JN°. 6959. Maandag 23 October. A0. 1882. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden1.1#. Franco per post.1.40. Afcooderfijki Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE-V: Vin 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.I7A Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor hel incissee* ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Dit nonnner bestaat uit DRIE BLADEN. Nieuwe bronnen van vertier. Het nut der algemeeno internationale tentoon stellingen, tamelijk onjuist wereldtentoonstellingen genoemd, ten opzichte der uitbreiding van handels betrekkingen, is op goede gronden in twijfel ge trokken, vooral voor kleine natiën, wier inzendingen op exposities, gelijk die te Parijs, Weenen en Lon den plaats hadden, uit den aard der zaak tamelijk op den achtergrond worden gedroDgen door de zoo veel kostbaarder voortbrengselen van nijverheid of kunst, in de afdeelingen van groote natiën ten toongesteld. Die twijfel, gevoegd bij de snelle opeenvolging der verschillende wereldtentoonstellingen, was wel licht oorzaak dat de last tot deelneming aan dein het vorige jaar te Melbourne gehonden expositie niet bijzonder groot was, te meer wijl de aanzien lijke afstand voor do inzenders belangrijke kosten na zich sleepte. Niet ten onrechte evenwel werd er toenmaals op gewezen dat juist de verwjjderde Australische ton- tobnsteïftby?, welke niet zoozeer weelde-artikelen als wel voorwerpen! van dagelijksch gebruik tot zich zou trekken, ook voor kleine Datiën meer kans zon opleveren voor een goede ontvangst van haar in het vijfde werelddeel nog minder algemeen bekende deugdelijke producten, waarvoor dan van zelf een nieuw débouché zou worden geopend. In die verwachting werd men, wat de verschil lende artikelen van HollandscheD oorsprong betreft, niet teleurgesteld; een naar evenredigheid zeer groot aantal inzendingen toch werd bekroond, terwijl de meeste ingezonden voorwerpen na afloop der ten toonstelling tot bevredigende prijzen verkocht wer den on zelfs verschillende goederen al aanstonds uitverkocht. Doch daarbij bleef het niet. In dien aanvanke lijk zoo gunstigen uitslag vonden de wakkere leden der indertijd voor de Australische tentoonstelling benoemde commissie goreede aanleiding een kleine proefzending Daar Melbourne op het getouw te zetten, waartoe de medewerking van een aantal Dij veren word ingeroepen en ook reeds verkregen. Mocht die poging met goed gevolg worden be kroond, dan is de eerste stap gedaan tot ontgin ning van een ruim veld, dat voor ons laüd nog menigen belangrijken oogst zal kunnen opleveren. Maar ook afgezien van don uitslag, verdient de poging der wakkere mannen, die hier het initiatief namon, reeds om het beoogde doel alleen den dank van allen, die met ons het belang iüzien van het openen van nieuwe afvoerwegen voor onze inheem- sche voortbrengselen, vooral in eon tijd, waarin zoo algemeen geklaagd wordt over malaise op velerlei gebied. Hunne namen - het zijn de heeren Delprat, Van der Made, Bouvy, De "Waal en Yan Leer - mogen wel afzonderlijk worden vermeld. Doch niet alleen op dank, ook op krachtige medewerking hebben zij aanspraak. Ook hier ter stede, waar zoo menige belangrijke fabriek gevestigd is, ontbreekt het zeker niet aan industriëeleD, in staat om door hun fabrikaat zich bij de voorgenomen proefzending to doen vertegenwoordigen. Langs dien weg zal ook onze goede stad kunnen deelon in de vruchten van don ondernemingsgeest van het wak kere vijftal. En Leiden heeft meer dan eenige andere stad alle redenen om de bronnen van welvaart en ver tier, die binnen zijn bereik liggen, zoo mild mogelijk te doen vloeien. Het verkeert als academiestad in