LEIDSCH DAGBLAD. iV. 6940. Z&ierd&g SO September. A0. 1882. PRIJ8 DEZER COURANT: Voor Leiden per "S maanden1.10. Frenco per p<-/Sl.1.40. ▲(zonderl^jk*. Mommers.0.05. D6ze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS MB. ADVERTENTIE»! T.n 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer O.ITJ. Grootere leitcra naar plaatsruimte. Voor hel incasseo- ren boilen de stad wordt/0.10 berekend. .AjvoikI- editie. OiBLciëelo Kennisgevingen. Oproeping fn wcrkclijkcn dienst. "De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Geiien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 12den September 11., A n°. 2008/1 (2de afd.), Prorinciaalblad n°. 54 Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, overeenkomstig de 2de zinsnede van art. 57 van het Ko ninklijk besluit van den 8sten Mei 1S62 Staatsblad n°. 46), na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op Dinsdag den 3den October aanstaande in werkelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoens plaatsen behooren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last orn te zorgen, dat zij op gemelden dag róór vier uren des namiddags bij hunne corpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 22 September 1882. DE KANTER. L.KIBEK, 29 September. Heden is aan de rijks-universiteit alhier de heer W. R. Veder, geb. te Dordrecht, bevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap, met academisch proef schrift, get.: „Historische kenschets van den pri vaatrechtelijken toestand der vrouw, in ons Burger lijk Wetboek." Tot nog toe zijn hier slechts een twintigtal nieuwe studenten aangekomen. Naar wij van goederhand vernemen bestaat or ondanks alle pogingen der studenten om prof. Rosenstein voor de Leidsche universiteit te behou den, slechts weinig kans dat hij zijne benoeming te Amsterdam niet aanneemt. Definitief is de pro fessor het zelfs met zich zeiven nog niet eens, doch hij helt naar aanneming over om verschillende redenen, die hij aan meerdere zijner vrienden heeft genoemd en waarvan deze de gegrondheid moesten erkennen. Ook antwoordde de professor de studenten dan ook reeds in een geest, die zijn vertrek doet duchten; hij zeide: „In elk geval zal uw aandrang tot blijven voor mij stoeds een aangename herinnering wezen aan de school, waar ik zoovele jaren ben werkzaam geweest." De Leidsche universiteit zou door dit ver trek een zwaar verlies lijden, dubbel gevoelig, waar ajj in enkele jaren nu reeds drie harer hechtste steunpilaren verloor in prof. Vissering, prof. Mod derman en prof. Goudsmit. RIV.) Voor het beroep naar Buitenpost is door ds. J. S. Tichelman te Leidschendam bedankt. De 206te „Standaard'Mijst der Uniecollecten wijst een totaal van f 88,101.13, waaronder Kat- wjgk aan Zee met f 194.30. Bij de Turksche legatie te 's-Hage zijn ont vangen de versierselen van het grootkruis met het collier in brillanten der Osmanië-ordo, door den sultan, gelijk men weet, aan onze Koningin ge schonken. Do Turksche gezant zal eerstdaags die onderseheidingsteekenen aan H. M. aanbieden. Do gemeenteraad van Haarlem heeft benoemd tot onderwijzer aan de opleidingsschool den heer H. A. Meerburg, van Zoetermeer. De aanvraag om vergunning van de Telephoon-maatschappij is gesteld in handen van de Kamer van Koophandel. Het bestuur dor Vereeniging „Algemeen Kies- en Stemrecht" te Amsterdam, heeft naar aanleiding van de troonrede een uitvoerig adres aan den Koning gericht, waarin de invoering van het algemeen stemrecht hier te lande wordt verdedigd, en ten slotte verzocht om art. 76 der Grondwet in dien geest te wijzigen of te doen verdwjjnen en alleen te doen luiden: „De Volksvertegenwoordiging wordt bij geheime stemming