KOLONIËN. BATAVIA, 15 September. Onze Kolonio lijdt tegenwoordig aan schaarsch- lieid van nieuws. Reeds laDg was men er aan ge wend dat er gebrek te zien was in andere dingen, gebrek aan geld, gebrek aan tevredenheid onder het publiek, gebrek aan nationaliteitsgevoel en levens last, gebrek aan wapenroem en oorlogsgeluk, gebrek aan voortvarendheid op de bureau's enz. Lieden, die het weten kunnen, beweren dat er in de laatste tientallen jaren ook in gewichtiger dingen een groote vermindering begint te heerschen, een verminde ring die bijna uitloopt op scbaarscbte. Zoo fluisteren zjj dat do eerlijkheid in den handel er Biet op vooruitgaat, dat er nog nooit zoo schaamtelooze en zoo vele faillissementen onder Chineezen zijn ge weest als tegenwoordig, dat men niet meer weet wien te vertrouwen enz. In Borneo viel niets voor. Volgons de laatste berichten waren de Onrust" en de „Boni', met hoogen waterstand in de rivier, gelukkig naar den Boven Doossoon gekomen. Die geheele opstand daar schijnt op niet uit te loopen. De cholera heerscht te Batavia nog sporadisch en sleept af en toe nog menigeen, ook uit de Euro- pee3che bevolking, ten grave. In het Buitenzorgsche verrijst de veepest telkens opnieuw. Of dit alleen aan natuurlijke oorzaken zij toe te schrijven, wordt door enkelen betwijfeld. Van Bali gaan slechte geruchten. Iets bepaalds daarover is nog niet bekend. Ook uit Atjeh is geen nieuws, dan het gewone- overvallen, een vijand die niet moede wordt en niet slaapt. Van de krachtige maatregelon des Gouverneurs of het energieke optreden onzer troe pen bleek tot nu toe nog niets; alleen werd één compagnie infanterie, uit Kota-Radja, tijdelijk te Toenkoep en één te Anagaloeeng gedetacheerd, welke om den anderen dag een patrouille maken. Dit schrikt den vijand ovonwel niet af, om nu en dan iets van zich te laten hooren. Aan den heer M. Couvée is vergunning verleend om een stoomtramwog ter hoofdplaats Buitenzorg van af den witten paal tot aan het einde van den Chineeschen kamp aan te leggen en to exploit( eren. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zyn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ingetrokken: De tijd. ter-beschik- king-stelling van den gouverneur, van Atjeh en Ouderhoorigheden van den controleur 2de kl. bij het Binnenl. Best, op Java on Madura L. K. Turk, met bepaling dat Lij weder,in "kaBêr wordt ingedeeld. Benoemd: Bij Qp Jaya eQ Madura;tot controleur Ute.Jji^ H H B TJl- BüSch. 0p de bezittingen buienXjaya en jjadura controleur 2de klasse, J. Broers, onlangs van verlof teruggekeerd. Tot griffier bij den landraad te Kotta Radja, tevens auditeur militair bij deu krijgsraad iu het commandetuent Atjeh en Ondcrhoorigheden de eerste suhst -grif fier bij het hooggerechtahof van Nei.-Indic mr. V. A. Van den Bossche. Tot lsten subst -griffier bij het hooggerechtshof van Ned -InJië, ror. A. E. Pool. Verleend: Een 2-j'arig verlof n. Earopa, w. ziekte, aan den assi.-res. van Groot-Atjeh (gouvernement Atjeh en Ondcrh.) It. H. Schomerus. Ontslagen: Eervol nit 's lands dienst, de pakhuism. te Makassar (Celebes cn Ondcrh.) A. Barkerij. Belast: Met de waarn. van het ambt vaD ass. res. van Groot-Atjeh de contr. 1ste kl. bij het Binnen]. Bestuur op de bez. baiten Java ea Madura E. Th. Van Delden. Benoemd: Tot pakhuism. te Makassar, G. Van Zolingea tot algemeen pakhuism. bij 's lands algemeene pakhuizen te Me- nado, tevina fang, havenm. aldaar, W. D. Loudtj tut lid van de vrees- en boedelkamer te Samarang, A. Guijot. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den mil. paardenarts 1ste kl. J. J. Postraa. Benoemd: Bij het op. lager onderwijs voor Europeanen en roet dezen gelijkgest. in Ned. Indië: tot onderwijzeres 1ste kl. S. E. Gcraud; tot idem 2de kl. de hulponderwijzeres J. J. C. Van der Willigen. Bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java: tot bouwkundig ambtenaar 2de kl. J. Klaring; tot machinist 1ste kl. J. Van Wachetntot baas van de smederij, kopergietcrij en ketelmakerij C. Bizelaar, laaUtaelijk late smidsbaos bij de Bataviasche havenw. Betuigd: De tevredenheid der Regeering aan den iugeBieur lste kL bij den waterstaat en 'elands bnrgerlykc openbare wer ken W. F. Heskes en zulks voor de loffelijke wijze waarop door hem is uitgevoerd het werk „het vergrooten en verbeterea der Menentenleiding en van dc daarbij behoorsndc kunstwerken in de afdeelingen Cheribon en Koeningan (residentie Cheribon)." Verklaard: Dat de gepensioneerde off. van gcz. 2de kl. van het Ned.-Indisch leger dr. F. F. Lammert bevoegd is tot uitoefening der verloskundige praktijk hier te lande. Ontslagen: Eervol, uit 'slands dienst, de onderopzichter 3ste kl. by den dienst der Staatsspoorwegen op Java P. Buis. Bevorderd: Bij het wapen der infanterie: tot majoor, H. F. Weychardt en F. C. E. Meyer; tot kapitein, E. W. Bischoff Van Heemskerk, F. G. Smits, W. Boissevain, W. II. Smits, J. G. Blanken, de drie laatstgenoemden met verlof in Nederland, on A. Dirckes; tot lsten lait. W. N. Winterschoven en A. W. Gijsberti Hodenpyl. Bepaald: Dat dc majoor F. C. E Meyer ook in zijn nieuwen rang blyft geplaatst bij den gcneralen staf en als zoo danig blijft gevoerd- A la snite van het wapen der iof. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapts. der iof. P. C. Gaal en H. F. Holz. Op verzoek eervol nit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbr. dienst tijd met behoud van recht op pensioeD, de majoor der inf. P. Van Drimmelen en de majoor-intendant der mil. adm. J. W. J. Van Deventer. Benoemd: Tot 2Jen luit. bij het wapen tlf-f inf., de sergeant der inf. P. A. Jfcrg; tot majoor by het wapen Jer art. de kapt. Overgeplaatst: De kapts. der inf. Werleman naar Makassar en Kalshoven naar Malang; de 1ste luit. der inf. P. L. A. Collard naar Kedong Kebo; de lste Inits. der cav. A. W. H. K. Van Bothnia Andrcae naar Atjeh en A. M. II. Hooee- veen naar Salatiga; de lste luit. der inf. J. M. L. J. Da Bois naar Soerakarta. Bepaald: Dat het aan den off. v. gez. lste kl. J. C. De Oade, w. 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indic, verleend tweejarig verlof naar Europa, alsnog wordt beschouwd als te zijn verleend w. ziekte. VertreJJ:ende passagiers van Batavia op 16 Sept. per 6toom9chip „Conrad", naar Amsterdam. Havenmeester te Tjilatj'ap D. II. Broyns, echtg. cn zoontje; residentie-secretaris G. L Van TabergtD, echtg. en 4 kinderen; off. van adm. 2de kl. marine W. A. Le Ruttc; mevr. A. Douw Van der Krap; mevr. de wed. M. C. T. Torré en 3 kinderen; luit. ter zee 2de kl. J. Knijp; controleur B. Bestuur H. A. Bekker1). Menno; Th. Reul en Zr. Ms. troepen en schepelingen. Telegrammen. TUNIS, 19 October. De bey van Tunis is ernstig ziek. Zijn toestand wekt bekommeriog. CHALONS b/S., 20 October. In den afgeloopen nacht is eene poging gedaan om de pastorie te St.- Vallier met tien dynamiet-patronen in de lucht te laten springen. Er is echter geene andere schade aangericht dan dat cenigo vensterruiten gespron gen zijn. CAIRO, 20 October. De hoofdpunten der akte van beschuldiging tegen Arabi-pacha zijn: lo. schennis van het volkenrecht, door te Alexandria de witte vlag geheschen en onder hare bescher ming zijne troepen van daar verwijderd, daarna de stad aan brandstichting en plundering prijs gegeven to hebben2o. opruiing tot gewapend verzet tegen den khedive; 3o. het voortzetten van den oorlog niettegenstaande het bericht van den vrede was ontvangen; 4°. aanstoking