antwoord: „Omtrent de afsluiting der overwegen van den spoorweg te Haarlem heb ik de eer u te antwoorden dat aan het daarbij bedoeld bezwaar zou zijn te gemoet te komen door opheffing van den overweg aan den St.-Jansweg voor rijtuigen en door aldaar een brug voor voetgangers te maken, zoodat de rangeerdienst voor een groot deel ten oosten van den Kruisweg zou komen en de pas sage over dien weg dus aanmerkelyk zou verbeteren. De betrokken spoorwegonderneming is bereid om te dier zake met het gemeentebestuur in overleg te treden." Blijkens bestek en voorwaarden van do op 25 Octobor a. 8. aan het ministerie van waterstaat te houden aanbesteding, wegens het bouwen oener schutsluis en het maken van een gedeelte voorha ven binnen den Lekdijk met bijbehoorende werken, onder de gemeente Vreeswijk (prov. Utrecht), be- hoorendo tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Mer- wede, moeten de werken zijn voltooid en opgeleverd uiterlijk op 1 Augustus 1885. De raming der kos ten is f 900,000. De post voor N.-Indië, bestemd om te Napels aan boord der Fransche pakketboot te worden inge scheept, zal, te rekonen van 2S dezer, des Zaterdags om de 14 dagen verzonden worden met den trein naar Antwerpen, welke te 11.50 uit Amsterdam, 1.4 's av. uit 's-Gravenhage en 1.45 'b av. uit Rotter dam vertrekt. Eene nieuwe compositie van den heer Richard Hol, getiteld „De Noordpool", zal den 13den Nov. a. s. te Utrecht worden uitgevoerd door de leden van Toonkunst en de Mannen-Zangvereeniging. Als solist zal o. a. optreden de baritonzaoger Orelio. Het stoomschip „Limburg", van Java naar Rotterdam, vertrok Zaterdag van Batavia; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Port Saïd; de „Stella", van Nieuw- York naar Amsterdam, is eergisteren ScilJy ge passeerd. Z. M. heeft den kapt. P. G. Maas Geeste- ranus, van den plaatselijken staf, op pensioen ge steld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1300 's jaars; - benoemd bij den plaatselijken staf, tot plaatselijken adjudant te Helder, den kapt. jhr. E. A. D. E. Yan Franckenberg en Proschlitz, van het 4de reg. infanterie; - benoemd tot lid der permanente militaire spoorwegcommissie, den heer E. J. B. H. M. Engeringh, chef van de diensten van handelszaken en van het mouvement dor Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen; - aan mr. W. H. E. baron Van der Borch en aan mr. E. Star Busmann, met ingang van 1 Nov. a.s., op hun verzoek, eervol ontslag verleend als schoolop ziener, respectievelijk in de arrondissementen Zeven- hergen en Dokkum. Gemengd Nieuws, Op de Oude Vest had een moisje het ongeluk in het water te vallen. Twee brugwachters, die hulp wilden verleenen, begaven zich daartoo in een bootje naar do plaats des onheils, doch daar zij te veel op één kant zaten, sloeg het vaartuigje om en moesten ook zij hunno hulpvaardigheid met een nat pak beboopen. Een derdo persoon begaf zich nu te water en slaagde er in de drenkelingo behouden op het droge te brengen, terwijl ook de brugwachters door vereende krachten uit hunnen waterachtigen toestand werden gered. Den lsten Nov. a. s. zal de coöperatie vo vlee8chhouwerij van „Eigen Hulp" in Den Haag - de eerste coöperatieve vereeniging in Nederland die zich den vleeschverkoop ten doel stelt - worden geopend. Een soldaat van het 4de reg. inf an terie (^milicien plaatsvervanger), te Haarlem in garnizoen, is wegens voortdurend wangedrag met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd en door do politie buiten do gemeente gebracht. De notaris S. Do Haan, te Amsterdam, heeft zich sedert eenige dagen van zijne standplaats verwijderd, zonder dat men weet waarheen. Gelde lijke aangelegenheden wordon als oorzaak daarvan genoemd. (N. v. d. D.) Te Amsterdam overleed zeer onlangs eene eenvoudige, doch wel gefortuneerde Noord- Brabantsche juffer, gelogeerd bij haro kleindochter, aan herhaling van beroerte. De praktizeerende ge neesheer ried de familie aan om de zieke, die altijd onafscheidelijk in haar baaien rok lag, van dit be nauwend kleedingfltuk te ontdoen. Tot verbazing der familie vond men dien geyoerd met