gekozen door alle meerder jarige ingezetenen, Nederlanders, m het voile ge not der burgerlijke en burgerschapsrechten." De Regeoring hoeft aangeboden een wets ontwerp tot vaststelling der begrooting van uitgaven ten behoeve van de voltooiing van het vestingstelsel, dienst 1883. Die begrooting bedraagt f 3,151,400. Er zijn aan de Vrije Universiteit niet één, maar twee literatoren aangekomen. Eén hunner was bij de theologen geteld. De lessen in de Ne- derland6che taal en letterkunde werden gisteren door den hoogleeraar dr. Kuyper geopend met een toespraak over: „de plaats, die de stadie der Ned. taal en letterkunde aan de Universiteit inneemt in den cyclus der philologische wetenschappen." De geneeskundige staatscommissie te Amster dam heeft bevorderd tot arts deu heer J. Bartolotti Rijnders. Toegelaten tot het lste gedeelte werden de heeren H. K. J. Van den Bussche en J. C. Huysman, alle candidaat-artsen. De lste luit. E. De Man, van het 6de reg. inf. te Breda, is wegens ziekolijken toestand voor den dienst afgekeurd. Gisteren had te Rotterdam plaats de plech tige teraardebestelling van den heer Spoor. De kist was bedolven onder kransen en bloemen. De muziek van den Rotterdamschen schouwburg voerde eenige koralen uit. Eenige kunstvrienden van den overle dene zijn voornemens een gedenkteeken op zijn graf te plaatsen. Behalve de 21 nieuwelingen, die zich bij het studentencorps te Groningen hebben laten inschrij ven, zijn er bij den rector magnificus aldaar nog zes jonge studenten ingeschreven. Het geheele ge tal nieuwe studenten bedraagt daar dus reeds 27. Van deze hebben er zes een ^innasiaal,eind-examen gedaan, drie van hen denken to studeeren in de rech ten, één in do letteren, één in de wis- en natuur kunde, één in de medicijnen, de overige 21 komen van Hoogere Burgerscholen en zullen in de genees kunde studeeren, om arts te worden. Omtrent den toestand in Atjeh lezen wij in een particuliere correspondentie uit Kotta Radja dd. 25 Aug. aan het Hbl. het volgende: Ofschoon de gouverneur verklaard heeft dat maat regelen waren getroffen tot voorkoming der her haalde aanvallen, is op 18 dezor Poeloe Bras, het eiland voor don mond der Atjeh-rivier, met den vuurtoren, weder verontrust. Een detachement van 12 man, dat naar den vuurtoren marcheerde, werd overvallen. Hoeveel gewonden we kregen en hoe veel geweren verloren gingen, is niet met zekerheid bekend; maar wel heb ik een der zwaargewonden zien vervoeren met vreeselijke klewanghouwen aan het hoofd. Welke verwikkelingen mot vreemde mogendheden kunnen ontstaan, als de een of andere zeeramp plaats vond, ingeval de Atjehers onze zwakke pos ten beletten het licht te ontsteken, - dat laat ik aan diplomaten over om te beoordeelen. De Missigit Boeng Tjara, waaruit aan de colonne van kapt. Bode op 7 Aug. zoo zware verliezen zijn toegebracht, is met buskruit vernield; geen enkele vijand vertoonde zich daarbij. Onze vloot blokkeert intu8schen de Noordkust. Yan de velen, die op 7 Aug. zijn gewond, zijn sedert niet weinigen overleden, waaronder een offi cier, 2de luit., die nog twintig uren vreeselijk heeft geleden en met volle bewustzijn, na zijne beschik kingen te hebben genomen, overleed in de armen van zijn broeder - mede een officier - die nu reeds binnen het jaar zijn tweeden broeder in Atjeh verliest! Sedert de gevallen van desertie uit onze ge- aderen, schieten de Atjehers veel beter; de meeste Oiizer gewonde soldaten zijn in debeenen getroffen. Iften kan de Atjehers waarlijk niet genoeg ver trouwen, om hnn wapenen in banden te laten. Toch z:in geweren, die een patrouille in de wonin gen vond, door het civiel bestaur aan de inlanders teruggegeven, om wellicht den