K°. 6961. Woensdag 25 October. A0. 1882. PRIJS DEZER CO DRA AT: W'iot Leiden per 8 maanden1.16. Franco per post1.40. Afzontkrl^ke Nommers0.05. DeE0 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DEK ADVERTENTIES» Ven 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^, Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hel iocassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dat evenals hot vorig jaar een som van 100 op de gemeentebogrooting wordt beschikbaar ge stold voer toezicht in het Museum op de Zondagen komt ook der commissie van financiën noodig voor. Het is toch voor don concierge alsdan, met het oog op hot groot aantal bezookers, ondoenlijk dat toezicht in do verschillende lokalen uit te oefenen, zoodat hem daarin eenige geschikte porsonen be hulpzaam moeten wezen, aan wien daarvoor een zekere belooning behoort le worden uitgekeerd. Zoodanig toezicht ia te meer noodig nu een groot aantal der tentoongestelde voorworpen aan ver schillende corporation en bijzondere personen be- höGren en aan het Museum slechts in bruikleen zijn afgestaan. Do straatverlichting, zooals zij thans is gerogeld, komt dor commissie voldoende voor, zoodat zij het onnoodig en niet raadzaam acht de kosten daarvoor to verhoogeD. Met genoegen heeft zij vernomen dat het voor nemen bestaat het aantal brandkranen in de open bare straten successievelijk te vermeerderen en alzoo langzamerhand de brandweer zoodanig in to richten dat de bïussehing hoofdzakelijk door middel van duinwater zal plaats bebbeu. Zij hoopt dat dit ook langzamerhand tot besparing zal leiden, zoowel wat het materieel als wat het personeel betreft. Togen de door den Schuttersraad ingediende be grooting, bedragende in ontvangst on in uitgaaf 9165, bestaan bij haar geene bedenkingen. Nu het blijkt dat het maken van afscheidingen in do bestaande schoollokalen krachtens het kon. besluit van 1 Mei 1832 niet verplichtend is, schijnt het raadzaam do daarvoor op de begrooting uitge trokken gelden voorloopig niet beschikbaar te stollen eu inmiddels nog eens nader te onderzoekon in hoe verre die werken bepaald noodzakelijk zijn. Te meer is zoodanig onderzoek wonschelijk, aangezien omtrent hot nut dior afscheidingen bij do school- autoriteiten verschil van gevoelen schijnt te bestaan en daarvoor aanzienlijke uitgaven worden vereischt ook in verband met do gewijzigde inrichting der stookplaatsen on ventilatie, die do splitsing der schoollokalen in verschillende afueelingen noodza kelijk maakt. Op de bogrootiDg is thans ter zake uitgetrokken: f 2190 voor do Meisjesschool 1st© klasse op de Boommarkt, f 480 voor de school 4de klasse No. 1 in de Gortestraat, f 1200 voor do school 3de klasso No. 2 in do Van-der-Werfstraat en 1200 voor do school 3de klasse No. 3 aan do Mare, te zamen 5070. Evenmin acht de commissie vau financiën het: wenscbelijk eene som van f 5500 op dit artikel uifc te trekken voor verschillende veranderingen in de school 2de klasse voor jongens en moisjes aan de Oude Vest. Alvorens die geldon beschikbaar te stellen zou do commissie vau financiën eene nadere voordracht, ter afzonderlijke behandeling, willen afwachten. Zij geeft mitsdien in overweging de bovenbedoelde posten, te zamen uitmakende f 10,570, te schrap pen, in welk geval de post voor vergoeding van het Rijk mede met f 3171, zijnde 30 pet. van genoemd bedrag, zal moeten worden verminderd, en verder het overblijvend bedrag ad 7399 over te brengen op den post van Onvoorziene Uitgaven. Ingeval de Raad na indiening van de betrek kelijke voordrachten, tot het doen der bovenbe doelde uitgaven mocht besluiten, dan kan de be grooting suppletoir worden verhoogd, met handha ving van het wegens opbrengst der plaatselijke directe belasting uitgetrokken cijfer. Ook thans komt het der commissie van financiën wenscbolijk voor dat eene raadscommissie worde benoemd, ten einde te onderzoeken in hoeverre da fio. bezwaren aan het tegenwoordig stelsel van pen- sionneoren verbondon, kunnen worden verminderd- Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. £02 tot 205 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Oftïeiöela SCfsjmlsgroviagren. