Vrijdag 13 October. K°. 6951. A0. 1882. Atoiï d-editle. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17* Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN!, 12 Oc.oher. Heden is aan de universiteit alhier de heer G. J. Rinkel, geb. te Hilversum, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.: „Retroversio UI fori gravidi." De heer Hugo Godefroy, volontair aan 's Rijks Aeademietuiu alhier, is met 1 November a. s. benoemd tot assistent-bloemist van den Koning op het Loo. Do he?r G. J. Rinkel, arts en doctorandus aan de hoogeschool alhier, is te Kruiningen tot gemeente-geneesheer bonoemd. Den 16den dozcr zal het 25 jaar geleden zijn dat het gesticht „De Voorzienigheid" alhier, tot verpleging en opvoeding van hulpbehoevende kin deren, werd gesticht. Mooie dagen - zoo schrijft men ons - al komen ze in Octobor, zijn altijd welkom. Vooral nu, naai de waterstroomeD, die over ons werden uitgestort. Vijftig keer scheen do weerstoestand in den laatsten tijd gunstiger to zullen worden en evenveel malen werden de goede verwachtingen teleurgesteld. Het is bijna half October en nog staan hier en daar do boonehokken op het veld. De grijze kraaien stappen er bij rond, alsof zo zeggen willen, dat die zwarte hoopjes voor haar onbekende dingen zijn. De hazen weten er beter partij van te trekken bij hnn vlucht voor den jager. De landbouwers hebben het buitengewoon druk. De oogst is nog niet gehcol binnen en de tijd voor de bewerking en bezaaiing van den grond is zeer kort. Dat men er niet zooveel omslag bij maakt als anders, laat zich wel donken. Het vele ploegen geeft ook niet veel bij al den regen on donkere tijden. Het zou voor het land uitnemend zijn, wanneer eerlaDg de wintervorst zich eens behoorlijk dood gelden. Do landbouwer kan evenwel niet klagen over den oogst. De bergplaatsen zijn alle gevuld en vele schelften bij de landhoeven toonen den overvloed, waarvan toch ook reeds de stoommachines heel wat gedorscht hebben. Daar do prijzon echter betrekke lijk laag zijn, zal de uitkomst wellicht onder de matige gerokond moeton worden. Anders is het bij den veeboer. Van Mei tot heden altijd overvloed van gras en veel hooi voor den winter. Veel melk en daarom tevens veel kaas on boter, die een behoorlijken prijs konden bedingen. De dieren zien er bijna allo zeer welgedaan uit. "Wat geen melk gaf, werd gevuld en vet. Als onze vette schapen en runderen iets aan de marktprijzen mochten veranderen, dim zou het in dalende richting zijn. Blijven daarentegen de prijzen hoog, dan is de vetweidorij dit jaar eene goede zaak. Te Koudekerk zijn door den Commissaris des Kooings tot schatter der directe belastingen bonoemd de heeren J. Van Egmond on E. Zirkzee. Er bestaat plan om de nachtwachts te 's-Gra- venhago af te eckaffen en hen te vervangen door agenten 4de klasse. De geneeskundige Staatscommissie heeft be vorderd tot arts de heeron C. F. A. Koch en M. Stranb, candidaat-artsen, en toegelaten voor het lste gedeelte van het natuurkundig examen den heer J. H. Hanken, doctorandus. Voor het literarisch mathematisch examen, gehouden te Utrecht, zijn nog geslaagd de heeren C. H. Van Beuzekom, J. A. Smits Jr., H. J. Van Teyn en J. A. T. "Wiederhold. De minister van binnenlandsche zaken heeft benoemd tot conrector aan de Laiijnsche school te Gemert den heer P. Pastoors, Roomsch-Katholiok priester te Beek bij Nijmegen. Van de „Willem Barendsz" is thans nit Ham- merfeat regelrecht bericht ontvangen in een uitvoerig schrijven van den commandant, dat echter niets bevat wat niet reeds uit de berichten vsn andere schepen bekend