LEIDSOH DAGBLAD. JX°. 6956. Donderdag 13 October, A0. 1882. PB IJS DEZER COURANT: Voor Leidea per 3 maandenf 1.19. Franco per post1.40. Afzondedyke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaseee* ren buiten de stad wordt O.iO berekend. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste /Had. De Olympia-Yerceniging. Alweer oen vereen'g'mg! heeft wellicht menigeen uitgeroepen, toen hij kennis nam van de bijeen komst, die te Baarn plaats had tot oprichting van een „Olympia-vereeniging", met het doel het even wicht te herstellen tusschen geest- en lichaams oefening bij de opvoeding der jeugd. Het is eenmaal niet anders. Nu de aloude zin spreuk onzer vaderen „Eendracht maakt macht" ■meer en meer hare toepassing schijnt te moeten vinden in hot vormen van schier tallooze vereeni- gingen, moeten maar al te dikwijls de goede het met de kwade vergelden. Hot woord „vereeniging" alleen reeds wekt vooringenomenheid. Dat zou in dit geval echter in hooge mate te betreuren zijn met het oog op het doel, dat de „OJycopia vereeniging" zich voorstelt, voor welke het evenwel naar onze meening verkieselijker ware -geweest oen minder uitheemschen naam vast te stellen dan de thans aangenomene, die wel wat hoog gaat voor de meor eenvoudigen in den lande, wier gedachten zich veelal niet verheffen tot den top -van den Olympus of zelfs maar tot Olympische spelen. En dezen toch hebben wellicht nog het meeste belang bij een gunstig slagen van het streven der vereeniging, daar er, gelijk in de vergadering te Baarn op werd gewezen, nog altijd eene ontzag lijk groote meerderheid van jongolieden, vooral uit de minder bevoorrechte standen, vooral meisjes en vooral kinderen van het platteland bestaat, die niets of niets noemenswaardigs aan gymnastiek doen. Overigons - we zullen de eersten zijn om het too to geven - is do naam een zaak van onderge schikt belang. Yan heel wat meer gewicht is de t>m schrijving van het doel, dat de „Olympia-ver eeniging" zich voorstelt, en de wijze waarop zij •dat hoopt te bereiken. "Wat de laatste betreft, maakt het een aangeoamen indruk, uit het verslag om trent meergemelde vergadering te vernemen dat de vereeniging, gehoor gevende aan de welwillende waarschuwingen, waarsan het niet had ontbroken, wel degelijk voornemens was te strijden togen over drijving, waarvoor sommigen - en niet geheel ten onrechte - beducht waren. Herstel van het evenwicht tnsschen geest- en lichaamsoefening bij de op voediDg der jeugd - schier ieder heeft er den mond vol van, bijna geen dag- bladnommer of er komen berichten of wel geheele artikels over dat onderworp in voor, soms zeer typisch, dat wil zeggen sterk gekleurd geschreven, waarin wanhopige vaders, zich beklagende over het gedwongen onderwijzerschap, dat zij jegens hunne met huiswerk overladen kinderen moeten uitoefenen, van knapen gewagen, die, dank zij de op school verza melde overgoleerdheid, thuis komen met de verras sende, maar minder vleiende verklaring dat moeder een zoogdier is, of wel van knikkers spreken als bol vormige lichaampjes, waaraan men een wentelende, rechtlijnige bewegiüg geeft. In één woord, de qnaestie dreigt ©en modezaak te worden, en mode-artikelen - men weet het - houden in den regel slechts korten tijd stand. Die ongewenschte reactie kan alleen ver meden worden door het in acht nemen der be zadigdheid, wolke de vereeniging zich wijselijk voor oogen stelt. Het doel eindelijk, de taak, die de afdeelingen der verooniging zullen hebben te vervollen, werd op meergemelde vergadering samengevat in niet minder dan tien punten. Daartoe behoort natuurlijk in de eerste plaats: inrichting van een voldoend aantal goede