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art 201 der Algemeene Politieverorde ning van don Gden November 1S79 Gemeenteblad no. 4) houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in bet voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteenen en stook plaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BE KANTER, Burgemeester. 24 Oct. 1882. E. KIST, Secretaris. L.KIBE3, 241= October. Hot bestuur der vereeniging tot stichting ecaor Practisehe Ambachtsschool ia deze gemeente heeft met blijdschap vernomen, d&t door Burg. en Weth. em voorstel is ingediend, om ten behoeve dier stichting een aan de Gemeente behoorond lokaal in te rukten en in gebruik te geven, alsmede een jaarlijk^ch subside van 2500 uit do gemeentekas too to kennen. Het bestuur neemt in een nader adres de vrijheid don gemeenteraad ernstig en drin gend te verzoeken, aan dit voorstel zijn goedkeu ring te scheuken, omdat het daarvan afhangt, of de school iu het leven zal kunnen geroepen worden. Het bestuur vestigt er de aandacht op dat reeds bloeiende Practisehe Ambachtsscholen bestaan in Amsterdam, Rotterdam, Arnhem, 's-Gravenhage, Utrecht, Goes en dat die vóór korten tij 1 zijn op gericht in 's-IIertogenboscb, Leeuwarden, Middel burg, Zierikzee, of worden voorbereid, zcoals in Deventer, - al hetwelk bewijst, dat de behoefte aan een dergelijk onderwijs vcor aanstaande am bachtslieden algemeen wordt erkend. Evenwel, do bedonkiDg is geopperd, of de vor ming van bekwame ambachtslieden wel werkelijk het hoofddoel der te stichten school is. Eeuo ver zekering van het bostuur dat zulks zijn ernstig streven zal zijn, is tegenover die bedenking niet voldoendo. Hot schijnt niet overbodig nog eonige statistieke gegevens daaromtrent mede te deeleD, door da besturen van bestaande Practisehe Am bachtsscholen verstrekt. Er blijkt uit dat de bestaande Ambachtsscholen in de eerste plaats de roeping vervullen om bekwame ambachtslieden te vormen, en dat men niet van haar zeggen kan dat zij alleen geschikt zijn om opzichters, kleine bazen en toeko- naars aan te kwee-ken. Dit wordt nog bevestigd door eene opgave om trent de lecrlingon van het Genoot=chap „M. S. G." hier ter stede, voor welke juist in de eerste plaats de op to lichten school bestemd is. De statistiek der laatste zes jaren leert dat van de 100 leerlingen 80 pet. voor handwerkslieden togen 20 pet. voor teekenaars, opzichters, werkbazen of bouwmeesters bestemd zijn. Dat de leerlingen van deze laatste categorie even zeer bet onderwijs op de Practisehe Ambachtsschool zullen genieten, zal de nuttige werking dier school slechts kunnen bevorderen, nimmer verkloiuen. Onder overlegging vau de betrekkelijke stuk ken deelon B. en Ws. mede dat ook bij buu collego geene bedenkiDg is tegen de inwilliging van het door mej. A. C. Japikse gedaan verzoek om eervol ontslag uit hare tegenwoordige betrekking van derde onderwijzeres aan de openbare school van de 4de klasse No. 1, wegeüs hare benoeming tot onderwijzeres te Beverwijk, tegen 1 December a. s. N°. 