bijzonderheden het watergemaal had bezichtigd, bood het bestuur aan belangstellenden een diner aan, waaraan door zestien personen werd deelgenomen. Omtrent den brand nabij Halfweg nog (Haarlemmermeer) kan worden meegedeeld dat de bakkerij met woonhuis en de schuur van W. Sweera geheel zijn in de asch gelegdde brand is begonnen 's middags te twee uren. Voorts zijn verbrand 142 zakken meel, 1/2 laat rogge, 10 zakken tarwe en rogge, een portemonnaïe met 20, eenige kleeren, terwijl ook wordt vermist eenig goud en zilver, waaronder een gouden horloge. De inboedel is meest gered. Alles was tegen brandschade verzekerd, de vaste goederen bij de heeren De Jong Co., de roerende te Oud-Carspel. Een spuit uit de gemeente heeft bij den brand dienst gedaan, terwijl met be hulp van de spuit van Rijnland de belendende ge bouwen gespaard zijn gebleven. Een oude rat in den val. - Een oud- veldwachter, P. F. genaamd, vroeger te H., thans te A. woonachtig, is te Velzen door den broeder van een zijner oud-confraters d. V. bekeurd wegens jachtovertreding. Aan het ringrijdon dat bij gelegenheid der volksvermaken jongstleden Dinsdag te Hoog- made plaats had, werd door 10 personen deelgeno men. De prijs, een sigarenkoker met gouden knip, werd gewonnen door N. Disseldorp en de premie, een portemonnaie met zilveren beugel, door A. De Jong. De sluiting van h e t b a d s e i z o e n t e Scheveningen is door de Badhuiscommissie bepaald op Zaterdag 7 October a. s. Met het oog op de koloniale tentoon stelling te Amsterdam in 1883, zijn sedert eenigen tijd van verschillende kanten bedenkingen geopperd of onze Nederlandsche industrie wel in staat is het hoofd te bieden aan de buitenlandsche concurrentie. Het is ons daarom aangenaam te kunnen gewagen van een in Nederland gefabriceerd artikel, hetwelk gebleken is volkomen geschikt te zijn om het bui- tenlandsoh te vervangen. Wij bedoelen het „Stout" uit de bierbrouwerij de „Gekroonde Valk", van de heeren Van Vollenhoven Co., te Amsterdam. Eerst sedert twee jaar in den handel gebracht, ver heugt zich deze biersoort nu reeds in eene zeer gunstige reputatie en steeds klimmend debiet, met alleen wegens haar aan gen amen smaak, maar ook wegens hare versterkende hoedanigheden. De eigenschap, die onze natie wel wat te veel kenmerkt, om hetgeen van buiten komt te preferee- ren, is ook in deze wel nog niet geheel doch reeds voor een goed deel overwonnen. Aau de bovenge noemde fabrikanten worde het eerlang vergund, ten opzichte van dit product althans, dit vooroordeel geheel te boven te komen. Zooals verwacht werd, zijn ten gevolge van het bezwijken van de keersluis te Crevecoeur de polders het Boschveld en May en de Vliert geï nundeerd, zoodat thans alle polders rondom Den Bosch onder water staan. De uitkomsten, daar ver kregen met het drijvend stoomgemaaal, zijn meer dan voldoende om te onderstellen, dat de stad voortaan van water zal zijn bevrijd en aan een vastgesteld peil zal worden gehouden. - Ten ge volge van het bezwijken der keersluis te Creve coeur is het geheele muurwerk tot op den vloer uitgeslagen. Bleef de val aanhouden, dan bestond hoop dat de provinciale weg 's-Bosch—Vlijmen droog zal blijven. Afgaande op den feilen stroom, die in het Boschveld werd waargenomen, veronderstelt men dat in den Dieze-dijk een gat gespoeld is, waardoor het water met kracht binnenstroomt. De polder „de Algemeene' Omkading" hield moedig stand; meer dan 200 arbeiders staan op den zoogenaam- den Hollandschen djjk om het water, dat van de zijde van het Boschveld toestroomt, te keeren. De Waal te Nijmegen is gevallen. Het water is nu ook zooverre van de Waalkade verwijderd, dat het ver keer aldaar mot voertuigen hersteld is; de aanleg plaatsen voor stoombooten en de strekdam staan echter nog onder water. Te Maastricht hoeft eene vrouw, moe der van 6 kinderen, door ophanging een einde aan haar leven gemaakt. Het blijkt in eene vlaag van dronkenmanswaanzin geschied te zijn. Reeds tweemaal werd zij in het burger-hospitaal behan deld wegens delirium tremens. Te Landsmeer is een 4-jarig kind van den watermolenaar door eene roede van den molen doodelijk getroffen. Te Kaatsheuvel is een persoon, diovan een in gaDg zijnden tramwagen sprong, met het hoofd op de rails gevallen, waardoor