alsook dat de toestand, hoe ernstig ook, nog niet zoodanig is geweest dat een „uitblazen van den laatsten adem ieder oogenblik kon worden verwacht." Wel zal vermoedelijk de verwonding door hare ge volgen doodelijk worden, maar tot op ditoogenblik is deze, ook in een officieel rapport korten tijd na de misdaad opgemaakt, alleen „levensgevaarlijk" genoemd. Twee Egmonder vischschuiten besoin den gisteren te Scheveningen ƒ97 en ƒ86; 9 haring schuiten kwamen er aan, alle met volle lading, waaronder één voor de 4de reis met 90,000 stuks steurharing en 180 kantjes dito. Een schuit is te Katwijk aan Zee aangekomen na een reis van 8 dagen. Deze schuit had zelfs haar netten niet ovor boord gehad, doch werd door een loggerschippcr, die reeds volle lading bad, ge vraagd, do hem toebehoorende netten op te halen. De Katwijker voldeed aan dit verzoek en kon nu met volle lading naar huis keeren. Naar men verneemt, heeft de heer Os car Carré aanvrage gedaan tot het geven van een serie voorstellingen te 's-Hage gedurende de maand November a. s., met plaatsing van zijn tent op het Pleiü, tegenover de Witte Sociëteit. De beide heerenhofs teden „de Rijp'' en „Buiten-Rjjp", te Bloemendaal, te zamen groot 17 hectaren, 5 aren en 40 centiaren, zijn gisteren bij publieke verkooping overgegaan aan den heer W. J. Schram qq. te Amsterdam, voor de som van f 105,135. Naar men verneemt, zal een en ander ingericht worden als uitspanningsoord enz. op groote schaal. Door de politie te Amsterdam is naar do cellulaire gevangonis overgebracht een koffiehuis- bediende, die, oen postwissel aan eens anders adres machtig geworden zijnde, zich daarmede ten post kantore vervoegd en het bedrag van den wissel geïncasseerd had, daarop valschelijk plaatsende do handtoekenening van den geadresseerde. Te Leens is de landbouwer K. H. B. op treurige wijze om het leven gekomen. Zijn hollend paard wierp hem met rijtuig en al in eeno sloot, waaruit hij zich niet kon redden. Hot is onbegrijpelijk dat ondanks de reods door de dagbladen vermelde jassen-diefstallen ten koste van onderwijzers te Amsterdam, Utrecht en Loiden, ook te Rotterdam de huisgenooten van twee onderwijzers zich nog weder deze week heb ben laten beetnemen door zulke oplichters. Een persoon vervoegde zich, gedurende den schooltijd, bij hen aan huis, met het verzoek om eene goede jas mede te geven, omdat mijnheer naar dien of dien heer moest. Bij een zijnor bezoeken was de oplichter zoo brutaal, dat, toen hem eene jas werd medegegeven en deze niet mooi genoeg was naar zijn zin, hij een poosje later terugkwam om de beste jas te halen. Jammer maar, dat hij zijn doel be reikte, zoodat do onderwijzers bij hunne tehuiskomst tot de ontdekking kwamen, dat zij schromelijk be drogen waren. Het blijkt thans dat er niet 30 maar 6 personen om hot lovon gekomen zijn bij do ontplof fing aan boord van het Russische schip „Nowgorod." Een wandelendebloemkorf. -Mevr. v. S., in het kasteel B. in Norraandië, gaf dezer dagen een luisterrijk diner en als naar gewoonte stond in het midden van de tafel een smaakvolle korf bloe men. Plotseling begon zich deze te bewegen en tot ontzetting der gasten liep de ruiker ten slotte als levend over do tafel. Verscheidene dames kregen hot op de zenuwon en de gastvrouw, dealgemeene vlucht der genoodigden ziende, viel in onmacht. - Bij onderzoek bleek, dat een onbekende een egel, waarschijnlijk door kunstmatige koude in slaap gemaakt, met bloomen bestoken en bestrooid op tafel gezet had. Door de warmte in de zaal wakker ge worden had het saamgerolde dier zijne gewone ge daante aangenomen en was begonnen te loopen. In 1 790 heorschte, gelijk bekend is, in Frankrijk eeno dor treurigste epidemieën, de zooge naamde „faute d'argent", zoodat zelfs generaal Bonaparte op het punt stond zijn degen ter beschik king van Turkije te stellen. Welk een anderen loop zou de wereldgeschiedenis hebben genomen, wanneer Bonaparte Turksch generaal was geworden. Een nog wonderlijker historische bijzonderheid doelt graaf Roslopschin mede in zijn in 1823 ver schenen werk: „La vérité sur Pincendie de Moskou." Hij verzekert dat Napoleon tegen 1790 eene aan. stelling bij het Russische leger heeft trachten te erlangen. „Ik heb het vaak betreurd", zegt hij, „dat generaal Tamara, die tijdens den