LEIDSCH DAGBLAD. iV. G9G5. Maandag SO October. A0. 1882. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT 3 Toor Loidea per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Kommer».0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJ8 DEE ADVEKTENTIEÜf: Van 18 regels 1.05. Iedore regel meer 0.17$, Groetere leiters naar plaatsruimte. Voor het ïncassee» ren binten de 6tad wordt 0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit TIER BLADEN, IJk en Keur. Bjj de Tweede Kamer is aanhangig een wets- oorsiel van den heer Rombach c. s. tot afschaffing an den ijk der gasmeters en vervanging van dien k door een facultatief onderzoek. Het onderwerp is niet nieuw, zooals men woet. r werd daarover reeds beel wat geschreven en ok gedebatteerd, ook in do Kamer. Het hoofdmo- ief van de voorstanders dor afschaffing is nog al- ijd - hot blijkt nog uit het afdeelingsonderzook - dat de ijk dor gasmeters niet ban gesohieden op de stellige gronden en mot do zekerheid, waarmede hot ton opzichte der maten en gewichten mogelijk is. Daarvoor is veel te zeggen. Wat baat het ijken van den gasmeter, wanneer men daarin geen abso- luten waarborg van de deugdelijkheid van hot in- strnmont kan zieo? Zoover evenwel als onkelen, die op dien grond ook het facultatief onderzoek wilden zien vervallen, gingen do meeste Kamer leden niet. Kaar hun meening moet de gasverbruï- ker, die dat verlangt, in de gelegenheid worden ge steld, door het onderzook van zijn meter, al moge dat dan geen volkomen waarborg oplevereD, zich althans de zekerheid te verschaffen dat het werk tuig, voor zoover dat door een deskundige kan worden nagegaan, naar den eisch is vervaardigd. Ja, in hot verkrijgen van die slechts gedeeltelijke zokerheid zagen sommigen zelfs grond geuoeg om den ijk dor gasmoters in het belaog der ingezete non te behoudeD. Al staat het nu niet mot zoovele woorden in die verschillende meeningen van „sommigen", „enkelen" en „anderen" uitgedrukt, het valt toch duidelijk uit al die uiteenloopende redeneeringen op te maken, dat niemand aan een geheel© of gedeeltoljjke af- schaffiug van den ijk der gasmeters zou denken, indien dat onderzoek op oven stellige gronden en met oven groote zekerheid kon geschieden als dat der maten en gewiehten. Hoeveel verwondering moet het daarom niet wek ken, dat men in onze gemeente zich aan zoo iets, y*ij zonden haast zeggen ongerijmds, schuldig maakt. Wat wij bedoelen is wel iets van eenigszins anderen aard, maar het geldt toch ook oen onderzoek naar deugdelijkheid, de deugdelijkheid niet van werk tuigen, waarmee ons zekere soort van waren worde toegemeten, maar van die waren zelve, on dat is nog ran heol wat grooter gewicht. Niet dat men hier ter stede denkt aan de afschaf fing van zulk oon onderzoek, och neeD, dat zou tamelijk onmogelijk zijn, waar het Biet bestaat; maar ons gemeentebestuur bekommert zich evenmin om de iavoering daarvan, ondanks den aandrang daartoe, welke zich van alle zijden doet gelden. Do keuring dor levensmiddelen - met hooveel ernst wordt er Diet op aangedrongen, ook nog in do laatsto dagea! Do keuring althans van die levens middelen, waaromtrent daaraan de grootste behoefte bestaatvlcesch en visch. De zoogenaamde kruide nierswaren, als suiker, laten wij voorshands buiten besproking, hoeveel belang de consumenten ook bij de deugdelijkheid van deze mogen hebben. Bovendien het onderzoek van deze, althans oen absolute uit spraak omtrent do deugdelijkheid daarvan, indien do vervalsching op niet al to morkbare wijzo heeft plaats gehad, levert volgens bevoegde deskundigen in menig goval nog heel Wat moeilijkheid op veor hen, die conscientiens wil to