IDSCH N°. 6960. Dinsdag 24 October, A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per pest1.40. Afzonderlijke hommers.0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ABVEitTENTIEX: Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.!7f. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocessee- reo buiten de stad wordt 0.10 berekend. OHIeiëele Keami.s«jeviiisrei1- Vergadering van don Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 2G Oclober 1882, des namiddags le één uur. Punten ter behandeling 1°. Benoeming van ten eersten leeraar in de Gymnas tiek. (201) 2°. Idem van een lid en een Voorzitter der Commissie van Financiën. S°. Voordracht betrekkelijk eene beplanting van de Nieuwe Beestenmarkt. (192 cn 199) 4®. Begroofing voor 1883 der Stads Bank van Leening. H93) 5°. Idem van het II. G. ot' Arme Wees- en Kinderhui?. (203) •6'. Voordracht tot het verleenen van restitutie van betaald schoolgeld aan L. Scheltus van IJsseldijk. (19G) 7°. Vei zoek van Mej. A C. Japikse, om ontslag als derde onderwijzeres aan de school 4de klasse n°. 1. (205) 8°. Bekening der Plaatselijke Schoolcommissie over 1881 (202) 91. Voordracht betrekkelijk de oprichting van eene Prac- tische Ambachtsschool. (195, 197, 198 en 204) 10°. Begrooting van de ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1883. (200) Ter Gemeente-Secretarie is in druk, tegen betaling van ƒ0.15, verkrijgbaar het rapport der Commissie van Finan ciën op de ontwerpbegrooting der gemeente Leiden, voor 1883. LEIDEN, 23 Oclober. Het aangekondigde eerste volksconcert, voor strijk orkest, had gisteravond in de Stadszaal plaats en heeft den opgekomenen, die men over het algemeen evenwel niet tot het zoogenaamde «volk" kon reke nen, blijkbaar zeer goed voldaan. Wel was deze eerste van do reeks Zondagavond-muziekuitvoerin gen, dezen winter te geven, niet bijzonder talrijk bezocht, maar met het oog op de ervaring van vroeger en bij andere gelegenheden, bestaat er o. i. toch reden voor de ondernemers om tevreden te zijn immers, het is gebleken dat men voor de verdere solrées goede verwachtingen mag koesteren, ook voor hot publiok wat het muzikale gedeelte betreft. De zich tot een nieuwo vereeniging gevormd heb bende medewerkende leden tellen zeer verdienste lijke krachten onder zich en mogen op waardceriDg aanspraak maken. Ze verwierven met de uitvoering van het openings-programma dan ook bij herhaling veel bijval, waarin niet het minst deelden do solisteD, vooral de hoornist en fluitist in Tit'ls „Serenade", welke gebiseord werd. Do leiding is bij den heer Lochor, zooals men verwachten mccht, in goede handen. Moge nu het publiek den verdoren steun aan deze goede zaak niet onthouden I Ia het Militair Detentiehuis, nabij Leiden, heeft een missie van voorbereiding plaats gehad door de paters redemptoristen Mastboom en Koop- mans, welke gevolgd werd door de toediening van het heilig Vormsel aan vijftien vormelingen, door den bisschop van Haarlem, mgr. P. M. Snickers. Ongeveer honderd gevangenen en de Roomsch- Katholieke bewaarders ontvingen uit des biaschops handen de heilige communie. Door de zorgen van het bestuur en den commandant, den heer Z. Beyl, was den bisschop een waardige ontvangst bereid, door den toegang tot de kapel benevens de kapel zelve rijkelijk met bloemen en vlaggedoek te ver sieren. Behalve verschillende geestelijken waren ook aaawezig de ledon der commissie, de heerenmr. J. Van Outeren, L. M. De Laat De Kanter, P. L. C. Driessen, mr. P. A. Van Buttingha Wichers en mr. F. Was. Vóór zijn vertrek werd den bisschop nog een collation aangeboden, waaraan ook met de leden der commissie de geestelijken deelnamen. Luidens het verslag van hot hoofdbestuur der Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, over het jaar 1881/82, werd in de wintermaanden een be drag van f 5104.47 voor ondersteuning besteed, waarvan f 1265 aan oudfe lieden te goede kwam; voor tijdelijke hulp was, zeker ten gevolge van den zaohten winter, eeae som van j 146 voldoende, terwijl geen buiteugewone aanvragen voor onder wijs werden ontvangen, waardoor deze onderafdee- ling mot f 309 bestreden kon worden. Het getal ondersteunden bedroeg 297, als: 169 huisgezinnea en 128 eenlcopende personen. Behalve do verbeteringen die gedurende do laatste jaren successievelijk aan de arbeiderswoningen wer den aangebracht en nu geheel voltooid zijn, werden deze woningen ook in den loop van dit jaar voor zien vau duinwater, hetgeen, met hot oog op de gezondheid, zeker eene groote verbetering raag ge noemd worden. Dit geschiedde zonder dat daarom de huurprijs verhoogd werd. De resultaten van de afdeeliog arbeid waren zeer ongunstig. In vergelijking met het vorig jaar kon men ruim f 7000 minder aan arbeidsloon uitbe talen, zijnde het totaal bedrag in 1880/81 17069.35|, togen slechts f 10021.56in 1881/82. Door de Hulpbank werd f 5335 minder uitge leend dan ten vorigen jare, terwijl het aantal leeners met 42 verminderde; dientengevolge bedroeg de winst ook i 270 minder. Den toestand der fioanciën meenen commissarissen, niettegenstaande de min gunstige resultaten dor afdeoling arbeid, tamelyk voldoende te mogen noemen; echter is de vrees zeker niet ongegrond, dat, blijft dit gebrek aan werk voortduren, menigeen die vroeger hierin een bron van bestaan vond, nu verplicht zal zijn de hulp van commissarissen in te roepen, waardoor dezo dus niet alleen genoopt zullen zijn de meest mogelijke zuinigheid te betrachten, maar bovendien in de onmogelijkheid zijn gebracht nieuwe personen op te neraeD, tenzij het bestuur hiertoe door da eone of andere gunstige omstan digheid of bijzondere ruime bijdragen onzer mede ingezetenen in staat wordt gestold. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 38.00, f 19.50, f 4.00 en f 2.15; de laagste f 37, f 19.00, ƒ3.80 en f 2.00. In een brief uit Amsterdam aan de Prov. Gron. Crt. lezen wij het volgende: „AI zou prof. Rosenstoin to Leiden, in eeno bijna voltallige raads vergadering met algemeene stemmen op een na naar Amsterdam beroepen, honderdmaal hebben verklaard dat hij deze benoeming niet wonscht aan to nemen dan nog zou do minister van binnenlandsche zaken niet het recht hebben te weigeren deze benoeming ter bekrachtiging aan den Koning voor te dragon. De minister heoft alleen te waken dat aan deAm- 8terdamsche universiteit geen personen tot hoog- leeraren worden benoemd, die de bekwaamheid en de bevoegdheid missen examens af te nemen, opdat het „jus promovendi" wordt uitgeoefend zooals 't be hoort. Maar prof. Hosonstein, die aanvankolijk eene benoeming weigerde, heeft na de benoeming offi cieus verklaard, dat bij, alvorens zich over de aan neming uit te spreken, de bekrachtiging wilde af wachten. Indien de minister zich (en ten onrechte) op dio zekerheid eener niet-aanvaarding beroept, heeft hij 't mis. Doch er is meer. De minister van binnenlandsche zaken dient de bekrachtiging onmiddellijk te veroorzaken, omdat er een schijn bestaat dat hij Amsterdam om rede nen, golegen buiten het algemeen belangj tegenwerkt. Mr. Yan Tienhoven en mr. Pijnacker Hordijk waren boezemvrienden, reeds als studenten. Hun vriendschap werd later, toen een broeder des bur gemeesters met een zuster van den hoogleeraar huwde, door familiebanden versterkt. Do wethouder Tienhoven maakte zjjn academievriend hoogleeraar te Amsterdam. Alles was „pour lo mieux dans le meilleur des mondes." Maar er kwamen donkere wolken aan den familiehemél opzetten, veeten