I Wagens het niet vertrekken van een stoom- Bchip der Ned. Amerikaanscbe Stoomvaartmaat schappij nit Amsterdam naar Nienw-York, op 21 4ezer, vervalt dien dag de gelegenheid tot verzen ding met dat stoomschip van brieven en andere Btnkken naar de Yereenigde Staten van Amerika. Gr o m e 11 gT cl 1ST ion >v Bij eenige leden der schutterij kapel en der 8tafmuziek van het 4de reg. infanterie, zoomede bij enkele particulieren bestond reeds sedert eenigen tijd het plan om gezamenlijk hier ter stede eene muziekverceniging te vormen, iets waaraan Leiden voorzeker behoefte heeft, althans als men het doel van deze vereenigiDg in aanmerking neemt. Dat doel is namelijk om volksconcerten te geven door strijk- maziek, en hiervoor hebben de leden zich verstaan met den heer Duyser, pachter der Stadszaal. Dien tengevolge zal zooveel mogelijk des Zondags tegen een matige entrée in die behoefte kunnen worden voorzien. Elke stad bijna geeft het recht van bestaan voor zulk een voreeniging. "Waarom zou Leiden dan in deze achterblijven? Als nu het publick de moeielijk- heden, waarmede een dergelijke onderneming niette min gepaard gaat, begrijpt en daaraan wil te gemoot komen, kan op menigen Zondag-avond in het aan staande winterseizoen een muzikale uitspanning be zorgd worden. Het eerste concert wordt reeds tegen a. s. Zondag aangekondigd. Evenals allejaren hoerschte gisteravond reeds vóór acht uren oen buitengewone drukte op de Breestraat in de nabijheid der Stadsgehoorzaal, waar do 47 „groenen", alvorens met de oude studen ten in broederlijken omgang door de stad te gaaD, met hunne handteekening de toetreding tot het Leidsche Studentencorps zouden bezegelen. Om kwart over aegenen trok men af en schier overal waar de met fakkels en muziek opgeluisterde stoet voor bijtrok, werd bengaalsch vuur of ander vuurwerk ontstoken. Zelfs had de heer Taverne, kastelein in het „Café Suisse", zich bijzonder onderscheiden door over de breedte van de Breedestraat een rij ballonnon te hangen, hetgeen een niet onaardig gezicht opleverde. Om tien uren kwam men weder in de sociëteit, waar èn nieuwe èn oudere studenten als gewoonlijk het inauguratie-feest eindigdeD. Thans komen ook te Hoofddorp (Haar lemmermeer) vele gevallen van mazelen voor. lo het geheel is nu van 107 huisgezinnon aangifte gedaan. Te Haarlemmerliede en Spaarnwoude is in hot hooihuis van den landbouwer F. J. Yan Beek, aan de Liedo, door eene onbekende oorzaak brand ontstaan. Het daaraangronzende woonhuis, benevens de schuren en eene hoeveelheid hooi van omstreeks 40,000 kilo werden mede eene prooi der vlammen. Aan de brandweer mocht het slechts ge lukken eenig hooi te redden. Alles was tegen brand schade verzekerd. In do week, eindigende met 14 October, zijo te Rotterdam 17 en te Woerden 2 personen door de pokken aangetast. De vorige week begavon zich twee mannen, met een doodkist beladen, naar het huis van den heer X. te 's-Hage. Daar gekomen belden zij aau en verzochten de dienstbode, die open deed, de plaats aan te wijzen, waar zij de kist konden neerzetten. De meid verschrikte, maar verzekerde dat zij bepaald aan een verkeerd huis hadden aan gebeld, want dat er hier geen doode aan huie was. De mannen hielden echter vol dat de kist wel dege lijk door den heer des huizes, wiens naam op de deur stond, besteld was. De meid ging naar boven on nu kwam mevrouw ook mee naar voren om de werklieden te beduiden dat zij niet terecht waren. Terwijl zij echter met de mannen stonden te praten, sloeg haar eensklaps de schrik om het hart. Zonder iets te zeggen vloog zij naar boven, en.zjj vond haar echtgenoot dood aan den zolder hangen. Voor- dat de heer des hnizes zijn plan tot zelfmoord had uitgevoerd, had hij alles geregeld en zelfs zijn dood kist besteld. (R. N.) Omtrent den gesignaleerden onlangs uit Amsterdam verdwenen commissionair in granen J. G. Engels, is, naar men uit Amsterdam meldt, thans geen twijfel meer. Hij is 12 dezer van Liverpool naar Amerika vertrokken naar men zegt naar Nieuw- York. - De firma Bunge Co. is door hem beet genomen voor de som van p. m. f 35,000 en de Twentsche Bankvereeniging voor ƒ25,000. Men ver zekert dat hij bij zijn „verwijderen" in het bezit was van meer dan f 80,000. Ook anderen dan de twee genoemden zijn in den yal geloopen. De arrond.