DAGBLAD. N°. 6939. Vrijdag 129 September. An. 1SS2. Avond-editie. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijks Nomtners.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJ9 DEB ADVERTENTIES Tan 18 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17». Grootere letters naar plaatsrairate. Voor het incasse ren baiten de stad wordt /0.10 berekend. LEIDEN, 28 September. Naar wij vernemen, herdenkt de heer B. H. Taylor Zondag, 1 October, den dag waarop hij vóór 25 jaar organist werd in de St.-Petrus-kerk op de Langebrug alhier. Ter eore van den jubilaris zal op dien dag door een goed zangkoor do grooto Mis van Yiotta ten gehoore worden gebracht. Het adres door het Leidsche Studentencorps prof. Rosenstein aangeboden luidt als volgt: „Worden reeds van verscheidene zijden pogingen aangewend, om u, hooggeleerde, voor Leidens stu denten in de medicijnen te behouden, het Leidsch Studentencorps gevoelt dat ook zijne belangen bij uwe benoeming tot hoogleeraar te Amsterdam in die mate betrokken zijn dat het niets ongedaan mag laten, om u zoo mogelijk aan Leidens academie ver bonden te doen blijven. „Van onze kinderjaren af gewend om steeds onze oogen vol bewondering naar Leidens hooge9chool te richten, wachtte ons weldra de groote teleur stelling dat juist door de vertegenwoordigers van ons volk de schendige hand werd geslagen aan dat monument onzer vaderen en haar de eereplaats, door de eeuwen heen bekleed, werd ontnomen. „Door den wil der Regeering reeds niet langer het verzamelpunt van alles wat eenmaal schitterde in ons vaderland, dreigt ze reeds nu te moeten buk- l^n voor haar jongere, nauw verrezen zuster en xékq gaven aan haar te moeten afstaan. „Waar echter de Regeering het verleden schijnt te hebben vergeten en onze Vertegenwoordigers allen eerbied voor het historische hebben afgelegd, daar is de roem, de aloude naam van de stichting van Willem den Zwijger te groot dan dat wij in het uur van het gevaar hare wallen zouden njogen verlaten. „Zoo richten wij ons allen tot n, met do drin gende bede om voor Leiden te blijven wat gij er reeds vele jaren voor waart, ora bij voortduring te schitteren onder do sterren die hier het licht der wetenschap verspreiden. Help gij ons, hooggeleerde heer, blijf de Leidsche academie getrouw; uw voor beeld zal er later ook anderen toe brongen om steeds er voor te strijden dat Leiden blijve wat het eeuwen was, wat het steeds moet zijn: Neerlands eerste universiteit Ten einde echter te trachten zooveel mogelijk te verhoeden dat in bet vervolg weer de Amsterdam- 8cho universiteit zich ten koste der Leidsche of van een ander Rijks-academie op znlk eene wijze zon trachten te bovoordeelen werd tevens op dezelfde corpsvorgadering besloten de reeds medegedeelde motie aan den minister van binnenlandsche zaken te richten. Bij den heer Martinne Nijhoff to 's-Gravenhage is onlangs een voor Leiden zeer bolangrijk werk verschenen, getiteld: „Eene Hollandscho stad in de Middeleeuwen", door dr. P. J. Blok, leeraar aan h Gymnasium te Leiden, 1ste deel. De schrijver, een goed gebrnik gemaakt heeft van onder scheidene archieven en die van onze gemeente niet het minst, heeft Leiden als voorbeeld gekozen en daarmede het ontstaan en de ontwikkeling der andere steden vergeleken. Het 2de deel zal in het volgend jaar het licht zien. De heer F. Kijftenbelt, candidaat te Utrecht, h:eft voor de beroeping naar Benthuizen bedankt. In het gebouw der Spaarbank had gisteren ta Dordrecht eene zeer belangrijke bestuursverga dering plaats van de Maatschappij van Fraaie Kun sten en Wetenschappen, onder presidium van dr. P. Steen. Rotterdam