die zich aan een bespreking in het openbaar, omdat ze familieveeten zijü, onttrekken. Genoeg dat do vriend schap der heeren werd geknakt, en dat de voet waarop ze tegenwoordig tegenover eikanker staan eerder die van vijandschap is geworden. Is het wonder dat het publiek, dat uitteraard en veelal niet ten onrechte geneigd is bij de handelin gen van openbare personen te zoeken naar geheime beweegredenen, bij de intrekking van het anoexatie- ontwerp betreffende Nieuwer-Amstel door den minis ter Pijnacker Hordijk, geneigd was dit te wijten aan die persoonlijke veoten? Is het wonder dat men nu weder hoort dat de minister persoonlijke ran cunes laat golden, om Amsterdam te „deukon?" Is het wonder dat men dit vooral nu zegt, nu zoo klaarblijkelijk tegen alle recht en wet en billijkheid in, wordt gehandeld?" Omtrent de stemming in de buitengewone Synode over de kerkelijke hoogleeraren aan do ge meentelijke universiteit te Amsterdam kan nog- worden meegedeeld dat dr. J. H. Gunning 13 stem men en dr. Is. Yan Dijk te Arnhem 5 stemmen verkreeg; 1 biljet was blanco; - dr. J. Knappert had 10 stemmen tegenover 8 stemmen op dr. W. C. Van Manen, to Zierikzee; 1 biljet was in blaDce. De speciale commissie voor bloemen- en plan- tententoonstellingen, bij gelegenheid en op het ter rein dor Internationale Koloniale en Uitvoerhandel- Tentoonstelling, te Amstordum in 1883 te houden, is samengesteld uit de heeren: Jac. P. R. Gale- sloot en H. C. Ilacke, beiden te Amsterdam, Henri Van Lnnteren te Utrecht, J. H. Reeling en Joan H. Schmitz, beiden te Amsterdam, II. AVitto te Leiden en J. J. Duyvené De Wit te Velp. Bij resolutie vau den minister van marine zijn aan de weduwen van hen, die met Zr. Ms. monitor „Adder" zijn omgekomeD, pensioenen toe gekend ten laste van doa Staat. Voor de weduwen van onderofficieren is het pensioen vastgesteld op f 200 en voor die van korporaals en minderen op 150 'sjaara. Het bestuur der veroeniging „Rottcrdamsche Schouwburg" heoft indertijd uitgenoodigd de heeren prof. E. Gugel te Delft, J. Gosschalk te Amster dam on D. A. Wittop KoniDg to Rotterdam tot het daarstelleu van een programma voor een beperkte prijsvraag voor den bouw van een schouwburg. Die heeren thans met hun arbeid gereed zijnde, zoo heeft het bestuur 12 deskundigen, waaronder 4 buitenlanders, uitgenoodigd daaraan deel te nemen. Zoodra de heeren zich bereid verklaard zullen hob bel, zullen hnnce «amen bokend gemaakt worden. Voor het best gekeurde ontwerp is f 3000 en voor het daarop volgende f 1000 uitgeloofd. Door den minister van marine is de gouden medaille voor vijftig jaren eorlijken en trouwen mili tairen dienst toegekend aan: den onderhofmeester bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord W. E. Van don Ordel; den ziekenoppasser en den verbandmeester 1ste kl. bij het hospitaal der marine aldaar J. Firet en J. Klaverstein. Prinses Marianne heeft f 5000 geschonken aan de nieuw opgerichte Moll-school te 's-Gravenhage. Bij de verschillende regimenten infantorie zijn compagnieën, waar slechts één dienstdoende luitenant is, hoewel er volgens do formatie drie moeten zijn. Het gemiddeld incompleet aan luitenants bedraagt thans twaalf per regiment. Voor het ofliciersexamen zijn geslaagd de sergeanten van Alphen, Borski, Dommers, Van Spengler, Van Santen, van het reg. grenadiers en jagers; Van Bnuren, van het 1ste reg. inf.; Van der Meer Mohr en Snollen van het 8ste reg. inf. Naar de H. C. verneemt, heoft de minister van waterstaat op het adres van ingezetenen van Haarlem, betreffende den overlast, dien het ran geeren van spoortreinen op en nabij het stations - emplacement aldaar veroorzaakt* bet volgencle go*

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1