effecten, rondom pgoanaid. In een perceel in de Utrechtschestraat te Amsterdam heeft een gasontploffing plaats ge had doordien men, bij het verbinden van eene gas kroon, met licht de openstaande pijp naderde. De bewoner werd door de vlam in het aangezicht ge troffen. Een groote spiegelruit sloeg aan gruis. Onder Amersfoort, in de nabijheid van Hoevelaken, zijn twee hooibergen en een schuur totaal afgebrand. - Gistervoormiddag om halftwaalf ontstond er ook brand in de boerenbehuizing van de weduwe Peters te Beek onder Ubbergen. Het gebouw met den daarin aanwezigen voorraad hooi, stroo en koren is een prooi der vlammen geworden. Het vee met den inboedel is gered. Wegens de hooge ligging en de afwezigheid van voldoend water was aan geen blusschen te denken. Oorzaak alsnog onbekend. Alles was tegen brandschade ver zekerd, doch laag. Herhaalde malen is reeds gewaar schuwd voor het gevaar van bloedvergiftiging bij onbeteekenende wondjes. Hoe voorzichtig men moet zijn is dezer dagen opnieuw te Marienburg gebleken. Eene vrouw is daar ernstig ziek geworden doordat zij bij het breien van blauwe wollen kousen, den draad om ecu vinger gewonden had, waaraan zij kort te voren een onbeduidend schrampjo had ge kregen. Haar hand en arm zwollen op en zij kreeg hevige koorts. Eerst dacht men dat de arm afgezet zou moeten worden, maar dit is later niet noodig gebleken en de vrouw herstelt, hoewel slechts zeer langzaam. In do Golf van Finland zijn bij Nar- gen gestrand do stoomschepen „Cassius" en „Una"; bij Fardesund ten noorden van Gothland liet stoom schip „Ville de Lille", en bij Heisingfors het stoom schip „Porthan." Conrad, de Borlijnsche „familiemoor denaar", die in de eerste dagen na zijne terdoodver- oordeeling weigerde voedsel tot zich te nemen - heeft zich bedacht. Hij eet en drinkt weor flink en is vrij opgeruimd. Zijn beroep in cassatie geeft hem hoop op verzachting van zijn vonnis. Hy beweert ook dat hij veel tot zijne verontschuldiging had kunnen aanvoeren, wat hij om verschillende redenen niet deed, maar voornemens is in de laatste in stantie wel te doen. De boosdoeners, die in September in het Zuiden van Rusland esn postkar tegenhielden, den postiljon doodden en met 500,000 roebels op den loop gingen, die de Bank van Moskou naar Berdiansk zond, zijn gearresteerd. Het zijn Tarta ren uit Kazan. Men heeft neg 160,000 roebels terug gevonden. Dikwijls gebeurt het dat naon brieven verzendt, waarvan men gaarne spoedig verneemt dat zij goed zijn overgekomen. Daarvoor heeft de Duitsche postadministratie nu zoogenaamde „Rück- scheine" ingevoerd. Wanneer men dit op het adres vermeldt en er een dubbeltjo voor overheeft, wordt den persoon, aan wien de brief geadresseerd is, te gelijk mot den brief een biljet ter teekening aan geboden. Dit biljet, het bewijs dat de brief aan het opgegeven adres is bezorgd, wordt dan terstond teruggezoaden, zoodat de afzender geen nader be richt aangaande de goede aankomst van zijn brief noodig hoeft. Blindemanslogica. - Meneertje, waar om zoudt ge je schamen een stuivertje in mijn pet te gooien? Ik kan je immers toch niet zien! INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Mag ik beleefd een plaatsje in uw geacht en veel gelezen blad verzoeken? Hot dient als antwoord op het schrijven van liet lid der Yleeschmaatschappij. Dat lid beroept zich op de keuring van een rijks- veearst die uit de eigen kas der leden betaald wordt; maar zulk eene keuring beduidt niets, daar ze geen keuring is die door de wet verordend wordt. Dat zij dien zelf betalen, is niet meer dan billijk, want als ik menschen in het werk stel, moet ik ze ook loon geven. Eene keuring zonder wet beteekent echter niets. Wie zal hen beboeten wanneer zij een beest slachten dat niet gekeurd is? Ik voor mij heb ook al een keurmeester willen nemen, niet omdat ik mij zeiven niet vertrouw, maar om de blaam weg te nemen, die dikwijls onverdiend op ons wordt gelegd; doch ik ben hiervan terug getreden omdat voor menschen die daar rijpelijk en verstandig over nadenken, zoo'n keuring niets betee kent. Het ware wel te wenschen dat de stad