-rechtbank te Utrecht heeft dr. Fock, - beschuldigd van ten behoeve van den ambtenaar van den burgerlijken stand eene ver klaring van overlijden te hebben onderteekend, waarbij niet naar zijne overtuiging en zoo nauw- kenrig mogelijk opgave van de oorzaak van den dood is gedaan, - deswege veroordeeld tot f 10 boete of twee dagen gevangenisstraf. De eisch was 100 boete. Evenals dezer dagen te Leiden en op onderscheidene andere plaatsen, heeft zich Zaterdag ook te Zwolle een onbekend persoon op bedrieg lijke wijze meestergemaakt van een overjas van een onderwijzer, den beer Klokman, wonende op kamers bij den bakker Kamphuis. 's Morgens 10 uren vervoegde zich een persoon bij de juffrouw, vragende om de overjas die bovenin de kast hiDg, van den beer KI. Daar het haar bekend was, dat d9 heer KI. 's namiddags op reis ging, dacht zij dat het een bediende van den kleermaker was, waarop zij de jas zonder argwaan medegaf. Dien zelfden dag werden er twee overjassen uit de school van den heer Brouwer vermist. - Een jassendief is uit Oudewater naar Arnhem getransporteerd. Hij heeft bekend verschillende diefstallen gepleegd te hebben. De koopman G. U. te "Wouw, is veroor deeld tot 21 dagen gevangenisstraf, met bevel dat hij na het ondergaan daarvan voor den tijd van zes maanden in een rijksgesticht zal worden ge plaatst, en zulks wegens openbare dronkenschap gepleegd bij vierde herhaling in 6 maanden na de laatste veroordeeling. Dit is het eerste vonnis van dien aard, dat sedert de invoering der drankwet in Noord-Brabant is geveld. In eene Friesche gemeente moet eenge neesheer, bij wien een in eene vechtpartij met een mes aan het hoofd gewonde kwam om die wond te onderzoeken, zulks geweigerd hebben, o. a. op grond dat hij daarvoor voor den rechter moest verschijnen, en do reiskosten op verre na niet ver goed zouden worden door do mijlgelden. Een goederentrein, die te Venloo aan kwam, heeft den lijnopzichter van het station Cretfratk overreden en geheel verpletterd. - Aan het station Yenloo geraakte een arbeider onder de lo comotief, doch deze had de tegenwoordigheid van geest om zich plat op don grond te werpen, zoo dat de locomotief over hem heen ging en hij on gedeerd bleef. Tegenover de berichten van Rijn en Moezel, dat de wijnoogst er dit jaar zoo slecht is als zelden of nooit in deze eeuw, wordt aan de Haarl. Crt. medegedeeld dat in Scheemda (Gronin gen), in d9n tuin van den predikant Goudschaal, do druif zoo ruim gedragen heeft dat er in de laatste week van September, uit den overvloed, reeds een anker wijn geperst kon worden. Dit is daar trouwens geeno zeldzaamheid; wel staat de druif er op den kouden grond, maar voortreffelijk beschut, en wordt, wat nog meer zegt, met groote zaakkonnis behandeld. De gezworenen aan het Hof van Assis es van het Fransche departement Corrèze hadden de zer dagen in een zonderling geval uitspraak te doen. Het gold een zestienjarig meisje, dat bekende zich aan zes brandstichtingen te hebben schuldig gemaakt, ten gevolge waarvan elf huizen, vijf schuren en eene smederij te St.-Setiers in de asch waren gelegd, eo zulks om geene andere reden dan ten einde weder bij haar vader, die haar in een dienst geplaatst had, aan huis te komen. De jury, vau oordeel dat het kind zonder oordeel des ondorscheids had gehandeld, verklaarde haar on schuldig, maar het Hof heeft besloten haar tot haar twintigste jaar in een verbeterhuis te plaatsen. Yolgens telegram uit Nieuw-York kan tu8schen 17 en 19 Oct. stormachtig weder ver wacht worden op de Engelsche en Fransche kusten, waaiende uit het Oosten en opkrimpende tot het Noorden. In de laatste vier jaren, tot den laten Sept. 11., zijn in Frankrijk 90 personen ter dood veroordeeld, van wie 80 gratie ontvangen hebben. Te Eil, in de Pruisische Rijnprovincie, is een dynamietfabriek in de lucht gevlogen. De drie daarin aanwezige werklieden werden letterlijk uiteengeschenrd en op verren afstand weggeslingerd. De heer John Cockrell, redaoteur van de „Post Despatch" van St.