terwijl ook de chronometers, scheepspapieren en do kleederen van het volk geborgen konden worden; de machinisten Leyendecker en Van Geyt worden echter vermist en hebben vermoedelijk hun dood gevonden. De aanvaring vond plaats bij dikken mist. De seinen, door de elkaar naderende schepen go- daan, werden aan boord van beide schepen gehoord en de liehten werden zelfs gezien, maar te laat om het ongeluk te voorkomen. Men zegt dat het Neder- landsche stoomschip behoorlijk aan stuurboordzijde afhield, maar de „Lepanto" scheen óf niet goed naar het roer te luisteren, óf heeft het seintoeken van de „Edam" verkeerd begrepen. De „Edam" was to Dumbarton gebouwd in 1860 en vertegen woordigde een waarde van 300,000 dollars; zo was voor de geheele waarde verzekerd en had een kost bare lading aan boord. Door den Tesselschen beurtschipper op Harlingen is in zee drijvende gevonden een lijk in zeer vergevorderden 6taat van ontbinding. Elke poging door den schipper en zijn knecht aan gewend om het lijk op te visschen mislukte, wijl de haak telkons uitscheurde. Bij Lancaster in de Yereenigde Sta- ten is een spoortrein verongelukt, die het gezel schap van een circus vervoerde. Menschen en dieren lagen in een chaos dooreen. Drie personen werden gedood en elf gewond. Een tijger ontsnapte, maar zocht later zelf weer zijn hok op. BUITENLAND. Groot-Britannië. Aan de „Standard" wordt uit Durban gemeld dat de Kafferdeputatie, waarvan reeds vroeger sprake was, aan Shepstone verklaarde dat de inboorlingen weigeren de Boeronregeering te erken nen en belastingen te betalen. Ernstige onlusten hebben te Zoutpanberg plaats gehad. De inboor lingen vuurden op den districts-commissaris Daph, terwijl deze trachtte belasting te innen. Volgens de berichten van Durban en de Kaap aan de „Times", neemt do pokkenepidemie toe; 2000 personen werden aangetast, waarvan 600 stierven, vooral kleurlingen, maar ook onder de blanken breidt de ziekte zich uit. Cetewayo is Maandag ia goeden welstand te Maritzburg aangekomen. O ostenr.-Hong.-Monarchic. Het rechterlijk onderzoek der zaak van Tisza-Eszlar heeft do laatste weken weinig of niets nieuws aan den dag gebracht omtrent het verdwijnen van Esther Solomossy, noch omtrent do schuld van hen, die van den moord van dat Christenmeisje beticht wor den. Maar wel zijn eenige feiten aan het licht ge komen, die kenschetsend zijn zoo al niet voor de Honganrsche rechtspleging dan toch voor het peil van beschaving der hoogere en lagere ambtenaren in Hongarije. Een der beschuldigden ontving van den rechter van instructie een slag in het gezicht met een bundel processtukken en bij een volgend verhoor liet de rechter hem zoo lang water drinken tot de man begon te braken. Toon bij ook nu nog niet wilde bekennen, gaf de rechter hem over aan de gendarmes met bevel, in snellen draf naar de gevangenis terug te rijden, die een uur ver was gelegen, en dan den beschuldigde te voet voor hen uit te drijven. De vlotters, die het lijk aan wal brachten, dat de kleederen van Esther droeg, beweerden dat dit lijk tegen hun vlot was komen aandrijven. Maar de gendarmes of pandoeren, die hen het eerst in verhoor namen, verlangden van hen de bekentenis dat dit lijk hun door de Joden was overgegeven om de justitie op een valsch spoor te breDgen. En toen de vlotters volhielden dat hun eerste beweren waarheid was, werden zij gebonden en met riemen eu stokken geslagen, totdat enkelen hunner alles bekenden wat men hun in den mond legde. Deze feiten worden nu onderzocht en de schuldige amb tenaren zullen zich voor den rechter hebben te verantwoorden. Telegrammen. WEENEN, 27 September. De keizer heeft uit zijne particuliere fondsen 100,000 fl. geschonken tot leniging van den nood der ongelukkigcD, die door de overstrooming in Tyrol en Karinthië zoo zwaar geteisterd zijn, en in een keizerlijk rescript is de regeering gemachtigd met gelijk doel 500,000 fl. ten behoeve van het eerste en 200,000 fl. ten behoeve van het tweede gewest beschikbaar te stellen. KONSTANTINOPEL, 27 September. Baker- pacha heeft zijn ontslag als adjudant van den sal tan ingediend en is, zonder de officiëele aanneming er van af te wachteD, naar Egypte vertrokken. CAIRO, 27 September. Do ministerraad heeft drie