werk gaan ook tegen over handelaar en neringdoende. Maar ons vleesch ea onze viscb, die belangrijke artikolen, waarvan zooveel onsmakelijk*, zooveel soha- delijks, ja vorderfelijks, dat in omliggende gemeen ten, wier ingezetenen zoo verstandig zjjn zich door keuring tegen bedrog te waarborgen, geen plaatsïog kan vinden, binnen onze goede, lijdzame gemeen te wordt verbruikt - ons vleesch en onze visch kun nen althans met vrij groote zekerheid gekeurd worden. Maar dan moet het een officiëele, een verplichte keuriüg zijn door bevoegde deskundigen, daartoe van gemeentewege aangesteld. Een facultatief onder zoek, naar de willekeur van den vleeschverkooper, baat niets, levert niet den minsten waarborg op voor den consument. Tegenover de solide vleeschhouwers, tenzjj dan in enkele twijfelachtige govallen, waarin hun op ondervinding steunend onderzoek van een stuk slaohtvee mooht falen, zoodat zij huns ondanks eon slechte qualiteifc van vleesch in omloop brengen, is het onnoodig en de insolide zullen natuurlijk zich wel wachten er hun waar aan te onderwerpen. Vol komen eens zijn wij het met don schrijver van het onlangs in ons blad opgenomen iögezonden stuk, een man van het vak zelf, waar hij zegt„Een keuriDg zonder wet beteekent eobter niets. Wie zal hen beboeten, wanneer zij een beest slachten, dat niet gekeurd is?" Niet minder opmerking verdient het denzelfden inzender, juist omdat hij eon man van het vak is, de wenscholijkheid te hooren uitspreken van weder invoering der vloeschkeuring vanwege de gemeente. Moge men zioh bij een oppervlakkige lozing daar over verwonderen, bij nader inzion is die wensch zeer vorMaarbaar. Solide vleeschhouwers hebben van een bjj de wet voorgeschreven keuring niets te vreezen; daarentegen zal het daardoor aan de insolide vloeschverkoopers onmogelijk worden ge maakt vleesch te leveren van zoo slechte hoedanig heid, dat zij met veel lager prijzoD nog meorwinst behalen dan hun vakgenooten, die zich beijveren naar plicht en geweten goede waar te leveren, maar dan ook, uithoofde van don hoogeren inkoopsprijs, hnn klanten meor in rekening moeten brengen. Ook ter wille eoner eerlijke concurrentie is dus de in voering der vleeschkouring van gemeentewege hoogst gewen echt. Dat oek voor do wettelijke keuring van de visch, waarvan eveneeDS heel wat ondeugdelijks, om niet meer te zeggen, binnen onze gemeente wordt ver orberd, in 't algemeen dezelfde gronden zijn aan ie voereD, is duidelijk. Moge Leiden zich spoedig verheugen in het bezit van degelijke gemeentelijke keurmeesters voor beide belangrijke artikelen van consumtie, opdat de inge zetenen zich niet langer behoeven te vergenoegen met datgene, waarvan de inwoners van de ons om ringende gemeenten niet gediend zija. LEIDEN, 28 October. Heden is aan de universiteit alhier de hoer J. L. J. De Glopper, gob. te Ellemeet (Zeeland), bevorderd tot doctor in de geneeskunde, mot academisch proof- schrift, get.: „De hydrobromas homatropini". Do viering van den Hervormingsdag in de Remonstrantscho kerk zal Dinsdag-avond door koor zang worden opgeluisterd. Ook de faculteit der godgeleerdheid te Leiden heeft een advies uitgebracht over de „bloedbeschnl- diging" tegen do Joden weder ingebracht. Het luidt aldus: „Do faculteit der godgeleerdheid aan de Rijks universiteit, uitgenoodigd een advies te geven over de vraag ef de Joden „volgens huu godsdienstwetten verplicht zxjD, tot godsdienstige doeleinden een tnoord te begaan en menschenblood te gebruiken" zou bezwaar maken aan die uitnoodiging to voldoen, indien haar antwoord een beoordeeliDg moest be vatten van elk der zeer betreurenswaardige gebeur tenissen, welke