noemd tot ijker der maten on gewichten J. H. Van de Velde, thans adjunct-ijker. Gomoagd Nieuws. Hedennamiddag te ongeveer halfdrieiB ten hnize Tan de wed. y. D. op het Rapenbarg een brandje ontstaan ten govolge Tan het nit elkander springen Tan een petroleumstel, hetwelk een grooto ■vlam verspreidde, waardoor het keukenraam is ge schroeid en eenige glasruiten verbrijzeld worden. Door middel der waterleiding en de slang van hot museum Tan natuurlijke historie is do brand ge- bluscht. - Op hotzelfdo uur gleed do schippersvrouw v. L., oud 56 jaar, van de schuit in hot water der Turfmarkt, doch werd terstond, zonder bekomen letsel, door eenige sjouwerlieden gered. De gevel van het gemeenland shnis van Rijnland alhier is nu weer als in 1598; do restau ratie toch is gereed. Het eenige verschil mot den ouden tijd is, dat de kleine kruiskozijnen door nieu- werwetsche ramon vervangen zijn. Als eone b ij zonderheid wordt ons uit Oogstgeest gemeld dat in de tninen van de wedurce Goeve aldair een akker met aardbezieplanton, even als in het voorjaar, thans in vollen bloei Btaat. Rij het vertrek naar Leidon van den stoomtram to Katwijk aan Zee om 11.55, reed gisteren de voerman Jb. Kraainoord met paardon cn wagen door de Tramstraat aldaar. Toen de stoom fluit zich deed hooren, werden de paarden hierdoor schichtig en zeiten ze het op een loopen. Doordien de wagen daarbij togen een stoep kwam, sloog hij om met het treurig gevolg dat Kraainoord zóó hevig aan borst, hoofd en ribben gewond werd, dat hij nog in den namiddag na een smartelijk lijden den geest gaf. Behoudens lichte kwetsuren, kwamen N. Haasnoot on diens knecht, die zrch ook in den wagen bevonden, met den schrik vrij. Do stoomboot der „Volharding" van "Woerden naar Leiden werd gisteravond omstreeks halfzeven aan de spoorbrug nabij Alpkon door den bliksem in don mast getroffen, zoodat deze geheel verbrijzeld werd. De kapitein viel door den schrik bewusteloos neer en de hofmeester had het ongeluk naar beneden te vallen. Z9 kwamen er echter zonder ongelukken af. Eenigen passagiers, die door het ongeval ontsteld waren, werd te Alphen hot noo- digo toegediend tot herstel. De sehade aau de boot is nogal aanzienlijk. "Ware dc bliksem in do machine kamer geslagen, de ramp zou ongetwijfeld groot zijn geweost. Tijdons het onweder, dat gistoravond onophoudelijk woedde, is de bliksem omstreeks zeven uren geslagen in den hooiberg van den landbouwer D. Kapteyn onder de gemeente Bodegraven. Door een paar persouen, die daar juist passoerden, werd de brand terstond ontdekt en aan hen is bet to danken dat do brandweer zoo spoedig op de plaats des onheils verscheen en krachtdadige hulp verleende. De nieuwo brandspuit van don fabrikant A. H. Van Bergen te neiligerleo, juist op dien dag door hot gemeentebestuur ontvangen, workte uitstekend en verdient alle aanbovoling. Het vuur in den berg is als het wnro door liet enorme water wat er in werd gespoten, gesmoord. De brand heeft zich daartoe alleen bepaald. Het hooi was verzekerd. Sedert 10 dezer zijn do mazelen in de gemeente Utrecht epidemisch verklaard. Eon 16-jarigo knaap te Dieren is bij het snijden van haksel met do rechterhand in 'de snij machine geraakt, waardoor dat lichaamsdeel goheel is afgesneden. Gisteravond is do bliksem geslagen in êle woning van Janus Baars, onder Schiebroek, ge lukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroor zaken. Alles in huis werd stuk geslagen. In de laatste dagen moeten zich bij de politie te Dordrecht een aantal ontslagen kolonisten hebben aangemeld, met verzoek naar hunne respec tieve woonplaatsen voortgeholpen te worden. Zij waren naar Rjjsel vertrokken, om dienst te nemen Wj het vreemden-legioeD, doch wegens te hoogen ouderdom of lichaamsgebreken afgewezen. Onder de bossehen, waarmede het groot hertogdom Luxemburg prijkt, is het Griiaonwald of örünwald een der uitgestrektste en belangrijkste. In oude charters komt het voor onder den naam van Andethanwald. Het heeft eene oppervlakte van 2525 heotaren, waarvan er 673 aan Luxemburg behooren, en is een der grootste bossehen van Mid del-Europa, een geliefkoosd verblijf voor wilde zwijnen, herten en ander wild. "Voortdurend vindt men er Romeinsohe antiquiteiten en