decreten vastgesteld, die morgen door den khedive onderteekend zullen worden. Bij het eerste wordt een bijzondere commissie benoemd, die te Cairo zal zitting houden, om kennis te nemen van alle daden van rebellie bedreven door militairen en burgers. Deze commissie bestaat uit eenige leden en heeft Ismail-bey tot voorzitter. Het tweede decreet behelst de instelling van een militair gerechtshof, belast met het doen van uit spraak, waarvan geen hooger beroep wordt toege laten, in alle zaken welke de eerste commissie naar dit hof verwezen heeft. Zij bestaat uit acht leden en wordt door Reouf-paeha gepresideerd. Bij het derde decreet wordt een militair gerechts hof ingesteld te Alexandria, ter behandeling van alle zaken, welke aan dit hof zullen worden voor gelegd door de commission, welke in Alexandrië en Tenlah werkzaam zijn. De debatten der militaire gerechtshoven zullen openbaar zijn. De beschuldigden kunnen zich door advocaten laten verdedigen. Weldra zal de khedive een decreet ontvangen, waarbij amnestie verleend wordt aan acht officieren die den rang van kapitein of een lageren rang hebben, uitgezonderd dezulken, welke rechtstreeks aan de muiterij hebben deelge nomen. CAIRO, 28 September. Generaal Wolseley zal minst gonomen nog veertien dagen in Egypte blijven. Hij zal niet vertrekken vóórdat de dringendste quaestiën betreffende de militaire gerechtshoven, het vertrek van een deel der Engelsche troepen en de reorganisatie van het Egyptische leger geregeld zijn. LONDEN, 28 September. De „Morning Post" verneemt dat tusschon Engeland en Duitschland voorloopig onderhandeld wordt over den toestand van Egypte en dat zelfs graaf Münster zijn terugkeer naar Londen bespoedigt om de onderhandelingen gemakkelijk te maken. LEIDEN, 28 September. De verwachting voor morgen is: zuidwestelijke tot westenwind, buiig weder, regen. Met genoegen kunnen we constateeren dat de storing in d© gas-fabricage alhier geheel schijnt op geheven te zijn en dat we ons voor hedenavond zelfs in bijzonder helder licht mogen verheugen. Tweede Kamer. - Bij de voortzetting van het debat over het adres van antwoord werd bij de onderwijsparagraaf behandeld een amendement van den heer Lobman, namens de anti-revolutionaire partij, uitsprekende de dringende noodzakelijkheid tot herziening der schoolwet. De heer Scbaepman stelde een sub-amendement voor om te spreken van een allereerste noodzakelijkheid, welk sub-amende ment werd overgenomen. - Na uitvoerige discussie verklaarde de minister van binnenlandsche zaken dat deze Regeering niet geroepen was de school- quaestie op te lossen, maar allereerst het kiesrecht zon wijzigen. Overigens erkende hij de groote ge breken der schoolwet en voegde zich tegenover den heer Kappeyne bij Thorbecke's meening dat de liberalen de staatszorg moeten beperken en niet uitbreiden. Het Amendement-Lohman werd verwor pen met 48 tegen 31 stemmen. Paragraaf 8 is daarop aangenomen. Gr cmeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Bredins, Juta, Wilhelmy Damstó, Zaayer, Yan Dissel, Buys, Dercksen, Verster, Du Rieu, Cock, Knappert, Zaalberg, Quant, De Goeje, Bool, Driessen en Van Wensen. Afwezig met ken nisgeving de heer Land. Van den heer Librecht Lezwijn was een missive ingekomen, waarbij hij om gezondheidsredenen ont slag verzoekt als wethouder. Naar aanleiding hier van zeide de Voorzitter dat B. en Ws. met groot leedwezen van dit besluit hebben kennisgenomen. Reeds lang had de gezondheid van den heer Lezwijn te wenschen overgelaten, doch zijne tegenwoordig heid in huQ college werd door hen zeer geappre cieerd en op hun verzoek heeft hij eerst nu zijn ontslag ingediend, in plaats van een jaar vroeger. Spr. meende dat de Raad mede de vele diensten aan de gemeente bewezen, zeker zal waardeeren en den aftredende daarvoor zal dankzeggen, waarmede algemeene instemming werd betuigd. Door commissarissen van den schouwburg is op nieuw het verzoek gedaan tot verkrijging van de jaarlijksche subsidie voor het volgend jaar. Zal bij de gemeentebegrooting worden behandeld. Met de voordracht om den naam van „Katten- poort" te veranderen in „Jonge Pieterspoort" kon de heer Dercksen zich niet vereenigen. Niet dat hij togen naamsverandering is, maar wil men