LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6965. Maandag 3D October. A\ 188 2. Berrie Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nomraers.0.05. Daze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIES! Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsrnimte. Voor het inceesee- rco halten de stad wordt 0.10 berekend. Gomengd Nicu w s. Een ongeveer 60-jarige vrouw isin de Laurierstraat bij de Baangracht te Amsterdam, door het vlamvatten haror kleederon, geheel verbrand. Men vond de ongelukkige in de deurpost harer woniDg, bijna vormeloos ineengehurkt zitten. Hare kleedoren hadden vlam gevat door het in brand raken van oen warme stoof. Yoortaan zullen ook de Amiterdamsche oafó-cliantants evonals de Rot-terdaraeche te twaalf uren 's nachts gesloten moeten zijn. Van Zondag op Maandag j I. word uit de weide van den landbouwer H. Verbnrg te Blok land, gem. Mijdrecht, een vaars gestolen. Het beest word te Amsterdam ter markt gebracht en ver kocht. Thans is de vermoedelijke dader uitNieuw- veon gevankelijk weggebracht naar Utrecht. Dozer dagen is te s-Bosch een h u wel ij k voltrokken tusschen con 18-jarig jonkman en eene 36-jarige weduwe, die haar tweedon echtvriend zes kinderen uit haar eerste huwelijk als bruidsge schenk bracht. - Het zeldzame geval doet zich hier voor, dat (stief-) vader en (stief-) zoon zich beiden in Jannari zullen hebben aan te geven voor de nationale militie. Een landbouwer te Nederdorp bij Vcn- loo, die op zijn land werkzaam was, is doodge schoten door een jager, die meende een ree te zien. Er ia te Londen oene sensatie ontstaan doordien men zekerheid heeft gekregen nopens hot noodlottig oindo van Palmer, Gill en Gharrington, die Suez verlieten tot aankoop van Arabische ka- meelcn. Het blijkt dat de gouverneur van Nakhlo hot drietal, nadat ze geplunderd waren, voor den rand van een afgrond liet brengen en hun do keus liet om er in te springen, en alzoo den dood te ondergaan, of om doodgeschoten te worden. Palmer sprong daarop in don afgrond on de beide anderen verkozen doodgeschoten te worden. Men vond de verminkte lijkon van de beide laatster, niet dat van Palmer. To Epo, dicht bij Ensohedee (Pruisisch dorp, regeeringsdistrict Munster, kreitz Ahaus), is een hevige brand uitgebarsten, waardoor 23 huizen zijn vernield en ook do toren brandende is ingestort. De R.-K. kerk was, bij de afzonding van het bericht, nog behouden. Eonejonggohuwde vrouwteParijs werd eenigen tijd geleden vermoord door haar man die haar op ontrouw betrapte. De justitie vaardigde een bevel tot inhechtenisneming togen hem uit, maar alle nasporingen bleven vruchteloos. Mou ver moedde dat Moyer, zoo heette de moordenaar, zich van het loven had beroofd. Thans is gebleken dat deze zich des avonds na de misdaad naar zijne ge boorteplaats Boulogne had begeven, daar een revol ver gekocht had en op eene eenzame rots aan de kust zich met dat vuurwapen had getroffen, waarna hij zich in zee stortte. Ondanks zijn tegenstand wUten eenigo varensgezellen bem op het droge te brengen en naar het hospitaal te vervoeren. Meyer had eohter genoeg van het leven. Nadat hij vijf dagen later eene vergeefsche poging had gedaan om te ontsnappen, wist hij zich van een mes mees ter te maken en opende daarmee met ongehoorde koelbloedigheid de genezende wonde. Den volgen den morgon gaf hij den geest. In eon Prager dagblad leest men de volgende zonderlinge advertentie: Wordt gevraagd, een meisje om twee koeien te hoeden. Zjj moet zuiver Duitsch spreken zonder Czechisch accent. Bekendheid