Z. M. heeft aan W. Haanstra, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Jan. a. s., eervol ontslag verleend als onderwijzer bij de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem; - aan F. X. L. De Both, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Vars- seveld, tijdelijk resideeronde te Silvolde. Gemengd Nieuws. Omtrent den overleden admiraal Po- thuau wordt de volgende bijzonderheid gemeld. Den 29sten November 1870, bij den aanval op Cham- pigny, word hem de uniformpet van het hoofd go- schoten. Een luitenant ter zeo, die gewond naast den admiraal nederstortto, reikto hem in de hitte van het gevecht zijn eigen hoofddeksel toe, dat deze aannam, zonder zelfs den tijd te hebben daar voor te bedauken. Pothuau had echter den bewezen dienst niet vergeten en wiet van goneraal Yiooy de bevordering van den gewonden luitenant tot ka pitein ter zee te verkrijgen, waarna hij do geleende pet van het aan dien rang verbonden galon liet voorzien. Den volgenden dag begaf hij zich naar de ambulance en overhandigde daar zijn gewonden krijgsmakker het aldus veranderde hoofddeksol niet de woorden: „Vergeef mij, dat ik zoo lang uw pet in mijn bezit heb gehouden, maar gij zult haar wel willen ontvangen zooals zij er nu uitziet." Op een zijner toertjes door Londen zag Cetewayo, de herstelde Zoeloe-koning, boven een zeepwinkel een uithangbord, dat bijzonder zijne aan dacht trok. Het stelde een neger voor, die door een ander wordt gewasschon en reeds voor de helft blank is. Onmiddellijk bestelde do zwarte vorst een tonnetje van die zeep, daar hij ter eere zijner gast- heeren zich ook eens op zijn Engelsch wilde vcr- toonen. Tevergeefs putton zijne hovelingen hunne krachten uit om de zwarte kleur van de huid huns meesters te doen verdwijnen, totdat het arme slacht offer der reclame eindelijk het geduld verloor, zijn onderdanen de overige zeep naar het hoofd wierp en de plechtige gelofte aflegde dat hij voortaan te vreden zou ziju met do kleur, waarmede hij nu een maal ter wereld was gekomen. Nog wordt er bij gemeld dat de huid van den Kaffervorst door het gestadige wrijven zoo pijnlijk was geworden, dat Cetewayo's gemoedsgesteldheid gedurende de eerste dagen veel te wenschen overliet. Te Hoyersworda (Silezië) schoot dezer dagen een grondeigenaar den door hem ontslagen directeur zjjner mijnen in de gelagkamer van het logement plotseling dood en joeg daarna zich zei ven een kogel door het hoofd. De dader was een S0-jarige grijsaard, die dezer dagen door de rechtbank tot eene aanzienlijke schadevergoeding was veroordeeld, wegens het aan zijn directeur verleende onverwacht ontslag. Een blad van Ohio heeft een nieuwe reclame bedacht; de directie sloot overeenkomsten met een aantal rijke erfgenamen, waarbij zij zich verbinden alleen te trouwen met abonné's op het blad In een steenkolenmijn te Franerios (België) zijn verleden week een jonkman en een jong meisje, die deze week samen zouden trouwen, door een steen, die boven hun hoofd plotseling los raakte, doodgeslagen. Een nieuw vak. - Een individu to Parijs, wien het aan een broodwinning ontbrak, is op het vernuftige denkbeeld gekomen, bij de ge lukkige moeders rond te gaan om haar kinderen te wegen. Op een gedrukt formulier vult hij nauw keurig de uitkomst van elke weging in. De huis dokter kan dan nagaan of het kind regelmatig in gewicht toeneemt, dat wil zeggen 20 a 25 gram gedurende de vijf eerste en 10 a 15 gedurende de zevende en achtste maand. Dit werkelijk niet nut- tolooze onderzoek, waardoor een eenigszins belang rijke storing in de ontwikkeling van het kind kan worden aangetoond, schijnt een vrij winstgevend baantje te zijn. In de Belgische gemeente Erembode- gem keerden eenige werklieden, die bezig waren een put te metselen, des avonds van den arbeid terug, toen een hunner bemerkte dat hij een stuk gereedschap had vergeten. Een zijner makkers bood aan het te gaan halen, doch nauwelijks was hij in de diepte afgedaald, of het versche metselwerk atortte in. Eerst den volgenden dag werd het lijk van den ongelukkige uit den put opgehaald. Geen der werklieden schijnt dien avond zich om hem te hebben bekommerd. Een arm boerenmeisje wilde gaarne huwen. De landvrouw schonk haar tien daalders |gt bruidjobat. Nu wilde de genadige vrouw ook don bruidegom zien. Het meisje