dat doen, dan moet men ook weten waarom. En nu weet hij niet wie die Pieter is, naar wien de poort zal genoemd worden. Een historische herin nering aan hem is spr. niet bekend. Hij vreest dat men later van de verandering weer spijt zal hebben. De Voorzitter deelde deze meening niet, en achtte de zaak ook niet van zoo groot gewicht om er veel over te zeggen. Mocht het echter nader blijken dat de naam van „Kattenpoort" beter was, dan hoeft de Raad nog altijd het recht om dien weer te herstellen. Nochtans werd de voordracht met 11 tegen 8 stemmen verworpen en alzoo de tegenwoordige naam gehandhaafd. Zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd de voordracht betrekkeijjk de regeling der bijdrage voor de verpleging van zieke armen in het zieken huis, zoomede de verzoeken om stoepen te mogen leggen van F. G. Zirkzee, S. J. Fontein en F. D. F» Rietbergen, en het verzoek van mr. H. Hemmingson te Zoeterwoude tot het plaatsen van een voeting enz. aan den Hoogen Rijndijk. Met algemeene stemmen werd vastgesteld de staat van af- en overschrijving en suppletoire staat van begrooting dienst 1882, alsmede het eerste suppleJ toire kohier der plaatselijke directe belasting mede dienst 1882 tot een bedrag van 1742.77 [de heer Dercksen hield zich buiten stemming], en de reke ning van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis over 1881. Tegen do voordracht tot wijziging van de veror deningen betrekkelijk de gasfabriek bestonden bij den heer Boys bezwaren, niet wat het eerste punt]: de rekeniDg, verantwoording en het verslag betreft,, maar wel aangaande de niet-toekenning van schade vergoeding. Voor nieuwe gasverbrnikera is geen be zwaar; die zullen zich aan deze bepaling moeten onderwerpen. In hoeverre ze echter ook betrekking zal kunnen hebben op de tegenwoordige dui zenden gasconsumenten laat hij in het midden - er is hier sprake van een burgerlijk recht - maar hij meent dat ze in geen geval kan toegepast worden op niet-gas verbruikers. De rechter zal z. i. de gas fabriek in deze gevallen wel degelijk veroordeelen. Uit deze opmerkingen ontspon zich een ge- dachtenwisseling tusschen den Voorzitter, de heeren Driessen, De Fremery en Van Dissel, met dit gevolg dat een amendement van don heer Buys, om aan de bepaling dat de administratie tot geene schade vergoeding zal kunnen verplicht worden toe te voegen de woorden „aan gasverbruikers", door B. en Ws. werd overgenomen en daarna de geheele voordracht bij acclamatie werd goedgekeurd. Van meer dan eene zijde werd de nieuwe bepaling een verbetering genoemd, ook al zal men in sommige gevallen nog in het onzekere blijven vorkeeren, zoowel wat explosie als onvoldoende of niet-levering van gas betreft. Men zal dan wel meestal den rech ter te hulp blijven roepen. Hot verzoek van de directie van den Leidschen paardentram om den winterdienst van de lijn Station- Haven te moge opheffen, werd met 13 tegen 7 stemmen ingewilligd, nadat eerst van verschil lende zijden op het onbilijke van zulk een maat regel was gewezen. Eerst vroeg men vergunning tot de exploitatie, en nu ze niet genoeg voordeel oplevert, wil men een gedeelte er van opheffen. Dat gaat niet aan. Van anderen zijde werd het echter wel billijk genoemd om hot verzoek in te willigen, to meer omdat men met een Maatschappij te doen heeft die goed is en goed exploiteert, tot nog toe zelfs met verlies van eenige duizenden guldens, niettegenstaande de meer en meer ingevoerde bezuinigingen. Verschillende proeven zijn met do lijn langs de Haarlemmerstraat genomen: met veel en weinig wagens, zelfs met één wagen, doch steeds heeft ze schade opgeleverd. De Voor zitter vreesde dat door het verzoek voor deze lijn te weigeren, de Raad zelfs een eersten stap zou doen om de geheele onderneming met ondergang te bedrijgen. Hij raadde daarom in het belang der ingezetenen zeiven ten sterkste aan het verzoek in te willigen, beter dan dat ook de lijn Plantage zoa moeten worden opgeheven. Daardoor worden de be langen der ingezetenen niet - zooals de heer Derck sen opmerkte - eenzijdig behartigd. Een sectiën- stelsel, welke de hoor De Goeje op laatstgenoemde lijn er voor in de plaats verlangde, moest de Voor-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2