ambtenaar, thans burgemeester der gemeente Deven ter; - den lsten luit. E. De Man, van het6dereg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van dat pen sioen bepaald op f 1180 's jaars; - den beer C. J. F. Th. Yan Mulert, benevens zijne wettige zoo man- neljjke ais vrouwelijke afstammelingen, erkend als te bohooren tot den Nederlandschen adel en als gerechtigd tot het voeren van den titel van baron en van barones; - verleend de volgende peDsioo- nen, als aan: G., zich schrijvende W. G. Pastoors, ontvanger der directe belastingen enz., f 1867; H. J. Goetzeo, idem, f 1547; P. G., zich ook schrij vende P. Last, commies-ontvanger der invoerrechten en acc., f 439; J. Metzlar, commies 4de kl. bij 's Rijks belastingen, f 280, en E. Pronger, idem 3de kl., f 85; - den onderdirecteur bij de Rijks telegraaf H. "W. L. Leur benoemd tot lijn-inspec- tenr en directeur bij de Rijkstolograaf. Cr omongd Niou >v ts. De fakkeltocht, liodenavond bij go- legenheid der ontgroening van de nieuwe leden van het Loidsche Studentencorps te houden, zal don volgenden weg nemen: van af de Stadszaal langs de Breestraat, Hoogowoerd, "Watorsteeg, Nieuwen Rijn, Korenbeurs, Vischmarkt, Hoogstraat, Donker- steeg, Haarlemmerstraat, Paardensteeg, Kort-Rapen- burg, Rapenburg, Steenscbuur en Breestraat naar de sociëteit Minerva. Een geladen wagen, bespannen met twoe paarden en toebehoorende aan J. Z. te Rijp- irateriog, die hedonmorgon omstreeks acht nren op de Haarlemmerstraat voor den tram moest wijken, reed tegen een kinderwagentje, gevuld met brood, mot het gevolg dat het voertuigje beschadigd werd. Het 14-jarig meisje, dat den wagen voorttrok, kwam met den schrik vrij. Bij den te Rotterdam gehouden schiet- wedstrijd, uitgeschreven door den heer "W. Yon Kreyfolt, werd o. a. op de vrije baan, 5 schoten, behaald de 15de prijs door den heer W. "YVichere Wierdsma alhier, met 56 punten. Nadat onlangs ton gevolge van een gebrek aan een der gashouders aan de fabriek al- hior de aanvoer van gas moest worden gestaakt, is nu do in aan'couw zijnde gashouder in elkan der gezakt. Hot hoog militair gerechtshof heeft goedgekeurd het door don krijgsraad in het lsto milit. arrondissement (Z.-Holland en Zeeland) stand plaats 's-Gravenhage, gewezen vonnis togen A. B., 22 jaar, geboren te 's-Gravenhage, en L. N., 20 jaar, geboren te Rotterdam, beiden stukrijdors, 5de batterij, 2de reg. veld-artillerie, de eerste vrijwilli ger, de tweede militien-numraerverwisselaar, laatst in garnizoen te Leidon, schuldig verklaardde eer ste aan 2de desertie in tijd van vrode gevolgd door arrestatie, onder eonigszins verzachtende omstandig heden; de tweede aan 1ste desertie in tijd van vrode gevolgd door arrestatie, en beiden aan het zoek maken van kleine equipementstukken. - Ver oordeeld tot oene militaire detentie de eerste van vier maandon, de tweede van 2 maanden, met last dat deze, na zijn ontslag uit de detentie, zal geplaatst worden in eeno klasse van militairen aan eene ge- strengere krijgstucht onderworpen voor den tijd van zes maanden. De zaak tegen den machinist L. H. Bink, aan wiens verzuim het op 11 Aug. jl. nabij Vogelenzang voorgevallen spoorwegongeluk geweten wordt, zal Vrijdag 20 October des voormiddags te halfelf, voor de rechtbank te Haarlem behan deld worden. Door het O. M. zijn 22 getuigen gedagvaard. Gisterochtend omstreeks halfzes wer den op de Brasemermeer, in de nabijheid van Roe- lofarendsveen, drijvende gevonden een ledige bag gerpraam en een pet. Het vermoeden dat hier een ongeluk had plaats gehad, bevestigde zich weldra toen eenige lieden na ongeveer een uur zoekens door middel van een dreg het lijk ophaalden van den 22-jarigen jongeling L. De K. uit bovengenoemde plaats, die de kostwinnende zoon was eener reeds bejaarde weduwe. Het droevig ongelak is naar alle waarschijnlijk heid veroorzaakt door hot breken van den boom, waarmede het slachtoffer zijn vaartuig moest voort bewegen, zoodat hij voorover in het water stortte on een jammerlijken dood vond. Het lijk werd dan ook gevonden in de onmiddellijke nabijheid van den boom, waarvan het ondereinde in do modder wa3 blijven vastzitten. De