leidde hem binnen. Het was een kleine, zeer onooglijke boerenjongen. „Ach mijne dochter, wat hebt gij toch een raren man uitgezocht!" - „Ja,genadige vrouw", antwoordde het meisje, „wat kan men voor tien daalders goeds krijgen." Toonbeeld van ellende. - Op den buiten- boulevard van Parijs werden des nachts een in lompon gehulde man en vrouw aangehouden, de laatste met een zuigeling in de armen. Het waren de echtelieden Stoff, de man beeldhouwer, de vrouw naaister, beiden zonder werk en zonder verblijf en uitgeput van honger. Het kind bleok van ge- brok te zijn omgekomen, zonder dat de vrouw in haar toestand van verdooving had bemerkt dat zij slechts een lijkje inde armen droeg. Aan het politiebureel trachtte de man, door schaamte ge dreven, zich door ophanging van het leven te be- rooven, wat hem echter werd belet. To Knoxville, in Tennessee, had tus- 8cben twee familiën, Mabry en O'Connor, reeds lang een veete bestaan, welke aan drie mannen het leven had gekost en verleden Donderdag op bloe dige wijze een einde nam. De Mabry's, vader en zoon, werden door den majoor O'Connor neerge schoten, echter niet zonder dat de jonge Mabry hem zei ven ook een doodelijk schot toebracht. O'Connor vermoordde namelijk eerst den ouden Mabry, daarop vuurden hij en de zoon des laatsten te gelijk en beiden vielen dood neder. Op de markt te Luik merkten de be- zcekers onder het gevogelte, door eene boerin uitge stald, tot hunne niet geringe verwondering een eend mot vier pooten op. Wanneer de vogel eenigen tijd op twee der pooten geloopen had, bediende hij zich ook van de beide andere om uit te rusten. Er werden der boerin belangrijke sommen voor het wonderdier geboden, doch zij wilde het niet afstaan. De bladen, die het feit vermelden, voegen er bij dat het een echte eend en geen „canard" was. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 27 October. Do „Norodnaja Wolja" meldt dat do omwenteling woldra zal uit barsten. Het blad eischt verbetering van het lot der politieke misdadigers, die bjj administraticven maatregel naar Siberië gezonden zijn. De rijkspolitie heeft geconstateerd het bestaan van oen uitgestrekt complot, ten doel hebbende een agrarische beweging in Finland te bewerken. De keizer heeft gisteren het winterpaleis betrokken. Het faillissement der bank Skopin toont een te kort. van dortien millioen roebels aan. Blijkens officiëele mededeelingen van hot de partement van financiën, zijn tot 1 Juli jl. uit de 51 gouvernementen 52,127,171 roebels aan directe belastingen ingekomen, tegen 40,015,705 in het zelfde tijdvak van 1881. BELGRADO, 27 October. De leiders der radicale partij hebben een particuliere audiëntie bij den koning gehad en hom de verzekering van trouw en gehechtheid dezer partij gegeven. GENÈVE, 27 October. Bij den Kantonnalen (Grooten) Raad van Zurich is ingekomen een van 12,000 handteekeningon voorzien adres, houdende verzoek om wederinvoering van de doodstraf. LYON, 27 October. Aan den voorzitter van het college der „agents de change" is in een dreigbrief te kennen gegeven dat het beursgebouw in de lucht zal springen. INNSBRUCK, 27 October. De schade, door de overstroomingon in veertien districten in Zuid-Ty- rol, aan gemeente- en particuliere eigendommen veroorzaakt, bedraagt fl. 15,503,000. Tot dusver zijn aan giften fl. 250,000 ontvangen; hieronder is de bijdrage van den keizer niet begrepen. PARIJS, 27 October. Men meldt uit Nagasaki dat er wellicht raoeielijkheden tusschen Frankrijk en China ontstaan zullen, daar troepen van beide landen Annam zijn binnengetrokken, en dat de keizer van China een brief heeft ontvangen van den koning van Corea om hem te danken voor het onderdrukken van den opstand op Corea. Te Can ton word aan 12 muitelingen de doodstraf vol trokken. CAIRO, 27 October. Het bericht dat de valsche profeet op drie dagmarschen van Khartoum is aan gekomen, is ongegrond. MARGATA, 28 October. Sedert middernacht woedt hier een hevige brand. Een geheele square huizon is vernield. De brand breidt zich bij den sterken wind steeds uit. PARIJS, 28 October. De bey van Tunis is in den afgeloopen nacht overleden en Ali-bey, zijn wettige opvolger, heeft de teugels van het bewind aanvaard. LEIDEN, 28 October. De verwachting voor morgen isafnemende noord oosten- tot noordenwind, guur, betrokken weder. Op