door die vraag in het geheugen worden teroggeroepen. „Hoeveel licht ook daarover reeds is verspreid en hoewel het zeer bepaald zeker is, dat de aan klacht van Christen moord in zeer vele gevallen door godsdiensthaat was ingegeven of uit onedele beweeg redenen voortsproot, toch blijft het altijd mogelijk dat hier en daar do dweepzneht, door wreede ver volging opgewekt, tot daden van weerwraak is ge- komeD, of dat hot bijgeloof van diep onwetende en verwilderde menschen zich tot buitensporigheden heeft laten vervoeren. „De faculteit acht zich niet in staat, terstond op grond van historische critiek een beslissend oordeel uit te spreken. „Zulk een oordeel wordt ook van haar niet ge vraagd. Maar op de vraag, zooals die gesteld is,, geeft zjj zonder eenig voorbehoud een ontkennend antwoord. „Do Mozaïsche wetten en de Talmud, wel verre van zulk eon ritaeel gebraik van raenschenbloed voor te schrijven en toe te lateD, sluiten dat ge bruik onvoorwaardelijk uit en behelzen, naar bet- oordeel der faculteit, geon onkole bepaling, die met eenigen schijn van recht als aanbeveling of veront schuldiging er van kan worden opgevat." Dit advies is geteekend namens de thool. fac. der Rijksuniversiteit alhier, door dr. A. Kuenen, voorz., en dr. J. G. R. Acquoy, secretaris. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4G64 volwassen personen en van 610 kinderen. De door den Raad der gemeente Zoeterwoudo vastgestelde gemeontebegroot'mg, dienst 1883, be draagt in ontvang en in uitgaaf f 25,488.62£. De hoofdelijke omslag is geraamd op f 2*100, het ver gunningsrecht voor de uitoefening van den klein handel in sterken drank op 400 en de vergoeding voor de kosten in het lager onderwijs op 1059.50. In de jongste vergadering van don gemeente raad van Haarlemmermeer heeft de heer A. Soid- geest na het afleggen van den gebruikolijken eed zitting als raadslid genomen. In dezelfde vergade ring was bericht ontvangen van den heer C. J. Boezaart, dat hij zijne benoeming als lid der plaat selijke schoolcommissie had aangenomen. Yerder werden vastgesteld de bestekken voor de levering van tnrf, petroleum en sehool- en kantoorbehoeften. Hot suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1882, was mede aan de ordo, doch werd met gesloten deuren bohandeld. Tot onderwijzor aan sohool No. 10 werd bonoerad de heer K. R. Wes terterp te Oldeboom, infunctietreding 16 Nov. 5 tot onderwijzeres aan school No. 4 mej. H. M. Van der Ham, te Haarlem, infunctietreding 22 Nov.; tot onderwijzer aan school No. 9 de heer J. C. Stada te Terschelling, infunotietreding 25 Nor. De gemeentebegrooting, dienst 1883, werd vastge steld in ontvang en in uitgaaf op f 83,587.28 en die van het Burgerlijk Armbestuur op f 5808.44. Er werd bepaald dat het. aan het Burgerlijk Arm, bestuur to verleeuen subsidie f 5500 zal bedragen. Tot hoofdondorwijzer aan de school met den bijbel te Oude-Wotering is benoemd de heer F. Kalsbeek te Broek op Laugendijk. Do Koning zal Woensdag a. 8. weder een bezoek brongon aan „Oranje-Naseau" (Grunsfojt). Door den Rotterdaraschen gemeenteraad is be noemd tot hoofdinspecteur over het bouwen de heer A. T. t. d. Boom, inspectear aldaar. Besloten werd het voormalig waaggebouw in te richten tot ver pleging van poklijdors en tot demping van de Glashaven. De commissie van beoordeelaren der inge komen ontwerpen op de uitgeschreven prijsvraag veor eon te Luxemburg op te richten ruiterstand beeld van wijlen KoniDg Willem II, Groothertog van Luxemburg, heeft met algemeeue stemmen don prijs toegekend aan het ontwerp van den heer A. Mercié, beeldhouwer te Parijs.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1