een eigenaardigen toestand. Heeft het allen grond om roem te dragen op het bezit zijnor aloude uni versiteit, die hoogesehool te beschouwen als een wel. kome bron van blooi en welvaart, het zal tevens verstandig handelen indien het al zijne krachten ioepant om ook andere middelen van bestaan en vertier zooveel mogelijk to ontwikkelen of uit te breiden. Wij hebben or steeds op gewezen, dat onze stad naast haar beroemde academie ook haar be langrijk fabriekswezen en dij verheid, haar bloeiendo veemarkt niet mag vergeten, en juist dezer dagen werden wij er op verontrustende wijze aan her innerd, dat ook aan den gezichteinder van het hooger onderwijs voor onzo goede gemeente wel eens duistere wolken zouden kunnen verrijzen, die wij echter van harte hopen dat voor de toekomst voorgoed znllon worden verdreven. In dat alles ligt voor Leidens fabrikanten en nij veren eene krachtige aansporing om mot beide handen elk middel aan te grijpen, dat kan strekken om het aantal hunner afnemers te vergrooten, en znlk een middel zien wij in de loffelijke poging om Nederlandsohe prodneton op de Australische markt in te voeren. Met voldoening kannen wij hier tevens wijzen op het goede voorbeeld, ia de door ons bedoelde richting dezer dagen zoo eenparig door onzen ge meenteraad gegeven door zijn besluit, waarbij het verzoek van de afdeeling Leiden en Omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde wtqt oprïohtiDg van een plantenbeurs, volgens het advies .van Barg. en Weths. werd ingewilligd. De aanbevelende woOTuVj^ daarbij door een geacht raads lid gesproken, maken oen e&jgonamen ïiiuVuik op den voorgTond te hebben gesteld, dat het hoofd doel van zoodanige inrichting bestond in het bevor deren van het haüdelsvertier, wees de spr. er op, dat wel is waar de kweekerijen van betcekenis alhier spoedig zijn opgeteld, maar dat er een groot aantal kleine kweekers is, die niets liever wenschen dan wat meer in aanmerking to komen en wier zaken deels voor uitbreiding zeer vatbaar zijn.Eene meer geregelde gelegenheid voor aanbod zal meer afname ton gevolge hebben. Het loffelijk streven das om de broDnen van vertier, ook voor don kleinhandel, zooveel mogelijk uit te breiden, - moge hot steeds worden in acht genomen: onze gemeente zal er wèl bij varen. LEIBEX, 21 October. Hedenmiddag ontvingen we per Noderlandsclie mail via Marseille do Indische bladen van 11 tot en met 15 September. Gedurende deze weok zijn dagelijks in hot Werkhuis alhier opgenomen van 46—64 volwassen personen en van 49 kinderen. In de vergadering van B. en Ws. van Dille- gom is den heer P. Stijnman, ter gelegenheid van zijne vijftigjarige dienstvervulling bij do brandspuit, waaronder vole jaren als opperbraudmeester, eene fraaie pendule overhandigd met toekenning van eervol ontslag en dankbetuiging voor de diensten, door hem aan de gemeente in die betrekking bewezen. In de plaats van don hoer A. W. F. Yan Teutom, die zich metterwoon te 's-Gravenhage gevestigd heeft, is door den gemeenteraad van Nieuwveen tot wethouder benoemd de hoer L. Van dor Wilk. Tot directeur van do waterleiding te Gouda is benoemd de heer C. J. Yan der Veen te Valburg. Naar de N. R. Crt. verneemt, zal er van garnizoensverandering van het 3de en 4de regiment infanterie geen sprake zijn. Bij het regiment grenadiers en jagers zijn gisteren ruim een 50-tal miliciens der lichting 1882 tot korporaal bevorderd. De heer Van Lijnden van Sandenburg, die zich op zijn buitenverblijf bevindt, is sedert eenige dagen ziek. Zijn toestand was gisteren niet gunsti ger; de nacht was onrustig. De suppletoir© begrooting toer het departe ment van biDnenlandscbo zaken voor 1882 leidde in de afdeelingen van