Turkschen oorlog, oene vloot in de Middellandsche Zee commandeerde; Napoleons verzoek niet heeft ingewilligd. Hij ver langde wel is waar den rang van majoor, waarop hij meende als commandant der Korsikaansche schut terij aanspraak te mogen maken. Dit werd echter niet ingewilligd. Ik heb zelf den brief in handen gehad", zegt Rostopschin. Betreffende den nood op IJsland wordt aan het Hbl. van geachte zjjde het volgende ter plaatsing aangeboden: In den laatsten tijd hebben verschillende Engel- sche couranten berichten opgenomen, waarin be weerd wordt dat de nood op IJsland niet zoo groot is, dat daarvoor hulp van het buitenland noodig is. De „Times" van 28 Sept. 11. deelde zelfs een brief mede van den heer Charles E. Paterson, broeder van den heer Spencer Paterson, consul voor IJsland, waarin deze heer zijne verwondering te ken nen geeft, dat zich in Engeland een comité ge vormd heeft om hulp te verleenen aan de honger lijdenden op IJsland, terwijl er volgens zijne mee ning geen hongersnood, ja zelfs in het geheel geen nood is. Volgen8 zijn zeggen heeft hij gereisd door een groot deel van het eiland, zoowel langs do kust als in het binnenland, en hij heeft niet bun nen ontdekken, dat ergens gebrek was. Deze voorstelling van den toestand op IJsland is zeer verkeerd, want ze zal zeker nadeelig werken op de inzameling van giften in Engeland en ze is te meer daarom te bejammeren, wijl ze berust op gebrek aan kennis van don waren toestand. Het moge eenigszins onjuist zijn om in den ab soluut letterljjken zin van hongersnood te spreken om reden er nog vee op het eiland is, dat geslacht kan worden, - nood is er bepaald, want de hooi oogst is dit jaar zeer 6chaal geweest en alle po gingen moeten daarheen gewend worden om te zorgen dat het vee gedurende den aanstaanden winter in het leven kan worden gehouden, wat alleen kan geschieden door gelden bijeen te bren- geü, waardoor graan en voermïddelen aangekocht moeten worden, om te gemoet te komen aan het gebrek aan hooi. Want het is een uitgemaakte zaak dat zonder voedsel do schapen en het ovorige vee niet in leven kunnen blijven gedurende den langen winter, en daar de veostapel de voornaamste bron van inkomst is voor de bewoners van IJsland, ligt het voor de hand, dat allea aangewend moet worden om deze ramp te voorkomen en hiervoor zijn groote sommen noodig. De Parijsche koffiehnisbe diende die een lepel had ingeslikt en tot verwijdering daar van een welgeslaagde operatie onderging, is nu zoo goed als genezen, eet en drinkt goed en ook zijne spijsvertering is volkomen in orde. Niet ver van Watchet, in Engeland, heeft een visscher op de zeekust een grooten aal gevangen, in wiens keel hij eene beurs vond mot een hal ven guinje er in. De nieuwste Amerikaansche mode is, dat een pasgetrouwde dame haar bruidsmeisje mee neemt op haar huwelijksreis. Ten gevolge daarvan is het nu moeilijk geworden om bruidsmeisjes te vinden. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Teste, redacteur van de „Gaulois", zich beleedigd achtende door een artikel in de „Monde", heeft twee vrienden, den bekenden publicist Ilenri De Péne en den heer Louis Joly, uitgenoodigd om in zijn naam „voldoening" te vragen. De hoor Levé, directeur van het laatstgenoemde blad, heeft echter geweigerd zich mot het geven van „voldoening" in te laten, bewerende dio niet schuldig te zijn en voor het overige zich beroepende op den Roomsch-ICatho- lioken godsdienst, door welken het tweegevecht ver boden wordt. Naar men uit Marseille meldt, is het lang verwachte Madagascarsch gezantschap aldaar aange komen. Heden, Vrijdag, zoude het de reis naar Parijs voortzetten. De leden zijn allen in Europeesche kleederdracht. De monniken, behoord hebbende tot de uit eengedreven geestelijke Orden, ontdoen zich, naar het schijnt, gaandeweg van de gebouwen hunner Orden, waarin sommigen eene oigenaardigo toelichting moe- nen te mogen zien van do voorspellingen des gra ven van Chambord, betreffende de aanstaande zege van het Koningschap. Zoo heeft de Rumeenscho regeering thans voor 250,000 fr. het Dominicaner- klooster in de Jean-de-Beauvoisstraat te Parij6 aan gekocht. Omtront de bommen, welke na de banketten der legitimisten to Awgnon en Annecy voor het gemeentehuis en het gebouw der onderprefectnur geworpen werden, heeft de minister van binnen- landsche zaken in den verleden Dinsdag gehouden ministerraad medegedeeld, dat, volgens bericht van den onderprefect, deze „bommen" slechts onscha delijke zwermpotten waren, bijwijze van vreug debetoon geworpen, en waardoor toevalligerwijze drie ruiten van het gebouw der onderprefectuur beschadigd werden. Volgens sommigen ia deze voor stelling der zaak waarschijnlijk te optimistisch. Oostcnr.