was vertegenwoordigd door mr. J. B. Kan en mr. J. C. Loder, Leiden door den heer W. P. Wolters. Hot gold de Huygens- qaaostie. Naar aanleiding van het votum der alge- meene vergadering, den 16den September aldaar gehouden, was de commissie ad hoe afgetreden en stond men voor eene zeer mooielijke vraag. De tot nu verschenen twee afleveringen ondervonden in de „Spectator" eene zeer scherpe beoordeeling, reden waarom van koers moest worden veranderd. Na velerlei discussie werd bepaald eene uitnoodiging te richten tot de heeren prof. Jori9sen, De Hoop Scheffer en Jonckbloet, met verzoek om óf uit hun oigen midden óf daarbuiten een man aan te wijzen, die grondig het handschrift van Huygens, zooals dit te Amsterdam berust, en de kopij daarvan met de aanteekeningen van de hand van wijlen den heer P. Leendertz Sr. zou kunnen en willen on derzoeken, ten einde het volgend jaar op de alge- moene vergadering te dienen van advies en raad. Uit Gouda wordt bericht dat mr. J. G. Patijn binnen eeuige dagen zijn ontslag zal nemen als lid der Tweede Kamer. Gisteren had de inwijding plaats van het R.-Kath. kerkgebouw te Scheveningen door mgr. P. M. Snickers, bisschop van Haarlem, in tegen woordigheid van een 15-tal priesters, waaronder de heeren J. J. Rioche, deken, en Schacht van 's-Gra- venhage, en J. A. Eversteyn van Goes. De feest rede werd uitgesproken door den rector van het seminarie Hagevold, den heer A. J. Meys. Tot dusver zijn voor dezen cursus aan do Vrije Universiteit als Dieuwo studenten ingeschreven twaalf theologen, éón literator en één jurist. Voor de onderscheidene collegos is thans een tweede auditorium ingericht. Mot uitzondering van dr. Hoedemaker, die nog afwezig is, hebben alle hoog leeraren, ook dr. De Hartog, hunne leasen aange vangen. Dr. Kuyper opende de zijne met een toe spraak over den pantheïstischen trek in het karakter der VermitteluDgstheologie. Door de geneeskundige staatscommissie zijn bevorderd tot arts de heeren T. W. B. Sloek en H. Zwaardemaker, doctorandi, en toegelaten tot het eerste gedeelte de heeren W. R. J. Hubers van AsBOBraad en A. Gorter, candidaat-artsen. Er is óq in de Eerste èn in de Tweede Ka mer reeds geprotesteerd tegen het uitvoeren van werken van het Amsterdam-Merwede-kanaal, waar door wat de richting van het kanaal betreft, wordt voornitgeloopen op de onteigeningswetten. De mi nister van waterstaat heeft zich echter aan die protesten niet gestoord en besteedt allerlei werken aan, die dan later als middel worden gebezigd om deze of geene richting door de Kamer te doen goed keuren. Ook nu zijn weder zulke werken aanbesteed en daarom heeft de heer Dirks in de Tweede Kamer eene interpellatie over deze zaak aange kondigd. Het is te hopen dat de Kamer wegens de hooge politiek niet zulk een gewichtige materiëele aangelegenheid over het hoofd zal zien. (Hbl.) Bij do heeren S. W. N. Van Nooten te Schoonhoven is verschenen een zeer goedkoope editie onzer Grondwet. Eene dergelijke volks-uitgave, die onder het bereik van iedereen valt, kan thans vooral haar nnt hebben. Het stoomschip „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Aden. Z. M. heefe F. H. P. Ligtenberg, controleur j der dir. bel., invoerr. en acc. te Leeuwarden, over- geplaatst als contr. derzelfde middelen aan het dep. van financiën; - aan mr. C. Th. baron Van Lyn don van Sandenburg en aan al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen den titel verleend van graaf en van gravin; - G. Pat- tison, leeraar aan de R. H. B.-school te Tilburg, uit welke betrekking hij op 1 Oct. a. s. eervol wordt ontslagen, met gemeld tijdstip benoemd tot leeraar aan do R. H. B.