gymnastiokgelegenheden, waaraan het nog maar al te dikwijls ontbreekt, zelfs in groote steden als Rotterdam, gelijk uit de beraadslagingen bleek. Ten tweedestrenge doorzetting van het gymnastiek-ónderwijs op de verschillende scholen. Volkomen juist, mits onder deze voorwaarde, dat, gelijk wij reeds in een vroeger artikel opmerkten, de tijdsruimten, aan de gymnastiek gewijd, zoo worden verdeeld dat zij voor elke klasse onge veer in het midden van den schooltijd vallen. Zéé en niet anders zal de lichaamsoefening kunnen zijn een doelmatige afwisseling van de geestesinspanning. Ton derde: verbetering of stichting van openbare of zeer goedkoope gelegenheden tot baden en vooral zwemmen. Mocht hiorbij dan vooral worden zorg gedragen dat dergelijke inrichtingen niet te ver buiten de gemeenten zijn gelegen; het ongerief van groote afstanden voor baders en zwemmers is maar al te goed bekend. In do vierde plaats: ondersteu ning van scholieren- en gymnastenreizen, als be- looniDg voor betoonde vlijt en vorderingen. Het is de vraag of het laatste gedoelto dezer zinsnede niet beter ware weggelaten. "Wanneer men eenmaal de aangeduide middelen beschouwt als noodzakelijk tot horstel van het verbroken evenwicht, dan mag naar onze meening de aanspraak op belooning het crite rium niet zijn, dat den doorslag geeft bij de toe passing. Wie zal uitmaken of de minder betoonde vlijt van sommige leerlingen met zwakkere geest vermogens niet juist bet gevolg is van te weinig tegenwicht door lichaamsoefening? Ten vijfde en ten zesde: stichting van openbare speelplaatsen en ondersteuning, hetzij fioantiëele, anders ten minste moreelo, Yan Olympia-afdeelingen voor sport van de jeugd; de eerste waarschijnlijk voor jongere kinderen, de laatste voor leerlingen van ietwat meer gevorderden leeftijd. In de zevendo plaats in voering van streng vol te houden pauzen tusschen de leeraren. Yraaghoe moeten die pauzen worden doorgebracht? Toch niet in ledigheid? Ten achtste: bevordering van het gymnastiek onderwijs voor meisjes; eigenlijk reeds begrepen onder punt 2, maar waarop hot terecht wen- schoiijk werd geacht afzonderlijk de aandacht te vestigen. Punt negenmedoworking aan veredeling van volksvermaak, en punt tien: verspreiding van de kennis dor eenvoudigste gezondheidsregelen in alle scholen. Beide punten van groot belang, maar wellicht niet zuiver te brengen onder de rubriekmid delen tot herstel van het evenwicht tusschen geestes- en lichaamsoefening bij de opvoeding der jeugd. Men ziet dat de veroeniging haar taak in uitge- breiden zin opvat? - De verwezenlijking van sommige doeleinden zal zeker met groote moeilijkheden ge paard gaan. Maar, gelijk wij reeds zeiden, het stre ven om alle" overdrijving te vermijden, zal de be reiking van hot schoone doel vergemakkelijken. Dat hot met die zucht Daar onpartijdigheid ernst is, kan blijken uit de verklaring, dat de vereeniging prijs stelt op samenwerking van ouders en onderwijzers beide. Dat is billijk, al ware het alleen maar hierom, dat er gelukkig nog tal van 6cbolen zijn aan te wijzen, ook openbare, waar do leer-mothode schier niets te wenschen overlaat en waar de leerlingen ook niet worden overwerkt. Alleen die samenwerking van belanghebbenden kan de „Olympia-vereeniging" naar wensch doen slagen. Moge hot baar daarom aan do zoo onmis bare belangstelling niet ontbreken. LEIDEN, ld October. Heden is aan de universiteit alhier de heer Jan Herman De Ridder, geb. te 's-Gravenhage, bevor derd tot doctor in de Godgeleerdheid, met acade misch proefschrift, get.