de heden door de afdeeling Natuurkunde van de „Koninklijke Academie van Wetenschappen" gehouden vergadering zette prof. Van de Sande Bakhuijzon uiteen dat hij een expeditie ter waar neming van don Yenusovergang, zooals ook in 1874 werd uitgezonden, vooral met het oog op de groote kosten, niet wenschelijk achtte. Op zijn raad had de minister van marine besloten dat door de Ned. marine te Curacao zoo nauwkeurig mogelijk waarnemingen zouden gedaan worden. Curagao ligt z. i. vrij gunstig, zoodat er alle hoop bestaat dat de waarnemingen op 6 Dec. a. s. te doen, der we tenschap tot nut zullen strekken. De te 's-nago zitting houdende examen commissie voor het lager onderwijs heeft heden toegelaten als onderwijzoros moj. A. Yroom, uit Leiden. De najaarsexamens zijn thans geëindigd. Het rapport der commissie, door den Koning benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de ramp met den rammonitor „Adder", is jl. Donderdag aan Z. M. aangeboden. Vanwege het Departement van Marine zal het vor- 6lag worden gedrukt en openbaar gemaakt. Do Vereeniging tor bevordering van krijgs wetenschappen heeft den luit -gen. Knoop, die ge durende 10 jaren het voorzitterschap der Vereeni ging vervulde, het eere-lidinaatscbap aangoboden^ eene onderscheiding die nog aan niemand was te beurt gevallen. Volgens telegraphische berichten is het Ned. schip „Den Helder", kapt. Veldhuis, van New castle naar Windau, met schade te Egersund bin- nengeloopen, en is het Nederl. schip „Bouwina'% kapt. Riepma, van Risoer mot een ladiDg hout naar Delfzijl, in de Noordzee in zinkenden staat verlaten. Het volk, bestaando uit vijf man, is gered door het stoomschip „Malaren" en te Hamburg aangekomen- Er blijkt dat Zr. Ms. „Argus" n:et ter opspo ring van loodskotters enz. is uitgezeild. Ze ligt nog te Nieuwediep. Ter correctioneele terechtzitting van het go- rechtshof to 's-Gravonbage van heden, word o. a. uitspraak gedaan op het appël van den officier van justitie te Rotterdam tegen het vonnis dor recht bank aldaar, waarbij de heer M. Sheel- en ver loskundige te Gouda, is vrijgesproken van do aan» klacht als zou hij onbevoegd de geneeskundige praktijk hebben uitgeoefend en niet de vereischte aangifte van eene door hem waargenomen besmette lijke ziekte hebben gedaan. - Het hof oordeelde de schuld van fcekl. niet voldoende rechtens bewezen en heeft mitsdien het vonnis dor rechtbank bevestigd. Z. M. heeft aan den commies bij het dep. van fin. P. F. Waldeck Az. eervol ontslag ver leend uit genoemde betrekking, behoudens aanspraak op pensioen; W. Do Goede, ontv. der dir. bel. en acc. te Afferden (gemeente Bergen), benoemd tot ontv. derzelfdo middelen te Amstenrade c. a. Men seint ons uit IJmuiden dat het Duitsche kofschip „Renskea", heden aldaar binnengekomen, rapporteert dat het de „Willem Barendsz" Woens dag heeft gezien, sturende noordwest. De voorloopige opbrengst der winter-inschrjj- ving voor de Ned.-Herv. gemeente te's-Hage, heeft bedragen f 16,559.92J, tegen f 16,089.75J in het vorig jaar. Do 2de luit.-kwartiermeester M. H. Kroonen- burg, gedetacheerd bij het O.-I. leger, zal den 15den November a. s. per stoomschip Conrad" naar Indio vertrekken. CORRESPONDENTIE. - Den heer A. J. B.! Voor heden te laat ontvangen. Leiden, 23 Oct. Heden aangevoerdTarwe 9 hectoliter. Win tertarwe lste qoal. /II.a 12.2deqoal. fl.a ƒ7.50. Zomertarwe 8.— a 9.—. Rogge 8 H. L Winterrogge G.a 6.50 Zomerrogge 6.60 a 0.Gerat 8 H. L. Zomergerst 5.60 6.Chevalier-gerst 6. a 6.50. llavor 10 H. L. Zware Haver 4.60 a 6. Lichte Haver 3.50 a 4.Duivenboonen 3 hecto!. /S.50 a ƒ9. PaardenbooneD 4 bectob 7.50 a 8.—. Boter7590 kilogr., late- qnalit. V4 vat 68.a f 76. 2de qnalit, Vi vat 60.— a 66.Boter lite qnalit. per kilogr. 1.70 a 1.90, 2de qualit. per kiloizr. f 1 60 1 1 65. Lange Zwarte TqH 13')f0 dubb. beetol., f 0.23 a ƒ0 2S. Londen, 27 October. Vreemde tarwe, V9 1/ lager. Meel met neiging tot daliüg. Maïs 6 p. hooger. Friesche Boter 114/. Nicuw-York, 27 Oct. Petroleum ruw a/d. braosen (par barril) 96, dito geraffio. (per gallon) 75/»- Suiker, Moscovados, 75/'16Meel 455. Maïs 851/3 Roode Wintertarwe 108 >/4, per Oct. 108Vv» per Nov. 108%, per Dec. 110, roode voorjaars dito Dom. Vracht voor Granen n. Liverpool 3p., idem voor Katoen Vi*

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2