LEIDSCH DAGBLAD. j\°. (5948. Dinsdag lO October. A0. 1882. Avond-editie. PKIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco (>er post.1.40. Ifzonderlyko Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DEK ADVERTENTIE*! Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. GrooteTe letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oiliciëele Hcunisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 12 Oct. 1882, des namiddags te twee uren Punten ter behandeling 1°. Benoeming van eene derde onderwijzeres aan dc Meis jesschool 2de klasse. (188) 2°. Idem van een lid van het college van Vrouwen-Kraam- moeders. (186) 3°. Idem van een Wethouder. 4°. Voordracht betrekkelijk de oprichting van een Planten beurs. (184) 5°. Idem betrekkelijk de regeling van het onderwijs aan de bewaarschool in de Scheistraat. (187) 6°. Begrootingen voor 18S3 van de niet gesubsidieerde in stellingen van weldadigheid, als: a. het R. K- Armbestuur. I. het Gereformeerde Minne- (Arme Oude Mannen en Vrouwenhuis. c. Vrouwen-Kraammoeders. (189) .Idem van de gesubsidieerde instellingen van weldadig heid, als: a. het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis. b. het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis. c. het Nederlandsch Israëlietisch Armbestuur. (191) 8°. Idem van het Stedelijk Werkhuis. (190) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102) tot herziening van de artt. 2G4, 265 en 2C6 der Gemeentewet Doen te weten dat het 1ste suppletoire kohier der pi. dir. belasting, dienst 1882, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente (finantieële afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd en dat elke aange slagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbren gen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeling van 'sRaads beslissing bij de Gedeputeerde Slaton dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting lot het betalen van den aanslag door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 Oct. 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDER, 9 October. In de maand September zijn binnen deze gemeente geboren 126 kinderen, als: 56 zoons en 70 dochters, waaronder is bogrepen 1 tweelinggeboorte; over leden 81 personen (waaronder 7 elders woon achtig), als: 16 mannen, 12 vrouwen, 28 zoons en 25 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6; gehuwd 26 pareD. Het beroep naar de Doopsgezinde gemeente alhier is door ds. Aem. "W. "Wijbrands te Hoorn aangonomeD. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 39.00, f 19.50, 3.90 on f 2.05; de laagste f 38, f 19.00, f3.70 en f 1.90. Blijkens do opgaven betreffende de sterfte in eenige groote gomeenten des lands in Augustas was de verhouding der overledenen tot 1000 inwo ners per jaar: Amsterdam 23.2, Arnhem 25.9, Dor drecht 25, 's-Gravenhage 24.4, Groningen 16.9, Haarlem 29.8, VHertogenbosch 29.3, Leeuwarden 13.3, Leiden 25.1, Maastricht 24.5, Rotterdam 20.9, Utrecht 22.i?. Den 13den dezer zal do heer Jan Moll Jacobsz., predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 's-Hage, zijn 60-jarigen onafgebroken Evangeliedienst vieren. In 1798 geboren, werd hij in 1822 in Zuid-Holland candidaat tot den H. Dienst en nog in hetzelfde jaar, den 13den October, te Oosthuizen, in de classis en ring Edam gelegen, in zijn ambt bevestigd. Yan daar ging hij in 1825 naar Hazerswoude, in 1826 naar Deventer en in 1830 naar Den Haag. Aan den heer Joh. S. A. Yan Dissel, tijdelijk lector aan de gemeente-instelling voor onderwijs in do taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië te Delft, is de titel van privaat-docent aan die instel ling verleend. De bisschop van Haarlem heeft benoemdtot kapelaan der parochie yan den H. Jacobus te VGra- den heer H. C. Maat; tot adsistent te Nieuwkoop den heer P. Driessen, 15 Aug. 11. tot priester gewjjd; tot rector in het Pius-gesticht te Amsterdam den heer L. C. L. Eygenraamtot kape laan der St.