koning Willem II heeft het Luxemburgsche gedeelte in 1812 van den Staat voor f 540,000 aangekocht. Priu3 Hen drik hield het bij de regeling der nalatenschap zijns vadors in bezit. Eenige dagen geleden werd het door zijne erfgenamen ten publioken verkoop in veiling gobracht. Een half dozijn ernstige liefheb bers was tegenwoordig. Het eerste bod, f 313,500 werd spoedig tot f 552,500 verhoogd. Daar evenwel dit bedrag nog beneden de taxatie bleef, is do ver koop niet doorgegaan. Men heeft do jonge vrouw, dio zich van de Notre Dame te Parijs naar beneden liet valleD, herkend. Ze was do dochtor van een blikslager en in dienst gogaan. Het schijnt dat ze zwak van hoofd was en herhaaldelijk had getracht zich van het leven te berooveD. Berichten uit Singapore molden dat de voor de Noord-Borneo-compagnie reizende heer Witto met zijn inlandsche volgeliDgen door koppen snellers is vermoord. De Maatschappij zendt politie om de schuldigen te vinden. Uit N i e u w-Y or k wordt geseind dat Guiteau8 schedel op geheimzinnige wijze spoorloos verdwenen is uit het museum waar hij was ge deponeerd. BUITENLAND. Frankrijk. Omtrent de feesten to Rjjsel, ter vieriüg van het opgebroken beleg van 1792, wordt nader go- meld dat zij uitmuntend geslaagd zijn. Er waren Zondag 300,000 vreemdelingen in do stad gekomen. Er werd drie uren lang een historische optocht gehouden, bestaande uit allegorische wagens met voorstellingen betreffende hot belog, en 1500 ge- kostumeerden. Groot was de geestdrift toen de spuitgasten van Versailles en Molun opdaagden met een vaandel van 1792 en die van Tourcoing met de spuiten, welke ton tijde van het beleg hadden dienst gedaan om de door het vijandelijk geschut veroorzaakte branden to blusschen. Onder voorzit ting van den minister van koophandel is voorts een banket gehouden van 500 couverts, waarbij o. a. do heer Songeon, voorzitter van den Parijschen ge meenteraad, de gelegenheid schoon achtte om eene lans te breken voor do gemeentelijke vrijheden, met name van Parijs zelf. Te Algiers zijn berichten uit Oran aau geko- men, waariu melding gemaakt wordt van- een bloedig govecht, dat ton gevolge van een twist in een dorp tusschen Arabieren en Marokkanen plaats heeft gehad. Meer dan honderd mannen en ook zelfs enkelo vrouwen namen aan het gevecht deel. Men telde daarbij een tiental dooden en 30 ge won don. Groot-Britannië. Het is nog altijd onzeker wat men denken moet van do verklaring van Westgate - zijn eigenlijko naam is O'Brien - dat hij oen der moordenaars van lord Cavendish en den hoer Burke is. - Aan do „Daily News" wordt thans door iemand, die goed op de hoogte is, gemeld dat Westgate, toen hij aan boord vau de „Gladstone" was, spoedig blijken gaf van zeer onrustig te zijn somtijds hoorde men hem God om vergiffenis van zijne groote zon den bidden. Men wist dat hij uit Dublin gekomen was, en het scheepsvolk kreeg achterdocht. Do kapitein ondervroog hom, en deed hem eindelijk rondweg de vraag: „Wien vau beiden bobt gij ver moord?" Westgate zou daarop even ronduit geant woord hebben: „Lord Cavendish". Op aandringen van het scheepsvolk werd hij in boeien geslagen. Hij zou daarna een volledige vorklaring van zijne schuld afgelegd en aangeduid hebben waar het mes, waarmede hij den moord gepleegd had, kon ge vonden worden en de namen van zijne drie mede plichtigen hebben opgegeven. Twee van hen zou den met hem naar Swansea gekomen en van daar met een trein naar Cardiff vertrokken zijn. Intus- schen mag men vermoeden, dat er iets in zjjno mededeelingen is, dat zo ongeloofwaardig maakt, daar, naar reeds meermalen gemeld is, de politie er tot nu toe niet voel aan schijnt te hechten. De Engelsche bladon doen uitkomen, dat in de thans door generaal Wolseley gezonden uitvoeriger berichten over den slag bij Tol-el-Kebir het onrecht hersteld is, dat in de eerste depeche door het met name roemen van de dapperheid van het Iersche regiment onwillekeurig aan de andere was aangedaan. Omtrent de berichten aangaande de vergunning tot plunderen, die aan do Engelsche soldaten zou ge geven zija, en aangaande het vermoorden van ge kwetste Egyptenaren blijven de bladen, vermoodende dat deze berichten van de „Kölnische Zeitung" overdreven of geheel onwaar zijn, toch op nader onderzoek aandringen. Effyptc. Volgens het blad „El-Ah ram" zal het. effectief van het Egyptische leger 10,000 man bedrageD, voetvolk, ruiterij en artillerie daaronder begrepen. Officieren en soldaten die van medeplichtigheid aan den opstand verdacht worden, zullen niet worden opgenomen. De officieren zullen allen Turken of Circa8siër8 zijD. Baker-pacha telcgrapheert dat kolonel Synge en kolonel Baker door den onderkoning zijn uitgenoo- digd hem, Baker, te heipon om naar Egypte te vertrekken. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 11 October. De Porto hoeft bepaald dat eono afzonderlijke belasting geheven zal worden van alle in Turkije wonende vreemdelingen die eenig beroep, welk ook, uitoefenen. Frankrijk, Engeland en Rusland bobben zich er tegen verklaard, doch de andore mogeudheaon in beginsel er genoe gen mede genomen, en door Italië zijn de volgende voorwaarden gesteld: lo. do belastiüg wordt niet geheven vóórdat alle mogendheden er mede bobben ingestemd; 2o. de Porto levert een duïdelijko uit eenzetting van al do onderdeden van het plan; 3o. de mogendheden hebben het recht om de drie jaren eene herziening van de belasting te eischcn. CAIRC, 11 October. De Franeche beambten kee- ren naar hunno posten terug. Do rechten van Frank rijk zullen nadrukkelijk gehandhaafd worden. Wat tot dusver over de haudelingon vau Arabi aan het licht is gekomen, strekt tot bevestiging der bewering van den voormaligen dictator, dat de moorden en plunderingen tegen zijn wil zijn gepleegd. Het aantal gevangenen bodraagt 130. De in structie in do zaak der plunderingen en brand stichtingen te Aloxandriö zal spoedig afgeloopen zijn, zoodat do beschuldigden over eenige dagen voor den krijgsraad zullen kunnon gesteld worden* LONDEN, 11 October. Aangaande de reorga nisatie van het Egyptische staatsbostuur meldt de „Times" in een tel. uit Weenen „Engeland zalhetini- tiatief nemen om in onderhandelingen te treden met de mogendheden wolke bij het Egyptische vraagstuk liet meeste belang hebben, in de eerste plaats Frankrijk. Zoodra met die mogendheden een regeling zal zijn ontworpen, zal Engeland den uitslag der onderhandelingen aan do andere kabi netten mededeelen, ten einde hunne adhaesie te ver krijgen in welken vorm dat zal geschieden is nog niet bok end. MADRID, 11 October. Do „Corrcspondencia" ver- zokert dat in eene gisteravond gehouden bijeenkomst van verscheidene oud-Carlisteu besloten is prins Jacob, zoon van don Carlos (geb. 1870), tot hoofd der logitimibtische partij in Spanje uit te roepen. BERLIJN, 11 October. RN.) lu zake het vcr- leenon van decoraties aau de Italiaansche officie ren, die do Duitscho maooenvre3 bijwoonden, ver neemt mon dat do hierheen gezonden Beraagliër overste en hoofdredacteur van het „Essorcito Itali an©", Oreste Baralieri, een bekend irredentist isr zoodat zjjno dccoratio oen beleediging voor Oosten rijk zou geweest zijn. Daarom had zij niet plaats en die van zijne inferieuren ovenraiol Alleen de chef van het militair gazantschap, generaal Sanmarzano, werd godecoreerd. In Italië zet de zaak nog steeds veel kwaad bloed. CAIRO, 11 October. De commissie van instructie heeft hedon verscheidene getuigen gehoord, onder welke de prinsen Ibrahim en Kiamil zich bevonden. Al de afgelegde getuigenissen zijn van weinig be- teekenis. Arabi, die hedenavond een verhoor onder ging, hield een uitvoerige rede, die onbelangrijk was. Hij zal morgen weder verhoord worden. NIEUW-YORK, 11 October. De „Horder" is geheel vernield, behalve de lading die aan de kust geworpen werd. Enkoio passagiers zijn te St.-Johns aangekomen. LONDEN, 12 October. Do heer Badson heelt gisteren zyn kiezers te Scarborough toegesproken. Hij zeide o. a. dat de regeeriug besloten had, om na de instelling in Egypte van eeno duurzame uit inboor lingen bestaande rogeoring, hot land zoo spoedig moge lijk te ontruimen. Voorts zou, in zoover dit doenlijk bleek te zijn, eono volksvertegenwoordiging in het leven worden geroepen. De vrije scheepvaart op het Snez-kanaal zou verzekerd en het overwicht van den invloed der vreemde mogendheden uitgcsloton worden. De heer Courteney liet zich op eeno teTorpoint

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2