal Van der Heyden waren er 14 uitgebracht. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben bepaald dat de verkiezing voor een lid der Provinoiale Staten voor4-, 'Jt hoofdkiesdistrict Am sterdam, in de plaats van den heer J. G. Engels, die failliet is verklaard e.o alzoo oen der vereisch- ten mist, voor het lidmaatschap der Staten gevor derd, zal plaats hebben op Dinsdag 21 November a. s., en de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op Dinsdag 5 December d. a. v. Het stoomschip „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Marseille; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde mede dien dag te Aden en zetto den zelfden dag de reis voort; de „Prinses Marie" vertrok van Batavia naar Amsterdam 28 Oct.; de „Insulinde", van Amsterdam naar Batavia, ver trok Zaterdag van Southamptonde „Noord-Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok dien morgen van Port-Saïd. Do gewone andientie van don minister van justitie zal Dinsdag a. s. Biet plaats hebben. Z. M. heeft mr. J. G. Patijn, burgemeester van 's-Gravonhage, benoemd tot lid vaa het bestnnr van het leenfbnds „Weldadig en Zorgvuldig"- be noemd: met 1 Nov. a. s., den onderdirecteur bij de Rijkstelegraaf M. C. De Graaff Jr., tot lijn- inspecteur en directeur bij do Rijkstelegraaf; en met 1 Deo. r.. s., der. telegrafist lste kl. bij do Rijkstelegraaf J. H. Nagel, tot onderdirecteur; - te rekenen van 6 Oct. jl., don telegrafist 3de kl. bij de Rijkstelegraaf J. J. H. Sombeek uit 's Rijke dienst ontslagen. Gemengd Nieuws. Door de politie alhior zijn gisternacht aangehouden twee personen, genaamd C. L. en J. W. Do V., die ieder een gevuldon zak bij zich droegen. Bij onderzoek is gebleken dat de inhoud dier zakken uit einden afgesneden touw bestond, welke zij van onderscheidene schepen in dezo ge meente liggende hadden ontvreemd en welk touw dan ook door de eigenaars reeds herkend werd. Mede is gisteren door de politie ter zake van bedelarij aangehouden een niet alhier wonend per soon, J. G. P. genaamd. Heden is hij naar dn ge vangenis te 's-Gravenhago overgebracht. Ook werd aan de politiewacht gebracht een to 's-Gravonhage tehuis behoorendo man, die gisteren met lucifers te koop liep, daarbij zijne gebrek kige of misvormde linkerhand vertoonende, om zoo doende medelijden op te wekken. Weggoloopenl - Gorrit Dirksen Van den Bosch is van hior stil weggegaan, zjjne vrouw er achterlatende. De bij Ca8tricom gestrande haring schuit zit hoog in het strand en is verloren. De inventaris is geheel geborgen; de losse haring is uit de hand verkocht, terwijl de overige 140 tonnen naar Schoveningen zijn vervoord. Door schipper A. Duijndam, die gisteren te Noord- wijk bob ouden van do haring visscherij is terugge komen, ia een onderstboven drijvende kotter gezien, welke van onderen rood geschilderd was, vermoe delijk wel de verongelukte loodskotter No. 3. Hij dreef omstreeks twee en halve mijl dwars van Ter schelling. Van vier der Noordwijbscbe haringschui ten is nog niete vernomen; van één is er bericht dat alles wel was, de overigen zijn behouden terug, doch de meeste met aanzienlijke schade aan do vleet. Na den hevigon storm van 11. Dinsdag zijn van de haringvisscherij te Katwijk 30 schuiten aango- koxnen of i« van elder# berioht ontvangen. Uit IJmuiden kwam het treurig bericht dat Jb. Mesje- maker, matroos bij schipper M. Van den Oever, met oen zware stortzee was over boord geslagen en verdronkon, nalatondo een bedroefde weduwe met eon kind. Verscheidene schuiten kwamen met be langrijk verlies van ankers, touwen en netten aan. Schipper "W. Hoek, reederes wed. IJsb. Van Rhijnr verloor 30 netten; schipper Jan Groen, reeder Jb. Parlevliet, kwam in aanzeiling met een Franschen viascher en verloor 36 netten. Do meeste schuiten kwamen aan met een ruime vangst steur- en pekel haring. Er werd besteed voor vollo pekelharing f 16, voor ijle pekelharing f 13'/2 per ton; volle steurharing 13 a f 14 en ijle steurharing f 8 a 9 per 1000. Men ziet verlangend en niet minder mot zorg de wederkomst der nog afwezige visschers- lieden tegemoet. Van Katwijk is te Schoveningen bericht ontvangen dat een matroos van een Scheveningsche schuit - rGeder J. Den Duik, stuurman S. v. d. Zwan - over boord is geslagen en verdronken. De voortvluchtige notaris S. De Haan Yan Amsterdam moet zich nog in Duitschland op- honden. Men meent hem ZGOYSrre op het spoor te zijn, dat hij weldra weder naar NedërIa2&-t££Dg- govoord zal worden. Naar globale berekening be draagt het passief pl. m. f 80,000. Aan de arrondissoments-rechtbank te Zierikzeo is rechtsingang verleend tegen een bakkersknecht te Oud-Vossemeer, die in de vorige maand een reeds gebruikt vijf-ceat6-postzegel van den stempelinkt ontdeed on hem daarna op een te verzonden brief plakte. Het vorige jaar werd beklaagde wegens een dergelijk feit door genoemde rechtbank veroordeeld tot betaling eener geldboete van f 60, subs, veertien dagen gevangenisstraf. De brand te Margate is Zatordag- morgen te elf uren gebluscht. De schade wordt op- 60,000 pd. st. geschat. Ten gevolge van aanhoudende regen— buien in Zuid-Tyrol is do spoorwoggemeensehap gedeeltelijk afgebroken. Alle berichten doen de vrees ontstaan dat do ramp zich opnieuw en wel licht nog verschrikkelijker zal herhalen, aangezien de voorloopige werken om het water te keeron geen stand zullen kunnen houden en de grond overal door het water omgev/oeld is. De aanhoudende regens hebben in Karinthië overstroomingen veroorzaakt, noggrooter dan die in de afgeloopen maand. Do gemeenschap tusschen verschillende dior provinciën is verbroken. Volgens tologram uit Nieuw-York kan tusschen 28 en 30 October stormachtig wedor uit het Oosten tot NW. verwacht worden op do En- gelsche, Noordsche en Fransche kusten. Vermoedelijk zal het weder tot 2 Nov. onbestendig zjjn. Volgens berichten uit Nieuw-York hebben de inlanders van het eiland Basket, bij Punta Areno8, do equipages vermoord van drie sloepen, afkomstig van verongolukte schepen, o. a. van het Engelsche barkschip „Roseneatb." Te Butz, oen plaatsje in de Fransche Ardennen, had het volgende vreeselijko en ongewone voorval plaats. Tweo wevers, vader en zood, waren in betzelfde vertrok met hun werk bezig, met don rug naar elkander gekeerd. De oude man zag dan ook niet dat zijn zoon sinds gerniraen tijd bezig was een hamer met een pennemes zorgvuldig schoon te maken, waarna hij zich eensklaps omkeerde en zijn vader met het werktuig twee slagen op het hoofd toebracht, zooJat deze met bloedenden schedel nederzonk. De uitwerking van zijne vreeseljjke daad ziende, ontvluchtte do zoon het huis en verborg zich in het naburige bosoh tot den anderen dag, toen hij zich naar den maire van het nabijgelegen Baaions begaf en daar verklaarde dat hij zijn vader bad gedood. Bij onderzoek vond de politie inderdaad

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1