N°. 6941. Maandag 2 October. A0. 1882. Dorde Blad. LEIDSCH DAGBLAD, PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. GrOineiig,«Ll Nieuws. Een persoon, woonachtig in de ïïaar- lemmerhoattuinen te Amsterdam, heeft zich met een pistool, met een knikker geladen, aan den hals nabij de keel verwond. Hij bevindt zich niet buiten gevaar. Een felle brand heeft onder Erp het huis met schuur en stalling van den landbouwer J. .Scheepers vernield; van de meubelen kon niets worden gered. De schade wordt op ruim f 2000 begroot. Niets was verzekerd. Eon inwoner van Brussel is voor een waarde van 25000 franken aan obligatiën en haar geld bestolen door zijne eigen vrouw, die dan ook in hechtenis werd genomen. Nu kan in gewone gevallen, ook in België, wegen3 diefstal tusschen echtgenooten de delinquent wel niet worden ge vangengezet, maar er kwam hier nog een niet on aardige omstandigheid bij nl. dat een deel der ont vreemde papieren niet toebehoorde aan den echt genoot der dievegge, maar aan eene tante van het echtpaar. De jonge graaf van Coudenhove, de on trouwe minnaar van mejuffrouw Damain, die om zijnentwil met hare vriendin zich van het leven beroofde, is in Oostenrijk overleden aan de gevolgen van een aderbreuk. Te Antwerpen heeft een 21-jarig sol daat, die bij de Kielerpoort op wacht stond, zich met zijn geweer op zijn post doodgeschoten. Nadat het schot hem in de borst had getroffen, deed hij nog een dertigtal schreden en viel toen levenloos neder. Adeline Patti zou een testament heb ben gemaakt, waarin o. a. deze clausule moet voor komen: haar stoffelijk overschot moet worden be graven in haar park van Oraig-y-Nos en op haar graf moet een volière met nachtegalen worden ge plaatst. Zouden die nachtegalen wellicht „canards" zijn? zou men willen vragen. Te Napels is op klaarlichten dag een tweevoudige moordaanslag gepleegd. De bevelheb ber der brandweer word met dolksteken in de borst gewond en de afgevaardigde Fusco werd aange vallen door iemand, die wegens wangedrag uit een gasthuis was weggejaagd. De eigenaar van het huis bij Parijs waarin de echtgenooten Fenayrou met hun broeder den ongelukkigen apotheker Aubert vermoordden, is door deze gruweldaad zoozeer aangegrepen ge worden, dat hij thans aan de gevolgen overleden is. Men herinnert zich dat kort geleden een zekere Reeser - van Hollandsche afkomst - wegens het spelen van spion ten bate der Franschen te Munchen veroordeeld werd. De Fransche regee ring, om toch vooral niet den schijn te hebben alsof ze zich met spionnen ophield, heeft den kanselier van haar consulaat te Stuttgart van zijn post ont heven, daar hij met Reeser in contract had gestaan. Te Gladbach is een agent van politie door een misdadiger doodgeschoten. Er was een diefstal gepleegd, waarvoor de politie ijverige onder zoekingen deed. Dezer dagen stond de thans ver moorde agent op post, toen een verdacht persoon hem passeerde met een zak op den rug. De agent volgde den man, die zoodra hij dit bemerkte, den zak wegwierp en op de vlucht ging. Door don agent vervolgd, bleef hij in een eenzame, duistere straat plotseling staan, schoot en trof zijn vervolger in de borst. Hij zelf is nog niet gevonden, hoewel twee arrestaties hebben plaats gehad. De ongelukkige agent was spoedig een lijk. „Mijne arme vrouw en kindereD, ik moet sterven!" waren zijne laatste woorden, Een nieuwe Tanner. - Zekere Clark, ver pleegde in een krankzinnigengesticht in Amerika, heeft een en veertig dagen achtereen gevast. Nadat de krankzinnnige in zijne heldere oogenblikken aller lei proefnemingen had gedaan om zich te genezen, besloot hij het eens te probeeren met vasten. Alle pogingen om hem voedsel te doen gebruiken, waren vruchteloos. Den 31sten dag moest hij zich wegens zwakte te bed begeven; na 41 dagen eindigde hij het vasten-tijdperk door het gebruiken van een kop koffie, waarna hij zich een week lang bepaalde tot het drinken van melk, om eindelijk tot meer vaste spijzen over te gaan. Gedurende de 41 dagen dat hij vastte, had hij niets gebruikt dan nu en dan een weinig lauw water. Thans is Clark als genezen uit het krankzinnigengesticht ontslagen. Indien het middel afdoende blijkt te zijn tot herstel van ver warde hersenen, is het dringend aan te bevelen ook voor menigeen, die niet „in een gesticht zit." Een ingezetene van Nogent, die met zijne jonge vrouw een concert bijwoonde, verwijderde zich een oogenblik nit de zaal, omdat zij zich onpas selijk gevoelde. De ongerustheid der dame over de vrij langdurige afwezigheid van haar echtgenoot nam niet weinig toe, toen een politie-beambte haar in allo stilte verzocht hem te volgen. Zij vond slechts het lijk van haar man terug; een aanval van be roerte had een einde aan zijn leven gemaakt. Gelukkig wordt thans uit IJsland ge meld dat de vroegere berichten over het gevaar van hongersnood volkomen ongegrond zijn. De hooioogst (de eenige in IJsland) is voordeeliger dan ooit ge weest cn er is geen enkele reden om van vermin dering van welvaart, van hongersnood en van emi gratie te spreken. Bij den jongsten cycloon in Florida werd een man 300 yards ver door de lucht gevoerd en toen op den grond geworpenzes personen kwamen om. Bij het oversteken van den spoorweg, om zich naar het buffet te begeven, is een Schotsche dame te Bordeaux