-Catharina-kerk te Amsterdam den heer Th. P. C. Sartertot kapelaan der Kathedrale kerk van Haarlem den heer B. J. Corstens; tot kapelaan te Haastrecht don heer W. C. Boers; tot kapelaan te Wateringen den heer P. Yromesteyn; tot kape laan te Yolendara den heer Th. H. J. Abels; tot adsistent te Zwaag den heer A. B. Trautwoin en tot kapelaan te Nootdorp den heer H. W. Strijthout. Het comité van uitvoering der internationale koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling te Am sterdam heeft bericht ontvangen van den minister van buitenlandscho zaken: 1°. dat door den Brit- schen secretaris van Staat voor Indië een commissie benoemd is, belast met de behartiging der belangen der Engelsch-Indische afdeeling op genoemde ten toonstelling, bestaande uit do heeren sir Louis Mallet, president; mr. W. G. Pedder en sir G. Berdwood, terwijl de fanctiën van secretaris aan den heer J. R. Boylo zijn opgedragen; 2°. dat de regeeringen van Yenezuola en van Paraguay be sloten hebben deel te nemen aan de tentoonstelliDg; 3°. dat de Fransche spoorwegmaatschappijen zich bereid hebben verklaard de speciale tarieven voor ijl- en vrachtgoederen, van kracht bij de verzending naar de gewesteljjke landbouwtentoonstellingen in Frankrijk, toe te passen op producten en voorwor pen, bestemd voor de tentoonstelling, met uitzon dering evenwel van kostbare en kunstvoorwerpen. Bij de Staatsbegrooting voor 1883 is gerekend op de invoering der maandelijkscho pakketvaart tus8chen Nederland, Suriname en Curasao, waarvoor een bedrag van f 35,000 is uitgetrokken. Yoor do Tweede Kamer der Staten-Generaal is in het vorige jaar een „zeldzaam belangrijk boek werk" aangekocht, waardoor de begrooting met ruim f 1000 is overschreden. Welk dat boekwerk is, wordt echter niet medegedeeld. De achtendertigste algomeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap zal plaats heb ben op Zaterdag 14 October a. s.'s voormiddags to 11 uren, in een der lokalen van „Artis" te Am sterdam. Onder de punten van behandeling komen voor: lo. Uitreiking der belooningen, aan Nederlanders op de tentoonstelling te Yenetië geschonken, voor zooverre die door de Regeering aan het Aardrijks kundig Genootschap is opgedragen. 2o. De Triangulatie van Samatra, in te leiden door den heer F. De Bas, kapitein van den gene- r&len staf. 3o. De deelneming van Nederland aan het streven onzer eeuw om door reizen voor handel, nijverheid en wetenschap nieuwe bronnen te openen, door prof. P. J. Veth. Er heeft zich thans te Rotterdam gevormd eene commissie tot het oprichten van een eenvoudig gedenkteeken op het graf van wijlen den heer Gerard J. Spoor. Leden yan die commissie zijn o. a. de heerenL. Droogleever Fortuyn, voorzitter; I. Coen- raads Nederveen, penningmeester; W. Stok, secretaris. Een bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt wetsontwerp strekt tot verhooging van sommige artikelen der begrooting van hot departement van buitenlandsche zaken voor 1881, welke ontoereikend voor de behoeften zijn bevonden. De vele zeerampen in het afgeloopen jaar zijn oorzaak van een der voorgestelde verhoogingen, terwijl de bijdragen tot onderhoud van kustlichten vermeerdering behoeven doordien in 1881 door Nederland is bijgedragen in de kosten van den bouw van een muur om het Christen-kerkhof te Tanger. Door vermindering van andere artikelen, blijft het eindcjjfer der begrooting ODgewijzigd. PersoncD, die