LEIDSCH DAGBLAD. K°. 6954. Dinsdag 17 October. A0. 1882. Avondeditie. PRIJS DEZER COÜBA2ÏT: Toor Leidea per 8 maanden1.19. Franco per post.s 1.4.0. Afzonderlijke Nommers... 0.05. Deze Coniant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTESTEX: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsroimto. Voor het incasaee- reo botten de stad wordt 0.J0 berekend. Officiëele Kexixiïsgreviiigren. Burgemeester en "Wethouders van Leiden, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de passage over den Onden Singel van de Volmolengracht tot de Zandstraat, op 16, 17 en 18 October a. s. van des morgens acht tot des namiddags vier uren, voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 13 Oct. 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, IO October. Met genoegen vernemen wij dat het bestnur van <le Teeken- en Schilder-Academie „Ars Aemula Naturae" weder voornemens is gedurende dezen winter vier kunstbeschouwingen in de Stadszaal te geven, waartoe de inteckeninglijsten reeds circu- leeren. Tevens heeft voornoemd bestuur een gele genheid opengesteld voor dames om zich, gedurende Z63 wintermaanden, in het gebouw op de Pie- ièrakerkgracht, te oefenon in het teekonen naar het stil leven, pleister- en gekleed model, hetwelk zal geschieden onder leiding van mejuffrouw M. F. W. Tonnet, leerare3 aan de EL. B. S. voor meisjes alhier. Gedurende hot derde kwartaal van dit jaar werd het Rijk3-museum van Oudheden alhier be zocht door 2077 en het gebouw op het Rapenburg, waar de afgietsels van Olympia zijn tentoongesteld, door 259 personen, te zamen 2336 personen, terwijl het Rijks-kabinet van prenten en pleisterbeelden door 40 personen bezocht werd. Het Rijks-Ethno- graphisch Museum was gedurende dien tijd gesloten. Yoor de alhier op te richten Practische Am bachtsschool is reeds door omstreeks 150 personen voor f 1000 aan vaste bijdragen geteekond; voor oprichtingskosten werd f 3000 geschonken. Hedennamiddag ontvingen we per Nederland- Bcbe mail via Marseille do nog ontbrekende Indi sche bladen van 4 en 5 Sept. Bij do beden gehouden openbare verkoopiDg van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 36.00, f 20.00, f 4.10 en f 2.00; de laagste f 36, f 19.00, ƒ3.80 en f 1.90. Bij het afdoeliDgsonderzoek over het ontwerp tot bekrachtiging van den onderhandscben verkoop van Staat8dningronden 1°. bij Loosduinen, aan de gemeente Loosdainen, 2°. te Katwijk aan Zee, aan de gemeente Katwijk, en 3°. ter weerszijden van het dorp Noordwijk aan Zee, aan de gemeente Noordwijk, werd de vraag gedaan of wel genoeg in het oog wordt gehouden dat in de toekomst aan het waterkeerend vermogen der duinen geene schade wordt toegebracht. Naar aanleiding van art. 6 der overeenkomst tusschen den Staat en de gemoente Noordwijk werd gevraagd of de vuurbaken in dat artikel genoemd eene inrichting is ten behoeve van de scheepvaart en, zoo ja, of dan de verkoop van den grond, waarop zij staat, ook moeielijkheden kan opleveren? Door den heer A. Kaptijn, te Gouda, zullen aan den Koning ter goedkeuring worden aangebo den de statuten der Zuidhollandsche Stoomtram maatschappij en waarin o. a. de lijn Gouda-Schoon- hoven is opgenomen. De heer A. Kaptijn, houder van de gunning voor do stoomtramljjn Gouda- Schoonhoven, heeft aan den gemeenteraad van Schoon- hovon gevraagd en verkregen, om den termijn van storting van het waarborgkapitaal te bepalen op 6 Dec. a. s. Het schoonste „souvenit", dat ds. Moll te Is-Gravenhage, bij gelegenheid zijner zestigjarige evangeliebediening, zal worden aangeboden, zal, vol gens het Vaderland, bestaan in de oprichting der „Mollschool", aan den Z.