LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6946. Zaterdag 7 October. A0. 1882. Avond-editie. P^IJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlek* Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PB1JS DEB ADVERTENTIE»: Van 1—0 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het inctssee- reo baitoi de stad wordt/0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officiéél Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 28 Sept., bladz. 73 tot 76. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 184 tot 191 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDEN, O October. Door de afdeeliog Leiden en omstreken der Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is por adres aan den gemeenteraad, in verband met de arlt. 59 en vgl. van het Wetboek van Koophan del, de oprichting verzocht van een PlantJnbeura alhier, terwijl op aitnoodigiog van B. en Ws. door het bestuur der afdeeling een concept-reglement is ingezonden regelende bot uur van bot aangaan en afioopen der beurs en alles wat de goede orde aldaar betreft. Tegen de oprichting van zoodanige beurs bestaan bij B. en Ws. geene bedenkingen, evenmin als tegen het overgelegd concept-reglement, zoodat zij, lettende op de bepaling van art. 59 van het aangehaald Wetboek, dat de beurs van Koophan del plaats heeftop gezag van het plaatselijk bestuur, en van art. 51 dat hot cur van het aangaan en afloopen der beurs en alles wat de goetio orde aldaar betreft, door plaatselijke reglementen wordt bepaald, in overweging geven te beoluiten dat-cene PlaDten- beurs alhier zal worden gehouden en tot de vast stelling over te gaan van bet hier volgende con cept-reglement: De Plantenbede te Leiden zal gehouden worden eenmaal 's weeks, des Zaterdags van 11 tot 1 nor. - Het toezicht op de beurs zal gehouden worden door drie commissarissen, waarvan minstens 1 aan wezig moet zijn - Commissarissen worden benoemd door de afdeeliag Leiden en omstreken der Neder- landscbe Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Zij zijn belast met de administratie en regeling. - Niemand heeft toegang tot de beurs dan van een behoorlijk toegangsbewijs voorzien. - Ic het lokaal waar beurs gehouden wordt, welk lokaal door com missarissen wordt aangewezen, moet een ledenlijst met aanwijzing van commissarissen op zichtbare plaats ophangen. - Op de nauurvlakte van het lo kaal zal tegen betaling van recognitiën gelegenheid worden gegeven tot het ophangen van annonces. De plaatsing daarvan geschiedt alleen met goed keuring van een der commissarissendiens paraa strekt daarvan tot bewijs. - Commissarissen hebben het recht beursbezoekers welke zich oubehoorljjk gedragen, van de beurs te doen verwijderen. In hst desbetreffende adres wordt o. m. gezegd dat in de laatste jaren dergelijke beurzen zijn opgericht te Amsterdam, Nijmegen en dezer dagen ook te 's-Gravcnhage; dat de omvangrijke bandel hier ter stede in boomen, bloeiende planten, bolgewassen, groenten enz. duidelijk genoeg de behoefte van eene dergelijke inrichting aantoont; dat bjjwijze van proef het voldoende zal zijn om te beginnen met eenmaal 's weeks en wel op Zaterdag Plantenbenrs te houden, en dat er denkelijk voor dit doel wel een geschikt lokaal zal te verkrijgen zijn. Ton gevolge van het eervol ontslag, verleend aan mevr. de wed. Koppeschaar geb. Essing, als vronwen-kraammoeder alhier, is in dat ooilege eene vacature ontstaan, dat, ten einde daarin to voorzien, den gemeenteraad het volgende tweetal voordraagt, met verzoek daaruit eeno keuze te doenlo. G. G. Steygerwalt, geb. Van Lee, en 2o. S. M. Boucher, wed. J. M. Couvée. In de gemeenteraadszitting van 20 Oct. 11. werd besloten de betrekking van hoofdonderwijzeres aan de bewaarschool in de Schoistraat nog niet definitief te vervullen en werden B. en Ws. ge machtigd om in die vaceerende betrekking tijdelijk te voorzien, en zalks ten einde de commissie voor de bewaarscholen, overeenkomstig haar voorstel, in staat te stellen eene proeve te nemen om ver band te brengen tusschen de theoretische en de practische opleiding der onderwijzeressen en kwee- kelingen. Door de commissie is thans verslag uit gebracht aangaande don uitslag der genomen proeve, waaruit blijkt dat deze uitnemend heelt voldaan en waarin wordt voorgesteld den tegenwoordigen toe stand voorloopig te bestendigen. Ouder referte aan dit rapport geven B. en Ws. in overweging dien overeenkomstig te besluiten, blijvende de bepaling dat deze scholen zallen strekken tot ontwikkeling der kinderen, voornamelijk door lichaamsoefening en aanschouwelijk onderricht, nit den aard der zaak gehandhaafd. Ter vervulling der vacature aan de Meisjes school der 2de klasse eener derde onderwijzeres op eene jaarwedde van 550, vermeerderd met ƒ100 voor het geven van onderwijs in de Fransche taal, is de volgende voordracht opgemaaktmejn. G. W. C. Verm&cdel, onderwijzeres te Zalt-Bommel; J. A. Prins, werkzaam aan de school der 2do klasse, voor jongens en meisjes, alhier, en J. M. Stolp, onder wijzeres te Bhenen. Aan het iitorarisch-mathematisch examen te Utrecht onderwierpen zich elf personen, waarvan er zee werden toegelaten «a vijf afgewezen. Onder de geslaagden behoort de fceer C. C. Vermaas alhier. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie near Ned.