de Tweede Kamer tot de opmer king dat het voor een minister aangenaam kan zijn over eene ruime kas te kunnen beschikken, maar dat dit van de belastingschuldigen meer vergen was dan recht en billijk kan heeten. Als voorbeeld wees men op de verhooging met f 350,000, naar eene vrij groote mate van waarschijnlijkheid van den post van f 150,000 botreffendo de onderwijs-snbsidiën. Vele leden, in aanmerking nemende de hooge sommen voor uitkeeringon aan de gemeenten in de kosten van haar lager onderwijs, noemden art. 45 der onderwijswet, dat bovondien een wanverhou ding schept tus9chon rijks- en gemeentebelastingen, ruïoens voor 'a lands financiën. Bij de berekening van het bedrag der uitkeering weDEchten zij al thans rekening te doen honden met do baten voor eene gemeonte uit den bouw eoser nieuwe school voortvloeiende door den verkoop van een vervangen schoollokaal of van terrein als anderszins. Het war» beter dat de minister met de verhooging wachtte tot hij volkomen op de hoogte is van do nog benoo- digde sommen, dan naar eene kansberekening gel den te wagen. Yele leden oordeelden dat aan gemeenten te veel sabsidiëa worden toegestaan in afwijking van het door de Kamer gehuldigde beginsel dat do subsidiën uitzondering behoorden te blijven. Verschillende voorbeelden werden aangehaald tot staving der meening dat in deze met groote mild- dyih} ja' *rjüfs bijna mot verkwisting wordt gohandeld. Andore leden JL°elden deze bezwaren niet, cf althans niet in die mate, vaiT Gadeel zijnde dat de nu zoo hoog noodig gebleken snbsïcfiëir «ïyaroa toe te schrijven aan de vroeger te ver gedreven zuinigheid in het verleenen van bijdragen. De overgroote meerderheid in de afdeelingen maakte bezwaar tegen het toostaan van den post der jaarwodde van een hoofddirecteur van hot nieuwe Rijks-museum, zonder dat men eerst een beeld had gekregen van do inrichting, die de Regeering aan het Rijks-museum wenscht te geven. Een zevental vragen werden dienaangaande tot den minister goric'nt. Men meende toch met het oog op don toestand onzer financiën goene nitgavo te kunnen toestaaD, die tot verdere, nu geheel onbekende zou leiden. Ilot voorloopig verslag over de Indische be- grootiög voor 1883 is gistermiddag verschenen. Alge meen had men in de afdeelingen uit de bogrooting een zeer ongunstigen indrak omtrent Indies frnan- ciëolen toestand ontvangen. Men kon niet beweren dat do begrooting don fiuanoiëelen toestand van Indië in het ware licht stelt, vooral omdat de inkomsten uit den verkoop van koffie te hoog, de uitgaven bepaaldolijk voor het krijgswezen te laag geraamd zijn. De laatste beschouwingen bleven natuurlijk niet zondor tegenspraak, maar men was het ten slotte vrij algemeen hierover eens dat de financieele toe stand van Indië, ook met het oog op do wisselval ligheid der koffieprijzen, zich in deze begrooting donker afspiegelt en groote zorg vereischt. Of de ingediende begrooting getuigt van een ernstig besef van hetgeen Indiös financiëele toestand vereischt, werd vrij algemeen betwijfeld. Over den toestand in Atjeh was men vrij alge meen ongerust. Sommigen weten dien aan den ontijdigen overgang tot, anderen aan de handelingen van het civiel bestuur. Algemeen wenschte men van den minister te vernemen wat de ervaring omtrent de werking van de bestaande organisatie van het bestuur in Atjeh, ook ten aanzien van het gebruik van en den geest bij het leger, geleerd heeft. Nagenoeg algemeen werd verlangd dat de over eenkomst met do Nfederlandscho Handelmaatschappij zou worden opp^eegd, ten einde niet te prejudiciëeren op eene hernieuwing en daarbij te 8te)'.en gunstiger voorwaaïfen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1