volgenden dag ge bruikt te worden tegen onze troepen. Opmerkelijk is hot zeker dat onder de Atjehers, die te Toeng- koep sneuvelden, ook de lijken zijn gevonden van inlanders, die dagelijks aan ODze troepen suikeren andere kleine benoodigdheden kwamen aanbieden. De toestand werkt zeer ontmoedigend. Men be weert zelfs dat eenige officieren hun ontslag hebben genomen, ook een hoofdofficier, die in zijn aan vraag moet gezegd hebben dat hij nu reeds 20 jaren het land nkar ziin bestweten heeft gediend, maar dat dienen hem thans tegen de borst stuit. Onder de minderen heerscht ook ontevredenheid. De inlandsche bereden politie (pradjoerits) heeft uniformen als de Nederlandsche onderofficieren bij de cavalerie in klein tenue. Maar de Europeesche onderofficieren bij het Atjeh-leger worden niet veel beter gekleed dan de dwangarbeiders, die wegens moord of zeeroof tot den ketting zijn veroordeeld. Hoe is het mogelijk dat het gouvernement derge lijke reden tot ontevredenheid nog één dag laat bestaan Uit SamaraDg komt nog hot bericht dat het vijfde bataljon, aldaar in garnizoen, reeds lang strijdvaardig is gemaakt en compleet gehouden wordt om uit te rukken. Bevel om naar Atjeh te vertrekken was op 16 Aug. nog niet uitgevaardigd. Z. M. heeft den heer H. Coops, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Bodegraven c. a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen teWor- merveer c. a.; aan den heer L. A. Yan Romondt, op verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Point-a-Pitre- pensioen verleend ten laste van den Staat aan mr. M. A. Kronenberg, gewezen kantonrechter te Deventer, ten bedrage van f 1667 'sjaars; - aan F. Yan Vollenhoven, op ver zoek, eervol ontslag verleend als hoogheemraad van Schieland, provincie Zuid-Holland; - verleend d© volgende pensioenen, als aanD. "W. Roobol, hoofd commies bij het dep. van fioanciën, f 1867, en C. I. L., zich ook schrijvende L C. L. Van de Graaff, ontvanger der directe belastingen enz., 1115; - benoemd tot burgemeester van Ter Aar den heer P. Yan Schravendijk, secretaris dier gemeente, ten einde die betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgemeester van Rijnsaterwoude. Gemengd Nieuws. Naar men ons meldt, werd eergisteren hot nieuwgebouwde stoomgemaal voor de wateront lasting van den drooggemaakten Grooten Polder te Stompwijk voor het eerst in werking gebraGht. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van het bestuur des polders en vele belangstellenden, die daartoe door genoemd bestuur waren uitgenoodigd. Getuigen de gebouwen en machinerieën van eene nette en goede afgewerkte constructie, hetgeen men niet anders van aannemers als de heeren Yan Til burg te Zoetorwoude en de maatschappij de ijzer gieterij de „Prins van Oranje" te 's-Hage, onder het opzicht van den architect J. Goldberg en diens zonen to Zoeterwoude, verwachten kan, - met zeer veel voldoening namen het bestuur en de overige aanwezigen ook kennis van het feit dat de centri fugaal pompmachine 52 kubieke meters water per miouut uitwierp, zijnde ongeveer 17 kub. meters meer dan waarop aanvankelijk gerekend was. Het bestuur en niet het minst zijn dijkgraaf, d© heer A. De Jong te Stompwijk, werden met den goe den uitslag geluk gewenscht. Aan de goede en on vermoeide zorgen van den dijkgraaf toch was het voor een groot deel te danken dat tot het oprich ten van een stoomgemaal besloten werd. Dat dit door zijne medeleden en het bestuur en verdere be langstellenden erkend werd, bleek uit de omstandig heid dat op hun verlangen het stoomgemaal zou genoemd worden „A. De Jong." Nadat men nog geruimen tijd tot in de kleinst©

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1