verlangen in aanmerking te komen voor de betrekking van inwonond hoofdon derwijzeres aan 's rijks kweekschool voor vroed vrouwen te Rotterdam, bekwaam zijn tot het ver richten van eenige administratieve workzaamheden en bevoegd om aan het hoofd eener school voor lager onderwijs te staan, gelieven zich aan te mel den bij den directeur dier inrichting, dr. J. Yroesom De Haan, vóór 1 November a. 8. Het aantal weezen, verpleegd door de goede zorgen der „Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het huisgezin", bedraagt volgens het 8ste jaar verslag reeds 165. Meermalen hadden wij gelegen heid om op de nuttige werking dezer Maatschappij de aandacht te vestigen; wij doen dit ook thans, omdat zij als alle liefdadige instellingen jaarlijks meer steun behoeft, dien zij vinden moet bij ieder een, van welke gezindte hij ook zij. Want dat staat bij de Maatschappij voorop: Goed doen zonder aan zien des persoons. Zij vraagt niet van welk geloof de kinderen zijn; zij heeft ze reeds van elke ge zindte verpleegd en doet dit nog. Het nadeelig saldo is in 1881 weer met f 900 vermeerderd en bedraagt thans 2500maar toch is de Maatschappij niet ontevreden; hare contribution neraen toe en zij blijft giften ontvangen voor kapitaalvorming. Mochten zij, die met ruime middelen gezegend zijn, dikwijls deze Maatschappij gedenken en haar in staat stellen haar liefderijk werk met kracht yoort te zetten. Yoor de verbouwing der gebouwen te Medem- blik en hnnne volledige inrichting tot een gesticht voor krankzinnigen, waarvoor aanvankelijk een be drag van f 120,000 werd voldoende geacht, zal eene som van f 240,000 noodig zijn, waarvan f 125,000 ten laste van 1883 zouden moeten komen. Het gebouw zou dan geschikt zijn voor de opneming van 500 krankzinnigen, terwijl slechts ongeveer 130 krankzinnigen voor rekening des Rijks worden verpleegd. Met het oog op het aanhangig ontwerp van wet houdende regeling van het staatstoezicht op en de verpleging van krankzinnigen, acht do regeering het wenschelijk met de verdere werk zaamheden te wachten tot eone beslissing over dit ontwerp zal genomen zijn. Een bedrag van f 1600 voor gewoon onderhoud enz. is in de Staatsbegrooting voor 1833 opgenomen. De school, welke door de Maatschappij tot be vordering der Nijverheid te Haarlem, in verband met een museum voor kunstnijverheid, is geopend, heeft sedert eenige jaren getoond met goed gevolg te werken. Haar voortbestaan wordt echter in gevaar gebracht door het gebrek aan een behoorlijk school gebouw, waardoor men gedwongen is zich tijdelijk te behelpen met twee van elkander verwijderde be krompen lokalen. Het voornemen bestaat in de nabij heid van hot museum een schoolgebouw te Btichten, waarvan de kosten op f 25,000 geraamd zijn en waarvan ter hoogte de helft van rijkswege zoude worden betaald, terwijl het gebouw rijkseigendom zou worden. Daartoe wordt door de Regeering voor 1883 f 1000 aangevraagd. Onder bevel van den kapt. der inf. W. L. J. Scheepens zal op 25 dezer van Harderwijk naar Ned.-Indië een detachoment suppletietroepen ver trekken, sterk 75 maD, waarbij 5 onderofficieren. Tot medegeleide zijn aangewezen de 2de luits. der inf. H. C. Dinet en J. M. Tammer. Krachtens vergunning van den minister van waterstaat, handel en Dij verheid, zal den 18den dezer nabij Mook eene proefneming plaats hebben met den gewijzigden rectificateur (stuurtoestel voor spoortreinen). De toestel naar de oorspronkelijke uitvinding is namelijk thans zoo vereenvoudigd, dat de werking zich bepaalt tot het afsluiten van zij sporen, zoodat hij dient om treinen, daar waar het noodig is, op het hoofdspoor te honden.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1