dit verpletterd word. In de gemeente Velzen, op de heide, is een man door den bliksem in zijne woning gedood. Tweejongelieden te Amb t-Vollenho ven, die toevallig hun zinnen op een en hetzelfde meisje gezet hadden, kregen ten gevolge daarvan twist, die zoo hoog liep dat een hunner het mes trok en den ander daarmede zoodanig in het aangezicht trof, dat diens neus er bij hing. Een dentist te Leeuwarden is door den bey van Tunis benoemd tot officier der orde van Nichan Iftirat. De bey schijnt last van zijn tanden te hebben. Te Parijs hield eene jonge vrouw eene brandende petroleumlamp in de hand terwijl zij haar kind op den arm droeg. Dit laatste deed haar met eene plotselinge beweging do lamp uit de hand slaan, met het droevig gevolg, dat beiden ellendig verbrandden. Te Biache-St. Vorst, in het noorden van Frankrijk, heeft eene vrouw, naar men onderstelt in eene vlaag van waanzin, gedurende de afwezig heid van haar man, haar kind van dertien dagen den hals afgesneden. De heer Dugdale, oen der directeuren van de groote gevangenis te Nieuw-York, geeft in zijne statistische mededeelingen over de bevolking der gevangenis een overzicht van de misdadigers, die van één verlaten meisje afstammen, dat in 1797 door de omstreken van den Hudson doolde. Dat kind, zonder verwanten of beschermers, nu eens door eene vriendelijke hand voortgeholpen, dan weder verstooten en verlaten, - een kind, dat met een handvol dollars in een gesticht verzorgd en tot een nuttig lid der maatschappij opgevoed had kunnen worden, verviel tot ellende en misdaad. Uit haar is een geslacht gesproten, dat in 85 jaren niet minder dan 704 misdadigers onder zijne leden telde, die met elkander meer dan 200 jaren gevangenisstraf hebben doorgebracht, - ongerekend nog de dronkaards, landloopers en idioten, welke eveneens tot de na komelingen van die ééne verstooteno behooren. Onder de passagiers, eergisteren per stoomschip „Castor" naar Nieuw-York vertrokken, bevonden zich volgens hun zeggen twee voort vluchtige stafofficieren uit Arabi's leger, die als hunne namen opgavenSimoun Hamid Djellah Pacha en Mahomed Rachman Pacha. Yolgens de Geneefsche „Democrat" heeft eene Enge-lache maatschappij voorgesteld, het meer van Genève droog te maken, door middel van een tunnel, die het water uit het meer onder de bedding van de Rhone door, eenige uren van den uitgang verwijderd, in de genoemde rivier zou leiden, daar, waar hare bedding ongeveer 80 meter lager ligt dan de oever van het meer. De maatschappij verlangt geen subsidie en biedt zelfs 5 millioen fr. voor het land, dat door deze onderneming droog zou worden. Uit Nieuw-Zoeland is in Engoland aan gekomen het schip „Mataura", groot 1000 ton, met een lading versch vleesch, dat door middel van ijsverpakking volmaakt reukeloos en smakelijk is gebleven. De nadere berichten omtrent do over stroomingen ia het noorden van Italië behelzen treurige bijzonderheden betreffende de aangerichte schade en het lijden der inwoners. De verwoestin gen aan kaden, bruggen, wegen en andere onder staatsbeheer staande openbare werken worden alleen op 25 millioen lira's geraamd. Daarbij is niet ge rekend de schade, aan de gemeentelijke en provin ciale werken en aan particuliere eigendommen toe gebracht. Te Yerona vreesde men, met het oog op de samengehoopte menigten in de huizen, voor epi demieën, en de verlaten, leegstaande woningen wer den door dieven uitgeplunderd. Yele van deze wer den in hechtenis genomen en een bijzondere dienst ter bewaking der huizen ingesteld. Het brood, dat van Yenetië en Chioggia naar de noodlijdende plaat sen werd uitgezonden, werd door de boeren en ben don plunderaars onderschept. Te Blovio, in de pro vincie Como, liep de begraafjflaats onder, zoodat in het slib stukken van doodkisten, lijken en been deren zichtbaar waren. Overal zijn commissiën van onderstand gevormd, verscheidene gemeenteraden hebben aanzienlijke sommen toegestaan, de regee ring heeft 500,000 lira's uit het fonds voor onvoor ziene uitgaven tot leniging van den nood bestemd, de Paus heeft 5000 lira's gezonden, de koning uit zijne particuliere fondsen 100,000 fr. "Wat de oor zaken van het onheil betreft, zij worden algemeen gezocht in het roekeloos uitroeien der bossehen. Sedert eenige