weder keuring instelde, want dat in eene stad als hier, waar ia bet geheel geen keuring bestaat, veel ge consumeerd wordt wat geheel strijdig is, zulks zal niemand betwisten. Zoolang evenwel de wet geen keuring voorschrijft, moet ieder zijn eigen keurmeester maar zijn en zijn eigen plicht en geweten maar raadplegen, want ik zeg nogmaals: een keurmeester op zijn eigen houtje te hebben is den menschen zand in de oogen gooien en beteekent niets. U dankzeggende, Mijnheer do Redacteur, voor de opname dezer regelen, noem ik mij, Hoogachtend, Ch. J. Yan Iz en burg, Leiden, vleeschhouwer Breestraat over 23 October 1882. het Stadhuis alhier. BUITENLAND. Frankrijk. De secretaris der redactie van het radicale blad' „Le Citoyen" is Zaterdag-ochtend iu hechtenis ge nomen. Men gelooft dat zijne arrestatie met de onge regeldheden to Montceau-les-Mines in verband staat» De Ministerraad hoeft besloten, de wetgevende macht tegen 9 November bijeen te roepon tot her vatting van haren arbeid. Groot-Britannië. Yerleden Donderdag zijn do eerste troepen uit Egypte in Engeland aangekomen. De Hertog van Teek was een der officieren, die met dit eerste trans port aankwamen. In de Westminster Abdij to Londen is eene gedenkplaat onthuld voor Michael William Balfe, een beroemd Ierech musicus, den maker van de bekende opera „The Bohemian Girl'" Do Ministerraad was Zaterdag bij den hoer Gladstone vergaderd. Rusland. Dezer dagen werd melding gemaakt van branden in Riga, met Dame van het theater, die vermoede lijk aangestoken waren. Blijkens berichten uit de Oostzee-provinciën aan verscheidene Duitsche bla den komen dergelijke branden niet alleen te Riga, maar in den lautsten tijd overal in die provinciën voor. Nu eens worden schuren of woonhuizen, dan weder bosschen in brand gestoken, 9oms ook het leven der grondeigouaron bedreigd. Blijkbaar heeft men hier mot eene beweging der Letten en Esthen tegen de Duitschers te doen. En die „nationale" bewegiüg heeft den laatsten tijd, zegt een bericht gever der „Kölnische Zeitung", een „sociaal-anar chistisch" karakter aangenomen, zoodat het niet alleen meer Duitsche landheeren zijn, wic-r levon en eigendom bedreigd wordt. De goede zijde daar van is, dat de gouverneurs der provinciën, die tot dusver de Duitscho bevolkiog weinig of geen be scherming verleenden, de nationale partij eerder aanmoedigden, thans de orde trachten te handhaven» Egypte. Generaal Wolseley is Zaterdag-ochtend te zeven uren, aan boord van het adviesjacht „Iris", van Alexandrië naar Triëat vertrokken. Yan goederhand wordt verzekerd dat de Fransche controleur-generaal, de heer Brédif, alleen herwaarts komt om zijne bijzondere zaken te regelen. DeEn- gelsche controleur-generaal, de heer Colvin, heeft, naar men zegt, aan zijne regeering eene aanstelling in Indië verzocht, maar uit Londen ten antwoord gekregen dat men hem verzocht in Egypte te blijven. Het ministerie heeft de regeling tusschen den heer Broadley en den procureur-generaal Bouilli- bey bekrachtigd. De Engelsche rechtsgeleerden ver zekeren dat men thans op eene eerlijke en onpar tijdige rechtspleging in het proces van Arabi reke nen kan, aangezien de voorwaarden gunstiger zijn dan voor een Engelschen krijgsraad. Het onderhond tusschen Broadley en Arabi was op gisteren bepaald. Tel egrammen. BRUSSEL, 22 October. (Hhl.) De hier gehouden conferentie van Louise Michel over de „grève des femmes" werd door 5000 personen bijgewoond. De diplomatie, het parlement en de gegoede stand, waaronder vele dames, waren ruim vertegenwoor digd. De redevoering week geheel af van het on derwerp en handelde over de prostitutie. Door het publiek werd de rede herhaaldelijk warm toege juicht, ofschoon de menigte blijkbaar met vijandige bedoelingen opgekomen was. Het succes is te danken aan de bezadigdheid en het talent der redenaars. Morgen nieuwe meeting. CAIRO, 22 October ('s avonds). Broadley en Na pier hebben een onderhoud gehad met Arabi, die welvarend is en tevreden met de schikkingen, die genomen zjjn voor zijne verdediging. Hij heeft ver-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2