-Lonis, heeft verleden Vrijdag den kolonel Slayback, als politicus bekend, in zijn bureel vermoord. De kolonel had zich in eene politieke bijeenkomst over genoemd blad scherp uitgelaten en dit laatste had op zijne beurt den kolonel aangevallen, die met een vriend ton buroele verscheen om eene herroeping der hem betreffende artikelen te eischen. Een twist ontstond, over en weer haalde men pistolen uit en drie minuten later was Slayback een lijk. BUITENLAND. Italië. De heer Minghetti, het hoofd der rechterzijde, heeft in eene talrijk bezochte vergadering te Cologna (provincie Verona) eene redevoering gehouden, waarin hij verklaarde dat het land in de nieuwe Kamer eene homogene meerderheid wenscht te zien optreden, welke tot ondersteuning van een krachtig en rechtvaardig bestuur bereid is. De spreker ver langde dat de volledige afschaffing der gemaalbe lasting geen langer uitstel zou ondergaan. Hij erkonde dat tusschen de militaire en 's lands financiëele krachten evenredigheid behoort te bestaanhet kwam er slechts op aan de verleende kredieten goed te besteden. Hij had gaarne de Italiaansche vlag naast de Engelsche in Egypte gezien, doch zou, alvorens over dit onderwerp oordeel to vellen, de overlegging afwachten van de stukken, welke door den minister president toegezegd waren. Door de verstandhouding met alle natiën, zeide hij verder, wordt eene inniger verhouding tot enkele niet uitgesloten; hij hoopte dat deze laatste goede vruchten mocht opleveren en Italië door verstandig overleg eene geachte en ge- eerbiedigde stelling mocht innemen. De binnenlandsche hervormingen, door de regeering beloofd, zou hij ondersteunen. Griekenland. Eon der Atheensche bladen meldt dat de Oecu menische patriarch aau do Porto een memorie heeft gezonden, bestemd om te worden medegedeeld aan de mogendheden die het tractaat van Berlijn onderteekenden. Men weet dat te Varna en op het kustland veel gemeenten van Helleenschen oorsprong zich bevinden, welke bij het vorstendom Bulgarije werden ingelijfd. Zij behielden hunne taal en hunnen godsdienst, hechten er aan en willen in gemeenschap blijven met de Oecumenische Kerk, waarvan zij zich nooit hebben losgemaakt; maar in den laaistver- loopen tijd haddon zij alle denkbare plagerijen te verduren van den kant der Bulgaren en vooral van de vorstelijke autoriteiten, welke hen willen dwin gen hun taal, godsdienst en nationaliteit te looche nen. Onlangs nog hebben de Bulgaren zich tegen hunne kerken en scholen handelingen veroorloofd, die in geen beschaafd land ongestraft zouden blij ven, maar nu gepleegd konden wordeD, omdat de overheid met een schandelijke onverschilligheid alles toelaat. Deze aanvallen, inderdaad een godsdienst oorlog, hebben den patriarch genoopt die memorie te schrijven, waarin de aandacht der Porte en der groote mogendheden gevestigd wordt op eon toe stand, zoo ten eenenmale in strijd met den geest der eeuw. Telegrammen. BERLIJN, 17 October. De „Post" en de „Kreuz- zeitung" noemen den raad van legatie in Den Haag, den heer Schmidthals, als toekomstig gezant te Lissabon. Het bericht dat Gambetta over de Egyptische aangelegenheden aan den prins van Wales zou heb ben geschreven, is tot nu toe niet tegengesproken. Het „Berl. Tbl." meldt als authentieke details, dat Gambetta en Dilke feitelijk het sluiten van eene Engelsch-Fransche alliantie hadden afgesproken, volgens welke Frankrijk 10,000, Engeland 6000 man naar Egypte zou zenden. Dilke handelde echter buiten Gladstone en Granville om en deze bekom merden zich om zijne afspraak niet. KONSTANTINOPEL, 17 October. Achmed-Vefik, gouverneur van Broussa, is heden afgezet omdat hij ongehoorzaam is geweest aan de Porte. Dat wordt beschouwd als een bewijs van het plan van den eersten minister om groote administratieve her vormingen in te voeren. PARIJS, 17 October. De Internationale Vereeni- ging voor handel en nijverheid heeft hedenavond den heer De Brazza een punchpartij aangeboden. De voorzitter leverde een verhaal der reis van Brazza en nitte den wensch dat hij door de regeering onder, steund moge worden. De heer Brazza zeide dat hij de eerBte Fransche vlag had geplant in de land streek, welke nog door geen reiziger was bezocht geworden om er nasporingen te doen. Die streek, tweeduizend kilometer groot, zicht zich uit van Gabon tot de Portugeesche bezittingen. „Ik alleen", J voegde hij er bij, „ben niet bij machte mijn werk te verdedigen; maar ik hoop dat de to#

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2