jaren zijn tallooze fabrieken opgericht, is er veel gebouwd en hebben de eigenaren van bossehen, gemeenten zoowel als particulieren, goei zaken gedaan, doch, gelijk thans begint te blijkt ten koste van vele onschuldige lieden. Yolgens de te Philadelphia versch nende „Times", bestaat in de Mount-Vernonstra aldaar een opiumsalon voor dames, onder bestu van eene schoone vijf-en-dertigjarige vrouw, Kath rina Chisom. Hare vertrekken zijn weelderig ing richt en de directrice draagt er roem op, dat ha bezoeksters uit de groote wereld steeds toenemi Te Nieuw-York moet eene dergelijke inrichting! staan. Mannen, die volgens mej. Chisom „voor opiui schuifsters niets aantrekkelijks hebben", word streng geweerd. Korte critiek. - Yorst tot een kuns schilder, die vroeger officier was, na de bescho wing van een zjjner schilderijen: „Yroeger offic geweest?" Kunstschilder: „Om u te dienen, Uwe Hooghei< Yorst: „Weer officier worden?" BUITENLAND. Frankrijk. Yolgens een van verschillende kanten bevestij bericht der „Gazette des Tribuuaux", is „eene vrou van zekeren leeftijd" er door allerlei invloeden geslaagd den directeur der afdeeling van Schooi Kunsten te bewegen om op hare kosten en ond hare leiding, na het storten van eene waarborgsoi opgravingen te doen in de kelders van Saint-Den naar de volgens beweren der vrouw aldaar ten tij< der revolutie begraven schatten, welke aan de kath draal toebehoorden. De opgravingen hebben plaa gehad bij de koninklijke graftomben en de vrou wijst den werklieden den weg met eene soort vi tooverroede, welke volgens haar voorgeven van z( overbuigt naar de plaatsen, waar goud of zilv verborgen ligt. Er schijnt intusschen niets gevondi te zijn. Dat bij ministerieel besluit tot zulke wichi larijen vergunning is gegeven, lokt natuurlijk in bladen vrijwat spotternij en ergernis. Turkije. Lord Dufferin heeft aan lord Granville med deeling gedaan van eene nota der Porte, waari dank wordt betuigd voor het herstel der orde i Egypte en de hoop wordt geuit dat de banden va vriendschap, welke beide landen verbinden, no nauwer zullen toegehaald worden. Lord Dufferii heeft aan de Pórte ter kennis gebracht dat de Eo gelsche regeering zeer ingenomen is met de verzeke ringen van vriendschap, in de nota vervat. Groot-Britannie. Dat het Parlementslid Dillon te kennen heef gegeven dat hij om redenen van gezondheid ziji lidmaatschap van het Parlement denkt neder li leggen, wordt door sommige Iersche en Engelscb bladen hieraan toegeschreven dat hij de politie! zijnor partij niet wil voortzetten in de richting waarin de heer Parnell haar drijft, en die hoe niet radicaal genoeg is. De beweging onder d Iersche boerenarbeiders is, zegt de „Standard" niet zoo welgeslaagd als men gedacht had, ofschooi hunne grieven, naar het oordeel van dit blad, wezenlij! ker zijn dan die van de meeste pachters. De heer Pari nell nu ziet er tegen op om die beweging te sten nen, omdat hij daardoor vreest vele pachters var zich te zullen vervreemden, die hoewel zij gaarni van den steun der arbeiders gebruik gemaakt heb ben, volstrekt niet er op gesteld zijn om dezer in de verkregen voordeelen te doen deelen. Di eenige weg, die nu openstaat, merkt de „Standard" aan, is èn pachters èn arbeiders te bevredigen dooi nog meer aanvallen op de grondeigenaars. De heer Parnell wenscht echter alle agitatie binnen de dooi de beteugeling8wet getrokken grenzen te houden ei de heeren Davitt en o. a. ook de heer Dillon ziji van een ander gevoelen. Egypte. Uit Caïro wordt van gisternamiddag vijf uret geseind dat om vier uren, terwijl de wed ree nen plaats hadden, welke de officieren hadden ge organiseerd, een geweldige ontploffing werd gehoord door eenige kleinere gevolgd, die op salvo's vai geschut geleken, en twintig minuten daarna wede een verschrikkelijke ontploffing, door kleinere ge volgd, die nog voortduurden. Arabieren en Europe anen namen verschrikt de vlucht. Naar hetschijüf ontplofte een trein met krijgsbehoeften dicht bij hei spoorwegstation. Men zegt dat dertig menschen e; bij omgekomen zijn. De wedrennen werden gestaakt! er heerscht groote ontroering. Yan zes uren wordt gemeld De ontploffinge: duren voort met tusschenruimten van minder dai

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2