-Hong.-Monarchio. De Hongaarsche regeering heeft voor den tijd van een maand het Presburger comitaat in staat van beleg verklaard en den Obergespan Esterhaiy benoemd tot buitengewoon regeeringscommissaris voor het geheele gebied van genoemd comitaat. Het aantal troepen was reeds vroeger versterkt en nieuwe ongeregeldheden zijn dan ook te Presburg na verl. Vrijdag niet meer voorgekomen. Wel daar- ontegon in den omtrek. Daar hebben de Joden vervolgers in enkele dorpen op gruwelijke wijze huisgehouden en zijn ook Israëlieten mishandeld; o. a. eene arme weduwe, van wie de plunderaars 100 gulden wilden hebben, hoewel zij al wat zij bezat, een paar guldens, hun aanbood. In sommige van die plaatsen zijn de oproermakers eerst geweken toen de militaire macht hen kwam verjagen, in andere gaven zij gehoor aan de vermaningen van predikant of pastoor, dio hen kwamen smeeken, huiswaarts te gaan. De gevolgen intusschen van het gebeurde zullen vermoedelijk voor de deelnemers aan deze onge regeldheden rechtstreeks of zijdelings erger zijn dan voor do geplnuderde Israëlieten. Dezen toch zullen allicht schadevergoeding ontvangen, terwijl de regee- riug voornemens schijnt de schuldigen strong te vervolgen. Maar bovendien hebben eenige grooto firma's te Presburg, die door Israëlieten beheerd worden, besloten naar Weenen te verhuizen en bijna 2000 werklieden zouden daardoor broodeloos wor den. Eene firma, die 1000 personen in dienst had, heeft hare werkplaatsen reeds gesloten. De werk lieden hebben eene vergadering gehouden, waarin zij besloten, het gemeentebestuur te verzoeken, dat het pogingen aanwende om de chefs der firma tot andere gedachten te brengen, maar dezen schijnen daartoe niet gezind te zijn. Spanje. De Paus heeft eene deputatie Spaansche bede vaartgangers ontvangen en, in antwoord op de namens hen door den aartsbisschop van Siguenza gehouden toespraak, zijne bijzondere tevredenheid betuigd over hun gedrag, „kinderen der Apostolische en Roomsche Kerk zoo ten volle waardig." Dij ver maande hen tot eendracht en verzoeningsgezindheid, want alleen deze kunnen een dam opwerpen tegen de verwoestingen van het ongeloof en de goddeloos heid. „Op deze wijze zal Spanje zijne roemrijke overleveringen van echt Katholieke natie, welke altoos het geloof heeft verdedigd, voortzotten." Te Madrid is overleden de hertog van San- tona, grande van Spanje; hij laat zijne dochter ee« vermogen van 15 millioen fr. na. De hertog was van burger-af komst; hij begon als hoedenmaker te Cuba, ging toen naar Madrid, waar hij groote fabrie ken oprichtte en oen groot vermogen verwierf. Hij nam een ijverig aandeel aan de beweging, die Alfons op den troon bracht. Telegrammen. ROME, 5 October. Bij koninklijk besluit is de Kamer van Afgevaardigden ontbonden, zijn de kies colleges tegen 29 October, de Senaat tegen 5 Nov., de nieuwe Kamer tegen 22 November bijeengeroepen. ALEXANDRIE, 5 October. De khedive heeft een decreet onderteekend, waarbij worden ingetrokken het verbod van invoer van steenkolen op de kust tusschen Alexandrië en Port-Saïd en het verbod van invoer van petroleum. PARIJS, 5 October. Uit Bueno9-Ayres wordt be richt dat de diplomatieke onderhandelingen tusschen Peru en Chili afgebroken zijn, daar Chili in niets wilde toegeven. NIEUW-YORK, 5 October. Bij de verkiezingen in den Staat Georgia hebbon de democraten de zege behaald mot eeno meerderheid van 40,000 stommen. Tot gouv. van Georgia is gekozen Stephens, democraat. CAIRO, 5 October. Arabi en Tulba zijn heden ochtend uit de kazerne Abdin overgebracht naar het gebouw waar de andore gevangenen, ten getale van tachtig, zich bevinden. De instructie hoeft gis terochtend een aanvang genomen. Arabi zal heden- namiddag voor liet eerst voor het gerechtshof ver schijnen. De instructie w-ordt geheim gehouden,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2