was. De ontmoeting met de „Hope" en het vinden van de bemanning der „Eira" worden uit voerig beschrevoD, en komen geheel overeen mot de vroegere mededeelingen daaromtrent. Bijzondero resultaten blijkt deze reis overigens niet gehad te hebben. De gezondheidstoestand liet weinig te won- 8cben over. De brief is gedagteekend van den 23sten September. Bufrcïffonde do verschillende borichton, d!e dezer dagen de ronde doen, omtrent de oprichting van üiouwe, wijziging van bestaande of opheffing van sommige dag- en weekbladen in de hoofdstad, meldt het N. v. d. D. hot volgende: „Wij hebben gewacht aan de mededoeling van die geruchton doel te nemen, tot wij omtrent een en ander meer zekerheid haddeD, en zoo kunnen wij nu, Diet zonder leedwezeo, berichten dat ons officieel is gebleken dat de „Amsterdarasche Cou rant" met of omtrent Januari a. s. zal ophouden te bestaan. „Het „Handelsblad" zal reeds met 1 Nov. a. s. een ochtend- en avondblad uitgeven, terwijl onder dienzelfden naam al3 het thans bestaande weekblad „de Amsterdammer" met 1°. Januari bij dezelfde uitgevers ook een dagblad, eveneens als het „Han delsblad" 's ochtends en 's avonds verschijnende, zal worden uitgegeven. Het weekblad blijft echter in denzolfden vorm bestaan. „En wat nu het „Vliegend Blad" betreft, de eigendom daarvan ging sedert October aan eene commanditaire vennootschap, ton name van den heer A. W. Yan MogeD, over, maar blijft overi gons, wat redactie en uitgevers botreft, wat het tot hiertoe was. „Do „MorgeDpost", waarvan mede in de door ons bedoelde geruchten sprake was, schijnt voorloopig nog in de verbeoldiDg te bestaan van hen, die het wel gaarne in het leven hadden geroepen, maar tot hiertoe op onoverkomelijke financiëele moeilijkheden bobben gestuit. Wellicht is dat ook met het op te richten humoristisch weekblad in den vorm van „Kladdoradatsch" het geval, maar hieremtront be staat vooralsnog geene voldoende zekerheid, even min als nog te bepalen is, wat er van eene dago- lijk8che verschijning van „de Echo" aan i3. Men 6chijnt het daarover nog niet eons te zijn." Do departementen Dordrecht, Rotterdam en Edam van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen zijn door hot hoofdbestuur aangewezen om een lid der commissie te benoemen, belast met de voorbereiding van het eeuwfeest der Maatschappij. Aangaande den toestand in Atjeh wordt aan het Hbl. uit Atjeb, dd. 28 Aug., in eene part. corr. het volgende gemeld: Nauwelijks heeft de desertie naar den vijand op gehouden, of weer iets dergelijks staat ons te wachten. Door den toenemenden bloei, waarin ons gewest in de laatste anderhalf jaar gebracht is, zijn alweer honderden Cbincezen zonder verdiensten. Zij hebben aan het civiel bestuur hun voornemen te kennea gegeven, om hunne diensten aan Toekoe Njag Has san te gaan aanbieden als hun door ons bestuur geen werk werd verschaft of vrije overtocht naar de Engelscho kolonie Penang werd verleend. Tot dit laatste moet men besloten hebben en de terug keerenden zullen hun landgenooten wel zulke on aangename ondervindingen meedeelen, dat de lust om het gevaarlijk land genaamd „Atjeh" als neder zetting te kiezen, hun wel zal vergaan; jammer dat dit nijvere volk hier, evenals in het vorige jaar, zoo verloopt. In de 25 en 6 Moekim geschiedt dit ver- loopon der bevriende bevolking eveneens, doch daar vragen zij niot9, zij verlaten zonder kennisgeving onze zijde. In de 6 Moekims is voor oenige maanden post Pakau Badok, de sleutel tot de IY Moekims, opge heven, die ons verleden jaar nog 22 mille aan ver bouwing kostte, en nu zal men toch weor