met Eogelsch zal tot aanbeveling strek ken. Zich met bijvoeging van photographisoh por tret te adresseeren, enz. To Plymouth kwam dezer dagon binnen het stoomschip „Chimborazo" uit Australië, met 106 passagiers, 35420 pd. st. aan spocio en.... 4700 geslachte en in ijs togen bederf bewaarde schapen. - Goed vooruitzicht voor de liefhebbers van coteletten. Zooals men weet, heeft de beul van Groot-Britannië, do bekende Marwood, onlangs een mot roode letters geschreven brief ontvangen van het geheim moordcomité, waarin hem kennis wordt gegeven, dat, zoodra hij een enkelen Ier zal hebben geëxecuteerd, eea der loden van bedoeld comitë hem zal vermoorden. Al de beloften van gewapende bescherming, hem door den minister van binnenl. zaken en door den onderkoning van Ierland gedaan, schijnen niet in staat den beul gerust te stellen, zelfs niet de verzekering dat zijn moordenaar on middellijk zal worden gehangen door.Marwoords opvolger. Schrale troost trouwens! To Venetië word do gravin Plater, van Warschau, terwijl zij zich baadde op een tijdstip dat de zee vrij onstuimig was, door een golfslag meegevoerd. Men vond slechts haar lijk terng. De gravin, die verloofd was met graaf Wielopolski, zou den lsten October in het huwelijk treden. Zij ver dronk schier onder de oogen van haar aanstaanden echtgenoot. Uit Cherbourg wordt het volgende ge meld, dat vrij zonderling mag heeten on minstens nadere bevestiging vereischt. Tot dusver waren de bakkers aldaar gewoon hun brood met zeewater te bereiden. Nu berekendo oen dienaar van den fiscus dat zij op die wijze ongeveer 2000 fr. aan zout- accijns por ja9r ontdoken. Op grond van die ont duiking worden zij gedwongen in het vervolg gewoon zout te gebruiken, wat eon vorhooging van den broodprijs ton gevolge had. Dit laatste wekte alge meens ontevredenheid bij de eenzame Cherbour- gers, die het vroeger mot den smaak van het dago- lijksch brood niet zoo heel nauw schijnen genomen te hebben. Do grooto stoomkraan op do kade van het dok Havre is omvergeworpen door aanvaring van don Transatlantischen stoomer „La France." Behalve dat daarbij drie mannen ernstig werden verwond, is de materiëele schade zeer aanzienlijk, vooral ook daar het minstens twee maanden zal duren eer het voor do haven schier onmisbare werk tuig weder in gebruik zal kunnen worden gebracht. In den laten avond kwam een onbe kende de hulp van den geestelijke van D'Arcis-le- Ponsart inroepen voor een stervende. Toen de pas toor zich op weg had begeven, werden er plotseling twee schoten op hem gelost, waarvan eön hem aan do wang trof, terwijl het andere zijn gewaad door boorde. De geestelijke nam nog intijds de wijk in de naburige abdij van Igny. Den laaghartigen dader van dien moordaanslag is men op het spoor. Dansmaoh ine. - Meisjes die veel van dan sen hoaden om het dansen zelf, onverschillig met wien, als zij maar kannen walsen, moeten wel zeer blijde zjjn met de volgende onlangs aangekondigde uitvinding De „onberispelijke walser" is een samenstel van dunne houten latteD, omstreeks vijf voet lang, dat min of meer overeenkomst heeft met het raam van een ouderwetschen vlieger. Bovenop is een kussen tje als rustpunt voor de hand der jonge dame en omstreeks het midden is een door scharnieren be- woogbare arm, die om het middel van de jonge dame geslagen kan worden en in die houding met een duimschroef wordt vastgezet. Er zijn aan dat toestel twee voeten met rolletjes, die hun vereoüi- gingspunt in hetzelfde scharnier hebben, zoodat het in elke richting kan draaien. De geheele machine weegt maar vijf pond ep ia 900 gemaakt, dat ïjj dichtgeslagen kan worden, zoodat eene dame haar danser in de hand kan meedragen, hetzij in éen portemanteau of niet. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens eene nota van de „Agence Havas" schijnt uit de jongste gebeurtenissen te Montcoau-les-Mi- ne8 te Lyon te blijken dat die gebeurtenissen op zich zeiven staan. Inmiddels is het zeker dat ze het uitvloeisel zijn van een complot, waarvan de hoofden zich in het buitenland bevinden. Do regecring houdt nauwlettend het oog op do handelingen dier ge heime vereeniging en is vast besloten krachtdadig allo vergrjjpen to onderdrukken en allerwege de open bare rust te handharen. Te Parijs hoeft gisteravond eeno bijeenkomst van 600 patroons in het menbelmakersvak beslo ten nieawo voorstellen aan de gezellen te doen. Dinsdag zullen zij opnieuw bijeenkomen om van het resultaat dezer voorstellen kennis te nemen. Er is op last van den minister van justitie een onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop do „Lanterne" zich zekere vertrouwelijke bescheiden hoeft weten te verschaffoD, welke in dit blad zijn openbaar gemaakt. Het betreft uittreksels van ver slagen van den officier van justitie te Chalon aan de Saóne. Duitscliland. Do korvet „Leipzig" is den 20sten dezer van Kiel vertrokken, om met 30 cadetten aan boord eene reis om de wereld te maken, die twee jaren doren zal. De korvet „Hertha" keert van eene dergelijke reis met 30 cadet ton terug. In October 1880 ver trok zij en is nu op weg van Plymouth naar Kiel. Als de cadetten terugkomen, moeten zij onmiddellijk het officiers-examen afleggen, maar daarna nog een jaar de marino-academie bezoeken, ten oindo dan een tweede examen af te leggen, dat hun de ge- legenhoid geeft eene aanstelling als luitenant ter zee te ontvangen. Zij, dio aan dit examen niet vol doen, hebben de kou3 om 5f als tweede luitenant bij het leger geplaatst te worden of eon jaar te wachten en dan nogmaals zich aan het examen te onderwerpen. De Japansche prins Arisugawa, die zich thans te Berlijn bevindt, is Donderdag de gast van den kroonprins geweest. Na het diner werd de prins onthaald op het exerceeren van een bataljon der gardo in het vuur. De „Nordd. Allg. Ztg." bevat een blijkbaar geïnspireerd artikel tegen de Duitsche pers, die zich vijandeljjk tegenover Engeland heeft betoond. Duitschlands belangen, heet het, breDgen mee om met Engeland op vriendechappelijkon voet te staan en sedert het begin der Egyptische verwikkelingen zou de regeering Engolands eenige vriend in Duit8chland geweest zijn. Het artikel baart veel opzien. Zuid-Af rilta. Volgens rochtsfrooksche berichten uit Kaapstad tot 3 October blijft de pokziokto voortwoeden; zij neemt weinig of niot af, on haar karakter wordt kwaadaardiger. To Kaapstad is nu ook onder de militairen die ziekte uitgebroken; in hot pokken- gasthuis liggen 220 zieken en dagelijks worden er 80 a 90 nieuwe gevallen gerapporteerd. Met het oog op het tegengaan dor verspreiding van de be smetting heeft de gouverneur zijo rois naar de oos telijke provinciën uitgesteld. Cetewayo wordt met open armen in Zoolooland terugverwacht; d9 rol van John Duhn is uitgespeeld. Den 3l8ton October zullen afgevaardigden van de Ned.-Hervormde en Ned.-Gereformeerde kerken te Pretoria bijeenkomen, ter bespreking eener samen smelting van beide. De eerste ladingen goederen voor don boerenwinkol zjja var, pplagoabaai te Pre toria aangekomen^ (H bl.)

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1