-Indië en Padang door middel van bet stoomschip „Zeeland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Woensdag den ll>den Oct. a. a., des morgens te balftien. 'Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des morgens te 7.50 bezorgd zijn. Het Rijks-telegraafkantoor te Katwijk is voor den duur der loopende maand October op werkdagen open van 8 uren 's voor- tot 2 nrea 's namiddag» en van 3 tot 9 uren 'e namiddags. De diensturen op Zen- en feestdagen blijven onveranderd. Te rekenen van 1 Nov. a. s. wordt de diensttijd, geregeld als volgt: op werkdagen, van halfnegen 's voor- tot 1 eur 'a namiddags en van halfvier tot 7 urea 's namiddagsop Zon- en feestdagen, van 8 tot 10 uren voor- en van 4 tot 6 u-'s namiddags. Voor de akte als enderwijzeres is met gun- stigen uitslag examen afgelegd door cnej. G. Van Groos, ait Boskoop. De door den gemeenteraad van Zwammerdam vastgestelde begrooting der inkomsten en uitgaven voor des dienst van 1883 bedraagt in ontvang en uitgaaf 10,000.59. Voor kosten van onderwijs is geraamd f 4610. Amsterdam is uitgekozen om in 1885 het congres voor Blinden-onderwjja binnen zjjne muren te zien houden. Reeds is een regelingscommiBsie benoemd. Te Utrecht zijn 32 nieuwe studenten aan de universiteit aldaar voor den nieuwen cnrsuB inge schreven. Ingevolge de bevelen des Konings is er eene wijziging gebracht in de algemeene instructie be trekkelijk het kampeeren van troepen in de leger plaats bij Milligen. Mevrouw de weduwe Godefroi-Machiels te 'e-Gravenhage heeft een verzameling rechtsgeleerde werken uit de boekerij van wijlen haar echtgenoot mr. M. H. Godefroi voor de bibliotheek der univer siteit te Amsterdam afgestaan. In de maand September jl. heeft ia accijns op het gedistilleerd 35,000 minder opgebracht dan in Sept. van het vorige jaar. De heer A. Van Eek, die in do laatste ver gadering van de Vereeniging voor Statistiek geen gelegenheid had zijne denkbeelden over de Staats loterij te ontvouwen, heeft die tbans medegedeeld in bet Jaarboekje der vereeniging, dat pas ver schenen is. Hij komt daarbij tot de slotsom dat, „nn de speolzucht door merg en been is gedrongen", men niet mag aandringen op de afschaffing der Staatsloterij, omdat niet vermindering van spelen het gevolg zon zijn, maar voortwookering van het spelen in allerlei loterijen, die veel minder waar- borgen opleveren. Eonige buitenlandsche bladen deelden dessr- dagen mede dat de Nederlandsche gezant te Pacsjs- aan den Franschen minister Legrand nionwe vaar- stellen had gedaan betreffeade het hervatten, der onderhandelingen over een handelstractaat. Het blijkt echter dat te Farijs nog goen last-was ontvangen om de onderhandelingen te hervatten. (Zijn wij goed ingelicht, dan is onze gezant zelfs met verlof uit Parijs afwezig). Ten onrechte echter wordt het laatste bericht beschouwd als in strijd met de verklaringen van de regeering in de Tweede Kamer over hervatte onderhandelingen. Deze onderhandelingen toch wor den, naar wij vernemen, hier te 's-Gravenhage tns- echen onze regeering en het Fransche gezantschap gevoerd. Vad.) Een door den heer Rust nit Hammersfest omtrent de Nederlandeche Noordpool-expeditie aan den heer Volck te Utrecht afgezondon telegram luidt aU volgt: „De „Lovnse" keerde terug wegens het ijs; wachten vier weken voor de Karische Zee, die voortdurend bijna gohoel door ijs geblokkeerd was, waardoor wfj niet vooruitkwamen. Verliet „Varna" en Deensobs stoomer „Dymphna" 22 September; alles wol; 80 zeemijlen oostwaarts van Waigatz. Denk dat cij spoedig uit het ijs zullen raken. Storm deed ijs breken, waardoor „Louise" vrij kwam. Trachten worgeefs-„Varna" te bevrijden. Deed brieven op de post van espeditie. Vertrekt morgen met mail boot naar Amsterdam." Uit een telegram uit Bremen blijkt nog dat de „Varna" gemakkelijk zal kunnen loskomenbij het vertrek van de „Lonise" was men bezig het pool- schip uit to zagen. Er is reeds veel jong ijs en het vriest nn en dan stevig, hetgeen oen beletsel zou kunnen worden om Dicksonhaven te bereiken. In dit geval zal men aan den westelijken oever van de Karische Zee ons poolstation opslaan en' daar evon goed als in Siberië de internationale zaak kunnen dienen, door gelijktijdige waarnemingen. De heer T. FMarkus, kapelmeester der staf- muziek van het O.-I. leger te Batavia, is de vorige week in Doitschlaud, werwaarts hij zich tot herstel van gezondheid had begeven, overleden. Ilij was ridder van de Eikekroon en van de Kroon van Siam. Het stoomschip „Prins van Oranje" arriveerde gisteren te Marseille van Amsterdamde „Madura" arriveerde gisteren te Gravesend van Amsterdam. Bij resolutie van don minister van koloniën ie de hulponderwijzer H. H. Buys gesteld ter be schikking van den gouvernenr-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer derde kl. voor den dienst daar te lande. Gomeugd Nieuws. Aopens het gebeurde te Noordwijker- hout in den nacht van den lsten op den 2den Oct. 11. wordt ons door dr. Van Nes verzocht te willen melden dat de berichten in de verschillende dag bladen aangaande den toestand van den gewonde en den aard der verwonding niet geheel en al juist zijn, want dat de ongelukkige niet word getroffen in het linker- maar in het rechtergedeelte der borst

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1