deelneming in het treurig lot der arme moe der is algemeen. Het N. v. d. D. meldt, dat zich eerst daags te Amsterdam zal vestigen con „Nederiand- sche Eierhandel-CompagDio", die zich ten doel stelt uitsluitend gegarandeerde Hollandsche eieren, zoo wel in 't groot al8 in 't klein, aan de markt te brengeD, en ook in prijs met de Italiaanscho eieren, die in gehalte en smaak zoozeer voor onze Hol landsche moeten onderdoen, te concnrreeren. To Arnhem hoeft eon soldaat, dio zich niet door een patrouille wilde laton arresteeron, twoe zijner kameraden met een mes verwond en wist zeodoendo te ontkomen. Later werd hij toch in arrest genomen. De man moet eerst kortelings uit de klasse van discipline zijn ontslagen. Te Tilburg zou dezer dagen een paar in hot huwelijk treden. Alles was gereed, en do bruid zat reeds opgetuigd haren bruidegom op te wachten. Deze echter, in plaats van haar af te halen, begaf zich naar don commissaris van politie en klaagde daar zijne bruid aan van diefstal. Dien zelfden namiddag werden dientengevolge de bruid en hare zuster, dio van medeplichtigheid verdacht wordt, naar hot huis van arrest gebracht. Van het huwelijk zal onder deze omstandigheden wel niets komen. Eon der lozers van de Arnh. C rt. maakt, in verband met het bericht uit Pontrcfact, de op merking dat volgons do Engelsche wetsopvalting, bij ons te lande ook vrouwen straffeloos kunnen vermoord worden. De wet toch spreekt van manslag! Het hof van de Seineheefthetechtpaar Fenayrou tot leveDsiangen dwangarbeid veroordeeld en Lucien Fenayrou vrijgesproken; het oorspron kelijke vonnis van hot hof van Versailles was de doodstraf voor den man, levenslange dwangarbeid voor de vrouw en 7 jaren dwangarbeid voor den broeder. Te Vausset bij Belfort (Frankrijk) spoelde een vijfjarig meisje bij een groot wijnvat, gleed uit en viel cr in. Haar vader sprong haar onmiddellijk na om haar er uit te halen, maar werd door do gassen in hot vat verstikt en bleef op den bodem liggen. Toen daaldö op zijne beurt haar tachtigjarige grootvader in het vat neder en on derging hetzelfde lot. Eonigo buren op het ge schreeuw van het kind toogeschoten, redden haar. De beide mannen echter werden slechts a!s lijken opgehaald. Op Cuba heeft een cycloon grooto schado aangericht. Door ovorstroomiögen kwamen 15 personen om en velen worden vermist. - Do overstroomingen in Italië, vooral in de provinciën Rovigo en Padua, nemen steeds in omvang en gevaar toe. In eerstgenoemd gewest alleen zijn 36,000 menschon zonder dak; zonder havo en goed zijn zij naar Padua, Chioggia, Rovigo en Esto, de hoofd steden, gevlacht, waar men ze in de kerken huisvest. In de gevangenis la Roquotte te Parijs bevinden zich drie cellen voor ter dood veroordeel den. Op het oogenblik zijn zij allo bezeh Sinds een week staan honderdon personen geregeld eiken nacht op do Place de la Roquetto de uitvoering vau do straf af te wachten. Daar de gevangenen gratie hebbon aaügevraagd, is hot nog onzeker of de straf voltrokken zal worden; hoewel de president der Republiek ditmaal niot geneigd schj'ut te zijn, de gratie te verleenen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Eonigen tijd geleden voer ik mot een der boot jes van Alphen naar hier toen aan een der stations een rund aan boord werd genomen dat een gezwel van aanzienlijke grootte aan den kop had, en dat vermoedelijk dientengevolge tot een geraamte met een huid er over, was uitgeteerd. 't Was afschuwelijk en medelijden wekkend te gelijk. Op mijn vraag, aan den kaptein dor boot, waar dat ongelukkige beest naar toe moest vervoerd wor den, antwoordde hij: naar den „knors" d. G. meneer, en van daar, als het beest geslacht en het duister geworden is, naar de groote slagers. Het schijnt dat „knors" een Leidsche term is, die, naar de omschrijving die ik er van hoorde, do beteekenis heeft van middenman tusschen vilder en slager, doch eonigszins naar het eerste overhellende. O, meneer, ging do scheep3commandant voortj als je eens wist wat er naar Leiden toegaat, zou je er nooit vleosch willen eten. Wij weten er alles van en ik koop „mijn vleesch" dan ook te Bode graven. Op de dorpen is höt