door een locomotief omverge worpen en overreden; zij werd als het ware ver pletterd. Haar man was op het perron. In tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten en afgevaardigden van het gemeente bestuur van Genua, is te Barcelona de eerste steen gelegd voor het gedenkteeken van Columbus, dat aldaar zal worden opgericht. De plechtigheid is zeer luisterrijk geweest en men ging uiteen met den kreet „Leve de Koning!" BUITENLAND. Frankrijk. Te Parijs is eeno bijeenkomst gehouden, belegd door De Combat en bestemd om van particulieren aard te zijn, waarin over politieke maatregelen en over resolutiën zou worden gehandeld betreffende een gedenkteeken voor haren redacteur De Massas, die onlangs, gelijk men zich herinneren zal, in een tweegevecht met den heer Diehard, van de „Petit Caporal", om het leven kwam. Reeds terstond, zegt de „Figaro", verschenen vrienden van den heer Diehard, die men niet wilde toelaten. Onmiddellijk ontstond een oploop, in een oogwenk was de zaal vol voor- en tegenstanders en de opschudding werd zoo groot, dat er geen bureel kon worden verkozen. Een der aanwezigen trok een revolver en bedreigde er den heer Diehard mede, stokslagen werden gewisseld, vruchteloos zwaaide iemand de driekleur met den keizerlijken adelaar, een ander brulde dat men als Bonapartisten eensgezind moest zijn, maar werd met een vuistslag op het hoofd tot zwijgen gebracht, enz. Eindelijk, te negen uren, werd het gas uitge draaid en vechtende en schreeuwende toog men naar de straat, waar het rumoer eenigen tijd werd voort- Het „Journal officiel" heeft een begin gemaakt met de publicatie der decreten, waarbij levenslange toelagen of pensioenen worden verleend aan de slacht offers van den coup d'ëbat van December en de wet op de „algemeene veiligheid." Er zijn Diet minder dan $000 personen in het geheele land - over 58 departementen verdeeld - die in het genot dezer pen sioenen worden gesteld. Een van de Parijsche berichtgevers der Belgische „Indcpendance" schrijft van verschillende kanten de verzekering ontvangen te hebben, dat vier mogend heden, namelijk Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk en Italië, het eens geworden zijn over de benoeming van eene internationale commissie, welke de schade zou vaststellen, door het beschieten van Alexandrië veroorzaakt, en de wijze van vergoeding dier schade regelen zou. Deze commissie zou te Alexandrië zelve zitting houden en de consuls der verschillende mogend heden zouden in hare vergaderingen worden tooge- laten, om do belangen van de onderdanen der door hen vertegenwoordigde Staten te bepleiten. Do koning en koningin van Griekenland zullen niet lang te Parijs blijvenzij zullen naar Darmstadt gaan en dan naar Oostenrijk. Yan een bezoek aan Nederland schijnen zij te hebben afgezien. Grx'oct-Britaiiiiië. Aan de „Daily News" wordt uit Maritzburg, in Natal, gemeld, dat in Zoeloe-land de bevolking rustig is en algemeen verlangt dat Cetewayo terug- keeren zal. Slechts weinige hoofden waren er tegen. De invloed van John Dunn is volgens dezen bericht gever bijna geheel verdwenen. Uit de Kaapstad wordt aan de „Times" ge meld dat het grootste deel van de streken in Tem- boe-land, waar in den jongsten tijd eenige kolonis ten zich nedergezet hebben, verklaard zal worden koloniaal gebied te zijn, in pachthoeven verdeeld en zoo spoedig mogelijk in publieke veiling ver kocht worden zal. Dit besluit heeft bij de Europee- sche kooplieden en de inlanders veel tevredenheid, maar bij de genoemde kolonisten, zeer begrijpelijk, misnoegen gewekt, daar hun geene belofte van voor keur gegeven is. De „Zuid-Afrikaan" raadt hun aan, niet toe te geven eer de zaak op een gooot Pach ters-Congres, dat deze maand te Cradock zon gehou den worden, ter sprake gebracht was. De rechter Kotzé heeft, naar aan de „Times" ge meld wordt, van alle candidatuur voor het presi dentschap van de Transvaal afgezienacht adressen ten gunste van die van Paul Kruger zijn ingekomen. Omtrent "Wostgate, die zich medeplichtig heeft verklaard aan den moord van Cavendish en Bourke en die over veertien dagen in Engeland wordt verwacht, verneemt men dat hij op reis daar heen over alles zeer verstandig praat; hij vermijdt echter over de moorden te Dublin te spreken. Al gemeen is de indruk dat hij volkomen wel bij het hoofd is. Een blad van Venezuela zegt, dat West- gate op het schip een of ander misdrijf wilde be gaan en om de hulp van den kok te winnen, het te Dublin gepleegd misdrijf bekende. De kok waar schuwde den kapitein, die Westgate dadelijk liet arresteeren. Westgate verklaarde dat hij was op gestookt door iemand, dien hij niet kent, maar dadelijk zou herkennen. Na den moord van Caven dish en Bourke had hij do beloofde 20 pd. st. ont vangen; hij was toen naar Swansea vertrokken, waar hij zich had ingescheept. De „Standard" meldt uit Durban dat de on lusten tegen de Boeren onder de inboorlingen van Zoutpansberg bevestigd worden. De hoofden wei gerden belasting te betalen en zonden de collecteurs weg. De inboorlingen confiskeerden een rijtuig van een collecteur met de trekossen. De Districtboeren vragen van de Boerenregcering de handhaving van het gezag. De opper-commandant is deswege naar Pretoria geroepen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1