„Bijdrage tot de kennis van het oudste Christendom." Aan het Hotel Levedag is gisteren alhier af gestapt de aartshertog van Oostenrijk. Z. H. be zocht *s Rijks Academietuin, het stedelijk Museum van Oudheden in de Lakenhal, verschillende kerk gebouwen en vervolgens de sluizen te Katwijk aan Zee, welke zeer door hem geprezen werden. Na terugkomst alhier nam Z. H. aan de table d'höte deel. Het comité voor het zesde „Internationale Oriëntalisten-Congres", in 1883 alhier te houden, bestaat, zooals reeds gemeld word, nit de hoog leeraren: drs. Dozy, Kuenen, De Goeje, Tiele en dr. Pleyte. „Is er één van onze Engelscho universiteiten", vraagt de „Academy", „die zulke gunstig bekende namen in eiken tak van Oostorsche wetenschap kan aanwijzen als deze kleine Hollandscbe stad?" Op de voordracht voor onderwijzeres te Bever wijk zijn geplaatst mejn. A. C. Japikse te Leiden, E. A. H. De Riemer te Hilversum en C. L. Brack te Aartswoud. Aan eene smartelijke ziekte is te Delft over leden mr. C. E. Overgaauw Pennis, sedert 1841 bij het kantongerecht aldaar werkzaam, eerst als griffier (tot 1848) daarna als kantonrechter. Behalve het lidmaatschap van den gemeenteraad, door hem van 1845 tot 1865 bekleed, werden hom verschil lende betrekkingen opgedragen, o. a. het lidmaat schap van de plaatselijke commissie voor de Kweek school voor Zeevaart to Leiden. Naar de Arnh. Crt. verneemt, zal eerlang een omvangrijk werk van den hoogleeraar J. T. Buys, commentaren op de Grondwet, het licht zien. Door don nieuwbenoemden commandant van het 2de reg. veld-art., den kolonel Schneider, werd gisteren een revue gehouden op de vlakte van "Waalsdorp over de verschillende batterijen van het regiment te 's-Hage in garnizoen. Aan de revue werd ook door het te Leiden in garnizoen liggend gedeelte van het regiment deelgenomen. De hoer J. Kieviet te Lisse is benoemd tot onderwijzer 1ste klasse te 's-Hago. Hot beroep naar Dokkum is door ds. J. A. Prins, pred. to Nieuwveon, aangenomen. Bij de Doopsgezinde gemeente te 's-Hage is tot predikant beroepen ds. J. Boetje te HarliügeD. De Koning heeft aan het Haagsche gemeente bestuur ontheffing verleend, voorloopig tot het einde van 1885, van de verplichting tot het oprichten en in stand houden eener burger-dag- en avond school aldaar. Bij den Raad is ingediend een voorstel om het paleis van wjjlen don prins van Oranje to verkoo- pen aan Z. K. H. Alexander der Nedorlanden, prins van Oranje, voor f 150,000. De overdrachts kosten komen ten laste van den prins. Met 17 tegen 15 stemmen is hot voorstel van B. en "Ws. verworpen om den heer Carré te vergun nen zijn circus gedurende de maand November op het Plein te plaatsen, tegen een retributie aan de gemeonte van f 1200 en onder voorwaarden, die het gevaar van brand kunnen voorkomen. Tot hoofdonderwijzeres aan de Fröbelschool te Edam is benoemd raej. M. Themps, te Arnhem. Aan het examen voor luitenant-kwartiermeester bij het O.-I. leger hebben voldaan de onderofficieren J. "W. Brinkgreve, Eicholtz, Yan Olst, Yisschoren Arondt, van verschillende infanterie-regimenteD. Bij den burgerlijken dienst in Ned.-Indië kun nen voor den tijd van één jaar twee veeartsen ge plaatst wordeD. Aanmelding tot ultimo dezer aan het dep. van kol. Den 15den November zal een detachement van 3 onderofficieren en 30 minderen per Conrad" van Amsterdam naar Indië vertrekken, onder com mando van den kapitein der inf. J. M. Jnda en onder medegeleide van den 2den luitenant H. C. Hoodt. Den 18den Nov. zal per „Utrecht" vertrekken een det. van 4 onderoff. en 40 minderen onder commando van den kapt. der inf. M. H. Yis en onder medegeleide van den Ikteu luit. der inf. Goedenon De Gouberrille en don 2den luit, der art. C."W, Yan HoogstraateD.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1