vleosch vcol beter dan in do steden, want iedereen ziet welk vee or geslacht wordt eu do dorpers hebben er verstand van» De beweringen laat ik natuurlijk voor rekening van don zegsman, ofschoon er geen roden is om er aan te twijfelen, ovenals de mededeeling dat er in Leiden volstrekt geono keuring van slachtvee of andere levensmiddelen plaats heeft. Is or evenwel volstrekt geen toezicht op hetgeen ons hier als eetbaar aangoboden wordt, dan is het dunkt mij voor een gemeente als Leiden niet te vroeg om een eind aan dien primitieven toestand te maken en, om te beginnen, ten minste oen keu ring in te stollen op vleesch en visch. De financiëele krachten van Leiden laten mis schien niet toe om op het voetspoor van Amster dam een keuringscommissie voor alle voedingsmid delen in het leven te roepen. Schrijver dezes zou voor dat doel evenwel met blijdschap nog 1/4 pet. hoofdelijken omslag meer betalen, want hij vindt het een wanhopige zaak dat men, voor do duro prijzen, die in ons winkel rijk land voor moest allo artikelen geëischt worden, nog volstrekt geen zekerheid heeft, onschadelijke, goede waren te ontvangen. De eerlijko winkeliers betreuren net gebrek aan keuriDg evenzeer als het denkend deel der koopers, wordon door de vervalschers meegesleept in hun schandelijk bedrijf, ja zijn zelfs onwetend hun dupe. Als er geen keuring van levensmiddelen is, kan de ijkwet gerust afgeschaft worden, want wat helpt ons de zekerheid dat men precies het gewicht krijgt als bij hot gewogene de kans op benadeeling van den kooper onbegrensd is. Het is beter 4 ons echte suiker b. v., als 5 ons gewicht van een mengsel, bestaande uit 3 deelen suiker en 2 deelen meel, te ontvangen. Leiden, 16 October 1882. Veritas. BUITENLAND. Fraiikrijlt. Men meldt hot overlijden van generaal Napoleon Edgar Ney, prins van Moskowa. Hij was in 1812 geboren en de vierdo zoon van den maarschalk van dien naam. Mot de opruiming van den bouwval der Tui- loriën schijnt het eindelijk ernst te zullen worden. Gelijk men weet, zijn reeds véór twee maandon de noodige kredieten door de Kamer toegestaor, maar eerst verleden Vrijdag heeft do commissie voor do. historische monumenten de afbraak aanbesteed. De rechfbank van Lannion (dep. der Noordor Kusten) heeft den pastoor van Pieudaniel, Fichanf, tot eene boete van 200 fr. veroordeeld, omdat hij op den kansel de wet tot invoering van verplicht lager onderwijs had aangevallen. Aan drie kapelaans in de Gironde is om gelijke reden door de rogecring hunne bezoldiging ingehouden. 3D uitschland. Do „Norddeutsche Zeitung" verklaart het bericht der „Times", volgens hetwelk prins Von Bismarck met een staatsman, die te Parijs was geweest, een vrij lang gesprek over hc-t Suez-kanaal gevoerd heeft, Yoor een vermotel, onhandig verdichtsel. De „Reichsanzeiger" behelst de bonoomingen van graaf Hatzfeldt tot. vice-minister van buiten- laudscho zaken on lid van het ministerie, en van den directeur-generaal der afdoolingen, Burghart, tot lid van don Bondsraad. Esrypte. Uit Cairo wordt officieel gemeld dat do betaling van do coupon der geuaifieerde schuld geheel ver zekerd is, en wel uit de daartoe in het bijzonder bestemde inkomsten, zonder cenige aanvulling uit de algemeene inkomsten. Het besluit des onderkonings, strekkende om de ei8chon tot schadeloosstelling aan de opzettelijk daartoe benoemde commissie te onderwerpen, it Zaterdag-avond den vertegenwoordigers der mogend heden voorgelegd. De Britsche rogeering heeft gis teren van haro toestemming kennis gegeven. Ten gevolge van zekere geruchten is te Alexan- drië eene gisting onder het volk ontstaan. Zondag avond zijn patrouilles door de straten getrokken. De orde is niet gestoord. Telegrammen. DURBAN, 14 October. De hoofden, die toZoot- pansberg waren opgestaan, zijn in onderwerping gekomen. Van bevoegde zijde wordt het gevoeld verkondigd dat de regeering genoodzaakt zal zijf om Basuto-land öf op te geven of te veroverd De diplomatie van Basuto-land heeft der regeerin; de loof afgestoken, maar toch zal de oorlog rerm; don kunneu worden, cmdat de bevolking den vre' wenscht.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2