-O.-Buitensingel, waarvoor in een der eerste dagen dezer week de gedenksteen - van den eersten steen kan niet meer gesproken worden, nu men reeds met den bouw een goed eindweegs govorderd is - door den jubilaris zal worden gelegd. De stiohting dezer school was Moll's lievelingsdenkbeeld sedert vele jaren; zijn vurig6te hoop was, die stichting verzekerd te zien. De ge meente heeft dezen wensch van den edelen grijsaard vervuld. Dezer dagen werd hem in eene portefeuille als feestgave voor zijn jubileum de voor den bouw nog ontbrekende som van f 24,000 aangeboden. Deze belangrijke geldsom werd door 69 aanzienlijke leden der Herv. gemeente - hoeren en dames - op het initiatief van mevr. de douairière jhr. A. Klerck, geb. jonkvr. M. C. Van Hogendorp, envanjonkvr. M. J. Bichon Visch bijeengebracht, als de heerlijkste gave voor den grijsaard, wiens naam door de vierde christelijke school bij het nageslacht zal blijven bewaard. De heer J. H. Kottmann, bloemist te Alkmasr, is benoemd tot hortulanus van het Kon. Zool. Bot. Genootschap te 's-Hage. De benoemde werd uit 19 sollicitanten verkozen. Het eerste van do wetsontwerpen tot her- zienieg der Kieswet is by de Vertegenwoordiging ingediend. Naar het Vad. verneemt, stelt het ontwerp eene verdeeling van de kiesdistricten naar den census in vijf klassen voor. Voor de eerste klasse wordt een census van f 60 aangenomenvoor de tweede klasse een census van f 40, voor do derde een van f 30, voor de vierde van f 24 en voor de vijfde van f 20. De een sue van f 60 zal geëischt worden in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. De census van f 40 wordt ingevoerd voor de gemeenten Utrecht, Groningen, Arnhem, Leiden, Haarlem, Leeuwarden, Dordrecht, Delft, Schiedam en Middelburg. De census van f 30 zal gelden voor de gemeen ten Maastricht, Nijmegen, 's-Hortogenbosch, Zwolle, Gouda, Alkmaar, Zaandam, Harlingen, Sneek, Vlïs- siugen, Gorkum, Goes, Bolsward, Dokkum, Zie- rikzee, Hoorn en Purmerend. De census van f 24 zal bepaald worden voor de gemeenten Deventer, Kampen, Breda, Zutfen, Amersfoort, Roermond, Tiel, Zalt-Bommel, Assen, Meppel en voor alle gemeenten in de provinciën Groningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland, voor zoover deze hierboven niet zijn uitgezonderd. De cencus van f 20 zal golden voor alle andere gemeenten in de overige gewesten, ook voor zoover die niet uitdrukkelijk zijn uitgezonderd. De vermoedelijko vermeerdering van het aantal kiezers door deze censusverlaging wordt op ongeveer 22,000 geschat. Bij de studenten in de theologie aan de rijks universiteit te Utrecht bestaat het plan om op het graf van professor Van Oosterzee een gedenktee- ken op to richten. Van de 7 adspiranten, die hebben deelgenomen aan het examen voor don rang van 2den luitenant kwartiermeester bij het leger hier te lande, zijn geslaagd de sergeanten Van Andel, Brandts Bays en Van Rooyen. Dertien duizend honderd en twintig vragen zijn door de commissie voor de enquête omtrent de exploitatie van de spoorwegen in Nederland gedaan. De allerlaatste vraag was naar aanleiding van eenige inlichtingen, die een getnige, veehandelaar van be roep, omtrent de exploitatie van don Ned. Rijnspoor weg had gegeven. De getuige had zich beklaagd dat in ons land 10 personen in de tweede en 12 personen in de dorde-klasse-comparlimenton worden vervoerd, wat z. i. in den zomer te veel was. Zjjn de compartimenten gemeenlijk zeer bezet? was de 13,120ste vraag van den voorzitter der com missie. En de getuige, die dien dag in een vol com partiment had gezeten en blijkbaar daarover no£ uit zijn humour was, antwoordde: „Op mijn reis bierheen zat ik heden met 10 personen. De Maat schappij is zeer spaarzaam met haar materieel." Naar men verneemt, is de heer G. H. Stoel sedert 1 October opgetreden als handelsagent van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen te Amsterdam, in verband met de oprichting van een speciaal handels- en goederenbureau voor het binnon- en buitenland. Volgens de „Berliner Börsen-Ztg." hebben 400 Duitsche industriëelen aanvraag gedaan om plaatsruimte op de Amsterdamsche tentoonstelling. Een wetsontwerp tot wijziging van de Staats- 8poorwcgbegrooting over 1881 aan de Tweede Kamer ingediend, strekt om een som van f 252,054, met welk bedrag de uitgetrokken som voor den aanleg van den spoorweg DordrechtEist is overschreden, te vinden door vermindering van art. 25 dierzelfde begrooting, zoodat hot eindcijfer geen verandering ondergaat. Do heer Mitilenoo, gezant van Rumenië bij het Nederland8cbo en bet Belgische hof, is tot gezant te Belgrado benoemd en wordt door den heer Vaca- rosco vervangen. Bij het openbaar lager onderwijs voor Euro peanen in Nederlandsch Indië kunnen worden ge plaatst eenige onderwijzers der derde klasse, bij voorkeur ongehuwd, in het bezit van een der akten van bekwaamheid, bedoeld in artikel 56a en b der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), of van daarmede gelijkstaande akten en voorzien van speciale akten of aanteekoningen voor eenige andere vakken van onderwijs, bij voorkeur voorde Fran8che taal. Het voordeelig verschil in de opbrengst der rijksmiddelen tusschen het loopende en het vorige jaar is nu reeds geheel versmolten. Blijkens het overzicht, door de Staatscourant gegeven, was het op het einde van September reeds gedaald tot rnim f 42,000 beneden de uitkomst in het vorige jaar in datzelfde tijdvak. Het is niet de drankwet alleen, die tot deze uitkomst heeft geleid. Wel is de opbrengst van hot gedistilleerd f 343,000 bene den het vorige jaar gebleven, maar dit wordt we der opgewogen door eene meerdere opbrengst der overige accijnzen, zoodat deze te zamen toch nog ruim f 485,000 meer opbrachten dan het vorige jaar. Tot den achteruitgang hebben voornamelijk de indirecte belastingen, nl. de zegel-, registratie-, hypotheek- en successie-rechten, aanleiding gegeven. Deze bleven te zamen ruim f 814,000 benoden hefc vorige jaar. De successie-rechten alleen gaven na genoeg 6 ton minder. De posterijen, de tolegraphie en de loodsgelden bloven vooruitgaande, en brach ten teweeg dat het nadeolig verschil niet grooter was. Hot stoomschip „P. Caland", van Rotterdam naar Niouw-York, is Vrijdag-avond aldaar aange komen; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, arriveerde Zaterdag-avond te Marseille; de „Ko ningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde Zaterdag-middag te Frioul. De aandacht van Nederlandsche geneeskun digen wordt gevostigd op de gelegenheid die er voor hen bestaat om onder genot eener toelage van f 200 '8 maand8, vrjj van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen, belast te worden met de uitoefening van den burgerlijken geneeskundigen dienst in een of ander door den gouv.-gen. aan te wijzen gedeelte van Nederi.-Indië, terwijl zij daar tevens particuliere praktijk kunnen waarnemen. Aan hen, die voor gezegd doel ter beschikking van den gouverneur-generaal worden gesteld, wordt van gouvernementswege toegekend een gratificatie voor uitrusting van f 1000 en vrije overtooht naar Ba tavia per stoomschip in de lste klasso, casu quo ook voor htm vettig gejin,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1