-school te Middelburg; - benoemd tot telegrafist 2de kl.J. D. Kelder Az., K. Zwart, G. P. Ketting, N. "W. F. Janssen, A. Frögcr en mej. J. A. C. Fleischer, leerl.-telegrafist; K. Storm, telegrafist 3de kl., W. J. Komijn, A. Nieuwenhuis, G. Somer, A. Van Tuinen en C. W. T. Homberg, leerlingen-telegrafistT. Kuyper, tele grafist 3de klasse; P. J. "Waale, leerling-telegrafist; F. A. Van Vuuren, telegrafist 3do klasse; J. B. Hartman, R. Veeninga, G. C. A. Gijzen, J. Griek, W. L. P. Wezepoel, J. M. Rongen, E. J. Van Vloten, R. Rasker en F. W. J. Tethof, leerling telegrafist; J. Blitz, thans telegrafist 3de kl. Gemengd N iou \v s. Door de politie is naar de gevangenis te 's-Gravonhage overgebracht de persoon van H. B., die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een paar schoenen. Mede is proces-verbaal opge maakt tegen den persoon van J. V., die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een boezeroen. Aan de harddraverij te Haarlemmer meer door paarden, behoorende aan ingezetenen dier gemeente, namen deel 16 paarden. De prijs, tweo geslopen karaffen met zilver gemonteerd, werd behaald door het paard „Hortanse", eigenaar C. Bakker, bereden door D. Bakker. Do 1ste premio, een rooktoe- stel, door het paard „Antje", eigenaar F. Ferwerda, berijder D. Metz. De 2de premie, een aschbakje, door het paard „Hans", eigenaar en berijder A. N. Staathof. Aan de harddraverij voor inlandsche paarden van zessen klaar namen deel 15 paarden. De prijs, 125, werd behaald door het paard „Le Flèsche", eigenaar J. Wuste te Zandpoort, bereden door J. De Boor. De premie, f 50, behaalde het paard „Johanna", eigenaar J. Koopman te N.-Nie- dorp, berijder C. Broers. Bij het jongste onweder sloeg de blik sem tegon den schoorsteen van de Cruquias, het stoomgemaal in Haarlemmermeer, en sloeg een hardstcenen dekzerk van een creneaux naar beneden en deed nog eonige schade aan het metselwork aan den kop van don schoorsteen. De bakkerij van "W. Sweers, B. Ringdijk, nabij Halfweg, is gisteren afgebrand. Hulp moest worden ingeroepen voor do belendende gebouwen. J. De V. te Hoofddorp geraakte deze week met een boerenwagen met twee paarden bespannen op hol, do brug over. Op de ijzeren brug viel hij van den wagen af zonder evenwel letsel te bekomeD. Doordien de wagen tegen een boom terecht kwam, bleven de paarden staan. Het eene, een jong paard, had even te voren ook al de beenen opgenomen, waardoor een met stroo beladen wagen midden op den weg omviel. De mazelen verspreiden zich meer en meer door deze gemeente; thans heerschen zij het meest te Nieuw-Vennep. Zondag jl. is te Hoofddorp tegen elf personen proces-verbaal opgemaakt wegens dronkenschap, burengerucht of beleediging. Midden in het dorp Boskoop is een Bchuur, waarin zich brandbare stoffen bevonden, verbrand. Het gelukte de brandweer de belendende gebouwen te bewaren. De „Standard" meldt het volgende aangaande de ramp van het stoomschip „Edam": „In den nacht van Donderdag jl. vond op 41° N. Br. en 66° WL. een noodlottige aanvaring plaats. De „Lepanto", een stoomschip van de „Wilson Line", gevoerd door kapt. Rogers, op reis van Hall naar Nieuw-York, liep de „Edam", kapt. Taat, 20 dezer van Nieuw-York herwaarts vertrokken, mid scheeps in. De „Lepanto" ondervond een terug schok, maar kwam toen voor de tweede maal mid scheeps in de „Edam", terwijl de „Lepanto" met verbrijzelden boeg te Nieuw-York aankwam. De „Edam" zonk bijna onmiddellijk na de aan varing en onder het zinken sprong do ketel. Do passagiers en equipage werden gered in de booten,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1