2 van Yan Zuylen's abonnement bestond uit de opvoering van „Onze lieve bloedverwanten", een blijspel van Roderich Benedix, dat de toeschou wers herhaaldelijk deed laehen on wel ia staat is hon oen uur of drie prettig bezig to houden. Boven dien heeft het de verdienste dat men er met dames kan heengaan. Of men cr evonwel, als het scherm voorgoed gozakt is, iets blijvends van zal meenemen, en of men het voor ceuo tweede maal zal willen gaan ziou, meenen we to mogen betwijfelen. Men amuseert zich zoolang mon het ziet, dank zij hot niet genoeg to waardceren spel der vertooners, waarvan er een paar evenwel nog niet zoo héél rolvast schenen te zijn. Vergissingen zija nochtans menBchelijk, ovenals het geharrewar tusschon de bloedverwanten ecner zelfde familie, als daar zijnbroeders, zustors, neven, nichten, tantes enz., aller vermakelijkst was, - ui - locpende o. m. op een huwelijk tusschen deu rijken broeder met zijne door diens zustors verguisde huis houdster, zijn aangenomen kind, ten gevolge waar van bijna al zijne lieve betrekkingen de plaat gaan poetsen. Mevrouw Aibregt-Eogclman vervulde op karak teristieke wijze als gast eene rol, waarmede zij veel bijval vond, ofucheou men haar vroeger hier wel „heel anders" had gezien. Velen kwam de aankon diging van eeno „buitengewone" voorstelling nu dan ook eenigszir.s onbegrijpelijk voor. Te rekenen van 1 Novomber a. s. zal het rijkstelegraafkantoor te Katwijk open zijnop werk dagen van 8 tot 11 uren 's voor- en van halfeen tot 2 en halfvier tot 7 uren 's namiddags; op Zon en feestdagen van 8 tot 10 uren 's voor- en van 4 tot 6 uien 's namiddags. Bij 's Konings besluit van 22 dezer is Zr. Ms. minister van kolon'ën, jhr. mr. W. M. De Brauw, tijdelijk belast met de waarneming van het beheer van het departement van financ'ön, ter vervanging van Iloogstdeszelfs minister van financiën, mr. C. Th. graaf Van Ljjnden van Sandenburg, die door ziekte in de waarneming zijner betrekking wordt verhinderd. De Prins van Oranje zal hedenavond de ver gadering der logo „Union royale" te's-Hage bijwonen. Do minister van koloniën, tijdelijk bolastmet de waarneming van het beheer van het departement van financiën, maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij do Nederlandsche Bank, op 21 dozer, en de som der betaalmiddelen bij de betaal meesters aanwezig, te zamen bedraagt ƒ6,367,485.19. Onze Kroonprins heeft met cea zeer vleiond schrijven zijne hooge ingenomenheid mot hot doel, beoogd door do commissie der ook te Dordrecht op te richten ambachtsechool, aan haar to kennen gegeven en voorloopig reeds voor 2 opvolgende jaron een belangrijke gift als jaarlijkscbe bijdrage geschonken. In de vergaderingen van het Nut van 't Algemeen (afd. Pordt) en van de Algemeene Belangen, werden met algemeene stemmen gifteö van 100 en 50 aan do practisehe ambachts school geschonken. Het stoomschip „Zeeland", van Rotterdam raar Java, arriveerde gisteren te Marseille. De gewone audiëntie van den minister van financier! zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den 2den luit. P. J. Kouwenberg, van h6t instr.-bat., voor den tijd van drio jaron gedeta cheerd bij de landmacht in West-Iodië; - benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het porsoneel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië, de studenten voor genoemden dienst (artsen) H. Van Wijk en S. A. Nordentot notaris binnen hot arrondissement Leeuwarden, ter stand plaats Augustinu8ga, gemeente AchtkarBpeleu, J. H. Sickler, candidaat-notaris en kantonrechter-plaats- vervanger to Bergum; - op verzoek, eervol ontslag verleend bij rustende schutterijenin de prov. Znid- Holland, lldo bat., aan J. A. Stoop, als majoor commandant, en bij de rustende schutterijen benoemd: in de prov. Zuid-Holland, lldo bat., tot majoor- commandant, mr. A. Blusec van Oud-Alblas, oud.-off. bij de dd. schutterij te Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1