tot burgeroorlog, vernieling, moord en plundering op Egyptisch grondgebied. MADRID, 20 October. In eene ofAciëele depeche uit Havana wordt gemold dat een verschrikkelijke orkaan die streken geteisterd heeft. Veertig men- schen zijn gedood en een vijftigtal gekwetst. De oogst heeft veel geleden. CAIRO, 20 October. Ofschoon het Kabinet heeft toegegeven aan Eogelands eiach, om aan Arabi Engeleche rechtsgeleerden toe to voegen, gelooft men toch dat de oneenigheid nog niet geweken is en dat Nubar-pacha binnenkort als premier z,2>\ aftreden. ST^Pg^De „Herold" meldt uit goede bron dat in do laatstgehouden zit ting van don Rijksraad ook het vraagstuk betref fende de verbeurdverklaring der in do westelijke provinciën gelegen bezittingen behandeld werd en dat een groot deel van die goederen aan de eigo- naren of aan hunne erfgenamen zal worden terug gegeven. CAIRO, 20 October (8 uren 's avonds). De sa menkomst van de advocaten Broadley en Napier met Arabi is tot morgen uitgesteld. Hot openbaar mi nisterie is heden mot hen overeengekomen hoe het proces zal gevoerd worden, en de gemaakte bepa lingen zullen onmiddellijk door het Egyptische ministerie worden goedgekeurd. Aan Broadley en Napier is vergunning gegeven Arabi te spreken niet alleen, maar de getuigen op to roepen om hen te ondervragen, getuigen a décharge te doen dag vaarden en van de processtukken der voorloopige instructie kenrfs te nemen. Broadley gelooft dat de Egyptische regeering het militair gerechtshof versterken zal met eenige leden die de Engelsche taal machtig zijn. BRüN, 20 October. De stadhouder van Moravië heeft dezer dagen aan de provinciale besturen eene circulaire gezonden, waarin hun wordt gelast een scherp wakend oog te honden op elke anti-semiti- scho beweging. Bij een tweede circulaire vestigt hij hunne aandacht op het woelen der socialisten, welko de anti-semitischo beweging in Hongarije aan stoken om voor de socialistische begrippen propa ganda te maken onder de arbeidersklasse. "WEENEN, 21 October. De keizer heeft, ter ge legenheid van de internationale tentoonstelling van voortbrengselen der beeldende kunsten, het comman deurskruis der Frans-Jozef-orde met de ster aan den heer Ronge, te Brussel, en het ridderkruis dezer orde aan de heeron Lagye, te Antwerpen, Robie en de Schampheleer(P), te Brussel, geschonken. LEIDEN, SI October. De verwachting voor morgen is: zuidwestelijke wind, betrokken weder, regen. De „Leidsche Trio-vereeniging" verschafte ons gisteren een aaDgenamen muzibalen avond. Het kunst minnend publiek heeft zich wederom kunnen over tuigen wat degelijke studie vermag; Diet alleen was het programma keurig en fijn, maar de uit voering er van was voortreffelijk: voordracht en techniek wedijverden om 't zeerst. Leidens burgerij mag zich verheugen zulke krach ten aan hare Muziekschool verbonden te zien. Deze hebben getoond in den waren zin des woords „ware musici" te zijn, vooral in het laatste trio, dat zeer vele technische bezwaren in zich bevatte, in 't bij zonder wat betreft het scherzo; dit werd dan ook onberispelijk, ja meesterlijk uitgevoerd. Een woord van lof en hulde brengen wij het drietal toe. Eéno aanmerking, die wij ons echter veroorloven, is deze: dat wij den heer Locher een volgende maal een beter instrument mogen zien bespelenniettemin herkenden wij in hem toch weer den geroutineerden violoncellist. Wat het spel van den heer Enderlé betreft, wat zouden wij anders dan iets schoons van hem kunnen verwachten! Reeds eeoige malen heeft hij zich in de sleutelstad doen hooren en ons overtuigd van zijn degelijk en zuiver spel, doch met zijne Phan- taisie van Chopin heeft hij getoond wat hot wit zeggen„techniek en warme voordracht" to bezitten. Zeer