moeten overgaan daar eene versterking te bonwen. Toekoe Njag Hassan is eonige dagen geleden bijna in onze handen gevallen. Hij hield zich op bij een beroemd hoofd en is zoo overijld ontvlocht, dat hij zijne wapens, brieven, zilveren stempel enz., in den steek heeft- moeten laten; een kogel echter der nagezonden salvo's heeft hem aan het hoofd, gewond, zoodat dit voor ons zoo lastig heer oenigetf tijd op nonactiviteit is gesteld. Bij doze gelegenheid is een officier gewond, en viel ods oen Beaumont- goweer van het 5de bat. in handen. Hedennacht om halfdrio vernam men in de rich ting van onzen post Ketapan Doea zwaar geweer vuur. Nadere bijzonderheden ontbreken echter nog. Onze zware verliozon, in do eerste helft dezer maand alhier geleden, schijnen op Java nogal veel indruk gemaakt te hebben; enkele officieren althans, dia met de heden aangekomen boot hunne gezinnen haddon verwacht, zagen zich niet weinig teleurge steld toen zij de hunnen niet onder de passagiers aantroffen. Doch wie er wel zich aan boord be vond: - eon Dieuwe militaire bevelhebber, de kolonel Schilfer; deze hoofdofficier, van Padang bij telegram naar Batavia ontboden, kwam hoden reeds aan. Er schijnt met die plaatsing een verbazende spoed te zijn gemaakt. Kolonel Haus treedt dus af; of dit in de zaken een gunstige wending zal brengen, moet de tijd leeren. Zoolang het bestuur niet in éóne krachtige hand vereenigd is, en zoolang dus vlug en flink optreden niet altijd mogelijk zal zijn, zal de tegenwoordige toestand, indien al niet ver ergeren, toch zeker dezelfde blijven. Moord en roof behooren thans te veel tot do alle- daagsche voorvallen, om er afzonderlijk van te ge wagen; zelfmoord onder de militairen schijnt hier een heerschonde ziekte te zijn; stellig wel een 15- tal gevallen, waaronder van twee officieren, zou ik u kunnen noemen, doch waartoe? Alleen nog dit: Het Roode Kruis is in diepe rust, want het is hier immers vrede!" De definitieve begrooting van Suriname voor 1883 bedraagt in uitgaaf ƒ1,335,395 en in ontvangst 1,242,943.33, zoodat er een nadeelig slot is van 92,451.67. De uitgaven zjjn slechts 5095.25, de ontvangsten daarentegen 78,000 hooger geraamd dan ton vorigen jare, en het door eene bijdrage uit 's Rijks schatkist aan te vullen tekort dienten gevolge op 72,904.75 minder. Te Nieuw-York zal een Hollandsche courant worden opgericht, welk blad den naam zal dragen van „Nieuws- en Handelscourant." Blijkens een bij het Dep. van Marine ont vangen bericht zjjn Zr. Ms. schroefstoomschcpen lste kl. „Tromp1'' en „Leeuwarden", respectievelijk onder bevel van de kapts. ter zee H. D. Guyotea C. F. T. Yan Woelderen, ter opvolging^ hunner bestemming naar Oost-Indiö, in den morgen van 11 dezer van de reede van Tessel naar zee vertrokken. Bij resolutie van den min. van koloniën zijn de heeron J. Yan Pernis, A. Doorn, P. J. Yan der Ham, C. Yan der Voort, P. Muller en P. Yan der Bijl gesteld ter beschikking van den Gouv.- Gen. van Ned.-Indie, om te worden benoemd tot opzichter der 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. Hot stoomschip „Voorwaarts" vertrok 10 Oc tober van Padang naar Amsterdam; de „W. A. Scholten", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde gistermiddag Dover. Z. M. heeft aan mr. W. Van de Poll, op zijn verzoek, met 1 Nov. a. s. eervol ontslag verleend als rechter in de arrond.-rechtbank te Tiel; - met 15 Nov. R. Nicolaï, thans telegrafist der 2de kl. bij de Rijkstelegraaf, benoemd tot direoteur van een der Rjjkstelegraafkantoren; - met 1 Nov. bo-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1