schoon deed hij do contrasten uitkomen, zoowel wat de pianissimo's en forto's, als wat de andantes en allegro's betrof. Wij wenschen hem geluk mot zijn 8UCC6S. En de heer Striening, hij zon evenals Schiller thans kunnen zeggen: „aller Anfang ist schwer'% daar hij gisteren voor het eerst zich te Leiden liet hooren, en met alle recht mogen wij zeggen„met veel bijval." Even sierlijk als zijn streek, even sier lijk en schoon waron do tonen welke hij aan zijne viool ontlokte; ook hij toont techniek en warme voordracht te bezitten. Hem komt mede zeer veel lof toe. De opening der trio-avonden kan beschouwd worden als uitstekend geslaagd te zijneen talrijk: publiek, bijna te veel voor de Nuts-zaal, was tegen woordig, en liet op ondubbelzinnige wijze zijne hulde blijken. Een volgende maal hopen wij eveneens een even keurig als schoon programma te krijgen als hot dezen keer is geweest. c. In 1881 bedroeg het getal militaire gevan genen 1078. waarvan 514 te Leiden, onder welke opgoslotenen waren van de landmacht 277, van de zeemacht 64 en nit de koloniën 173. De infanterie leverde het sterkste contingent nl. 272 en van die 514 gevangenen waren slechts 58 miliciens of num- merverwissolaarsde overigen 45G vrijwilligere. Volgens heden in de residentie ontvangen berichten was do toestand van den minister van financiën, graaf Van Lynden, niet verbeterd. Blijkens een uitvoerig schrijven van den chef der Nederlandscho Poolexpeditie, dd. 22 Sept. jl., heeft men tevergeefs getracht de kust van Siberië te bereiken. De „Varna" bevond zich toen m«è de „Dymphna" (van de Deensche expeditie Gamèl) die ook tevergeefs had gepoogd door te dringen, kl do Kara-Zeo. De „Louise" was naar Ham- merfest teruggekeerd. Hot is nog onzeker of Dïck- sonhaven niet toch nog zal worden bereikt, maar zoo niet, dan zal het Nederlandsch poolhuis elders op de kust worden opgeslagen. Naar men verneemt, heeft do heer N. S. Raphael, onlangs te Amsterdam overleden, 600,000 vermaakt aan zijn zwager Pineoffs. Het stoomschip „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 19 Oct.; de „Jason," van Amsterdam naar Nieuw-York, is gis teren Lizard gepassoerd; de „Noord-Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Aden. Programma's van Muziekuitvoeringen. Stadszaal, Volks-strijkconcert, 22 Oct., 's avonds 8 ureB. Eerste afd. No. 1. Marsch, Eule; 2. Ouverture Berlin wie e9 weiut nnd lacht", Conradi; 3. Wals „La fille du Tambonr-Ma- jor", Metra; 4. Aria uit „Titus", (Voor Oboe en Clarinet), Mo zart; 5. Fant&isie: „Faust", Gounod. Tweade afd. No. 6. Ouver ture: „Dichter und Bauer", Suppé; 7. Serenade voor Hoornen Floit, Tit'l; S. Canliqoe de „Noël", Adam; 9. Fantiisie: „La Dame blanche", Boicldieu10. Concert-polka voor Piston, Lassner. Leiden, 21 Oct. Heden aangevoerdTarwe 10 hectoliter. Win tertarwe lstcqnal. /II.a /12.2de qoal. /7.a ƒ7.50. Zomertarwe 8.— a 9.—. Rogge 9 H. L. Winterrogge f 6.a 6.50 Zoraerrogge 5.50 a 6.Gent 10 H. L. Zomergeret 5 50 a 6.—. Chevalier-gerst G.— a f 6.50. Haver 12 H. L. Zware Haver 4.50 a 5. Lichte Haver 3.50 a 4.—. Dnivenboonen 4 hectol S 50 a f 9. Paardeoboonen 4 hectol. f 7.50 a 8. Boter: 7290 kilogr., late qnalit. ty4 vat 68.— a 76.— 2de qnalit. Va vat 60.— a 66—Boter lste qnalit. per kilogr. 1.70 a f 1.90. 2de qnalit. per kilogr. /1.50 a/1.65* Lange Zwarte Turf 7.060 dnbb. hectol., 0.24 a /O 30 Nieuw-York, 20 Oct. Petroleum ruw a/d. bronnen (per barril) 93, dito gcraffin. (per gallon) 73/4- Suiker, Moscovados, 73/g. Meel 465. Maïs 88. Roode Wintertarwe llH/o per Oct. Ill1/», per Nor. Ill3/*» per Dec. 11 Stye, roode voorjaara dito Dom. Vracht voor Granen n. Liverpool 3ty4 p idem voor Katoen

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2